up
ara

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders

- Tuesdays With Morrie

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders Konusu ve Özeti

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders
Bir Gün Daha kitabının da yazarı Mitch Albom tarafından kaleme alınan Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders kitabı İnsan ve Toplum, Kişisel Gelişim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Boyner Yayınları yayınevinden 2007 yılında 9789757004196 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders isimli kitap 191 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Burcu Gezek Harbert çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Burcu Gezek Harbert
Yayınevi: Boyner Yayınları
ISBN: 9789757004196
Sayfa: 191 sayfa Basım Tarihi: 2007
- Yaşam
- Aile
- Evlilik
- Toplum
- Merhamet
- Ölüm
- Korku
- Açgözlülük
- Yaşlanma
- ve Anlamlı Bir Yaşam Felsefesi

üzerine hasta yatağındaki yaşlı bir profesörle eski bir öğrencisi arasındaki içtenlik ve bilgelik dolu konuşmalar.
ABD'de iki yıldır en çok satan kitaplar listesinden inmeyen, elinizden bırakamayacağınız bir kitap...
Misafir

Misafir

@misafir000

Ölümcül bir hastalığa yakalanmış ve kısa bir süre sonra hayatı sona erecek emekli bir sosyoloji profesörünün, eski bir öğrencisiyle yaşam, aile, yaşlanma, ölüm gibi başlıklarda paylaşımlarını anlatan sürükleyici bir kitap. Wikipedia'da kitapla ilgili şu ifade yer alıyor: Geniş okuyucu kitlesine ulaşan kitap, açık ve basit diliyle aldığı olumlu eleştirilerin yanında yine basit ve aşırı toz pembe olduğu şeklinde de eleştiriler almıştır. Kitapla ilgili benim düşüncem de bu şekilde. Kimi zaman etkileyici, vurucu, evet gerçekten böyle dedim, kimi zaman da bu da fazla abartılı, yok artık bu ne iyimserlik dedim. Gelişim kitaplarını sevenler için okunabilecek kitaplardan.
0 beğen · 0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Tuhaf bir ders
Kişisel gelişimle ilgili okuyacağınız ilk kitaplardansa gayet tavsiye edilebilir, konu ve durum bakımından ilginç bir kitap.

Ölümün acı tarafı, insanları aniden arasına alması. Bu sebeple bir insanın son anlarının ne zaman olduğunu bilebilmek imkansızlaşıyor.

Son anlarıyla tanışan bir insanın günlerini nasıl geçirebileceğini okumak tuhaf ve değerliydi.

Öte yandan kitapta hayata dair çığır açıcı düşünceler bulamayabileceğinizi söyleyebilirim, yani "Hayattaki En Büyük Ders" olmayabilir.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Tür olarak Kişisel gelişim değil de duygusal bir roman aslında...
Tür olarak "İnsan ve Toplum" ve "Kişisel Gelişim" olarak geçiyor. Ancak ben bu kitabın kişisel gelişim kitabı olmadığını düşünüyorum. Bence bu kitap ölmek üzere olan bir öğretmen ile öğrencisinin buluşmalarından derlenmiş duygusal bir roman. Arada muhakkak ders verici noktalar var, ancak bu kitabın kişisel gelişim kitabı olduğunu doğrulamaz.
Okunması gerekli olan bir kitap değil, ama okunsa farklı duygular hissedebileceğiniz bir roman.
3 beğen · 0 yorum
abdulbaki tariş

abdulbaki tariş

@buistebaki

Hayatınıza yön verecek konularda bakış açınıza yeni bir pencere daha ekleyecek inanılmaz güzel bir kitap.
3 beğen · 0 yorum
tanya jaziri

tanya jaziri

@tanyajaziri

Çok güzel bir kitap. Ölmek üzere olan bir sosyoloğun hayat üzerine son dersleri. Okunmalı derim.
4 beğen · 0 yorum

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders - S41

Bazen kafeteryada birlikte yemek yerdik. Mori'nin benden de sakar olması hoşuma giderdi. Çiğnemek yerine konuşur, ağzı açık güler, ağzında koca bir yumurta salatası lokması, dişlerinin arasından etrafa sarı parçacıklar saçılırken tutkuyla bir düşünceyi anlatmaya çabalardı.
ahmtksoy tarafından eklenmiştir.
kübra

kübra

@namtenahi

Belki de ölümün önünde herkes eşitti. Ölüm, birbirlerini hiç tanımayan insanları sonunda birbirleri için ağlatabiliyordu.
ataç ikon Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hay...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Ömer

Ömer

@omergulgen

'' İşte kendi alt kültürünü yaratmakla demek istediğim buydu'' dedi Mori. '' İçinde yaşadığın toplumun tüm kurallarını yok say demek istemiyorum. Mesela ben sokağa çıplak çıkmıyorum. Kırmızı ışıkta geçmiyorum. Küçük şeyleri yerine getirmek sorun değil. Ama ben daha büyük şeylerden söz ediyorum; düşünme tarzımız, değer yargılarımız. Bunları kişinin kendisi seçmelidir. Bir başka kişinin ya da toplumun bu konularda belirleyici olmasına izin veremeyiz.''
ataç ikon Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hay...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
abdulbaki tariş

abdulbaki tariş

@buistebaki

"Günümüzde aile dışında, kişilerin üzerine basabileceği bir temel, güvenli bir zemin yok. Hastalandıktan sonra bunu çok iyi anladım. Eğer ailenizden sevgi, ilgi ve destek görmüyorsanız, hayatta bir şeyiniz yok demektir. Sevgi çok önemli. Ünlü şair Auden'in de söylediği gibi, 'Birbirinizi sevmezseniz yok olursunuz.' "
"Birbirinizi sevmezseniz yok olursunuz." diye not aldım. Bunu gerçekten Auden mi söyledi?
"Birbirinizi sevmezseniz yok olursunuz." diye tekrarladı Mori. "Doğru değil mi? Çok doğru. Sevgisiz kanatları kırık kuşlar gibiyiz."
5 beğen · 0 yorum
kübra

kübra

@namtenahi

"Biz salı insanlarıyız "dedi Mori.
ataç ikon Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hay...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sevgi kazanır, sevgi hep kazanır.
4 beğen · 0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...