up
ara

Gazap Üzümleri

- The Grapes Of Wrath

Gazap Üzümleri Konusu ve Özeti

Gazap Üzümleri
1930’larda ABD’de ortaya çıkan Büyük Göç’e ve bu göçün beraberinde getirdiği toplumsal sorunlara değinirken daha iyi bir yaşam hayali ile Oklahoma’dan Kaliforniya’ya doğru yola çıkan Joad ailesinin öyküsünü anlatır.
Çevirmen: Gülen Fındıklı
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751410412
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2004
John Steinbeck’in en önemli eserlerinden biri olan Gazap Üzümleri, 1930’larda ABD’de ortaya çıkan Büyük Göç’ü anlatır. Binlerce emekçi insanın verimli topraklara yolculuğunu anlatan sosyolojik gözlem niteliğinde bir romandır. Aynı zamanda daha iyi bir yaşam hayali kuran Joad ailesinin Oklahoma’dan Kaliforniya’ya gitmek üzere çıktıkları yolculuğun hikayesini anlatır.

Mecburi iş göçünün beraberinde getirdiği toplumsal sorunları ve bu göçlerin sonucunda şehirlerde oluşan yeni sınıfı anlatan başarılı bir eserdir.
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

"Korku Gazaba donusebildigi sürece, yıkılma diye bir şey söz konusu olamazdı."
Yine muhteşem bir kitap okudum.Gazap Üzümleri 1939 Pulitzer Ödülünü kazanarak 20.yy lin en önemli eserlerinden biri olmuş.Kaliforniya doğumlu yazar John Steinbeck eserlerinin çoğunda doğduğu toprakları mekan olarak seçmiş.Farklı kitaplarini okuyanlar farkedecektir.Kitaplarında işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, yaşam koşullarını ve mücadelesini ufacik seyden mutlu olma cabasini kısacası insana dair ne varsa yansitmis,1962 de Nobel Edebiyat Ödülünü almıştır John Steincbek .
Gazap Üzümleri okumalısınız diyebileceğim icerigi üzerine pek çok paylasimda bulunabilcegim bir kitap.Ama henuz okumamis olanlar icin ayrinti vermek istemiyorum.Karakterlerden her biri benim için ayrı ayrı özellikte hepsini çok sevdim.Bütün olumsuzluklara ,acılara açlığa rağmen Umudunu yitirmemek böyle birşey sanırım. Tükenme noktasina ulaştığım her sayfada kahramanlarimizla tekrar tekrar bende Umuda baglandim.Çıktıkları yolculuğun adıydı Umut.
Gazap Üzümlerinden hemen Önce denk geldi Emile Zola dan Germinal adli kitabi okudum.Iki kitapta işçi sınıfının zorluklarını anlatan açlık ve sefaletin izlerini taşıyan konuları içeriyor.Hani diyorum bu kitabi sevdiyseniz emin olun Germinal de sizi bir o kadar etkileyecek.
Gelelim kitabın sonuna👉 o satırları okuyana kadar aklımın ucundan gecmeyen ve peki ya sonra neler olacak dedigim sekilde biten Gazap Üzümleri bir kac alıntı yapıp bitirmek istiyorum incelememi.Gerisi okumak isteyenlere kalsın.


"Ambarlar tıklım tıklım buğday doluyken fakirlerin çocukları rasitik büyüyordu.Büyük şirketler açlıkla öfke arasındaki çizginin bucak sırtı kadar inecik oldugunun farkinda degildi."

"Adamın bir çift atı olsa ,tarlasını onlarla sürse ,calismadiklari zaman onları aç bırakacağı, açlıktan öldüreceği akla gelir mi hiç?"
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

***Yıldızlı bölgeyi kitabı okumuş olanların okuması önerilir. Ağır spoiler yok ama sitem var***

***Buram buram acı dolu bir kitap. Bir an gelecek de her şey düzelip güzel şeyler olacak diyorsunuz ama o an hiç gelmiyor. Sonunu kafanızda heyecanla tasarlıyorsunuz ama yazar orada da hevesi kursakta bırakıyor. Bir umut ya bir umut bırakacak şekilde bitirseydin bari Steinbeck! Belli ki o da benim gibi karamsar biri... Böyle gelmiş böyle gider bu dünya diyor. Madem tüm hikaye oldukça gerçek, sonu da gerçek olsun diyor... ***

Kitaba on üzerinden on beş hatta yirmi vermek istiyorum. Bol betimlemeli kitapları zor okurum, nitekim bu da başta zor ilerledi. Ama sonra bir film izler gibi, hatta abartacağım, o aile ile tüm sıkıntıları yaşar gibi oldum. Asla unutmayacağım bir deneyimdi bu. Okurken aklıma neler gelmedi ki. Neleri hatırlamadım ki. Geriye dönüp baktığımızda çok çok yakın geçmişte bile benzer olaylar yaşandı kahretsin ki yaşanacak da... Ama anlamadığım bir şey var. Böyle güzel bir kitap yazılıyor, klasiklerin arasına giriyor, sırf benim gibi sıradan insanlar okusun da ah vahetsin diye mi? Amaç bizdeki ölmemiş insani duyguları coşturmak mı? Bu acıların sorumlusu ben miyim de okuyunca ben utanıyorum? Böyle kitapları ben okumşum on vermişin elli vermişim kaç yazar, iş o ki büyükbaşlar okusun, hissedebiliyorsa hissetsin, biri artık bu gidişe, güçlünün güçsüzü ezmesine bir son versin! Evet, kalsikler okul çocuklarına değil, meclis sıralarındaki, büyük markaların ve fabrikaların başındaki alın teri nedir bilmeyen insanlara okutulsun.....( evet ben bu ara sadece kitap okuyorum... ve film izliyorum... ve evet gerçeklik algımı kısa bir süreliğine yitirmiş olabilirim...)
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
16 beğen · 5 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Taaa lisedeyken okuduğum bir kitaptı, yani M. Ö :) Tekrar okumamın zamanı gelmiş olmalı. Meclistekiler de okuyordur diye düşünüyorum @asli-seloglu, mesela 1984'ü mutlaka okumuşlardır. Yoksa bu kadar benzerlik tesadüf olamaz.:( Ama böyle işlerine gelmeyen kitapları okumazlar elbette..
08.11.17 beğen 4 cevap
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Harika harika harika.. Harika inceleme olmuş :)
13.11.17 beğen cevap
RT.D.

RT.D.

@312

Steinbeck etkileyici bir roman yazmış. Gazap Üzümleri'nin klasikler içinde yer alması şaşırtıcı değil. Daha önce Fareler ve İnsanlar bir de İnci adlı kitaplarını okumuştum; yazarın bu kitapları daha bitirici, kısa ve özdür. Ama Gazap Üzümleri sayfalar dolusu zevk oldu benim için.
Yazarın anlatım tarzını, betimlemelerini çok beğendim.

Kapitalizmi eleştiri için yazılmış bir roman. Birinci Dünya Savaşı sonrası, 'Büyük Buhran' (1939) adı verilen o dönemde; makineleşme, kolay ve hızlı üretim derken Amerika halkının, nasıl içler acısı hale geldiği anlatılıyor. Yazıldığı dönem bir çok eleştirinin de odak noktası olmuş bir klasik.

Doğudan batıya doğru bir göç akımı gerçekleşiyor, yani Kaliforniya'ya doğru ki zaten halen Amerika'nın en kalabalık eyaleti Kaliforniya. Aslında bu her ülkenin kaderi; gelişme ile birlikte çiftçi traktöre yeniliyor, yurdundan oluyor ve yeni arayışlara yöneliyor umudun peşinden sürükleniyor.

Bir Amerikalının gözünden işte özgürlükler ülkesi deyişinin açılımı;
"Burası özgürlükler ülkesi.
Yaa... Hele biraz kullanmaya kalk bakalım o özgürlüğü. Cebindeki parayla ne kadar özgürlük satın alabiliyorsan o kadar özgürlük tanıyor herif sana."

Ağır bir eser değil, fakat başları biraz durağan sonrasında açılıyor ve içine çekiyor sizi roman; okurken hem edebi zevk alıyorsunuz hem de tüm hatlarıyla olayın içinde buluyorsunuz kendinizi. Kesinlikle tavsiye ederim, okunması ve üstünde kafa yorulması gereken bir yapıt. Okuyunuz.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
14 beğen · 1 yorum
Leandros (@leandros)
Beşyüzbinkişiden Beşmilyona Yükselen GÖÇ Hareketi... Bakış açısı olarak inceleme GÜZEL olmuş...
09.02.17 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bir başyapıtı sonlandırmanın verdiği mutluluk ile herkese merhaba. :) John Steinbeck’in okuduğum beşinci kitabıydı. Ve yine müthişti.

Büyük buhran zamanı küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı, insanların yoksulluk, zorbalık veya sadece açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve 1930'larda 3 milyon insanın Kaliforniya'ya yeni bir yaşama başlamak için yerleştiği zor yıllarda, bir ailenin verdiği mücadelenin anlatıldığı muazzam bir eserdi. Kitabı okurken kendinizi o ailenin bir ferdi olarak hissetmemeniz imkansız diyebilirim. Onlarla birlikte yolculuk ediyor, korkuyor, üzülüyor ve o açlığı resmen hissediyorsunuz. Steinbeck gerçekten bir usta!

Betimlemeler yine şahaneydi. Sanırım Steinbeck’i Steinbeck yapan en büyük özelliği de betimlemelerinin ustaca olmasından kaynaklanıyor. Kitabın sayfa sayısının fazla olması asla sizi korkutmasın. O kadar sürükleyici ki, nasıl gittiğini anlamıyorsunuz bile. Okuyanın asla pişman olmayacağını düşündüğüm bu kitabı sizlere tavsiye ederim. ?

Altı çizilen cümleler...

“Belki de bütün sevdiğimiz insanlar kutsaldır.”

"Umutlarının öyle fazla coşmasına izin vermezsen, hayal kırıklığına uğramazsın."

"Ve nerede birileri özgür olmak için
mücadele ediyorsa, onların gözüne
bak anne, beni göreceksin."

“Hükümetin ölüye duyduğu ilgi, diri insana duyduğundan fazla nedense.”
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
13 beğen · 1 yorum
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Güzel incelemele.. Eline sağlık
07.12.17 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Harika !
Sefillerden sonra okuduğum en iyi eserlerden biri. Hakkında söylenen her şeyden daha fazlası. Steinbeck betimleme işini çok ama çok iyi biliyor. Okurken kitabın içinde olmayalı uzun zaman olmuştu. Sanki Tom karakteri bendim. Kalemi çok güçlü.

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste sözünün sanki olaya dökülmüş hali. Amerikalı bir aile zamanında Kızılderililerle savaşıp topraklarını ellerinden almışlar ve bununla hep övünen atalar. Ve gün geliyor kapitalist sistemde onları topraklarından ediyor. Ve Kaliforniya'ya doğru yola çıkıyorlar bir sürü zorluk, gittikleri yerde kabul edilmemeleri "oki" denilmeleri. Karınlarını doyurmak için verilen kavga açlık,sefalet ne ararsan var. Kitapta hiç iyi bir şey yok. Büyük Buhran dönemini anlatıyor yazar.

Yazardan kendi içleriyle hesaplaşmalarını da anlatmasını beklerdim. Tüm kitap boyunca acaba dedim? Bu dünyada ne yaşatırsan yaşamdan ölmezsin demiş atalarımız. Bence de doğru söylemişler. Bu kitabı idrak çerçevesinde okuyan her birey bunu görebilir. Güzel bir alıntıyla sonlandırıyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

"- Sakin ol. Sabırlı olman şart. Bak, Tom, o tip insanların hepsi yok olduktan sonra bizim gibiler hala yaşıyor olacak. Asıl yaşayan insanlar biziz, Tom. Onlar bizi yok edemez. Halk biziz... biz devam ederiz."
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

Gazap Üzümleri - S41

''biri bana bankanın emirleri doğudan aldığını söylemişti '' dedi sürücü. '' Emirler söylemiş; Ya topraktan kar edersiniz ya da bankayı kapatırız.''
hatice Yaltır tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Tüm dertlerin başı ihtiyaç.

468
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas

"Eh hepimiz hayatımızı kazanmak zorundayız."
"Öyle," dedi Tom. "Ama keşke başkasının hakkını almadan kazanmanın bir yolunu bulsaydın."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas

Uykuyla dinlenemeyecek kadar yorgunum artık.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

İnsanlar daha yaşamadan, cennet umudunu ne yapsın? Kendi ruhları yerde sürünürken, Kutsal ruhu ne yapsınlar? Yardıma ihtiyaçları olacak. Ölmeye sıra gelmeden önce yaşamaları şart.

65
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna

“Uykuyla dinlenemeyecek kadar yorgunum artık.”
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
9
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ödüllü Kitaplar
Hugo, Nebula, Cervantes, Haldun Taner, Locus ve daha fazlası... Günümüze kadar çeşitli edebiyat ödül törenlerinde ödül kazanm...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Günün kitabı ✌🏻

Sizin şu an okuduğunuz kitap hangisi ?

Keyifli okumalar 😊
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
45 beğeni · 35 yorum beğen ikon
Ebru (@kubraebru)
Keyifli okumalar. Kör Baykuş’a başladım ben
06.03.19 beğen 4 cevap
Anna_Karenina (@annakarenina)
Aylak adam :) size de keyifli okumalar.
06.03.19 beğen 1 cevap
Buse Menteş (@busementes)
Ask ve gurur👌👌
06.03.19 beğen 2 cevap
osman eren

osman eren

@osmaneren

Orhan Pamuk'un Kar kitabını hiç beğenmedim... karakterler derinliksiz ve saçma,kurgu seni çekmiyor. Bazı yerleri çok aşırı sıkıcı...
Ardından Gazap Üzümlerinde geçtim...
Yani nasıl bir şey biliyor musunuz? Eski külüstür 78 model Renault'tan inip 2019 Mercedes'e binmek gibi bir şey..
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas

John Steinbeck
John Steinbeck okumayı özledim...
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
durakkan

durakkan

@durakkan

Kitap öneri...
John Steinbeck - Gazap Üzümleri tarzında önerebileceğiniz romanlar var mı?
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Edebi At

Edebi At

@edebiat

Gazap Üzümleri Roman Özeti
Oklahoma köylüleri kuraklık nedeniyle ve sürekli pamuk ekmekten dolayı verimsizleşen topraklarda zor bir durumdadırlar. Toz fırtınaları, büyük buhranla gelen ekonomik sıkıntılar, bankaların borçlar karşılığında topraklara el koyması ve tarımda makineleşme, köylüleri istemeseler de göç etmek zorunda bırakır.

Joad ailesi de satılabilecek eşyalarını satarak aldıkları kamyonla “işçi
aranıyor” yazan küçük el ilanlarının gösterdiği yere gitmek üzere hazırlanırlar. Joad ailesinin büyük oğlu Tom’un şartlı salıverildikten sonra eve dönerken karşılaştığı Papaz Casy’nin de katıldığı bu yolculuk esnasında önce büyükbabayı, sonra büyükanneyi kaybederler. Noah, Kaliforniya’ya varmadan önce aileden ayrılırken, ailenin büyük kızı Rose of Sharon’ın kocası Connie de çeker gider. Hooverville'de yaşanan kavgada Tom’un başı derde girmesin, tekrar hapse girmesin diye Casy suçu üstlenir.

Hem işsizlik, hem de Tom’un yeni gelişen durumundan dolayı kuzeye doğru giden Joad ailesi, Weedpatch adında, sağlıklı bir ortam sunan, polisin olmadığı, parası olmayana yardım edildiği bu kampta kaldıkları süre içinde bir nebze olsun rahat ederler ancak kampı kapattırmaya çalışan polis ve çiftçiler birliği ile mücadele ederler. Sosyal hayatın nasıl düzenlenmesi gerektiğinin bir modeli olan bu kamptan iş bulabilmek için ayrılmak zorunda kalan Joad ailesi, şeftali bahçelerinde çalışmaya başlarlar. Bir gece Tom, giderek düşen işçi ücretlerini protesto edenlerin arasında Casy ile karşılaşır. O gece Casy’i öldürür ve Tom onu öldüren adama saldırınca aile tekrar göç etmek zorunda kalır.

Yakalanmamak için saklanan Tom, Casy’nin yaptığı gibi direnmek ve halkı bilinçlendirmek için aileden ayrılır. Pamuk topladıkları bu yeni yerde sonbaharın gelmesiyle su taşkınları başlayınca Joad ailesi ve kamptaki diğer göçmen işçileri zorlu günler bekler. Sellerin hayatı çekilmez kıldığı bir zamanda Rose of Sharon ölü bir bebek doğurur. Daha güvenli bir yere gitmek için arkalarında motoru ıslanan kamyonu ve onun başında Al’ı kampta bırakarak bir samanlığa sığınırlar. Rose of Sharon, burada ölmek üzere olan yaşlı bir adamı emzirerek hayatını kurtarır.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon