up
ara

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü Konusu ve Özeti

Yaprak Dökümü
Damga kitabının da yazarı Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan Yaprak Dökümü kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İnkılap Kitabevi yayınevinden 0 yılında 9789751026491 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yaprak Dökümü isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitap Hazinem Dediğim Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yaprak Dökümü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9789751026491
Sayfa: 160 sayfa
(1930 yılı) Osmanlıca baskısından birebir olarak yayıma hazırlanmıştır.Yaprak Dökümü'nde Reşat Nuri Güntekin, bir memur ailesinin gelir darlığı ve ahlâk düşkünlüğü içerisinde parçalanıp çöküşünü, ustalıklı bir dille anlatıyor. Toplumsal yönü ağır basan bir roman. Eski görenek ve ahlâk anlayışına bağlı kalan bir küçük bürokratın, değişen sosyo-ekonomik koşulların belirlediği yeni hayatını yadırgaması başarıyla sergileniyor.
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi - Thessaloniki

Çalıkuşu, yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve ne yazık ki olay örgüsünü "yapmacık" bulduğum için beğenmemiş, romanı milli mücadele romanı grubuna dahil edilmesine ateş püskürmüştüm. Yaprak dökümü merak ettiğim kitaplardan biriydi...
Ve okudum. Sade ve sürükleyici bir dili var. Okurken hiç sıkılmadım... Üç günde bitirdim. 160 sayfalık romanın özetini cikarmiycam...
Sadece okuyun ve okuturun demek istiyorum... Çağa ayak uyduramayan, aileye yakışmayan kişi yüzünden parçalanan bir ailenin dramı...Ali rıza bey beni çok sinirlendirdi.. Başkalarını yaşadığı hayattan dolayı kınaması, evlatlarına olan aşırı güveni, insanları yargılaması...
Hiçbir zaman benim çocuklarım yapmaz demek istemesi...
Sonuçta en büyük darbeyi çok güvendiği çocuklarından yedi...
Bu bana şu sözleri hatırlattı; ne oldum deme ne olacağım de.
Umadik taş baş yarar.Şevket karakterinin ferhundeyle evlenmesi.. Ve Ferhunde'nin lüks ve modern hayat istemesi... Yokluk... Ailede huzursuzluk ve çatışma... Değişen hayatlar... Çekişme..
Bu da bana şu sözü hatırlattı; bir baş soğan, bütün kazanı korkutur.Hayal kırıklıkları... Kitapta harf eksikleri göze çarpıyor. Bunu inkılap yayınevine yakıştıramadım.. -REŞAT NURİ GÜNTEKİN'DEN İNCİLER-

Çirkinin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar boş faydasız bir şeydi." "Her şey gibi çocukların terbiyesine verilen emek de boş bir gayretti. Kanlarının mayasında, doğuşta ne varsa vakti saati geldiği gibi meydana çıkıyor, hiç şey onu degistiremiyordu." "Hasılı, insan olmaya çalışmak sana da bana da zarardan başka bir şey getirmedi. Bakalım biraz da hayvanligi tecrübe edelim!" "Sırtına iki paralık bir manto gitmekle ne oldum delisi oldun değil mi?"
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Ah Ali Rıza Bey....

Reşat Nuri Güntekin her zamanki güzel üslubuyla iç burkan bir hikaye anlatmış. Hikayeler, kurmaca kurgular ve uydurma olaylardır. Ama bu hikaye birebir gerçek hayattan resimlerden ibaret.
Kitabı okurken, Dostoyevskinin ''Kişinin karnı tok sırtı pekse, insancıl ve ahlaklı olmak o kadar zor olmasa gerek'' sözü aklıma geldi devamlı. Bir ailenin bir arada mutlu ve mesut yaşaması için ne yazık ki karnı tok olması gerekiyor. Hele ki aile fertlerinin mayasında namussuzluk var ise bu er yada geç ortaya çıkıyor.

Kitabın sonunu sevmeyenler olmuş bunu anlayabiliyorum çünkü gerçekler acıdır. Kurtlu vampirli kitaplar gibi bir son bekleyenler için kötü bir son.
Ali Rıza Bey'in, hikayenin başlarında hayretle ve esefle kınadığı bir adamın durumuna düşmesi son derece acıydı...


Velhasıl kelam; Kitap okumak konusunda seçici olmak zorundayız, çünkü en kıymetli şeyimiz olan zamanımızı veriyoruz kitaplara. Ve bu kitabı okumak kesinlikle bir zaman kaybı değil, tam tersine, fazladan bir hayat yaşamak gibiydi...Sıcak bir yaz akşamında, vanilyalı dondurmanın damağımda bıraktığı tat gibi kaldı bu kitap. Keşke biraz daha uzun olsaydı... Neyse, başka Reşat Nuri Güntekin kitaplarına artık...
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

"Baba ağaçtır, evlatlar da o ağaçın yapraklarıdır. Ağaç ne zaman kurumaya başlarsa yapraklar da dökülmeye başlar."


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bir kitap dizi olurken ancak bu kadar saptırıla bilirmiş. İzlemedim lakin duyduklarımla uzaktan yakından hiç bir alakası yoktu.

Kitabın dili çok sade olmamakla beraber akıcı ve sürükleyiciydi. Kitap türk aile yapısının nasıl olması gerektiğini alt mesaj olarak vermekteydi. Fakat aile temelinde yapılan yanlışlar neticesinde nasıl bir felakete sürüklendiği işlenmişti. Eh biz kadınlar entrikanın her türlüsünü seviyoruz, seviyoruz sevmesine de yaprak dökümü biraz Yeşilçam tadındaydı.
Sonsuz güvenin nasıl yıkıldığını, baştan aşağı yanlış gelen bir yaşam tarzının nasıl bir anda başa geldiğini yüreğiniz burkularak okuyacaksınız.

Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
5 çocuk babası bir memur. Son derece namuslu bir baba. Namus mevzu bahis olunca işini bile hiçe sayan ali rıza bey'in aklına bile gelmeyecek felaketler başına gelir.
Öyle ki son derece terbiyeli yetiştirdiğini sandığı evlatları onu büyük bir yaprak dökümüne uğratıyor..

Kalan hastalıklı bir ağaç ve kabulleniş....
Keyifli huzurlu okumalar dilerim
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 6 verdi
1 yorum
lara şenol (@laraenol)
çok güzel bir kitap ve bu kitabın filmi bile çekildi ama filminde okuduğum kitaptan biraz farkla çevrilmişti
25.01.18 beğen cevap
Umut Kebabcı

Umut Kebabcı

@umutkebabci - İstanbul

"Ağacın Yapraklarından Biri Böylece Kopup Gitmiş Oluyordu"
Aramızda sanmıyorum ki Yaprak Dökümünü,en azından dizisinden, bilmeyen-duymayan olsun. Bu kitabı okuduğumda sahip olduğu bu şanı nasıl elde ettiğini anladım.

Öncelikle ne yazık ki kitabın dış görünüşü ve fiziki özellikleriyle ilgili bir bilgi veremeyeceğim zira elimdeki kitap 7. basım. Ancak şunu söyleyebilirim ki kitap 100 küsür sayfa olduğundan okuması kolaydır. Ayrıca kitabın bölümlere ayrılmış olması da kitabın okunmasını daha kolay hale getirmiştir.

Kitabı okurken bir aile ağacının nasıl öldüğünü, "yapraklarının teker teker nasıl döküldüğünü", aile içi savaş ve politikaları, açlığın ve fakirliğin bir aileyi ne hale getirebildiğini göreceksiniz. Aynı zamanda "ahlak"ın önemini anlayacaksınız.

Kitabın dili oldukça sadedir. Yazar, kitabı realist bir tutumla yazmış ve toplum hayatını başarıyla kitabına yansıtmış. Kitap, Batılılaşma hareketinin Türk aile ve ahlakı üzerindeki kötü tesirlerini yansıttığı için, bence, günümüz açısından da değerlidir.

Benim fikrimce kitap gerek bir Türk klasiği olarak gerek içindeki mesajlar için gerek edebi zevk için okunması gereken bir kitaptır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 7 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kuru Gurur
Tvye aktarılmış ve uyarlanmış her roman gibi Yaprak Dökümü'ne soğuk bakmış ve okumamıştım.Fakat boş bir kuruntudan ibaretmiş.Toplumun içinde bulunduğu bunalım orta halli bir ailenin üzerinden konu ediliyor.Ali Rıza Bey nitekim dayanamamış ve yazgıya boyun eğmiştir.Kendisinin de belirttiği gibi ailesi yaprak dökümü yaşamıştır.Hangisinin daha namuslu olduğunu belirlemek oldukça zor.Zaten yazarın üzerinde durduğu olgu da bu sanırım.Kuru gurur bir yere kadar gidecektir.Ahlak sınırlarının zorlandığı bu roman günümüzde gayet normal karşılanan hatta alkış tutulan durumlar.Paranın giremediği tel örgü olmaması içler acısı.Reşat Nuri'nin akıcı, yalın ve özgün üslubu alıp götürüyor insanı.Ayrıca kitaplar film veya dizi yapılmamalı görüşüm hala nettir.Kitaplar kitap olarak kalmalı, zira benim gibi soğumuş insanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla olabilir.Nitekim okudukça, sayfalarda savrulmak, kendi zihnimizde tablolar üretmek büyük bir nimettir..!
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 6 verdi
0 yorum

Yaprak Dökümü - S41

Ali Rıza Bey, Fikret'i de hemen oğlu kadar ihtimamla yetiştirmeye çalışmıştı. Yalnız o, kızdı; kardeşi gibi hayata atılacak değildi. Pratik bilgilere ihtiyacı pek olmayacaktı. Bunun için Ali Rıza Bey ona, daha ziyade süs ve fantezi mahiyetinde şeyler öğretmişti.
Misafir tarafından eklenmiştir.
Leylavinia

Leylavinia

@leylavinia - Ankara

Biz hayatta iki silah arkadaşı gibi idik. Elimdeki silahımı aldıkları bir zamanda beni arkamdan vurmak doğru mu?
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Umut Kebabcı

Umut Kebabcı

@umutkebabci - İstanbul

Çirkinin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar boş, faydasız bir şeydi.
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
,'lü.

,'lü.

@neurosphora

"Çirkinin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar boş ve gereksizdir."
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Galip insanlar için iyi ve merhametli olmak ne kolay ve şık bir jesttir...
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Ali Rıza Bey, filozof adamdı. İnsan olanın başına her şeyin gelebileceğine ihtimal verirdi. Fakat, doğruluk ve namusunun bir gün, çocukları tarafından bir büyük ayıp, affedilmez bir kabahat gibi başına kakılacağını hiç aklına getirmemişti...
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Galip insanlar için iyi ve merhametli olmak ne kolay ve şık bir jesttir.
ataç ikon Yaprak Dökümü
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum