up
ara

Damga

Damga Konusu ve Özeti

Damga
Damga kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9799751002036
Sayfa: 143 sayfa Basım Tarihi: 1970
Reşat Nuri Güntekin'in kısa romanlarından biri. Güntekin, çocukluk anılarının dile getirildiği eski İstanbul günlerini anlatıyor. Vedia'ya duyulan büyük aşkın, sonunda boş bir kuruntu nedeniyle umutsuzluğa dönüşmesini hüzünlenip severek okuyacaksınız. Özlenen bir evliliğin gerçekleşmemesi, büyük bir düş kırıklığına yolaçıyor.
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Yazar, Damga adlı romanıyla İffet karakterinin üzerinden meşrutiyet öncesi ve sonrasının sosyal, politik yaşamına ve ahlak değerine güçlü bir ışık tutuyor. İffet bir paşanın oğludur. İffet'in paşa babası kısa zamanda büyük bir çöküntüye girer. Bu çöküntü İffeti de sarsar. Sonra günün birinde İffet'e bir Su Değirmeni masalı anlatılır. İffet o zamanlar bu anlatılan masalın gerçeğini hesaba katmaz. Ve İffet dinlediği bu masalı kendi hayatında mucizevi bir şekilde yaşarken bulur. Bu masalı yaşaması Vedia karakterinin namusunu temize çıkarmak içindir. Vedia karakteri, Cemil Kerim ile evli olan bir kadındır. Vedia, çocuklarına ders gösteren İffet Bey ile kaçamaklar yapmaya başlar. Yine bu kaçamakları yaparken, ikisi de zor durumla karşılaşmışlar ve İffet dinlediği masaldan esinlenerek kendini aşık olduğu Vedia için feda etmiştir. Peki, bu fedakarlık yerinde olan bir fedakarlık mıydı? İffet bu sorunun cevabını yıllar sonra bir tesadüf eseri öğrenecektir. Damga romanı ismiyle de uyumlu içeriği ile okuyana zaman kavramını unutturuyor. Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken ve kesinlikle okunabilecek bir başyapıt.
ataç ikon Damga
kitaba 10 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

DAMGA
Reşat Nuri Güntekin;İnkılâp Yayınları;20.Baskı;143 Sayfa

Dün gece yarısı devrettim kitabı.'Roman'dan ziyade öz yaşam öyküsüne benzer bir metindi okuduğum.Romanlardan aldığım okuma hazzını alamadım kitaptan.Gerçi zaman olarak henüz 'roman'ın ne tür bir edebî ürün olduğunun kesin olarak anlaşılmadığı zamanlarda yazılmış DAMGA.

"20.baskı" yazıyordu kitabın künyesinde.Eser,yeni bir isimle piyasaya bu günlerde çıkartılacak olsa hiçbir yayınevi tarafından yayımlanmaya değer bulunmayacaktır büyük bir ihtimalle.

Perşembe,9 Temmuz 2015
ataç ikon Damga
kitaba 4 verdi
0 yorum
Tubb

Tubb

@ttt

Sevdiği kadın için hırsız damgası yiyen ve hapis yatan bir adamın, yıllarının nasıl boşa gittiğini anlatan güzel bir roman. Bir insana hayatınızı feda edecekseniz, bu insanın bu fedakarlığa değip değmeyeceğini ölçüp tartmanızı anlatmış Reşat Nuri.

Gerçekten de hırsız olmadığı halde toplumda damga yiyen bir insanın çektiği sıkıntıları ve o psikolojik durumu çok iyi anlatmış. Özellikle bazı satırlarda kitabın baş karakteri İffet ile büyük bir yakınlık kurup ona acıyorsunuz. Okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Damga
kitaba 10 verdi
0 yorum
OZAN

OZAN

@ozan221

Romanın ana kahramanı "İFFET" adlı bir adamdır. Vedia'ya duyulan büyük aşkın, sonunda boş bir kuruntu nedeniyle umutsuzluğa dönüşmesi hüzünlü şekilde ifade etmektedir.Reşat Nuri'nin kaleminden hoş bir eser...
ataç ikon Damga
kitaba 6 verdi
0 yorum
Kübra Puğar

Kübra Puğar

@kubrapugar

Sevdiği kadın için hiç suçu olmadığı halde hem hapis yatan hem de hırsız damgası yiyen bir adamın yaşamını anlatan güzel bir roman. Reşat Nuri burada günlük yaşamı da konu alan bir olguyu ele almıştır.
ataç ikon Damga
kitaba 8 verdi
0 yorum

Damga - S41

Nihayet istediğim oluştu.Mamafih ümit ettiğim kadar sevinemiyordumç.babam,kardeşim,bütün öteki akrabalarımız saray mensubu idiler.Onlar ne olacaklardı?
Ahmet BAYRAM tarafından eklenmiştir.
Ülkü Efe

Ülkü Efe

@ulkuefe0

Hayatta kendini aldanmış gören insan,sükuta mahkûm demektir.
ataç ikon Damga
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Unutmamak büyük kuvvettir.
ataç ikon Damga
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

"Kanun bana damga vurdu.Namuslu insanların arasından sürüp çıkardı.Bütün sevdiklerimin yabancısı oldum.Bu gece,bu serseriler arasında geçirdiğim iki saat, bana anlaşılmaz bir sükun ve kuvvet verdi.Acaba ben,sahiden bu alemin adamı mı oldum?Bilmiyorum.Fakat, muhakkak olan şu ki:insan,kimin yanında yüz karası yoksa,kimin yüzüne çekinmeden bakarsa,kendini ona yakın buluyor..."
ataç ikon Damga
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ülkü Efe

Ülkü Efe

@ulkuefe0

Şu halde üzülmeyeyim ha...Ben,galiba başkalarının kamburuyla teselli bulan kambura benzeyeceğim.
ataç ikon Damga
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ülkü Efe

Ülkü Efe

@ulkuefe0

Utanmamak büyük kuvvettir.
ataç ikon Damga
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
17
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Reşat Nuri Güntekin Kitapları
Türk edebiyatının yapı taşları değerindeki eserleriyle tanıdığımız büyük yazar Reşat Nuri Güntekin'in en iyi kitapları listel...