up
ara

Dijital Kale

- Digital Fortress

Dijital Kale Konusu ve Özeti

Dijital Kale
Kayıp Sembol kitabının da yazarı Dan Brown tarafından kaleme alınan Dijital Kale kitabı Edebiyat, Macera türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altın Kitaplar yayınevinden 2009 yılında 9789752112438 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dijital Kale isimli kitap 400 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sezer Soner çevirmiştir. Kitap Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Dijital Kale kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Sezer Soner
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752112438
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 2009
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

DİJİTAL KALE

Roman;Dan Brown (7)

Dan Brown DİJİTAL KALE romanında Dan Brown, ABD’nin Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın (National Security Agency kısaca NSA ) binasını,konusunun merkezine alır. Bu NSA bizim MİT benzeri bir kuruluşu imişmiş.Tam bilemiyoruz tabii,çok gizlidir...Biz Mit'i bilip tanıyoruz ama NSA var mı yok mu Amerikalılar bilemiyor! Çalışanları parmak basarak değil,gözlerini taratıp girerler kendilerine verilen yetki kadarıyla belirli odalara...Tarz aynı tarz.Dan Brown klasiği ama okutuyor mu roman ona bakmak lazım. (Osman Aysu Ağabey'in kulakları çınlasın! Berbat yazmışsın Ağabey,dedim bir romanı için. Okudun mu? diye sordu.Evet,dedim.E,işte okumuşsun ya,daha ne yapayım,dedi! Haklı değil mi?) Bu Dijital Kale'de aklınıza bilgisayarla yapılabilecek ne varsa -hatta akılınıza gelmeyecek- yapılmaktadır. Bırakınız sizi,beni çalışanlarının e-iletileri dahi okunmaktadır.İşte bu Kale'de çalışan pek hoş bir hatunu,adı Susan Fletcher'dır,üstleri bir gün bir iş için çağırırlar...Hıyarın biri;eski bir NSA çalışanı pis işler çevriliyor,hepimizin kişisel bilgisayarlarımıza giriliyor,şayet bu yaptığınızı durdurup hepimizden özür dilemezseniz NSA şifresini kitlelere açıklayacağım der.(Bakın da siz şu terbiyesize;MİT'e yapsın da görelim bakalım nasıl yapılırmış gözdağı! Roman yazılacak zaman bile bulamazdı Dan Brown!) Bu dediğini yaparsa şifreyi açıklarsa yani herkes şifre sayesinde sistemin kendisini takip etmesini engelleyebilecektir.Konunun can alıcılığı işte budur.Bu Susan Hanım şifre çözücü bölümünde çalışmaktadır;üstlerine ben bu hıyarı yakalarım diye söz verir.Başına bela aramaktadır...Neyse işte bir de o bölümde çalışan David Becker diye bir adam vardır.David'i bu operasyonun başına getirirler.Demek ki Susan ile David birlikte çalışacaklardır;e,ateşle barut yan yana durmaz,bunu bilmezler yöneticileri tabii,ve aralarında platonik bir aşkın filizlenmesine sebep olurlar...Sonrasını anlatmayayım;böyle devam eder gider hikâye...
ataç ikon Dijital Kale
kitaba 7 verdi
0 yorum
Gülnihal Özen

Gülnihal Özen

@gulnihalozen

Ülkemizde daha çok Da Vinci Şifresi ve en son çıkan Cehennem adlı kitabıyla tanınan yazar, Dan Brown’ın bu kitabını geçen hafta okul kütüphanesinden edindim. Dizili kitaplar arasında Dan Brown’ın bir kitabını gördüğümde nasıl da sevinmiştim, ta ki kitabı elime alıp da kapağının yırtık olduğunu görene kadar.
Kitap, kırılamayacak bir şifreleme algoritmasının ortaya çıkması ve o ortaya çıkana kadar bildiğimiz en güçlü bilgisayarlardan bile binlerce kat hızlı bir şifre çözücüye sahip NSA’ın bu durum karşısından yaptıklarını konu alıyor.
Öncelikle yazarın içerik için gayet iyi bir araştırma yaptığını söylemekte fayda var. Bir çok teknik tamamen doğru şekilde bizlere sunulmuş yani Dan Brown gerçekten küçümsenemeyecek bir araştırma yapmış ve işinin ehillerinden oldukça iyi destek almış.

Yapı olarak ele alacak olursam da; konu, olay örgüsü falan gerçekten gelecek vadediyor. Nasıl ki Agatha Christie’nin kısa öyküleri daha ilgi çekiciyse bu kitap da kısa bir hikaye şeklinde sunulsa çok daha fazla ilgi çekebilirdi.
Malesef kitapla ilgili söyleyebileceğim bütün güzel şeyler bu kadar… Neden? Çünkü Cehennem’i ya da Da Vinci Şifresi’ni okuyan birisini kesinlikle kesmeyecek bir kitap. Hele ki bir önceki okuduğunuz kitap Jack Higgins’in Pusu’su ise okuduğunuza pişman bile olabilirsiniz.
ataç ikon Dijital Kale
kitaba 6 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Dijital Kale
Kitabimi 3 yil once Sivas'tan almıştım.3 yıldır okunmayi bekliyormuş 😊😊😊Elimde daha yıllanmış Dan Brown kitaplari mevcut. Olsun beklesinler vakitleri gelecek elbet
Dijital Kale yine bildiğimiz Dan Brown tarzı yazılmış.Daha önce okudugum Da Vinci Şifresi ile Melekler ve Şeytanlar adli kitaplarına göre özellikle olay örgüsünü baz alırsak daha kolay anlaşılabilir bir kitap.Daha önce Dan Brown okumamislar için başlangıç kitabi olabilir.

Her zaman ki gibi yine terimsel ifadelerle dolu Dijital Kale de.Bu defa terimler bilgisayar donanımı ve şifre çözmeye ait.Büyük bir işletim sistemi düşünün NSA adı altında. Amerikan hükümetinin binlerce operasyonunun belkemiği gizli bu örgüt. Devamında NSA nin yasal olarak halka açıklanması gerektiğini düşünen bir düşman.NSA çalışanlarını karsilasacaklari büyük bir tehlike ile karşı karşı bırakır.Sonunda çözmeleri gereken bir sifre vardır yoksa batacaklar.Kitabı David ve Susan olarak iki bölüm şeklinde okudum doğrusu.Iki bölüm de beni macera filmi izlercesine heyecanlandırdı.
ataç ikon Dijital Kale
kitaba 8 verdi
0 yorum
Umut Yerebakmaz

Umut Yerebakmaz

@umtyrbkmz - Adana

Strathmore'un pislik olduğunu anlamıştım.
Okudum okumasına da sonunda ne olacağını adete bilir gibi okudum Baştan kıllandım Strathmore'a ben. Okumaya değer gece uyurken dizi film tadında bitirdim. Daha epikal bir son olabilirdi. 1998 yılında yazılan bir kitaba göre güzel bir senaryo. Mesleğimden ötürü beni aldı götürdü. Ve gerçekten de internet habeleşmeleri 3. şahıslar tarafından çok rahat bir şekilde okunabiliyor eğer kriptolanmamışsa. Kriptolu mesajlar da Decrypt edilebiliyor günümüzde. Strathmor'un ihtirası ve merakı hayatını bitirdi. Anı yaşamak aşırı hırs yapmamak lazım. Kitaptaki anafikir insanın başına ne gelirse meraktan geliyormuş ve tipik dünya kuralı, Kadınlar herşeyi mahvederler herşeyi güzelleştirebilirler. Susan Fletcher karakterina takıldı kafam. Bir kadın güzelse aptaldır. Çirkinse zekidir. tek kabul etmediğim nokta bu... Hulohot nasıl bir isim çok antipatik. Yazar çok düşünmüşmüdür merak ediyorum. Yazar senaryoyu ateşlemek için sürekli aynı taktiğe başvuruyor bir süre sonra basitleşiyor. Çok ahım şahım bir eser değil ama yine de okunur...
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Sizinle aynı fikirdeyim ama, Keşke okumamış olanlar için bu kadar ayrıntı vermeseydiniz.
19.05.15 beğen 1 cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

DİJİTAL FİYASKO
Bu kitabı ne zamandır okumak için bekletiyordum. Aslında daha da bekletsem yeriymiş. Bir açıdan heyecanlı ve sürükleyici bir kitap, diğer yandan dijital dünya hakkında bilgiler veren ve internetin hayatımızı nasıl etkilediği ve tüm dünyada bu nedenle sır diye birşey kalmadığını açık eden bir kitap. Ama bence senaryo ve örgüsü pek çok mantık ve kurgu hatası ile dolu. Belki çoğu kişiyi tatmin edebilir ama beni tatmin etmedi. İnandırıcılıktan uzak. Aynı hatalar Dan Brown'ın diğer kitaplarında da vardı. Ama buna rağmen çok satabiliyorsa, beğeneni çok yada reklamı iyi. Hele kitabın sonu tam bir felaket. Onlarca bilgisayar uzmanının ve IQ'su 160 üstü şifre uzmanının tek rakamlı bir sayıyı bulamaması ve bunu da son sayfaya ve son saniyeye bırakması gülünç idi. Bir daha da Dan Brown okumam artık, Üç kitap bana yetti fikir sahibi olmak için. (Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar), Ayrıca tercüme edenin de lehçesi ilginç doğrusu, Trakyalı sanırım.
ataç ikon Dijital Kale
kitaba 8 verdi
0 yorum

Dijital Kale - S41

Susan TRANSLTR olmadan NSA'nın ileri düzey elektronik terörizm karşısında çaresiz kalacağını biliyordu. İşlem ekranına baktı. Ekran hala on beş saatin üzerinde bir süreyi gösteriyordu. Tankado'nun dosyası o anda kırılacak olsa bile bu, NSA'nın battığı anlamına gelecekti. Artık Kripto günde ortalama iki şifreden daha azını ancak çözebilecekti. Halihazırda, günde yüz elli şifre çözme oranında bile, hala deşifre edilmeyi bekleyen bir yığın dosya oluyordu.
melike özsan tarafından eklenmiştir.
Kurtok

Kurtok

@kurtok - İstanbul

Çözülemez şifre diye bir şey yoktu.Bazılarını çözmek daha uzun sürerdi, ama her şifre çözülebilirdi
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

"Her şey mümkündür, imkansız biraz daha zaman alır."
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Latince: Quis custodiet ipsos custodes? Yani "Bekçilere kim bekçilik edecek".
ataç ikon Dijital Kale
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Düşünsene, bütün kurşun geçirmez cam üreticileri, kurşunları durdurmakla övünür. Ama bir şirket senin eline bir silah verir ve kendi ürettiğin camdan bir kurşun geçirmeni isterse birdenbire herkes bunu denemeye başlar."
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

Nsa herşeye ulaşacak. Çıldırmış gibiydi. Bu sorumluluğu almaya hazır olduğumuzu düşünüyor musun. Bu oldukça dar görüşlü bir tutum. Hukumetin gerçekten halkın menfaatini duşunduğunu mu söylüyorsun harika. Peki ya. . Duşunmezse ne olacak. Bu sonsuza kadar geçerli olacak bir teknoloji.
ataç ikon Dijital Kale
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
Resurrection

Resurrection

@resurrection - İstanbul

EFSANE
Benim için tam bir efsanedir.

Yetişkin olarak ilgimi çekip keyif alarak okuduğum ilk kitap. Bunun gibi önerilere de açığım.
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Adem Tepe

Adem Tepe

@ademtepe - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Fenerbahçe Parkı - bölüm 2
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Davinci bir başka bu kitapa nazaran.
21.07.18 beğen 1 cevap
Adem Tepe

Adem Tepe

@ademtepe - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Fenerbahçe Parkı'ndan selamlar.
ataç ikon Dijital Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
edaa (@edalii)
Cantanın rengi 😻 :) genel olarak ortam cok dinlendirici gozukuyor
18.07.18 beğen 2 cevap
Ellia (@ellia)
Çok hoşş:)İyi okumalar...
18.07.18 beğen 2 cevap
Gizem Tunç (@gizemtunc)
Çok akıcı bir kitaptı. İyi okumalar. Yalnız ışık gözleri rahatsız edici gibi duruyor...
18.07.18 beğen 1 cevap