up
ara

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe Konusu ve Özeti

Robinson Crusoe
Robinson Crusoe (İngilizce) kitabının da yazarı Daniel Defoe tarafından kaleme alınan Robinson Crusoe kitabı Roman (Çeviri), Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786053606741 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Robinson Crusoe isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Fadime Kahya çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Robinson Crusoe kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Fadime Kahya
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053606741
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 1970
Daniel Defoe (1660-1731) Londra'da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğitimin ardından ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatının ardından siyasi yergilerle yazarlığa başladı. Gözü pek bir gazetecilik kariyeri ve pek beğenilen didaktik eserlerinin ardından, geç sayılabilecek bir yaşta onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı. Defoe bu ölümsüz eserinde, gemi kazası sonucu düştüğü ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesi veren Robinson Crusoe'nun hikâyesini ustalıkla anlatır. İnsan doğasını çok iyi tanıyan yazar güçlü kalemi ve yalın üslubuyla insanlık tarihinin her döneminde, her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kahraman yaratmayı başarır. Çeşitli konularda pek çok eser yazan Defoe, İngiliz romanının kurucularından sayılır.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Çok ama çok iyi bir kitap.İlk okuduğumda sevmiştim kitabı ama kitabın değerini şimdi şimdi anlıyorum. Okuduğunuzda üzerine pek düşünmeyeceğiniz, sürükleyici bir macera romanı hissine kapılabilirsiniz en başta tıpkı benim kapıldığım gibi, ama üzerine biraz düşünürseniz ne kadar dolu bir eser olduğunu anlarsınız.
Tek başına adada kalan bir adamın hayatta kalmak için vahşileri öldürmesi, sonrasında yaptığının ne kadar doğru olup olmadığı konusunda kendisiyle tartışması, kendisini sorgulaması; diğer yandan inanca bakış açısı, tanrı sorgulaması, ve aslında biraz mecburiyetten tanrıya inanması, ona dua etmesi... Üzerinden çok zaman geçti, toparlayıp da yazıya aktaramıyorum tam olarak ama yazarın, benzer bir olayı -kitaptaki kadar uzun sürmemiş olsa da- yaşamış bir adamdan etkilenerek kitabı yazmış olmasına ilişkin anlatılan bir rivayete ve gazeteci olması sebebiyle de muhtemelen o adamın yaşadığı olayları araştırmış olma ihtimaline dayanarak ben, yazarın; ''şu adamın başımdan geçenleri anatayım, çok sürekleyici olur'' diye düşünmek yerine, tek başına adada kaldığı süre boyunca acaba ne yaptı, neler düşündü diye merak etmesi sebebiyle bu kitabı yazdığını düşünüyorum. Kaldı ki her ne kadar henüz okumamış olsam da isminden anlaşıldığı kadarıarıyla ^Robinson Crusoe’ nun Yaşamı ve Olağanüstü Serüvenleri Boyunca Ciddi Düşünceleri^ kitabı da benim söylediklerimi destekliyor sanki.
Evet güzel, sürükleyici bir roman ama ötesinde siyasi ve felsefi izler taşıyan bir kitap Robenson Crusoe.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Ahmet Suban

Ahmet Suban

@ahmetsuban

Hayy bin Yakzan'ın da katıldığı bir tartışmayı devam ettirmiş bir kitap. Bir insan topluma bağlı kalmadan yalnız başına hayatını idame ettirebilir mi? (Hayy bin Yakzan biraz farklı bir boyutta ele almış işi; bir insan yalnız başına Yaratıcı'yı bulabilir mi? Ruh kavramını geliştirebilir mi?)
İlkokul öğretmenimin tavsiyesi ile okumuştum. İtiraf edeyim o zaman sıkılmıştım. Gözüm uzaydaydı. Robinson bir ada yerine bir gezegene hapsolsa idi kitap benim bir numaram olurdu. Kitaptan kalan bir his; yamyamların et pişirirken kazanlarından etrafa yayılan kokular. Nedense bu konu içime çok işlemiş, dehşete kapılmışım ki; hala daha Robinson deyince aklıma insan pişirmenin kokusu geliyor. Bir de Cuma'nın adının neden bir gün ismi olduğu.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
CanMehSonSuZ

CanMehSonSuZ

@canmehsonsuz

Robinson Cruzo
Sonunda bitirdim kitabı.O kadar dersimin arasında bu kitabı okudum yaa çok şükür buna.

Ben her bir okura tavsiye ediyom bu kitabı.Çok güzel bir kitab gereçekten.Okurken hiç sıkılmıyıcaksınız.Ben hiç sıkılmadı.Heyecanla okudum.

Yazarın diğer kitaplarınıda okumak isterim ama ben yazar hakkında yani diğer kitabları hakkında öyle bir şey duydumki okumamağı karar aldım.Duyduğum kadarıyla daha doğrusu okudum kadarıyla yazarın diğer kitaplarında guya insanları ahlaksızlığa sürüklüyormuş.Bu yüzden onu haps etmişler.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Emre Arslan

Emre Arslan

@s4ilorfox

Ben Ve Robinson
Robinsonda kendimden o kadar çok sey gördümki, kitabı okumamış olsam birisi beni yazmış derdim... tamamen babamın isteklerine uymayışım, denizci oluşum evden uzaklaşmam ... Ve diğer ilgi çekici şeyde her zaman tek basıma bir adaya düşsem kendi medeniyetimi kurmak için birşeyler yapmayı dusunmek... Eminimki bende öyle ıssız bir adaya düşsem kendi teknemden kendi evime herşeyimi yaparım :)
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ömer Faruk

Ömer Faruk

@danismanhocam

Bunlarla buyudum ben :) defalarca bu romanı okumuşluğum oldu.gerek bu yayın evı kıtabı gerekse dıger yayın evlrınden bu romanı okudum.Çok guzel cok sade gızemlı bır kahramdı kendımı onun yerıne defalarca koyma hıssıne gırdım ıstesemde ıstemesemde.Ne dıyeyım kı guzellıklerın uzerıne soylenecek kelımeler yetmez:D zaten bu romanı okumayan cocuklugunu yasamamıstır derım.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Robinson Crusoe - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
AArpat

AArpat

@aarpat

''Yaradanımız kullarına çöküp bittiklerini sandıkları anlarda bile,nasıl da acıyıp yardım eli uzatıyor.Tanrı en acı lokmalarımızı tatlandırıyor,zindanları ve hapishaneleri bile kendisini övmemize sebep yapabiliyor.Açlıktan ölmekten başka bir şey beklemediğim bu adada bana nasıl sofralar kurduruyor..''
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
MettÇk

MettÇk

@mettck

''Sanırım bıraksam hem bana hem tüfeğime tapınacaktı.Tüfeğe günlerce elini süremedi; ama kendi başına kaldığı zamanlar tüfekle konuşuyor, sanki tüfek ona cevap veriyormuş gibi bir şeyler anlatıp duruyordu; sonradan öğrendiğime göre tüfeğe kendisini öldürmemesi için yalvarıyormuş.'' :)
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Korku içinde bulunan insanlar ne gülünç kararlar veriyor! Korku onları, kurtuluş için aklın gösterdiği yollardan yararlanmaktan alıkoyuyor.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

Gelecekte görünmez bir öbür dünyanın bulunduğunu, bütünüyle gizli tuttuğumuz, hiç kimseye açmadığımız, sonradan başka nedenlerin de ortaya çıkmasına yol açan birtakım tasarılarımızdan, kafamızda yoğrulan birtakım düşüncelerden daha açık hiçbir şey gösteremez.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

"Sıkıntılı günlerinde Bana sığın, Ben seni kurtarırım, sen de şükredersin."
..kurtarılma sözü, içinde bulunduğum durum için öyle anlamsız, gerçekleşebilmekten öyle uzaktı ki, İsrailoğullarının kendilerine yiyecek et sözü verildiği zaman "Tanrı çölün ortasında bir sofra kurabilir mi?" diye sordukları gibi, ben de "Tanrı beni bu yerden kurtarabilir mi?" demeye başladım.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
35
KİTAP
En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri
Kalem duayenlerinin hayal güçlerini yansıttıkları, klasikleşmiş ve kültleşmiş en önemli dünya klasikleri listelenmektedir. H...
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
21
KİTAP
Çocuklara Hitap Eden Şaheser Niteliğinde Kitaplar
Çocukların mutlaka okuması gereken, ufuklarını açacak ve hayal dünyalarını genişletecek şaheser niteliğindeki kitaplar listel...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Tehlikenin korkusu, gözle görülür bir tehlikenin kendisinden on bin kez daha ürkütücüdür.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon