up
ara

La: Sonsuzluk Hecesi

La: Sonsuzluk Hecesi Konusu ve Özeti

La: Sonsuzluk Hecesi
La: Sonsuzluk Hecesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752638518
Sayfa: 384 sayfa Basım Tarihi: 2007
"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım. Ne zaman ki, kalmak için değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini. Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: La. İlla, dedim. Bir ömür boyu aradığım hece harfinin La olduğunu bildim."
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Nazan Bekiroğlunun okuduğum ilk kitabı. Çok fazla hakkında yorum aldığım için bende merak uyandırdı. İki yıl önce almış olmama rağmen ilk defa okumak istedim. Büyük bir beklenti ile elime aldım. Bambaşka bir şey bekliyordum sanırım. Ama beklediğimi alamadım. Bazen okuduğum kitaplarda farklı bir beklentim oluyor. Oda beni bazen hayal kırıklığına götürüyor. Bu kitap ta onlar dan biri. Hangi kitabı "lâ" Hz Adem ve Havva hikayesi, insanlığın ilk büyük günahı, şeytanın tuzakları, yeryüzünün ilk cinayeti... Evet play örgüsü güzel, birqz fazlaca konu uzatılmış gibi hissetsem de tasvirleri çok güzel. Divan şiirine merakı olanlar sanırım Nazan Bekiroğlunu kendilerine daha yakın hissedeceklerdir. Yad ailesine değil de sanatsal yönünü dikkate alarak okuyanlar eminim beklentilerinin üstünde bir kitapla karşılaşacaklar. Ben sanatsal olarak bakamadım kitaba, farklı bir bakış açısı ile değerlendirmeye çalıştığım için sanırım kitapta kendimi bulamadım. Ama ilk elime aldığımda sanatsal yönünü düşünerek okumak isteseydim istediğimi alırdım. Ben açıkcası 13 gün de bitirdim ve benim için uzun bir zaman dilimi oldu. Ama her yorumda dediğim gibi kişisel bir tercih ben bu şekilde hissettim siz dahafarklı şeyler yakalayabilirsiniz. Bitti Lâ ben çok şükür dedim. Bu şekilde olması diğer kitapları noktasında beni etkilemeyecektir.iklaki diğer kitaplarına da okumak için fırsat vericem. Keyifli okumalar efendim.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 7 verdi
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Nazan Bekiroğlu.. Tanıdığım en kapalı yazarlardan biridir. Kadınlara benzetirim onun kitaplarını. Özel zaman ayrılmasını ister. Alelade bir zamanda okursanız açmaz kendini. Biraz ilgisiz bıraksanız, ihmal etseniz hemen küser, kapanır içine. Sonra aç açabilirsen..

Lâ, akıcılık ve açıklık olarak farkını ortaya koymuş olsa da sanatsal olarak Bekiroğlu olmaktan ödün vermemiş. Öyle ki bazı satırları defalarca okumak istedim. Özellikle Âdem'in Havva'ya olan hasreti gerçekten sözün hakkını vererek anlatılmıştı. Yine de pek çok okuyucunun aksine kitabın tamamında o sanatsal doyumu yakaladığımı söyleyemem. Kimi yerde hazzı tam zirvede yakalamışken öyle bir kelime ile devam etmiş ki yazar "bu nedir ya hu tüm büyü bozuldu" diyor insan.. Elbette kitabın her satırında büyülenmek istemem, ama cümleler arasındaki geçişleri daha yumuşak ummak okuyucu olarak hakkımdır diye düşünüyorum.

Âdem ile Havva, Habil ile Kabil meselesi gerçeğin ocağında pişirilip, edebiyat masasında başka nasıl servis edilir deseler cevap veremezdim sanırım. Aşkı Âdemde, iyiliği Habilde, kötülüğü Kabilde bulmak için değil belki ama tüm bunları kendi içimizde bulmak için okunmalı derim ben..
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Nazan Bekiroğlu'nun etkileyici ve bir o kadar güzel eserlerinden biri de Lâ. Eserde Hz.Adem'in yaratılış ve yaradılıştan sonra geçirdiği süreç işleniyor. Hz. Havva ve çocukları ilerleyen bölümlerde çok güzel ve etkileyici betimlemelerle anlatılmış. Hz. Adem ve Hz. Havva'nın Cennetten kovuluş ve dünyaya gönderiliş süreçleri tasavvufi bir bakış açısıyla işlenmiş eserde. Kısa kısa bölümler halinde yazılmış eser ve gayet akıcı bir dili var. Nazan Bekiroğlu zaten edebiyat alanında ihtisas da yapmış bir yazar ve kurgusu olsun cümle dizilişi ve yapısı olsun, bu gibi konularda ne kadar usta bir yazar olduğunu gösteriyor her sayfada. Kur'an-ı Kerim'deki ayetlere de olay örgüsü içerisinde yer verilmiş. Hz. Adem'in oğulları arasındaki mücadele ve kavga da insanın içindeki nefsin kötü yönünü gösteren bir örnek olarak yansıtılmış eserde. Tasavvufi ve edebi yönden çok beğendiğim bir eser olmuştu vesselam, okumak isteyen herkese tavsiye ederim , keyif alınarak okunacak bir eser Lâ. Okuyan herkes mutlaka kendinden izler bulacaktır.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 10 verdi
2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Okuyacağım. Nazan Bekiroğlu'nun üslubuna ben de hayranım.
19.08.15 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
:) iyi bir karar olur Gülşah Hanım . Nazan Bekiroğlu konusunda hemfikir olmamıza sevindim.
19.08.15 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sonsuzluk Hecesi
Nazan Bekiroglu'ndan okuduğum 5.kitap.Sıralama yapacak olursak Nar Ağacı bende ilk sırada yer alır sonrasında Mucella .Lakin Yusuf ile Zuleyha ,La _Sonsuzluk Hecesi ve Mimoza Sürgünü adlı kitaplarından aynı hazzı alamadım.
Sonsuzluk Hecesi'ne büyük bir hevesle başlamıştım ama şiirsel anlatımını sevemedim bir türlü.Şiirsel bir roman yazmak belki daha zordur bilemiyorum ,anlatılmak istenileni vermek okuyucuya....
La_Sonsuzluk Hecesinde ne mi var?
Adem ile Havva 'nin yaratılışı. Meleklerin itaat edişi biri hariç .Şeytanın varlığı ve insanoğluna yapacakları.Bunu Adem ile Havva nin yasak elmayı ısırıp cennetten kovulmasinda ilk örneğini görüyoruz.Sonrasinda Habil ile Kabil'in dünyaya bakış açısı ilk cinayet ,kıskançlık,nefisle mücadele ,aşk, baş kaldiris,pişmanlık kitabin ama teması.
Eğer bu konulara dair daha önce bir bilgiye sahip değilseniz kitap size hayal ürünü gibi gelebilir ama cennet ve cehennemin varlığını kabul eden herkes için söyleyebilirim ki bunlar gerçek.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 6 verdi
0 yorum
on2

on2

@peruse

Evrim teorilerini çürüten bir kitap..
Sonu bilinen bir şeyi okumak, dinlemek, izlemek… Tümleç aynı olduktan sonra her halukarda sonuç aynıdır sanardım; “sıkılmak.” Bu kitapta da konu belli, konu çerçevesi ve malzemesi belli… Fakat tek birşey farklıydı; kalemi tutan kişi. Şunu anladım 2=2 değilmiş. 2=1+1 ‘de olabiliyormuş.

İlk insanın yaratılışından,şeytanın isyanından.. Hz.Adem ve Hz.Havva’nın nasıl yasak meyveye gittiğini,nasıl şeytanla mücadele ettiklerini okumak çok zevkliydi..

Kitapta bir akıcılık var,önce ne zaman yasak meyveyi yiyecekler diye bekliyorsun..Sonra dünyaya gönderildiklerinde Hz.Havva nerde diye düşünüyorsun..Adem’in yalnızlığına ve Havva’ya olan aşkına şahitlik ediyorsun.. Birleşiyorlar.. Bu seferde Kabil Habil’i ne zaman öldürecek, nasıl kardeşine kıyabilecek diyorsun.. Kabil’in vicdan azaplarına şahit oluyorsun..

Gerçekten okunası bir kitap,ilk insan hakkında bilmediğimiz çoğu şeye ışık tutuyor..

Evrim teorilerini çürüten bir kitap..
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 10 verdi
0 yorum

La: Sonsuzluk Hecesi - S41

Cümlelerin cümlesi, selam cümlesi. Yaratıcı'dan başkasına secdesi mümkün olmayanların duru kalplerine koyulan bu kabule secde, mecaz olarak yetti.
Ahmet Aykut tarafından eklenmiştir.
Rabbim,dedi Adem, senden af dilemeye bildiğim kelimeler yetmiyor, bana yenilerini ver.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Feyza

Feyza

@berhudarolevlat

Onu yalnız Adem değil bütün bir alem bekledi. Belliydi Havva'nın geleceği, gelmeyecek olan böyle beklenmezdi.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fatma Özaydın

Fatma Özaydın

@fatmaozaydin

Üç şey seçtiler cennetten çıkarmak için:
Bir: Kelimeler.
İki: Aşk.
Üç: Annelik duygusu.
Kelimeleri Adem yanına aldı, annelik duygusunu taşımak Havva'ya kaldı.
Ama aşk çok ağırdı.
.....
Yarısını Adem sırtlandı, aşkın yarısı Havva'ya kaldı.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Bu kadar çok hayır, diyebilmek için ne kadar büyük bir evet, demiş olmak gerekirdi.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Sen ki her şeyi bilensin. Her şeyi gören ve işitensin. Benim niyetimi benden daha iyi bilirsin.
Yaşanmış evvelim gibi yaşanmamış sonumu da Sen bilirsin.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
23
KİTAP
Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar
Bazı kitaplar vardır kişiliğinize, benliğinize yön verir ve şekillendirir. İşte kendinizi gerçekten geliştirebileceğiniz, siz...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
8
KİTAP
Anlaması En Zor Kitaplar
Anlayabilmek için bazen tekrar okumayı gerektirecek kadar derin anlamlar içeren anlaması en zor kitaplar bu listede....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Pınar

Pınar

@krkmzp

 paylaşım fotoğrafı
Başlıyoruz!

Bir "ile" koy aramıza bizi birbirimize bağlasın..
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

 paylaşım fotoğrafı
Bazı kitapları okumak için yalnızca sahip olmamız yeterli olmaz. Kitabın kendini bize rahatça açabilmesi için ona zaman tanımak gerekir.

Yaklaşık 4 senedir gözüm gibi baktığım emanetim "lâ" ve bana hiç benzemeyen bendeniz "BAYAN MİKEMMEL"
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
Zana (@zana)
Bazı inlarları dost edinmek için onları sevmek yetmez.. Birlikte tükenmek birlikte çoğalmak gerek.. "BAYAN MİKEMMEL" sen gibi.. ~🌻~
06.09.18 beğen 2 cevap
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Bilinmesi gereken asıl güzellik.  paylaşım fotoğrafı
Bilinmesi gereken asıl güzellik.
Cennet cennet dedikleri bir bahçeydi nihayetinde. Âlemlerin Rabbi kendi güzelliğinin yansıması olarak orada görünmeseydi, cennete kim kıymet verirdi?
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Adisessizlik

Adisessizlik

@bayansessizlikk

La paylaşım fotoğrafı
La
"Elini göğsünün üzerine koydu.
Sanki, dedi, bak tam şuramda, kalbimin altında bir yer eksik kalıyor. Sonra bu kadarla kalmıyor, o eksiklik bütün ruhuma doluyor. Ne yapsam eksilmiyor, ne yapmasam dolmuyor."
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum