up
ara

Kırmızı Defter

- The Red Notebook

Kırmızı Defter Konusu ve Özeti

Kırmızı Defter
Şans Müziği kitabının da yazarı Paul Auster tarafından kaleme alınan Kırmızı Defter kitabı Öykü (Çeviri), Gerçek Hayat Hikayesi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2007 yılında 9789755105468 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırmızı Defter isimli kitap 103 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye İlknur Özdemir çevirmiştir. Kırmızı Defter kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: İlknur Özdemir
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755105468
Sayfa: 103 sayfa Basım Tarihi: 2007
"Kırmızı Defter", okurlarımızın çok iyi tanıdığı ünlü Amerikalı yazar "Paul Auster"ın çok özel, çok özgün kısacık bir yapıtı: On üç öykücükten oluşuyor, ama aynı anlayış içinde yazıldıkları için bu on üç öykücüğe New York Times gazetesinin Noel sabahı yayınlamak üzere ısmarladığı ve yayınladığı "Auggie Wren"in Noel Öyküsü'nü de eklemeyi yararlı gördük. Daha önce "Ay Sarayı", "Yalnızlığın Keşfi", "Son Şeyler Ülkesinde", Şans Müziği" adlı yapıtlarını yayınladığımız ve yakında "Leviathan" adlı son romanını yayınladığımız Paul Auster (1947) genç yaşına karşın, yalnızca yazdığı dilin değil, aynı zamanda dünyanın genç ustalarından biri. Karşılaştığı tuhaf olayları, garip rastlantıları, gündelik yaşamın mucizeye dönüşen ayrıntılarını, gerçek olayları ve gerçekdışı olguları bir "Kırmızı Defter"e kaydetmiş; her öykücük ileride bir romana dönüşebileecek çekirdek ve dokuya sahip. Paul Auster hiç 'hocalık' taslamadan 'gerçek'ten sanat yapıtına giden yolu gösteriyor, öykülerden kuramsız bir poetika geliştiriyor ve minyatür bir dünya kuruyor. Bu nedenle bir kılavuz saydığımız "Kırmızı Defter"in Paul Auster'in roman dünyası için bir giriş kapısı olduğunu düşünüyoruz.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Çok ciddi bir hayal kırıklığı oldu. Paul Auster 4 5 yıl öncesinden itibaren okumam gerek diye tanımladığım bir yazardı. Keşke bu kitapla başlamasaydım. Gerçi toparlayacağına düşünüyorum ama bu öykü kitabıyla bende bıraktığı izlenim Amerika' nın Paulo Coelho' su olduğu yönünde. New York Üçlemesi ya da Yanılsamalar Kitabı ile değişeceğine inancım tam olsa da başlangıcı en iyi anlatan kelime felaket sanırım.

Tesadüfler, tesadüfler, tesadüfler... Başka bir şey yok, hiçbir şey yok. Aldous Huxley ile ilgili bir hikaye var, o ve yazarın kendi hayatıyla ilgili verdiği bilgiler hariç hiçbir anlam ifade etmedi bana kitap. Oray Eğin, edebiyat üzerine yapılan bir televizyon programına Amerika' dan telefonla katılıp ''Aslında Auster bizim ülkemizde burada olduğundan daha popüler'' demişti. Yine de tek bir öykü kitabından yola çıkarak bu cümleyi yorumlama cüreti göstermeyeceğim şu an.

Kitabı o kadar sevmedim ki biter bitmez götürüp bir sahafa, 1 ay içinde okuyup geri getireceğim bir kitap karşılığında bıraktım.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 5 verdi
0 yorum
Nil

Nil

@nill - İstanbul

İlk ama son olmayacak
Okuduğum ilk Paul Auster kitabı. Hemen okundu, bitti. Kısacık ama yazarın diğer kitaplarını okumayı istememe yetti uzunluğu.
Kitapta 13 öykü var. Bazısı tanıdıklarının anlattıkları ama çoğu da yazarın başına gelmiş şeyler, kitabın sonunda bunu kendisi de söylüyor. Hemen hemen bütün hikayeler, bir rastlantı, bir etme-bulma ya da bumerang yasasını kapsıyor. Hikayelerdeki rastlantılar ise sadece kitaplarda olabilecek türden, bunu düşününce de bir paradoksa dönüşüyor kitap.
En sonuncu hikaye bir yanlış numara ile başlıyor ve yazar New York Üçlemesinin ilk kitabı olan Cam kent kitabının nasıl oluştuğunu anlatmış. Paul Auster ile tanışmak için bilmeden iyi bir seçim yapmışım bence. Tavsiye ederim.

Ve şöyle de ilginç bir şey buldum; bu kitabın yazarın kendisinin seslendirmesi..
Linki: https://media.sas.upenn.edu/pennsound/authors/Auster/Auster-Paul_Complete-Reading_UB_4-26-95.mp3
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 8 verdi
0 yorum
Mehmet Alhas

Mehmet Alhas

@mehmetalhas - İstanbul

Rastlantıların insan hayatındaki vurgulayan kısa hikayelerden oluşan bir kitap. Bendeki kitap 2008 de basılmış 7. baskı ve bu baskında daha önceki baskılarda olmayan ancak Paul Auster'ın eklemek istediği hikayeler de yer alıyor. Kitabın öz konusu herkesin ve her şeyin gizemli bir şekilde birbiri ile bağlantılı olduğudur.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 8 verdi
0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6 - Trabzon

Hayat ve insan
Paul auster okumak istedim ve bu kitabi ilk olarak seçtim. Kesinlikle isabetli.bir seçim oldu benim için. Öyküler oldukça başarılı ve gerçek olması dikkat çekici kalemi oldukça iyi...Diğer kitaplarinida okuyacağım çünkü bu eseri lezizdi=)
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tesadüfler..
Yaşamın içinde şaşırdığımız, ilginç bulduğumuz ya da sonradan dikkatimizi çeken anlar, olaylar vardır.
Auster bu kitabında 13 tesadüf öyküsünü akıcı bir dille anlatıyor.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 6 verdi
0 yorum

Kırmızı Defter - S41

Bu küçük bilmeceyi çözebileceğime dair inancım yok pek. O çılgın şeytan, izlerini güzelce örtmüş belli ki, o günden beri de bir daha sesi çıkmadı. Beni şaşırtan kendi davranışım oldu, her baktığımda tüylerimi ürpertmeyi sürdürse de o mektubu atmadım. Aldı başında biri onu kaldırıp çöp kutusuna atardı. Oysa ben, anlayamadığım nedenlerle son üç yıldır o mektubu çalışma masamın üzerinden ayırmadım, kalemlerimin, defterlerimin ve silgilerimin arasında bir demirbaş olmasına izin verdim. Belki de onu kendi ahmaklığımın bir kanıtı olarak tutuyorumdur orada. Belki de o mektup, benim hiçbir şey bilmediğimi, içinde yaşadığım dünyanın benden sürekli kaçacağını kendime hatırlatmanın bir yoludur.
Mehmet Alhas tarafından eklenmiştir.
Mert Şenyuva

Mert Şenyuva

@mertvekendisi - İstanbul

Amacım, on dört yaşın nasıl da savunmasız bir yaş olabileceğinin altını çizmek. Ne tam olarak çocukluktan çıkmışsınızdır ne de bir yetişkinsinizdir, ne olduğunuzla ne olacağınız arasında sürekli gidip gelirsiniz. Örneğin ben, Birinci Ligde onamaya hakkım olduğunu düşünecek kadar küçük, ama tanrının varlığını sorgulayacak kadar büyüktüm. Komünist Manisfeto’yu okumuştum, yine de Pazar sabahları oynatılan çizgi filmleri seyretmekten hoşlanıyordum.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin - İstanbul

Ne var ki iki ay kadar önce kitapların asla bitirilmediğini öğrendim, hikâyelerin bir yazar olmadan da kendilerini yazmayı sürdürebileceklerini de.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6 - Trabzon

İğrenç bir mektuptu,birine böyle bir mektup yazmayı aklımdan bile geçirmezdim, yine de altında benim imzam vardı.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
NEHİR AKSOY (@nehiraksoy)
😂😂😂
12.03.19 beğen 1 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

"...kitapların asla bitirilmediğini öğrendim, hikayelerin bir yazar olmadan da kendilerini yazmayı sürdürebileceklerini de..."
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Geçen yıllar en azından bana şunu öğretti: Cebinde bir kalem varsa, büyük olasılıkla bir gün onu kullanmaya başlamak gelecektir içinden. Sy60"
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6 - Trabzon

 paylaşım fotoğrafı
Bunun herhangi bir şeye ne derece açıklama getirdiğini bilemem ancak gerçekler göz ardı edilmemeli...
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Kitap ve Kahve paylaşım fotoğrafı
Kitap ve Kahve
Kahve gündüzün şarabıdır.
ataç ikon Kırmızı Defter
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum