up
ara

Robinson Crusoe Kitap İncelemeleri

Tayfun

Tayfun

@sessizim

Ruh beslenmeden, benden ihya olmaz...
Hepimizin bildiği bir romandır ya da roman kahramandır Robinson Crusoe. Muhtemelen dünya üzerinde en fazla tanınan roman kahramanlarından bir tanesidir. Benimde tanışıklığım eskilerde dergilerde yayımlanan çizgi roman tarzı karikatürlerdendir. Okumam ise bu döneme denk gelmiştir.

Yazarı 16. yüzyılda İngiltere’de doğmuş, zengin bir ailenin çocuğu olan ve iyi bir eğitim gören, ticaret ile uğraşan Daniel Defoe’dir. Eserinde ise sıkı bir Katolik olduğu gözükmektedir. Avrupa’da birçok ülkeyi gezmiş, bir dönem siyasete ve gazeteciliğe merak salmış ve 71 yaşında Londra’da ölmüştür.

Her ne kadar Robinson Crusoe bir adada yaşam mücadelesi olarak gözükse de aslında olan şey kişinin Tanrı’ya hesaplaşmasıdır. Sebep-Sonuç ilişkisi gözeterek Neden’e ulaşma isteğidir. Adada kaldığı süre boyunca önceleri Tanrı’nın hatası olduğunu ve kesinlikle ettiklerini bulduğunu düşünen Robinson, zaman geçtikçe aslında Tanrı tarafından cezalandırılmadığını hatta ödüllendirildiğini ve bu ödüllendirme nedeniyle Tanrı’ya sürekli şükran duyulması gerektiğini okurlarına çok güzel bir şekilde izah etmektedir. Şundan emin olabiliriz ki mutlu olabilmek ve Tanrı’ya şükran duymak için binlerce hatta milyonlarca sebebimiz vardır.

“...minnettarlık insanın doğuştan gelen bir erdemi olmadığı gibi, insanlar zorluklarla karşılaştıklarında çıkar umdukları zamanların aksine sözlerinden döner.” (Alıntı)

Eserdeki süreklilik ve devamlılığa diyecek sözüm yoktur, muazzam kalitece akıcı. Uzun cümle kurulumlarında cesaret takdir edilebilecek seviye de manalı ve hoş. Olay örgüsü ise okuru heyecanla bir akışa sürüklemektedir.

Ayrıca eserde toplumun insan üzerindeki kin, nefret, bencillik, daha fazlasını kazanma hırsı ve sayısızca insani duyguları nasıl ortaya çıkardığını; aslında bize lazım olan sadece hayatımızı idame edebileceğimizken, sürekli bir toplama ve stoklama girişiminde olduğumuzu; bizim için hiçbir önem arz etmeyen eşyanın, hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını; normaldeyken anmadığımız Tanrı’yı bir başımıza kaldığımızda nasıl baş tacı ettiğimizi; doğanın kıymetini bilmeyip, tamamen insan yararına olan her şeyi insan eliyle mahvettiğimizin yüze sille atılmış halidir Robinson Crusoe.

“Tehlikenin korkusu, gözle görülür bir tehlikenin kendisinden on bin kez daha ürkütücüdür; endişenin yükü bize, endişe duyduğumuz kötülükten kat be kat büyük gelir.” (Alıntı)

Tavsiyem ise kesinlikle tam metin olarak küçük dostlarımıza kitabı okutmanızdır. Çünkü içerisinde hayal dünyalarını genişletecek, insan tek başına olsa bile kendine bir düzen kurabilecek ve hayatını idame edebilecek bir akla sahip olduklarını kitaptan ders niteliğinde kendilerine pay çıkaracaklardır.

Sözün özü; kitap muazzam denecek kadar kaliteli, okunulabilir ve tavsiye edilebilirdir. Çıkarılacak çok iyi dersler ve öğrenilecek çok fazla bilgiler vardır.

Sevgi ile kalın….


En çok hoşuma giden alıntı, tek bir cümlelik alıntı….

"Bu gerçeği yabana atmazsam, yaşamın felaketlerinin hep insanlığın en üst ya da en alt kesimi arasında paylaşıldığını, ama o orta basamaktakilerin bu yıkımlardan çok azına uğradıklarını ve üst ya da alt kesimdekiler kadar iniş çıkış yaşamadıklarını mutlaka görürmüşüm; yani onlar bir yanda mücadeleyle dolu bir yaşamın, lüks ve aşırılıkların, öte yanda ise çok çalışma, ihtiyaçlarını karşılama isteği ve kötü ya da yetersiz beslenme gibi yaşam tarzlarının doğal sonucunda katlandıkları, gerek ruhsal gerekse bedensel pek çok rahatsızlık ve sıkıntıların uzağındaymışlar; yaşamın orta basamağı her tür erdem ve her tür zevk için biçilmiş kaftanmış; huzur ve bolluk, ortalama bir kaderin hizmetkârlarıymış; ölçüyü kaçırmamak, ılımlılık, sesini çıkartmamak, sağlık, toplumda kabul görmek, makul tüm eğlencelerle arzulanabilecek her türlü haz, yaşamın orta basamağında kalmanın ödülleriymiş; insan bu şekilde ellerini ya da zihnini yormak zorunda kalmadan, günlük tayını için kendisini köle gibi satmadan, başına ruhun ve bedenin huzurunu çalan allak bullak edici işler gelmeden, kıskançlık hırsıyla ya da büyük işler başarmak için gizliden gizliye içini yakan tutkuyla gözü dönmeden, dünyada kolayca, kendi halinde akıp giderek, yaşamın zevklerini acısız tadarak ve mutlu olduğunu hissedip gündelik deneyimleriyle bunu daha akıllıca öğrenerek bu dünyada sessiz ve sakin yaşayıp rahatça da göçüp gidermiş."
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

En kötü durumlarda bile, insanın şükredecek şeyleri vardır.
Sonunda bitirdim. Epeydir okuyorum. Hergün biraz vakit bulup 4-5 sayfa okuduğum için çok uzun zamanda bitti.

Beğendiğim bir kitap oldu. Rousseau "Emile" adlı eserinde bahsediyordu bu kitaptan. O zamanlarda not almıştım mutlaka oku diye.

Şöyle anlatayım konuyu çoğu kişi biliyordur zaten. Robinson'un ıssız bir adaya düşüşünü ve adada yaşadıklarını anlatıyor. Ancak bu kitap bence bir adada yaşayıştan çok bir insanın tek başına da elindeki imkanlar dahilinde başının çaresine bakabildiğinin ve yaşama nasıl tutunduğunun kanıtı. Rousseau bu kitaptan övgüyle bahseder. Çünkü çocuk yetiştirirken çocukların bir başlarına kaldıklarında başkalarına gereksinim duymadan hayatlarını idame ettirmeleri gerektiğini savunur. Bu açıdan Robinson Crusoe'u örnek gösterir. Okurken bu bakış açısıyla okudum. Tek başına nasıl yaşanır? Sorusuna cevap olarak okudum. Ve tatmin oldum.

Robinson Crusoe'un içe dönük sorgulamaları, Tanrıya yönelişi ve minimalist yaşantısı insanı etkiliyor.


Sonunda kafamda soru işareti kalmadı ancak şu var kitabın devamı olması gerek. Çünkü en sonunda yaşantımın 1. bölümü burada son buluyor demiş. Yaşantısının devamı nerede?

Neyse... kesinlikle okunmalı bence. İnanılmaz bir yaşam mücadelesi ve başarı öyküsü. Çocuklar için olanını çocuklar okuyabilir. Tam metni büyükler için uygun. Hayata ilişkin güzel bakış açıları kazanacağınıza eminim.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
4 yorum
Pejmürde Adam (@pejmurdeadam)
Edebiyatın Kısa Tarihi - John Sutherland ( Alfa Yayınları ) sf. 116-122; söz konusu eser hakkında farklı bir bakış açısı ve geçmişi ile ilgili bazı bilgiler mevcut imkanınız varsa incelemenizi öneririm
20.01.19 beğen 1 cevap
zeyrek (@zeyrek)
[silindi]
21.01.19 beğen cevap
zeyrek (@zeyrek)
Çocukluk dönemimde en az 5–6 defa okumuşumdur bu kitabın sadeleşmiş halini. Benim çocukluk kahramanım Robinson Crusoe'ydi. En zor şartlarda tek başına kalmış ve başarmıştı. O yıllarda aklıma kazınan yalnız olmanın çok da kötü bir şey olmadığı hissi bende hep varlığını sürdürdü. Paylaşımınızı görünce yeniden okuma isteği uyandı içimde. Genişletilmiş haliyle yeniden okumalıyım mutlaka. Emeğinize sağlık inceleme için 🤗
21.01.19 beğen 3 cevap
CanMehSonSuZ

CanMehSonSuZ

@canmehsonsuz

Robinson Cruzo
Sonunda bitirdim kitabı.O kadar dersimin arasında bu kitabı okudum yaa çok şükür buna.

Ben her bir okura tavsiye ediyom bu kitabı.Çok güzel bir kitab gereçekten.Okurken hiç sıkılmıyıcaksınız.Ben hiç sıkılmadı.Heyecanla okudum.

Yazarın diğer kitaplarınıda okumak isterim ama ben yazar hakkında yani diğer kitabları hakkında öyle bir şey duydumki okumamağı karar aldım.Duyduğum kadarıyla daha doğrusu okudum kadarıyla yazarın diğer kitaplarında guya insanları ahlaksızlığa sürüklüyormuş.Bu yüzden onu haps etmişler.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Emre Arslan

Emre Arslan

@s4ilorfox

Ben Ve Robinson
Robinsonda kendimden o kadar çok sey gördümki, kitabı okumamış olsam birisi beni yazmış derdim... tamamen babamın isteklerine uymayışım, denizci oluşum evden uzaklaşmam ... Ve diğer ilgi çekici şeyde her zaman tek basıma bir adaya düşsem kendi medeniyetimi kurmak için birşeyler yapmayı dusunmek... Eminimki bende öyle ıssız bir adaya düşsem kendi teknemden kendi evime herşeyimi yaparım :)
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 7 verdi
0 yorum
Aşkın Aşkın

Aşkın Aşkın

@askinaskin

çocukluğumun ilk romanlarınıdır.Bence herkezin okuması gereken okumayı meraklandıracak bir hikayeye sahiptir...
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 9 verdi
0 yorum
Berk Gündüz

Berk Gündüz

@berkgunduz

İlk Bitirdiğim Kitabım
Ben bu kitabı 10 yaşında okudum aslında daha önce kitapları karıştırdım ama karıştırdıklarımın hiçbirini bitirmedim hep canım sıkıldı ama bu kitap benim için bir dönüm noktası eğer çocuklarınıza kardeşlerinize kitap okumayı sevdirmek istiyorsanız bu kitabı ona hediye edin eğer okumadıysanız hiç beklemeyin hemen başlayın
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nur Özler

Nur Özler

@nurozler

Sanırım ne zaman hayattan bıksam yine ve yeniden okumak istediğim kitap olacak.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Çok güzeldi, ne denebilir ki başta. Bazen böyle kitapları okumak iyi geliyor bana. Size de iyi gelir, okuyun.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
0 yorum
Real_1902

Real_1902

@real1902

Hayatda imkansız diye bir şey yok
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba puan vermedi
0 yorum
Mustafa Acun

Mustafa Acun

@mustafaacun

Robinson Crusoe'u yalnızca bir klasik eser olarak ele almayıp kısıtlı imkanlar dahilinde yeniden bir uygarlık meydana getiren bir insanın serencamı olarak bakarsak bu kitaptan azami ölçüde faydalanmış oluruz.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
0 yorum
Onur ATALAR

Onur ATALAR

@onuratalar

Unutamayacağım eserlerden bir tanesi benide o adadaymışım gibi hissettiren ve inanılmaz büyülü dünyasına sürükleyen bir eser.Üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen halen daha unutamadığım belkide en sevdiğim kitap.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Dilek

Dilek

@roseofheaven

Sürükleyici bir kitaptı.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayten Akyüz

Ayten Akyüz

@aytenakyuz

Hayatımda okumaya adım attığım ilk kitap senesini bile unuttum o adadaki sıkıcı günlerine şahit oldum iyi ki medeniyet var deyip, sonrasında Robinson'u haklı bulmuştum
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kırmızı

Kırmızı

@kirmizi

Kötü bir çeviriydi bence. Yüzlerce sayfa boyunca "lütfen artık sadede gel" diye delirdiğim, bana göre sıkıcı romanlardan biridir..
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ediz Kümük

Ediz Kümük

@Poetification

Sanırım hiçbir zaman benim için daha iyi bir kitap olamayacak.
ataç ikon Robinson Crusoe
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 2