up
ara

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe Konusu ve Özeti

Robinson Crusoe
Robinson Crusoe (İngilizce) kitabının da yazarı Daniel Defoe tarafından kaleme alınan Robinson Crusoe kitabı Roman (Çeviri), Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786053606741 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Robinson Crusoe isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Fadime Kahya çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Robinson Crusoe kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Fadime Kahya
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053606741
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 1970
Daniel Defoe (1660-1731) Londra'da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğitimin ardından ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatının ardından siyasi yergilerle yazarlığa başladı. Gözü pek bir gazetecilik kariyeri ve pek beğenilen didaktik eserlerinin ardından, geç sayılabilecek bir yaşta onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı. Defoe bu ölümsüz eserinde, gemi kazası sonucu düştüğü ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesi veren Robinson Crusoe'nun hikâyesini ustalıkla anlatır. İnsan doğasını çok iyi tanıyan yazar güçlü kalemi ve yalın üslubuyla insanlık tarihinin her döneminde, her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kahraman yaratmayı başarır. Çeşitli konularda pek çok eser yazan Defoe, İngiliz romanının kurucularından sayılır.
Tayfun

Tayfun

@sessizim

Ruh beslenmeden, benden ihya olmaz...
Hepimizin bildiği bir romandır ya da roman kahramandır Robinson Crusoe. Muhtemelen dünya üzerinde en fazla tanınan roman kahramanlarından bir tanesidir. Benimde tanışıklığım eskilerde dergilerde yayımlanan çizgi roman tarzı karikatürlerdendir. Okumam ise bu döneme denk gelmiştir.

Yazarı 16. yüzyılda İngiltere’de doğmuş, zengin bir ailenin çocuğu olan ve iyi bir eğitim gören, ticaret ile uğraşan Daniel Defoe’dir. Eserinde ise sıkı bir Katolik olduğu gözükmektedir. Avrupa’da birçok ülkeyi gezmiş, bir dönem siyasete ve gazeteciliğe merak salmış ve 71 yaşında Londra’da ölmüştür.

Her ne kadar Robinson Crusoe bir adada yaşam mücadelesi olarak gözükse de aslında olan şey kişinin Tanrı’ya hesaplaşmasıdır. Sebep-Sonuç ilişkisi gözeterek Neden’e ulaşma isteğidir. Adada kaldığı süre boyunca önceleri Tanrı’nın hatası olduğunu ve kesinlikle ettiklerini bulduğunu düşünen Robinson, zaman geçtikçe aslında Tanrı tarafından cezalandırılmadığını hatta ödüllendirildiğini ve bu ödüllendirme nedeniyle Tanrı’ya sürekli şükran duyulması gerektiğini okurlarına çok güzel bir şekilde izah etmektedir. Şundan emin olabiliriz ki mutlu olabilmek ve Tanrı’ya şükran duymak için binlerce hatta milyonlarca sebebimiz vardır.

“...minnettarlık insanın doğuştan gelen bir erdemi olmadığı gibi, insanlar zorluklarla karşılaştıklarında çıkar umdukları zamanların aksine sözlerinden döner.” (Alıntı)

Eserdeki süreklilik ve devamlılığa diyecek sözüm yoktur, muazzam kalitece akıcı. Uzun cümle kurulumlarında cesaret takdir edilebilecek seviye de manalı ve hoş. Olay örgüsü ise okuru heyecanla bir akışa sürüklemektedir.

Ayrıca eserde toplumun insan üzerindeki kin, nefret, bencillik, daha fazlasını kazanma hırsı ve sayısızca insani duyguları nasıl ortaya çıkardığını; aslında bize lazım olan sadece hayatımızı idame edebileceğimizken, sürekli bir toplama ve stoklama girişiminde olduğumuzu; bizim için hiçbir önem arz etmeyen eşyanın, hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını; normaldeyken anmadığımız Tanrı’yı bir başımıza kaldığımızda nasıl baş tacı ettiğimizi; doğanın kıymetini bilmeyip, tamamen insan yararına olan her şeyi insan eliyle mahvettiğimizin yüze sille atılmış halidir Robinson Crusoe.

“Tehlikenin korkusu, gözle görülür bir tehlikenin kendisinden on bin kez daha ürkütücüdür; endişenin yükü bize, endişe duyduğumuz kötülükten kat be kat büyük gelir.” (Alıntı)

Tavsiyem ise kesinlikle tam metin olarak küçük dostlarımıza kitabı okutmanızdır. Çünkü içerisinde hayal dünyalarını genişletecek, insan tek başına olsa bile kendine bir düzen kurabilecek ve hayatını idame edebilecek bir akla sahip olduklarını kitaptan ders niteliğinde kendilerine pay çıkaracaklardır.

Sözün özü; kitap muazzam denecek kadar kaliteli, okunulabilir ve tavsiye edilebilirdir. Çıkarılacak çok iyi dersler ve öğrenilecek çok fazla bilgiler vardır.

Sevgi ile kalın….


En çok hoşuma giden alıntı, tek bir cümlelik alıntı….

"Bu gerçeği yabana atmazsam, yaşamın felaketlerinin hep insanlığın en üst ya da en alt kesimi arasında paylaşıldığını, ama o orta basamaktakilerin bu yıkımlardan çok azına uğradıklarını ve üst ya da alt kesimdekiler kadar iniş çıkış yaşamadıklarını mutlaka görürmüşüm; yani onlar bir yanda mücadeleyle dolu bir yaşamın, lüks ve aşırılıkların, öte yanda ise çok çalışma, ihtiyaçlarını karşılama isteği ve kötü ya da yetersiz beslenme gibi yaşam tarzlarının doğal sonucunda katlandıkları, gerek ruhsal gerekse bedensel pek çok rahatsızlık ve sıkıntıların uzağındaymışlar; yaşamın orta basamağı her tür erdem ve her tür zevk için biçilmiş kaftanmış; huzur ve bolluk, ortalama bir kaderin hizmetkârlarıymış; ölçüyü kaçırmamak, ılımlılık, sesini çıkartmamak, sağlık, toplumda kabul görmek, makul tüm eğlencelerle arzulanabilecek her türlü haz, yaşamın orta basamağında kalmanın ödülleriymiş; insan bu şekilde ellerini ya da zihnini yormak zorunda kalmadan, günlük tayını için kendisini köle gibi satmadan, başına ruhun ve bedenin huzurunu çalan allak bullak edici işler gelmeden, kıskançlık hırsıyla ya da büyük işler başarmak için gizliden gizliye içini yakan tutkuyla gözü dönmeden, dünyada kolayca, kendi halinde akıp giderek, yaşamın zevklerini acısız tadarak ve mutlu olduğunu hissedip gündelik deneyimleriyle bunu daha akıllıca öğrenerek bu dünyada sessiz ve sakin yaşayıp rahatça da göçüp gidermiş."
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Çok ama çok iyi bir kitap.İlk okuduğumda sevmiştim kitabı ama kitabın değerini şimdi şimdi anlıyorum. Okuduğunuzda üzerine pek düşünmeyeceğiniz, sürükleyici bir macera romanı hissine kapılabilirsiniz en başta tıpkı benim kapıldığım gibi, ama üzerine biraz düşünürseniz ne kadar dolu bir eser olduğunu anlarsınız.
Tek başına adada kalan bir adamın hayatta kalmak için vahşileri öldürmesi, sonrasında yaptığının ne kadar doğru olup olmadığı konusunda kendisiyle tartışması, kendisini sorgulaması; diğer yandan inanca bakış açısı, tanrı sorgulaması, ve aslında biraz mecburiyetten tanrıya inanması, ona dua etmesi... Üzerinden çok zaman geçti, toparlayıp da yazıya aktaramıyorum tam olarak ama yazarın, benzer bir olayı -kitaptaki kadar uzun sürmemiş olsa da- yaşamış bir adamdan etkilenerek kitabı yazmış olmasına ilişkin anlatılan bir rivayete ve gazeteci olması sebebiyle de muhtemelen o adamın yaşadığı olayları araştırmış olma ihtimaline dayanarak ben, yazarın; ''şu adamın başımdan geçenleri anatayım, çok sürekleyici olur'' diye düşünmek yerine, tek başına adada kaldığı süre boyunca acaba ne yaptı, neler düşündü diye merak etmesi sebebiyle bu kitabı yazdığını düşünüyorum. Kaldı ki her ne kadar henüz okumamış olsam da isminden anlaşıldığı kadarıarıyla ^Robinson Crusoe’ nun Yaşamı ve Olağanüstü Serüvenleri Boyunca Ciddi Düşünceleri^ kitabı da benim söylediklerimi destekliyor sanki.
Evet güzel, sürükleyici bir roman ama ötesinde siyasi ve felsefi izler taşıyan bir kitap Robenson Crusoe.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

En kötü durumlarda bile, insanın şükredecek şeyleri vardır.
Sonunda bitirdim. Epeydir okuyorum. Hergün biraz vakit bulup 4-5 sayfa okuduğum için çok uzun zamanda bitti.

Beğendiğim bir kitap oldu. Rousseau "Emile" adlı eserinde bahsediyordu bu kitaptan. O zamanlarda not almıştım mutlaka oku diye.

Şöyle anlatayım konuyu çoğu kişi biliyordur zaten. Robinson'un ıssız bir adaya düşüşünü ve adada yaşadıklarını anlatıyor. Ancak bu kitap bence bir adada yaşayıştan çok bir insanın tek başına da elindeki imkanlar dahilinde başının çaresine bakabildiğinin ve yaşama nasıl tutunduğunun kanıtı. Rousseau bu kitaptan övgüyle bahseder. Çünkü çocuk yetiştirirken çocukların bir başlarına kaldıklarında başkalarına gereksinim duymadan hayatlarını idame ettirmeleri gerektiğini savunur. Bu açıdan Robinson Crusoe'u örnek gösterir. Okurken bu bakış açısıyla okudum. Tek başına nasıl yaşanır? Sorusuna cevap olarak okudum. Ve tatmin oldum.

Robinson Crusoe'un içe dönük sorgulamaları, Tanrıya yönelişi ve minimalist yaşantısı insanı etkiliyor.


Sonunda kafamda soru işareti kalmadı ancak şu var kitabın devamı olması gerek. Çünkü en sonunda yaşantımın 1. bölümü burada son buluyor demiş. Yaşantısının devamı nerede?

Neyse... kesinlikle okunmalı bence. İnanılmaz bir yaşam mücadelesi ve başarı öyküsü. Çocuklar için olanını çocuklar okuyabilir. Tam metni büyükler için uygun. Hayata ilişkin güzel bakış açıları kazanacağınıza eminim.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
17 beğen · 4 yorum
Pejmürde Adam (@pejmurdeadam)
Edebiyatın Kısa Tarihi - John Sutherland ( Alfa Yayınları ) sf. 116-122; söz konusu eser hakkında farklı bir bakış açısı ve geçmişi ile ilgili bazı bilgiler mevcut imkanınız varsa incelemenizi öneririm
20.01.19 beğen 1 cevap
zeyrek (@zeyrek)
[silindi]
21.01.19 beğen cevap
zeyrek (@zeyrek)
Çocukluk dönemimde en az 5–6 defa okumuşumdur bu kitabın sadeleşmiş halini. Benim çocukluk kahramanım Robinson Crusoe'ydi. En zor şartlarda tek başına kalmış ve başarmıştı. O yıllarda aklıma kazınan yalnız olmanın çok da kötü bir şey olmadığı hissi bende hep varlığını sürdürdü. Paylaşımınızı görünce yeniden okuma isteği uyandı içimde. Genişletilmiş haliyle yeniden okumalıyım mutlaka. Emeğinize sağlık inceleme için 🤗
21.01.19 beğen 3 cevap
Ahmet Suban

Ahmet Suban

@ahmetsuban

Hayy bin Yakzan'ın da katıldığı bir tartışmayı devam ettirmiş bir kitap. Bir insan topluma bağlı kalmadan yalnız başına hayatını idame ettirebilir mi? (Hayy bin Yakzan biraz farklı bir boyutta ele almış işi; bir insan yalnız başına Yaratıcı'yı bulabilir mi? Ruh kavramını geliştirebilir mi?)
İlkokul öğretmenimin tavsiyesi ile okumuştum. İtiraf edeyim o zaman sıkılmıştım. Gözüm uzaydaydı. Robinson bir ada yerine bir gezegene hapsolsa idi kitap benim bir numaram olurdu. Kitaptan kalan bir his; yamyamların et pişirirken kazanlarından etrafa yayılan kokular. Nedense bu konu içime çok işlemiş, dehşete kapılmışım ki; hala daha Robinson deyince aklıma insan pişirmenin kokusu geliyor. Bir de Cuma'nın adının neden bir gün ismi olduğu.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
CanMehSonSuZ

CanMehSonSuZ

@canmehsonsuz

Robinson Cruzo
Sonunda bitirdim kitabı.O kadar dersimin arasında bu kitabı okudum yaa çok şükür buna.

Ben her bir okura tavsiye ediyom bu kitabı.Çok güzel bir kitab gereçekten.Okurken hiç sıkılmıyıcaksınız.Ben hiç sıkılmadı.Heyecanla okudum.

Yazarın diğer kitaplarınıda okumak isterim ama ben yazar hakkında yani diğer kitabları hakkında öyle bir şey duydumki okumamağı karar aldım.Duyduğum kadarıyla daha doğrusu okudum kadarıyla yazarın diğer kitaplarında guya insanları ahlaksızlığa sürüklüyormuş.Bu yüzden onu haps etmişler.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Robinson Crusoe - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülcan

Gülcan

@gulcann

"Dünyayı çekip çeviren Tanrının kulunun nesnelere ilişkin görüş ve bilgisinin sınırlarını bu kadar dar tutması, Onun eşsiz iyiliğinin bir örneği idi. İnsanoğlu farkına vardığı takdirde zihnini bulandırıp moralini bozacak binlerce tehlikenin ortasında yürürken bile, gözünden ırak kalan olaylar ve çevresini kuşatan tehlikelerden bihaber olduğundan soğukkanlılığını ve huzurunu koruyabiliyordu."
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
AArpat

AArpat

@aarpat

''Yaradanımız kullarına çöküp bittiklerini sandıkları anlarda bile,nasıl da acıyıp yardım eli uzatıyor.Tanrı en acı lokmalarımızı tatlandırıyor,zindanları ve hapishaneleri bile kendisini övmemize sebep yapabiliyor.Açlıktan ölmekten başka bir şey beklemediğim bu adada bana nasıl sofralar kurduruyor..''
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
MettÇk

MettÇk

@mettck

''Sanırım bıraksam hem bana hem tüfeğime tapınacaktı.Tüfeğe günlerce elini süremedi; ama kendi başına kaldığı zamanlar tüfekle konuşuyor, sanki tüfek ona cevap veriyormuş gibi bir şeyler anlatıp duruyordu; sonradan öğrendiğime göre tüfeğe kendisini öldürmemesi için yalvarıyormuş.'' :)
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Korku içinde bulunan insanlar ne gülünç kararlar veriyor! Korku onları, kurtuluş için aklın gösterdiği yollardan yararlanmaktan alıkoyuyor.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

Gelecekte görünmez bir öbür dünyanın bulunduğunu, bütünüyle gizli tuttuğumuz, hiç kimseye açmadığımız, sonradan başka nedenlerin de ortaya çıkmasına yol açan birtakım tasarılarımızdan, kafamızda yoğrulan birtakım düşüncelerden daha açık hiçbir şey gösteremez.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
33
KİTAP
En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri
Kalem duayenlerinin hayal güçlerini yansıttıkları, klasikleşmiş ve kültleşmiş en önemli dünya klasikleri listelenmektedir. H...
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
21
KİTAP
Çocuklara Hitap Eden Şaheser Niteliğinde Kitaplar
Çocukların mutlaka okuması gereken, ufuklarını açacak ve hayal dünyalarını genişletecek şaheser niteliğindeki kitaplar listel...
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

Robinson Cruise paylaşım fotoğrafı
Robinson Cruise
....Ne var ki ben, tüm çıkarları hiçe sayan maceracı ruha sahiptim.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

Robinson Cruise paylaşım fotoğrafı
Robinson Cruise
İyilik öyle bir şey ki, fırtınalı bir denizdeyken küçücük gördüğün, sonsuzluğun büyük gölgesine tutunursun da belki sana iyilikten yol olur.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Tehlikenin korkusu, gözle görülür bir tehlikenin kendisinden on bin kez daha ürkütücüdür.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon