up
ara

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği Konusu ve Özeti

Ölü Ozanlar Derneği
Welton Akademisi adlı yatılı liseye yeni bir edebiyat öğretmeninin gelmesiyle beraber bir grup arkadaşın hayatları değişir.
Çevirmen: Nurten Hatırnaz
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat
ISBN: 9786055261122
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 2012

Ölü Ozanlar Derneği Hakkında Genel Bilgiler

Ölü Ozanlar Derneği, Nancy Kleinbaum tarafından kaleme alınan, 1989'da Tom Schulman'ın senaryosuyla En İyi Senaryo Akademi Ödülü'nü kazandığı önemli bir eserdir.

Ölü Ozanlar Derneği Kitabının Özeti

Hikaye İngiltere'de bir taşrada yaşayan zengin ailelerin çocuklarının Welton Akademisi isimli yatılı okullarında geçmektedir. Bu okul inanılmaz disiplinli ve kuralcı bir okuldur.
Okula bir gün Keating isimli bir İngilizce öğretmeni gelir.

Sıra dışı fikirlere sahip olan bu yeni öğretmen, çok yakın 7 arkadaş olan Neil, Todd, Knox, Charlie, Cameron, Pitts ve Meeks üzerinde büyük etki yapar. Tüm öğrenciler kısa sürede Keating'i çok sevmiş ve sloganı olan 'anı yaşa' yı benimsemiştir. Bu düşünceyle bir çoğu ailelerin onlardan bekledikleri meslekleri istemediklerini fark ederler.

Bir öğlen yemeği sırasında Neil'in eski okul yıllığında Bay Keating 'in adını görmesiyle olaylar değişir. Bay Keating okulun eski öğrencilerindendir ve Ölü Ozanlar Derneği'ne üyedir. Dernek hakkında fazla bilgi yoktur ve bu durum onların daha da merak etmelerine yol açar. En sonunda Bay Keating'e bu konuyu sorarlar. Ölü ozanlar derneği bir kaç insanın toplanıp beraber şiirler okudukları gizli bir topluluktur. Kendileri de bu derneği tekrar canlandırmaya karar verirler ve ara ara okulun dışındaki mağarada toplanarak şiir okurlar. Bu sırada Neil yakında sergilenecek Shakespeare oyununda babasından gizli rol almakta ,Knox Chris isimli bir kıza aşık olmakta ve tüm grup kendince anı yaşamaktadır.Tabi Keating 'in bu sıra dışı durumu okul müdürü tarafından dikkat çekmiş ve hoş karşılanmamıştır.

Neil'in Shakespeare oyunun sahneleneceği gün gelmiştir. Tüm arkadaşları ve Bay Keating onu izlemeye gitmiştir. Seyirciler arasında Neil'in babasıda vardır. Oyun çok güzel sahnelenmiş ve Neil çok başarılı bir performans sergilemiştir.Oyun sonunda babası Neil'ide alarak eve gitmiştir. Evde Neil'e bağırıp kızmıştır. Onu okulunda alıp Askeri Okula yazdıracağını söyler Neil ise buna üzülse de babasına karşı çıkamaz. Daha fazla dayanamayacağını düşünerek kendini öldürmeyi kafasına koyar. Babasının eski tabancasıyla kendini vurarak intihar eder.Olanlar duyulunca herkes çok üzülür . Herkes Neil'in babası Bay Perry'e öfkelenir.

Welton Akademisi müdürü ise her şeyin sorumlusunun Bay Keating olduğunu düşünür ve Ölü ozanlar derneğinin kurucusu olduğunu anlar. Onun açığa alınması için elinden gelen her şeyi yapar.Bazı öğrencilere zorla Keating’i suçlayıcı mektuplar imzalatılır Ve Bay Keating sonunda okuldan atılır. Keating sınıfa eşyalarını almaya gelir ve Todd, Knox, Charlie ve Meeks ve Pitts'in en sevdikleri öğretmenlerine veda etmelerini kimse engelleyemez.
Mina

Mina

@minaa

Hayatımın kötü bir döneminde sığındığım bir kitap oldu Ölü Ozanlar Derneği.

Daha okur okumaz bir çok soru sormama neden oldu. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzerine çocuklarımıza dayattığımız eğitim sistemi hakkında da detaylıca düşünme fırsatı buldum.
Kitaba geçmeden öncelikle takdir etmek istediğim insanlar var. Kitabı okurken değerlerini anladığım insanlara…

İzninizle…

Sözlerim, çocuklarının eğitimi devam ederken onları derslerle boğmadan yaşamalarına izin veren, evlatlarının hayallerini etrafın sözlerinden daha önemli bir yere koyan; kendi isteklerinden bile daha çok önemseyen,, o çocuklar daha minicikken hayatta hayallerinin olmasını sağlayan ve sonrasında da o hayallere ulaşması için her türlü desteği veren, yaşadığı her andan keyif almasını öğreten ve en sonunda yaşlandığında çok güzel bir hayatım oldu diyebilen çocuklar yetiştirmiş o özel ve eşsiz anne- babalara. Sizler iyi ki varsınız. Umarım zamanla sizin gibi insanlar artarak tüm toplumu sarar. Çünkü sizlere ihtiyacımız var.

Kitaba dönersek

Birkaç çocuğun hayatını görüyoruz. Her çocuğun farklı bir hikayesi var. Ancak ortak özellikleri anne babalarının isteğiyle ve başarılı bir gelecekleri olması koşuluyla başladıkları okul. Bu çocuklar başarılı oldukları ölçüde aileleri tarafından kabul görülüyorlar. Ve ebeveynleri başarılı olmaları adına hayatlarını ellerinden alıyor. Şimdi siz belki “e ne yapalım hayatta kalmaları için çalışmaları, para kazanmaları ve dolayısıyla başarılı olmaları gerek” diye düşüneceksiniz. Ben size çocuklarınızı okutmayın hep oyun oynasınlar istediklerini yaşasınlar demiyorum. Onlara sorun! Hayattan ne istediklerini sorun! Çocuğunuzu tanıyın ve yaşamasına izin verin. Sadece başarısını umursar ve hayallerini görmezden gelirseniz çocuğunuzu kaybedersiniz bunu bilin.

Beni daha iyi anlamak istiyorsanız bu kitabı okuyun ya da filmini izleyin. Ama bir şekilde bir şeyler yapın çocuklarınız için. Onlara para sağlayıp hayatlarını kolaylaştırıyor olabilirsiniz ancak dahasını hak ediyorlar. Hayatı işkenceye çevirmeyin çünkü onlar da bu dünyaya bir kere geldiler. Bırakın gönüllerince yaşasınlar.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
4 yorum
MEHMET GÖKKAN (@consinov)
ELİNİZE, YÜREĞİNİZE, KALEMİNİZE SAĞLIK... GERÇEKTEN GELECEĞİMİZE YÖN VERMEK İSTİYORSAK ONLARA DAYATMA YAPMAMALIYIZ ONLARLA EM PATİ KURUP
02.03.18 beğen 2 cevap
MEHMET GÖKKAN (@consinov)
ONLARLA BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ HEM ONLARI MUTLU KILARIZ HEMDE BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR GELECEK SAĞLAMIŞ OLURUZ BUNU HERKES DENEMELİ VE ÖYLE HAYATINA DEVAM ETTİRMELİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM SEVGİ VE ESENLİKLE KALIN DEĞERLİ ARKADAŞLARIM ...
02.03.18 beğen 2 cevap
Mina (@minaa)
İlginiz için çok teşekkür ederim. Sizin gibi düşünen insanlar umarım giderek artar.
02.03.18 beğen 1 cevap
MEHMET GÖKKAN (@consinov)
umarım ...
02.03.18 beğen 1 cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Kitap eksik kalmış ya.. Cidden bitince ilk bunu söyledim. Ve okuduğum yorumlardan kaynaklı beklentim yüksekti ama beklentilerimi karşılamadı. Tam oturmamış bir şeyler askıda kalmış. Yazarın dili akıcı okurken sıkılmıyorsunuz ancak aceleye mi geldi ortamımı istediği gibi değildi bilmiyorum okuyucuya tamamlanmamış hissi yaratan kitaplardan bence.

Kitap aslında eğitim sistemimi eleştiriyor. Disiplin teması önde ve bir öğretmenin özgür düşünceyi savunması gibi karşılaştırmalar yapılmış. Ve okul yönetiminin bunun karşısında durması. Sistem eleştirisi yapmak kolayda sisteminde girdisi çıktısı insan bu unutuluyor en çok. Okulda sadece erkek öğrenciler eğitim görüyor ve öğretmen onları üni hayatına alıştırmak için slayt gösteri de sexist kadın resimleri koyuyor. Bu kısım bana çok saçma geldi mesela. Hiç hoşuma gitmedi. Aynı şekilde kitapların yırtılması. Özgürlük kavramını yazar tam oturmamış bence. Düşünce özgürlüğü kazandırılmak istenilen kişilerin kadını kullanarak değil birey olarak cinsiyet ayrımı yapmaması gerektiğini öğretmesi gerekiyor. Gerçekten ortaya iyi şeyler çıkarmak istiyorsak tabi. Kitabı da yırtmak yerine yazarın düşüncesi bu ancak her birinizin düşüncesi çok değerli deyip öğrencileri düşünmeye de itebilirdi. Bunların benim şahsi düşüncelerim ancak gerçekçi olmak lazım. Sadece şiire ve tiyatro gösterilerine övgü var kitapta ancak bilim ve sanat beraber ilerleyip iç içe olursa bir anlam kazanır. Bunun gibi bir çok eleştiride bulunabilirim.

Merak edenler için okunabilir tabii, ancak okumadığınız zamanda çok şey kaybedeceğiniz kitaplardan değil.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 6 verdi
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

Carpe Diem
Merhaba arkadaşlar. Son günlerde sıkıntılı günler yaşıyorken bu kitap bana ilaç gibi geldi. Umuttan, güzellikten yana inancını kaybetmişken ve hiç aklımda yokken bile kitabı elime alıp okumam; evrenin bana “kendine gel” mesajını verdiğini hissettirdi. Ölü Ozanlar Derneği’ni okurken mesleğimden ötürü de ayrı bir heyecan duydum. Öğrenciler için iyi bir öğretmene sahip olmak büyük bir şans. Ben kendim bir öğretmen olarak kitaptan çok büyük dersler çıkardım. Okul dört duvar arasında sıkışıp kalan tahta sıralara oturtulan çocuklara dar, kapalı görüşlerle vereceğimiz eğitim öğretim yeri değildir. Onların kalbine dokunarak, onların hür seçimler yapabilecek bireyler olarak büyümelerini sağlamak konusunda bize güzel bir kurgu sunmuş. (Okurken “Hayat Bilgisi” adlı dizi aklıma gelmedi değil.)

Kitapta okullarına yeni gelen edebiyat öğretmenleri Keating’in öğrencilik yıllarında üyesi olduğu Ölü Ozanlar Derneği’ni yeniden canlandırıp, okullarının, ailelerinin katı, disipline dayalı kurallarından kaçıp bir mağarada toplanıp özgür ruhlarını şiirlerle ortaya çıkaran bir grup liseli öğrencinin hikayesi anlatılıyor. Şiirler, kurgu gerçekten çok etkileyiciydi, sonu her ne kadar istediğim gibi bitmemiş olsa da çocukların son sayfadaki ruhu, enerjisi öğretmenleri Keating’in aslında hayatlarında ne kadar da etkili olduğunu ve olacağını gösterdi. Ben okurken keyif aldım, her öğretmenin mutlaka okuması gereken bir yapıt. İlla öğretmen olmanıza gerek yok tabi😊 Ben yarın çocuklarıma sarılıp öyle derse başlayacağım sanırım. Herkese iyi okumalar diliyorum.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba puan vermedi
9 yorum
Batuuu (@batuuu)
her zamanki Ruken yorumu ışte:)bu arada her an elektronik gitari alip rak söyleyecek gibi bir halin var fotoda:)
25.03.19 beğen 1 cevap
(@rabiaa)
Geldim yoksun 😢
25.03.19 beğen cevap
co-ex (@coexistanbul)
Birlesik devletlerinki kadar ozgurlukcu bir egitim sistemimiz vardida bizmi ozan yetismedik hocam :)
25.03.19 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Ölü Ozanlar Derneği
Kitabımı dün gece bitirmiş bulunmaktayim.Zaten160 sayfa olan kitap bir oturusta okunabilecek durumda .
Kitabı tüm eğitimcilerin, ebeveynlerin ve öğrencilerin de okumasını tavsiye edeceğim.Çünkü kitapta verilen mesaj bana gore zorla dayatılan bir eğitimin kimseye fayda vermeyeceği maddiyat ve kariyer belki ama mutsuz bireyler yetiseceginin ornegini temsil etmekte. ????Kitabin ilk sayfalarında geçen okulun kuralları ????????????Gelenek_Onur_Disiplin_Mükemmellik ? ????Peki ya Sevgi ???Sevgi olmayan bir ortamda başta aileler olmak üzere okullarda dahil ne derece sağlıklı bireyler yetişebilir .Kitabin son sayfalarında ağlamak üzere olduğumu söylemek istiyorum.Bırakalım çocuklarımız hangi mesleği istiyorlarsa onu yapsınlar mutsuz bir meslek sahibi olmaktansa mutlu olacakları işleri olsun diyorum.Son olarak kitabin arka kapak şiirini paylasmak istiyorum sizlerle...
✏✏✏Yarını düşlüyoruz yarın gelmiyor;
Gerçekten istemediğimiz zaferler düşlüyoruz,
Yeni gün çoktan geldigi halde ,
Yeni bir gun düşlüyoruz.
Yapılması gereken savaşlardan kaçıyoruz.
Çağrıyı duyuyoruz ;ama hiç önemsemiyoruz;
Gelecek henüz bir planken ,o gelecek için umitleniyoruz.
Kurtuluş elimizdeyken,kurtarıcı için dua ediyoruz.
Ve hala uyuyoruz
Ve hala dua ediyoruz
Ve hala korkuyoruz.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 7 verdi
2 yorum
ekar (@ekar)
isteksiz aş; ya karın ağrıtır, ya baş..!
21.12.17 beğen cevap
Ahyoka

Ahyoka

@gulsumyildiz - Trabzon

Oh Kaptan! Benim Kaptanım! Carpe Diem!
Kitabın beni büyülediğini dile getirerek başlamak istiyorum, özellikle bay Keating'in etkilediğini. Başarı açısından ilk göze çarpan; konusu bence, elbette anlatımı, üslubu, dili kullanım tarzı da takdire şayan. Akıcı üslubunu, araya serpiştirdiği anlamlı şiirlerle tamamlamış yazarımız. Ve konusuna gelecek olursam; yeni bitirmiş olmamın da etkisiyle kitabın son bölümünün beni çok etkilediğini, sarstığını dile getirmek isterim ilk başta. Neil'in başına gelen olay sarstı beni ve devamında Nuwanda'nın başına gelen olayla daha da bir üzüldüm ve diğerlerine de aynı şekilde. Ama son anda da olsa Todd'un içindekini görebilmek mutlu etti beni. Ve Keating, hayallerimdeki edebiyat hocası diyebilirim. Tarzı, kurulu düzenin içinde kendine has kalışı, öğrencilerinin hayallerine saygı duyuşu, onların kendi kişiliklerini ortaya çıkarmaya çalışması ve ailelerinin değil de kendilerinin istedikleri yerde olmaları için onlara öncülük etmeye çalışması... Böyle işte. Kısacası Keating bana da yol gösterdi, cesaret verdi bir nevi.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
1 yorum
s.y (@maydonozuseverim)
Kitap heycan vermeli, merak ettirmeli, öğretmeli... bu kitap bunları yapmış ise 10 puanı Haketmiş demektir.
15.05.18 beğen cevap

Ölü Ozanlar Derneği - S41

Keating başkalarının izlemediğinden emin olmak için etrafına bakındı. ''gizli bir topluluk '' Dedi fısıldarcasına.
Eduşka tarafından eklenmiştir.
Deren

Deren

@deren - İzmir

Ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben hep daha az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
güneş

güneş

@gunes

Kim ne derse desin sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirecek güce sahiptir.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu Balaban

Burcu Balaban

@kontes

"Eğer bir şeyden eminseniz
kendinizi buna bir de başka açıdan bakmaya zorlayın..."

http://www.kontesce.com/2...-kleinbaum.html
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Çünkü, kim ne derse desin sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirecek güce sahiptir.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

“Eğer bir şeyden eminseniz” dedi, “başka bir şekilde düşünmeye zorlayın kendinizi, yanlış ya da aptalca olduğunu bilseniz bile.Bir şey okurken yalnızca yazarın ne düşündüğüne kafa yormayın, durup siz ne düşünüyorsunuz ona da kafa yorun.
(Sayfa 52)
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
barış gelmiş (@barisgelmis1)
Merhabalar elinzde eski kullanmadığınız ama okunabilecek şekilde ilk ve orta okul çocuklarına uygun içerikli bir okumadığınız kitap varsa benimle iletişime geçermisiniz? Köy okullarına yardım edermisiniz?
28.11.18 beğen cevap
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Carpe Diem
"Topla gül goncalarını toplayabilirken,
Zaman akıp gidiyor:
Aynı çiçek sana bugün gülümserken,
Yarın solup gidiyor."
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
aslı seloğlu (@asliseloglu)
🌹
06.10.18 beğen 2 cevap