up
ara

Kumarbaz

Kumarbaz Konusu ve Özeti

Kumarbaz
İnsancıklar kitabının da yazarı Fyodor Mihailoviç Dostoyevski tarafından kaleme alınan Kumarbaz kitabı Roman (Çeviri), Rus - Eski Sovyet Cumhuriyetleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9786053608288 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kumarbaz isimli kitap 187 sayfadan oluşuyor. Kitap Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kumarbaz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053608288
Sayfa: 187 sayfa Basım Tarihi: 2012
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846'da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Byelinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan eserleri çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849'da I. Nikolay'ın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Sibirya sürgününden sonra yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. Dostoyevski Kumarbaz'da tutkulu bir aşkla kumar tutkusunu bir arada anlatırken insan ruhunun derinliklerini büyük bir güçle sergilemiştir.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

bir sitede yorumlardan birinde şunu gördüm: dostoyevski kendisi de kumar oynadığı için bir kumarbazın ruh halini çok iyi anlatmış. (tam bu değildir cümle şu an o yoruma bakamadan yazıyorum) bu aslında bir övgü ama ben övgüyü bir adım daha ileri götürmek istiyorum; dostoyevski ömründe hiç kumar oynamasaydı da bir kumarbazın ruh halini yine bu kadar ustalıkla anlatabilirdi, çünkü o dostoyevski. bildiğim kadarıyla hiç cinayet işlemedi kendisi yine de raskolnikov' un ruh halini anlatırken insan ister istemez 'dostoyevski hayatından gerçekten birini öldürdü mü yoksa' diye düşünmeden edemiyor. onun için en güzel yorumu tosltoy yapmış belki de: ''onun(dostoyevski' nin) kalemini tanrı kullanır.'' bu yorumla tolstoy basit bir övgüde bulunmuyor, o çok iyi bir yazardır minvalinde bir şey söylemiyor. bana kalırsa tolstoy, ''sadece tanrı bir insanın ruh halini, pişmanlıklarını, aklından geçenleri dostoyevski kadar iyi bilebilir'' demek istiyor.

bu kitapla ilgili şöyle bir hikaye anlatılır. dostoyevski' nin çok borcu varmış, dolayısıyla çok kısa bir süre içerisinde bir kitap yazması gerekiyormuş ve bunu yazmış hemen. bu hikayeyi anlatan kişi kitabı küçümsemek için, dostoyevski' nin hissederek değil de para karşılığı yazı yazdığını ifade etmek için anlatmıştı hikayeyi. dostoyevski' nin dönem dönem para karşılığı sipariş üzerine yazdığı hatta rivayete göre kitapları daha çabuk tamamlayabilmek için katip tuttuğu bilinir. yine de bu benim gözümde dostoyevski' yi küçültmez aksine yüceltir. düşünün şimdi; bu adam sipariş üzerine, belirli bir zaman diliminde, herhangi bir ön hazırlık yapmadan bunları yazabiliyorsa bir de üzerine düşünüp yazdığında ortaya neler koyabilirdi acaba? nitekim suç ve ceza çıkıyor ortaya bahsettiğim şekilde yazdığında.

edit: ''dostoyevski' nin dönem dönem para karşılığı sipariş üzerine yazdığı hatta rivayete göre kitapları daha çabuk tamamlayabilmek için katip tuttuğu bilinir.'' demişim de nereden bilinir? cevap yok işte. sağdan soldan duyduğumu gelip nesnel bir bilgi gibi aktarmışım. youreads sitesinden `kendi capimda` nickli yazar uyardı.

!---- spoiler ----!

ziyadesiyle yanılıyorsunuz.
dostoyevskinin biyografilerini ve mektuplarını okuyacak olursanız. asla para ve sipariş için kitap yazmadığını göreceksinizdir. yazacak olduğu kitap için avans almıştır. o kitap, kurgu zihninde tasarlanmış ama kağıda dökülmemiştir bunun için avans almıştır. ama ben sana şu meblağda para vereyim sen bana kitap yaz gibi bir durum söz konusu olmamıştır.

!---- spoiler ----!
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 7 verdi
9 beğen · 0 yorum
Cihan Özcan

Cihan Özcan

@cihanozcan

Kumar ve aşk...
Ana karakterimiz Aleksey İvanoviç'in, sıfırı tüketmiş ancak Rusya'da bulunan halasının ölümüyle yeniden zengin olmayı bekleyen ve kendini çevresine servet sahibi gibi sunan eski bir Rus generalinin yanında çocuklarına öğretmenlik yapmasıyla başlayan hikayesi genel anlamda kasvetli… Aleksey'in başına gelenleri, generalin üvey kızı Polina'ya olan aşkına ve buna karşılık bulamamasına bağlayabiliriz. Aleksey, genel anlamda saf, toy ve deneyimsiz. Önemli karakterlerden olan ve generali olası serveti nedeniyle kandırmaya çalışan Madame Blanche tam bir paragöz. Aleksey'in, Madame Blanche'ın kendisini kullanmasına izin vermesi de son derece ilginç. Hem de bile bile… Ancak, Polina'nın aşkına karşılık vermemesi de bir boş vermişliğe itmiş olabilir. Polina, Aleksey'in aşkını küçümser, hiç önem vermez ve dahası kendisine olan zaafını kullanır, dalga geçer gibi görünmekte. Ancak romanın sonunda aslında Aleksey'i sevdiğini öğreniyoruz. Ne var ki Bay Astley ve ailesiyle birlikte yaşamayı tercih ediyor. Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığına dair bir gönderme de olabilir tabii. Bu konuda Matmazel Blanche ve De Greux da aynı şekilde kullanılmış gibi. Bir Fransız soylusu portresi çizen De Greux'nun dolandırıcı olması, Blanche'ın para peşinde koşan, basit bir kadın çıkması maskelerin ardına bakmamız yönünde bir uyarı sanki. Bütün bunların yanında genel geçer olarak kötü kabul edilen kumar ve kumarbazlık kavramlarının da sorgulaması gibi durmakta. Aleksey'in kumar tutkusunda Polina'ya olan aşkının, kendini ispatlama duygusunun etkisi var gibi. Tabii ki o dünyanın içine girdikten sonra kötü bir insan olmak kaçınılmaz. Ancak, bir insanın nasıl bu gibi şeylere bulaştığını sorgulamamız açısından da bir pencere açmamız istenir gibi durmakta. Tabii ki içinde varmış da diyebiliriz. Ancak bu da kolaycılık olur kanımca. Hiçbir insan yaradılıştan kötü olmadığına göre onu oraya iten koşullar sorgulanmalı. Neler yaşadığı, neden öyle olduğu irdelenmeli. Romanın sonunda her ne kadar kumar kötü bir eylem olsa da umarım Aleksey gereken parayı kazanmış ve Polina'yı geri almıştır diyorsunuz. Bazen araç kötü olsa da amacın işe yarar olması kimi şeyleri mazur gösterebilir
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 8 verdi
7 beğen · 1 yorum
selin. (@selinbilgin51)
az önce bitiridm kitabı yer yer sinirleniyor insan anlam veremiyor gerçekten ama bi yanda da anlamaya çalışıyor . Güzel özetlemişsiniz ...
02.09.15 beğen cevap
Bardamu

Bardamu

@bardamu

Kumarbaz
Kitabın kaç günde yazıldığının benim açımdan bir önemi yok. Önemli olan kaç günde yazıldığı değil ne yazıldığıdır.
Baş karakter Aleksi öğretmendir ve kumar düşkünüdür ayrıca Polina'ya aşıktır. Gözü karadır.Aşkı için her an ölüme hazırdır. Bura da biraz duralım. Kitabın başında böyle anlatılıyor . Peki daha sonra ne oluyor ,kumar oynarken aklına dahi gelmiyor .Kazanma hırsı bir insana aşkını unutturabilir mi ? Unutturuyor. Hayır yani öyle paraya düşkünlükte yok .Kazandığını 1 ay içinde harcayabiliyor hem de kuruşuna kadar. Bence kaybetmekten zevk alan biri Aleksi. Hem aşkta hem kumarda.
Öyle Aşkta kaybeden kumarda kazanır diye bir düşüncesi de yok. Bağımlılık.
Sigara , alkol , uyuşturucu gibi. Zarar verdiğini bilirsin ama kopamazsın.
Zaten kitabın sonunda arkadaşı da bunu doğruluyor. Sana bilmem ne kadar para veriyorum. Daha fazlasını verirdim ama sen yine kumar oynayacaksın ve kaybedeceksin diyor. Buna karşılık hayır demiyor. Çünkü kendini tanıyor.
Bir başka karakter general. Borcunu ödemek için yaşlı halasının ölümünü bekliyor. Birinin ölümünden çıkar sağlamayı düşünmek . İşte tam biz insanlara göre karanlık bir düşünce kendi rahatlığımız için bir başkasının ölümünden zerre üzüntü duymamak.
Kumarın uyuşturucudan hiçbir farkının olmadığını da büyükannenin bir kez deneyip bırakamamasından anlıyoruz.Önce kazandığını düşünürsün ve tarifsiz bir mutluluk duyarsın sonrasında neyin var neyin yok kaybedersin. Kazanırken herkes yanındadır ancak kaybettiğinde yanında kimse yoktur.
Kitabı okuduktan sonra üstüne bir de filmini izlerseniz tadından yenmez. Filmde ayrıca Dostoyevski'nin özel yaşantısından bir kesitte bulacaksınız.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Aslı

Aslı

@asliberber

Kitap sadece kumar düşkünü bir adamın rulet masasında kendini kaybedercesine risk alışının öyküsü değildir. İçerisinde Rus aristokrasisinin de anlatıldığı hatta saplantılı bir aşka da yer veren bir hikayesi vardır.
Kumar saplantısı 25 günde yazılan bir kitap için olağanüstü anlatılmıştır. (75 yaşındaki bacakları tutmayan kadının rulet masasındaki hırsı veya kendi parası olmamasına rağmen başkasının parasıyla kumar oynayan Aleksey Ivanoviç gibi)

Benim gibi batak bile oynamasını bilmeyen okurların bile bir solukta okuyabileceği bir kitaptır.Hatta sonlarına doğru kumar masası başında Aleksey değil de kendiniz varmış gibi acaba kazanacak mı kaybedecek mi tedirginliğini sahiplenmenize neden oluyor.

Bu arada Fransızlar hakkında yaptığı tespit harikaydı;

Bir Fransız doğal haliyle en kaba, en bayağı, en önemsiz özellikler yığınıdır, yani dünyanın en sıkıcı yaratığıdır. Sadece acemiler, özellikle de Rus kadınları Fransızların büyüsüne kapılabilir. Makul her insan, bu hesaplanmış, bayat salon nezaketinin, serbestliğinin ve neşenin katlanılmazlığını hemen fark eder.

Ha bu arada Dostoyevski de kumarbazdır kendi yaşantısında.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Bilal Peker

Bilal Peker

@ismailbilalpeker

Çalakalem yazılmış bir roman olduğu kitabın daha ilk cümlelerinden belli ve kitabın sonunda da hikâyenin "işte bu şekilde geçti,oldu,bitti..." gibi bir tavırla 4-5 sayfada sonuçlanmış olması beni hayal kırıklığına uğrattı. Kitabı okumadan önce Dostoyevski'nin maddi sebepler dolayısıyla 25 günde tamamladığını öğrenmiştim; sanırım kitaba karşı bu yüzden bir önyargım oluştu.
Gelgelelim, Kumarbaz romanında beni etkileyen ciddi iki konu vardı: Birincisi kumar psikolojisi, ikincisi ise bir Rus insanının Alman, İngiliz ve Fransızlara bakış açısı. Gerçekten de hikâyede Alexis ile bir rulet masasında kendinizi buluveriyorsunuz ve "İnsan neden kumar oynar? Kumarda tek gaye para kazanmak mıdır?" gibi sorulara Alexis ve büyükanne ile cevap buluyorsunuz. Ayrıca yine Alexis sayesinde Rusya'nın o dönemdeki diğer Avrupa ülkelerine karşı tavrını kısmen anlayabiliyorsunuz.
Ve tabii Polina ile de Dostoyevski'nin aşk hayatına dair izlenimler edinebiliyoruz.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Kumarbaz - S41

Yetti ama, burada neler döndüğünü söylesenize bana! diye haykırdım. Ne yani benden korkuyor musunuz? Burdaki kargaşanın farkındayım . Sıfırı tüketmiş aklını kaçırmış, şu Blanche şeytanına tutulmuş bir adamın üvey kızısınız; sonra üzerinizide gizemli bir etki yapan şu Fransız... en sonunda da bana böyle bir şey soruyorsunuz. Hiç değilse bilmeliyim; yoksa şimdi çıldıracağım ve olmadık bir şey yapacağım. Beni samimiyetinizle ödüllendirmekten mi utanıyorsunuz yoksa? Benden niye utanacaksınız ki?
Murat Ulusoy tarafından eklenmiştir.
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Bir şeyi kaybetmek için önce ona sahip olmak gerekir.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

'''Öyle dürüst ki, yanına yaklaştınız mı dehşete kapılıyorsunuz… Korkudan yanına yaklaşılamayan dürüst insanlardan nefret ederim.''
ataç ikon Kumarbaz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

İnsan bazen kendini en çılgın, en imkansız bir fikre o derece kaptırır ki o fikir imkan dahilindeymiş gibi gelir ona...
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bazen en çılgın, en imkansız görünen fikir kafanızda öyle kuvvetli bir yer edinir ki, öyle veya böyle gerçekleşeceğini zannedersiniz
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

İnsan her durumda saygınlığını koruyabilir. Mücadele yüceltir, alçaltmaz.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
12
KİTAP
En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları
Dünya edebiyatına kalıcı eserler kazandırmış olan Rusya'nın en popüler yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitapları...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
Meryem Çınar

Meryem Çınar

@meryemcinar

 paylaşım fotoğrafı
Sizi hiç umudum olmaksızın seviyordum, bundan sonra bin kez daha fazla seveceğimi de biliyorum.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Karanlık Sokaklar

Karanlık Sokaklar

@karanliksokaklar

Kumarbaz, Dostoyevski paylaşım fotoğrafı
Kumarbaz, Dostoyevski
"Bizim gibi basit ve ölümlü insanlar en nihayetinde kaybediyordu.."
ataç ikon Kumarbaz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 1 yorum beğen ikon
kedi

kedi

@kedi

 paylaşım fotoğrafı
Sokak kedilerine mama getirmiştim. Tesadüfen ikinci el kitapçının yanı imiş. O da besliyormuş minik aileyi. Biraz sohbet ettik; sonra bana istediğin kitabı alabilirsin, sana hediyem dedi. Ben de Dostoyevski’nin Kumarbaz’ını seçtim. İyi insanlar hala var :’)
ataç ikon Kumarbaz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım
......
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 0 yorum beğen ikon