up
ara
‹ Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği Kitap İncelemeleri

OkurDüşünür

OkurDüşünür

@okurdusunur

Günümüz eğitmenlerine, öğrencilerine, bakanlarına kesinlikle okutulması gereken bir kitap. İnsanları belli bir kalıba sokmanın insanların düşünme ve yaratma yeteneğini söndüreceğini bu yüzden belli bir kalıp içinde değil istedikleri, mutlu olabilecekleri şekliyle yaşamaları gerektiğini anlatan harika bir kitap. Aynı zamanda despot bir çok ebeveyninde ders alması gereken bir roman.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Geleneksel ve katı kurallarla öğrenci yetiştiren bir okula çocuklarını veren aynı zihniyete sahip bir çok ebeveynin amacı; çocukları disipline ederek hayata hazırlamak. Bu tekdüze yaşamda boğulan bir çok çocuk ve sıra dışı bir öğretmeni konu alan romanı beğenerek okudum. Romanda ana tema olan "Kim olmalıyız" sorusu bir öğretmen tarafından verilmeye çalışılsa da bu gerçek bir takım acı sonuçları beraberinde getirmiş.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 7 verdi
12 beğen · 2 yorum
Enis (@dusundurucudusunce)
Okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederim
15.05.18 beğen 1 cevap
Mina

Mina

@minaa

Hayatımın kötü bir döneminde sığındığım bir kitap oldu Ölü Ozanlar Derneği.

Daha okur okumaz bir çok soru sormama neden oldu. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzerine çocuklarımıza dayattığımız eğitim sistemi hakkında da detaylıca düşünme fırsatı buldum.
Kitaba geçmeden öncelikle takdir etmek istediğim insanlar var. Kitabı okurken değerlerini anladığım insanlara…

İzninizle…

Sözlerim, çocuklarının eğitimi devam ederken onları derslerle boğmadan yaşamalarına izin veren, evlatlarının hayallerini etrafın sözlerinden daha önemli bir yere koyan; kendi isteklerinden bile daha çok önemseyen,, o çocuklar daha minicikken hayatta hayallerinin olmasını sağlayan ve sonrasında da o hayallere ulaşması için her türlü desteği veren, yaşadığı her andan keyif almasını öğreten ve en sonunda yaşlandığında çok güzel bir hayatım oldu diyebilen çocuklar yetiştirmiş o özel ve eşsiz anne- babalara. Sizler iyi ki varsınız. Umarım zamanla sizin gibi insanlar artarak tüm toplumu sarar. Çünkü sizlere ihtiyacımız var.

Kitaba dönersek

Birkaç çocuğun hayatını görüyoruz. Her çocuğun farklı bir hikayesi var. Ancak ortak özellikleri anne babalarının isteğiyle ve başarılı bir gelecekleri olması koşuluyla başladıkları okul. Bu çocuklar başarılı oldukları ölçüde aileleri tarafından kabul görülüyorlar. Ve ebeveynleri başarılı olmaları adına hayatlarını ellerinden alıyor. Şimdi siz belki “e ne yapalım hayatta kalmaları için çalışmaları, para kazanmaları ve dolayısıyla başarılı olmaları gerek” diye düşüneceksiniz. Ben size çocuklarınızı okutmayın hep oyun oynasınlar istediklerini yaşasınlar demiyorum. Onlara sorun! Hayattan ne istediklerini sorun! Çocuğunuzu tanıyın ve yaşamasına izin verin. Sadece başarısını umursar ve hayallerini görmezden gelirseniz çocuğunuzu kaybedersiniz bunu bilin.

Beni daha iyi anlamak istiyorsanız bu kitabı okuyun ya da filmini izleyin. Ama bir şekilde bir şeyler yapın çocuklarınız için. Onlara para sağlayıp hayatlarını kolaylaştırıyor olabilirsiniz ancak dahasını hak ediyorlar. Hayatı işkenceye çevirmeyin çünkü onlar da bu dünyaya bir kere geldiler. Bırakın gönüllerince yaşasınlar.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
11 beğen · 4 yorum
MEHMET GÖKKAN (@consinov)
ELİNİZE, YÜREĞİNİZE, KALEMİNİZE SAĞLIK... GERÇEKTEN GELECEĞİMİZE YÖN VERMEK İSTİYORSAK ONLARA DAYATMA YAPMAMALIYIZ ONLARLA EM PATİ KURUP
02.03.18 beğen 2 cevap
MEHMET GÖKKAN (@consinov)
ONLARLA BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ HEM ONLARI MUTLU KILARIZ HEMDE BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR GELECEK SAĞLAMIŞ OLURUZ BUNU HERKES DENEMELİ VE ÖYLE HAYATINA DEVAM ETTİRMELİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM SEVGİ VE ESENLİKLE KALIN DEĞERLİ ARKADAŞLARIM ...
02.03.18 beğen 2 cevap
Mina (@minaa)
İlginiz için çok teşekkür ederim. Sizin gibi düşünen insanlar umarım giderek artar.
02.03.18 beğen 1 cevap
MEHMET GÖKKAN (@consinov)
umarım ...
02.03.18 beğen 1 cevap
єℓєgαηcє

єℓєgαηcє

@psikopat

Elegance'nin günlüğünden
Harika fevkalade bir kitap 6 saate bitirdim bu kitabı daha da çabuk bitirebilirdim ama araya bazı işler giriyordu.

Bu kitabı bir arkadaşımın isteği önerisi üstüne okudum ve güzel harika bir kitap olduğunu farkettim..

***Gerçi her kitap harikadır ama bize göre olanlar başka bir harika***

***Diyen sn. @psikopat***
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
5 beğen · 2 yorum
evren karabey (@evrenkarabey)
filmini izlemediyseniz onuda izleyin beğenirsiniz
23.01.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Ölü Ozanlar Derneği
Kitabımı dün gece bitirmiş bulunmaktayim.Zaten160 sayfa olan kitap bir oturusta okunabilecek durumda .
Kitabı tüm eğitimcilerin, ebeveynlerin ve öğrencilerin de okumasını tavsiye edeceğim.Çünkü kitapta verilen mesaj bana gore zorla dayatılan bir eğitimin kimseye fayda vermeyeceği maddiyat ve kariyer belki ama mutsuz bireyler yetiseceginin ornegini temsil etmekte. ????Kitabin ilk sayfalarında geçen okulun kuralları ????????????Gelenek_Onur_Disiplin_Mükemmellik ? ????Peki ya Sevgi ???Sevgi olmayan bir ortamda başta aileler olmak üzere okullarda dahil ne derece sağlıklı bireyler yetişebilir .Kitabin son sayfalarında ağlamak üzere olduğumu söylemek istiyorum.Bırakalım çocuklarımız hangi mesleği istiyorlarsa onu yapsınlar mutsuz bir meslek sahibi olmaktansa mutlu olacakları işleri olsun diyorum.Son olarak kitabin arka kapak şiirini paylasmak istiyorum sizlerle...
✏✏✏Yarını düşlüyoruz yarın gelmiyor;
Gerçekten istemediğimiz zaferler düşlüyoruz,
Yeni gün çoktan geldigi halde ,
Yeni bir gun düşlüyoruz.
Yapılması gereken savaşlardan kaçıyoruz.
Çağrıyı duyuyoruz ;ama hiç önemsemiyoruz;
Gelecek henüz bir planken ,o gelecek için umitleniyoruz.
Kurtuluş elimizdeyken,kurtarıcı için dua ediyoruz.
Ve hala uyuyoruz
Ve hala dua ediyoruz
Ve hala korkuyoruz.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 7 verdi
10 beğen · 2 yorum
ekar (@ekar)
isteksiz aş; ya karın ağrıtır, ya baş..!
21.12.17 beğen cevap
Hayatnaz

Hayatnaz

@hayatnaz

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ
(Özgün Başlığı:Dead Poets Society)

Roman;N.H.Kleinbaum(Amerikalı Yazar ve Gazeteci d.1948); Çeviren:Nurten Hatırnaz;Bilge Yayıncılık;4.Basım / Temmuz 2014;136 Sayfa (18.10.2017)


Dedemin kitapları arasındaydı bu Ölü Ozanlar Derneği nüshası.Bu akşam dedemlere geldik ebeveynimle ve üç kitap seçtim dedemin kitaplığından,biri bu oldu.

Okuyacağım! Kısmet olursa...

Çarşamba,18 Ekim 2017
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba puan vermedi
17 beğen · 1 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
İyi bir seçim yapmışsın Hayatnaz cığım :) İnşallah kısmet olur. Filmini de seyretmeni ben tavsiye ederim. Robin Williams çok başarılı bir aktör. Bu filmde de rolünün hakkını verdi doğrusu.
19.10.17 beğen 2 cevap
Osman

Osman

@osman

Neil Perry Anısına!
Büyük bir beklenti ile aldığım bu kitabı, beni doyuramadan bitirdiği için için biraz hayal kırıklığına uğradım. Yazarın akıcı üslubuna diyecek hiçbir şey yok. İkinci elime alışımda bitmişti kitap.

Kurallar, disiplinler; sevgiden, hayallarden, nasıl biri olacağımızı bulmamızdan daha önemli değildir.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 7 verdi
5 beğen · 2 yorum
TC Ömür Durak (@tcomurdurak)
Neden öyle hissettiniz,üzüldüm sizin adınıza.Zira Ölü Ozanlar Derneği hem kitap olarak hem de kitabı ile birebir örtüşen filmi olarak mükemmeldir.
16.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
kitabı okumadım ama filmini çok beğenmiştim. Bir de filmini izlyerek deneyin :)
17.07.17 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Kitap eksik kalmış ya.. Cidden bitince ilk bunu söyledim. Ve okuduğum yorumlardan kaynaklı beklentim yüksekti ama beklentilerimi karşılamadı. Tam oturmamış bir şeyler askıda kalmış. Yazarın dili akıcı okurken sıkılmıyorsunuz ancak aceleye mi geldi ortamımı istediği gibi değildi bilmiyorum okuyucuya tamamlanmamış hissi yaratan kitaplardan bence.

Kitap aslında eğitim sistemimi eleştiriyor. Disiplin teması önde ve bir öğretmenin özgür düşünceyi savunması gibi karşılaştırmalar yapılmış. Ve okul yönetiminin bunun karşısında durması. Sistem eleştirisi yapmak kolayda sisteminde girdisi çıktısı insan bu unutuluyor en çok. Okulda sadece erkek öğrenciler eğitim görüyor ve öğretmen onları üni hayatına alıştırmak için slayt gösteri de sexist kadın resimleri koyuyor. Bu kısım bana çok saçma geldi mesela. Hiç hoşuma gitmedi. Aynı şekilde kitapların yırtılması. Özgürlük kavramını yazar tam oturmamış bence. Düşünce özgürlüğü kazandırılmak istenilen kişilerin kadını kullanarak değil birey olarak cinsiyet ayrımı yapmaması gerektiğini öğretmesi gerekiyor. Gerçekten ortaya iyi şeyler çıkarmak istiyorsak tabi. Kitabı da yırtmak yerine yazarın düşüncesi bu ancak her birinizin düşüncesi çok değerli deyip öğrencileri düşünmeye de itebilirdi. Bunların benim şahsi düşüncelerim ancak gerçekçi olmak lazım. Sadece şiire ve tiyatro gösterilerine övgü var kitapta ancak bilim ve sanat beraber ilerleyip iç içe olursa bir anlam kazanır. Bunun gibi bir çok eleştiride bulunabilirim.

Merak edenler için okunabilir tabii, ancak okumadığınız zamanda çok şey kaybedeceğiniz kitaplardan değil.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Carpe Diem : Ân'ı yaşa!
ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ
(Özgün Başlığı:Dead Poets Society)

Roman;N.H.Kleinbaum(Amerikalı Yazar ve Gazeteci d.1948); Çeviren:Nurten Hatırnaz;Bilge Yayıncılık;4.Basım / Temmuz 2014;136 Sayfa (8) (2 Ocak 2017)

Devrettim az önce Ölü Ozanlar Derneği başlıklı bu güzel novellayı.

Bu kısa romanın bir mesajı var insanlara:Doğru ol ve sonuna kadar doğru kal!

Pazartesi,2 Ocak 2017
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 8 verdi
13 beğen · 0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Akıcı ve kısa sürede hikayenin içine çeken kitap. Her öğretmenin ve ebeveynin ve tabiki biz öğrencilerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Özet olarak herkes okumalı sanırım. Çünkü eğitimin içinde ya da yakınında olan herkesin alacak dersleri var. Kısa bir hikaye olup büyük anlamlar taşıyan bir kitaptı. Okurken Bay Keating'in derslerine ve "anı yaşa" felsefesine kendimi o kadar kaptırmışım ki bu kitabın kötü sonla biteceği aklımdan bile geçmedi. Ne yazık ki hayatın da gerçeğiydi bu. Gerçekçi bir son ile kalbimi burkan kitaplar arasında yerini aldı.
Bu harika eğitim sistemi eleştirisi kitabın aslında en çok da müdürlerin, mebin ve tüm bu sistemi bizlere hala dayamış ve dayayacak olanların okumasını isterim. Çünkü hala Neil gibi intihar edenler, Charlie gibi atılanlar, Keating gibi iyi öğretmen olduğu için başı belaya girenler var ve olmaya devam ediyor. Ne yazık ki, bunu değiştirmeye hiç ama hiç çalışmıyorlar.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
s.y (@maydonozuseverim)
Kitap heyecan vermeli merak ettirmeli öğretmeli... bu kitap bunları yapmış ise 10 puanı hak etmiş demektir.
15.05.18 beğen cevap
Melda Doğan

Melda Doğan

@meldadogan

Carpe Diem
Lisede okumuştum , hatta bütün arkadaşlarımla beraber hayat felsefimiz olmuştu...
Yıllar sonra tekrar okumak çok keyif verdi..
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Burcu Balaban

Burcu Balaban

@kontes

Onur - Gelenek - Disiplin - Mükemmellik

Welton Akademisi'ne hoş geldiniz. Burası yukarıdaki parolayı ilkesi kabul etmiş, çok sert bir erkek lisesi. Her şey belli kurallar içinde çok sıkı bir disiplinle yürütülüyor. Ta ki sıra dışı öğretmen John Keating gelene kadar... Keating de Welton Akademisi'nden mezundur ama onu diğerlerinden ayıran çok farklı bir yaşam felsefesi vardır: Anı yaşamak.

http://www.kontesce.com/2016/02/olu-ozanlar-dernegi-nancy-h-kleinbaum.html
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Ahyoka

Ahyoka

@gulsumyildiz

Oh Kaptan! Benim Kaptanım! Carpe Diem!
Kitabın beni büyülediğini dile getirerek başlamak istiyorum, özellikle bay Keating'in etkilediğini. Başarı açısından ilk göze çarpan; konusu bence, elbette anlatımı, üslubu, dili kullanım tarzı da takdire şayan. Akıcı üslubunu, araya serpiştirdiği anlamlı şiirlerle tamamlamış yazarımız. Ve konusuna gelecek olursam; yeni bitirmiş olmamın da etkisiyle kitabın son bölümünün beni çok etkilediğini, sarstığını dile getirmek isterim ilk başta. Neil'in başına gelen olay sarstı beni ve devamında Nuwanda'nın başına gelen olayla daha da bir üzüldüm ve diğerlerine de aynı şekilde. Ama son anda da olsa Todd'un içindekini görebilmek mutlu etti beni. Ve Keating, hayallerimdeki edebiyat hocası diyebilirim. Tarzı, kurulu düzenin içinde kendine has kalışı, öğrencilerinin hayallerine saygı duyuşu, onların kendi kişiliklerini ortaya çıkarmaya çalışması ve ailelerinin değil de kendilerinin istedikleri yerde olmaları için onlara öncülük etmeye çalışması... Böyle işte. Kısacası Keating bana da yol gösterdi, cesaret verdi bir nevi.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
7 beğen · 1 yorum
s.y (@maydonozuseverim)
Kitap heycan vermeli, merak ettirmeli, öğretmeli... bu kitap bunları yapmış ise 10 puanı Haketmiş demektir.
15.05.18 beğen cevap
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

İzlemek isteyipte fırsat bulamadığım filmin önce kitabını okuyayım dedim. 136 sayfalık su gibi giden bir hikaye. Aile baskısı ve eğitim sistemine sağlam bir eleştiri. Filmi henüz tamamlayamadım ama çoğunda olduğu gibi bunda da farklılıklar var. Fakat öyle göze batacak cinsten değiller. Kitapta geçen isimlerle ilgili ufak basım hataları var, gerçi orada kimden bahsedildiği anlaşılıyor. O yüzden çokta dert değil. Sonuç olarak okunur, izlenir.
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Mehdi TOKAR

Mehdi TOKAR

@mehditokar

normalde film senaryoları kitaplardan alınarak yazılır. ama bu tam tersi olmuş. filmden hareketle kitap yazılmış diye biliyorum ama emin değilim. kitap çok akıcı. sağlam sözler var. şu çok hoşşuma gitmişti benim; ''kim ne derse desin dünyayı kelimeler ve fikirler değiştirebilir.'' denk gelirse falan kesin alın okuyun. filmi de denk gelirse izleyin..
ataç ikon Ölü Ozanlar Derneği
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
/ 4