up
ara

Kardeşimin Hikayesi Kitap İncelemeleri

didem şengül

didem şengül

@didemsengul

Mutlaka okuyun. Ben Zülfü Livaneli'nin kitaplarina başlıyorum ve bitene kadar bırakamıyorum. Müthiş akıcı, merakla sayfalari cevirdim. Hem sonunu merak edip hem bitmesin dedigim bir kitap daha.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

Kitap nasıl bitti nasıl başladı hayretler içindeyim.
Bir kitabı ilk defa bu kadar soluksuz okudum,sonunu düşünerek...
Ahmet Arslan ne düşündürücü bir karaktersin öyle...
Açıkçası Ahmet Arslanı oldukça ruhsal yönden değişik buldum.
Insanlarla temas kurmaması,sevgili gibi bir icat yapıp sarılma ve sevilme duygunu hissetmesi...
Ama en sevdiğim yönü kitap okumaya duyduğu duyarlılığı idi.
Her şey Arzunun ani bir öldürülme durumuyla gerçekleşiyor.
Kitap hiç bitsin istemiyorsunuz böyle yaşananlar sanki sizede bir yer verilmiste sizde kitapta yer alıyorsunuz havası veriyor.
Zülfü livaneli ile mutluluk filmi ve kitabında edebi anlamda tanışma firsatim oldu,kalemini ve duyguları aktarmasını sevdim.
Gerçekten okunması gereken bir kıtap.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
6 yorum
HALİT (@haliterdogan06)
Kendi yaşadıklarını anlatıyor aslında,kardeşinin hikayesiymiş gibi,şizofrenik,hastalıklı düşüncelere bastırılmış bir karakter,bazı noktaları kafa karıştırıcı ammavelakin insanın içinde hep bir merak uyandıran,hep acaba nolacak dedirten,çok akıcı bir kitap,edebi açıdan zayıf olsada,ders verici bir kitap.
29.07.19 beğen 1 cevap
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Abartılı bir inceleme olmuş kesinlikle 😊
29.07.19 beğen 1 cevap
kübra gulmez

kübra gulmez

@kubragulmez819

gerçekten şaşkınlıkla okudum bu kitap hakkında yapılan yorumları.
halbuki bir kitabı okumadan önce mutlaka girer bakarım yorumlarına bu siteden. bu sefer dikkate almadan başladım okumaya ve iyi ki de okumuşum diyorum. o kadar olumsuz yorum yapılmış ki insan gerçekten şaşırıp kalıyor.
gayet akıcı sade bir dili var kitabın. ilk başlarda biraz sıkıcı gelebilir ama kabul edelim her kitapta oluyor bu durum. ama yılmayın devam edin. bir film izliyor gibi okudum resmen.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@adonis211

Zülfü Livaneli’nin sade uslubuyla yazmış olduğu bu eser insanda bir şaşkınlık uyandırıyor. Okurken ya burda bir şey var, Zülfü Livaneli bu kadar basit bir aşk hikayesi yazmamıştır diyerek içinde bit yenigi arıyordunuz. Tabiki bizleri şaşırtarak hikayenin içinden asıl hikayeyi sonda anlıyoruz. Sürekleyici bir hikaye. Şizofreninin bambaşka bir yorumu bana göre. Aşk mı? Kardeş mi? Kesinlikle hayır. Tarihin tozlu sayfalarına bile götürüyor bizi bir ailenin dramıyla. Okunmaya değer bence.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Demek sende "şaşkınlık" uyandırdı Tuğçe @adonis211 bu KARDEŞİMİN HİKÂYESİ başlıklı roman!
19.07.19 beğen cevap
-Frida- (@frida232)
kitabı bitirdikten sonra bir süre etkisinde kalmıştım. Gerçekten tamda ozetlediginiz gibi. okunmaya değer.
19.07.19 beğen 1 cevap
Nurdann

Nurdann

@nurdann

Belki de Liveneli okumaya Serenad eseriyle baslamaktı hatam. Malum yazar bu eserin üzerine hiç geçemedi en azından benim için. Büyük bir beklentiyle okuduğum kitap sonuyla da beni şaşırtmadı. Basit ve güzel bir konu, başarılı ve akıcı bir dil ancak hayal kırıklığı oluşturan bir son olarak kaldı .
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
1 yorum
Uğur Ukut (@ugurukut)
Size katiliyorum. Bir de su acidan bakalim. Her yazarin bir jac iyi kitabi olur onun disindakiler vasati gecmez. Bu cercevenin fisina cikan bir ksc isim söyleyecek olursam İhsan Oktay Anar, Cengiz Aytmatov, Yaşar Kemal bir de klasik eserlerin yazarları var.
21.07.19 beğen 1 cevap
SELMAN AYGÜN

SELMAN AYGÜN

@ygnselman

İlk başta basit bir aşk hikayesi zannediyorsunuz ama okudukca yazar ters köse yaptiriyor efsane sonlu bir kitap kesinlikle okunmali
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
buttercup

buttercup

@gmzsbb

Bir kez daha önyargılarıma esir düştüm. Kitabın arka kapağında aşk ile ilgili bir şeyler okuyup kesin bu aşk kitabı bana hiç birşey katmaz , her zamanki Yeşilçam klasikleri diye düşünmüş ve yazarı okumayı hep ertelemiştim. Sürekli önüne çıkması ve pek çok kişi tarafından önerilmesi sebebi ile bir bakayım dedim. Daha ilk sayfalardan yazarın anlayış biçimi, konuyu işleyişi beni ine aldı. Kitap sıradan bir aşk hikayesi değiş, kişi analizi , hastalık, Rus çarlığı, yalnızlık , ilişkiler, cinayet kısacası kendinizi bir yere oturtacağınız alan muhakkak bulacaksınız . Kitap aşk- cinayet romanı tadında ilerlerken size pek çok duyguyu aynı anda yaşatıyor . Sonucunu epey merak ettirip ters köşe yapıyor. Karakter tahliline bayıldım . Kitapta , PUŞKİN, DOSTOYEVSKİ dokunuşları olması bu yazarın bütün kitaplarını okumam için bir sebep oluşturdu . Sırada ^serenad ^ var . İyi ki okudum. Allak bullak oldum . Kalemine sağlık Livaneli ..
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
Furkan Saka

Furkan Saka

@scofield67

İlk başlarda çok az sıkılsam da sonradan merak duygusununa kapılarak bir çırpıda okuduğum güzel bir kitap bence 😊
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
aydia

aydia

@hicransoykan

Aşk,bir uçurum kıyısında gözleri bağlı yürümektir.

İnsanların duyguları olmasaydı herşey ne kadar kolaylaşırdı diyerek oluşturulan kitabın temelinde, aşk ile ilgili kendinizden çok şey bulacağınız aşkın,daha doğrusu "kara sevda" nın tespitlerini muhteşem edebiyatı ile anlatan dünya sanatçısı Zülfü Livaneli'nin önünde saygıyla eğiliyorum.

Kitaptan bahsedip süprizlerden ve sizi şok edecek olaylardan mahrum kalmanızı istemiyorum.Kara sevdanın bir insana neler yapabileceğini,yaptırabileceğini hayatınızda yaşayarak deneyimlemediyseniz buyrun her sayfasında okuyarak abartısız ve riyasız şekilde deneyimleyin.

Kara sevda,kara sevda,

Dedikleri daha ne olabilir ki?
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
9 yorum
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
Livaneliyi sevmedim, sevemedim. Edebiyat namına kayda değer bir şey bulamadım, bulamıyorum. Siz neyi görüyorsunuz bilemedim, bilemiyorum. Varsa edebi bir zenginliği biri beni ikna etsin.
06.04.19 beğen 1 cevap
aydia (@hicransoykan)
Edebi zenginlik kişilerin kendi beklentisine göre değişir bence. Kardeşimin hikayesinin olay örgüsü kurgu olarak durabilir ama insanın kendisiyle çelişkilerini ortaya koyduğunu düşünüyorum. Huzursuzluk adlı bir kitabı var şiddetle okumanızı öneririm, söylediklerin de doğruluk değerini daha iyi anlayabilirsiniz. Olayı kurgulayıp bırakmıyor sizin duygularınızı açığa çıkartmanızı da sağlıyor bu kitap da :)
06.04.19 beğen cevap
aydia (@hicransoykan)
Benim beğendiğim bir kitabı tabi ki siz beğenmek zorunda değilsiniz :) Evet Kemal Tahir ve Orhan Pamuk okudum. Ve beğendiğim kitapları da oldu. Edebi zenginlikleri tartışılabilir günümüz yazarlarınla tabi ki. Ama dediğim gibi beni etkileyen bir yazar Zülfü Livaneli sizi etkilemeyebilir :)
06.04.19 beğen cevap
cansu kutluk (@cansukutluk)
İyi günler, her kitabın ve yazarın değer yargısı farklıdır. Ayrıcalıklarını konuşulabilir ama beğenmediğiniz bir yazarla beğendiğiniz yazarın kitabını kıyaslamak sanmıyorum ki objektif olacaktır. Ben de Zülfü Livaneli’yi çok severim, okurum elimden geldikçe de öneririm. Çünkü günümüz türkçesini gayet başarılı bir şekilde kullanan, edebi sanatı ve arkadaşımın bahsettiği gibi olay örgüsündeki başarısı benim için ön görülemez. Her yazarın dili aynı olamadığı gibi başarıları da farklılık gösterir. Sizin samimi bulmadığınız yönler başkasının kendisini gördüğü yön olabilir. Bunu herkesin anlayışla karşılamasını ve düşüncelerini karşı tarafa itelememesi gerektiğini düşünüyorum.
06.04.19 beğen 1 cevap
aydia (@hicransoykan)
Zengin ve modern bir hikaye olduğunu düşünüyorum, o hikayeyi beğendiğimi dile getirebilirim. Bence sizin kişisel olarak zülfa livaneyi sevememe durumunuz var. Tabi ki herkes her okuru sevmek beğenmek zorunda değil. İyi günler diliyorum :)
06.04.19 beğen 1 cevap
Jigglypuff

Jigglypuff

@jigglypuff

Sevgili Livaneli kitaplarinda ictenligi, bizdenligi ve gun icinde belkide defalarca karsilastigimiz karakterlerin farkli yuzlerini dogru dil ve akiciligiyla bizimle bulusturan usta bir isimdir.
Fakat bu romaninda ilk kez gerilim uzerinden karakterleri analiz ediyoruz. Isin icinde psikoloji de var.
Kitabin ilk sayfalarından itibaren ana karakterle ilgili bir sorun oldugunu hissediyorsunuz fakat ana konu icinde baska bir vakada yer aldigi icin umulmadik hikayenin umulmadik sonuçlarına cikiyor kapilar.
Sayfalari ardi ardina cevireceginiz, sorulariniza soru eklenerek son bolumlerine geleceginiz fakat son 24 sayfasi şok olarak okuyacaginiz bu romanla cok gec olmadan tanışmalısıniz. Henuz uçurumdan düşmeden.
Livaneli'nin dedigi gibi "ask,bir ucurum kıyısında gözü bagli yürütmektir"
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
-Frida-

-Frida-

@frida232

Zülfü Livaneli'nin sürükleyici bir romanı.Kitap düşündüyor ve değişik duygular hissettiriyor. Okumayanlara tavsiye ederim.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
Lina

Lina

@hila

Hiç bu şekilde yaklaşmamıştım bu yazara fakat okuduktan sonra önyargıdan uzak durulması gerektiğini hatırladım.Kitap çok güzel bir kurguyla hazırlanmış.Sonunda çok şaşırdığım bir kitap aynı zamanda.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

İlginçtir ama Zülfü Livaneli okumaya 30'lu yaşlarımda yeni başladım, her zaman popüler kitaplardan uzak durmuş biri olarak ön yargıyla yaklaşıyordum. Ön yargılarımın bir kaçı doğru olmakla beraber büyük bir çoğunluğunun ise boşa kaçtığını benimse koşuyoluna iyi bir pas attığımı öğrendim :) Öncelikle konu, karakter, kurgu ve yazım tekniği olarak her şey yerli yerinde, yormadan ilerliyor. okuduğum belki de en akıcı kitaplardan biri. Fakat benim fazlasıyla dikkatimi çeken durum var. Şaşırtan tüm olaylar, icatlar, hikayeler, hepsi başka kitaplardan başka yazarlardan esinlenme. Livaneli sanki 20 tane kitabın özetini bir kitapta birleştirmiş gibi. Beğenmediğim için demiyorum, zaten yazılmadık bir konu yok artık dünyada, tüm yazılanlar hep öncekilerin modernize edilmiş hali. Ayrıca bunu da çok iyi biçimde yerleştirmiş, kitabın sonuna doğru uçuşa geçti resmen.
Kitap okumayı sevmeyenlere önerilebilecek bir kitap olarak görüyorum. Zülfü Livaneli'ye de başlamak için çok iyi bir kitap.
Sonunda yer alan twist ending kısımları var. Birkaçını tahmin ettim zaten hikayenin gidişinden rahat anlaşılıyor fakat çok şaşırdığım bir twist vardı. Beklemiyordum. Herkesi memnun edecek şekilde bir sürü şaşırtıcı son sıkıştırmış.
Okunulası bir kitap.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
2 yorum
Fulya (@fulya751)
Bir kedi,bir adam,bir ölüm romanını da okumalısınız.Beni oldukça etkileyen romanlarından biridir.Tavsiye ederim.
24.02.19 beğen 1 cevap
cansu kutluk

cansu kutluk

@cansukutluk

Zülfü Livaneli... Yazarın yeri ben de çok ayrı. Okuduğum ilk kitabı gerçekten bir solukta bitirmiştim. Hala daha etrafımdakilere öneririm. Sonuna doğru yaşanılan o şaşırtma, heyecan, cesaret kitapla birlikte yaşamak. Gerçekten muhteşem bir tat bırakıyor.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
PARKER MEMO

PARKER MEMO

@parkermemo

Suç ve cezadan sonra O kadar çok kızdım ki kendime. Neden daha önce bu kitabı okumamışım. Neden pek çok kez rastgeldiğim halde elimin tersine itmişim..? Ve neden bu hikayeye de geç kalmışım..?
Aşkve onun insan psikolojisi üzerindeki etkisi adına muhteşem bir hikaye..İnsanın hem aşk duygusunu tadası geliyor hem de ondan ölesiye kaçası..."Merak" duygusunu da derinden hissettiren bu hikayeden kendinizi alamayacağınıza eminim.Üstelik sonundaki gerçekliğin sizi ummadığınız bir yerden yakalaması oldukça zevkli.Ben katilin kim olduğunu önceden anlamıştım buna rağmen bu hikaye beni şaşırtmayı başardı.Hatta itiraf edeyim, merakıma yenik düşüp kitabın sonuna baktım :) fakat yine şaşırdım.Sizin de aaaa... anaaaaa..vayyy beeee ...vb. gibi şaşkınlık ifadeleri içeren cümleler kuracağınıza eminim.Güzel bir hikayeyi okumak isteyen fazla geç kalmasın derim :))Keyifli okumalar..
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1531 oy)
0 yorum
/ 23