up
ara

Gazap Üzümleri Kitap İncelemeleri

Thesedays

Thesedays

@thesedays

GAZAP ÜZÜMLERİ- John STEINBECK;
Amerika’ da “büyük buhran” yıllarında borçlarını ödeyemedikleri için kaybettikleri arazilerinden batıdaki verimli topraklarda ırgat olarak çalışmak amacıyla yollara düşen binlerce aileden JOAD’ ların hikayesini anlatan güzel eser...Oklahoma Sallisaw’ lı Joad’ lar yolda imkansızlıklarına rağmen kendilerinden daha güç durumdaki insanlara yardım etmeyi, onlarla dayanışma içinde olmayı ihmal etmezler. Yolda paraları, erzakları ve ailenin çok önemli varlıkları, zorlukların türlü oyunları sonucunda eksilmeye başlar; aslında eksilen (hepimizin katkısıyla tabii ki) insanlıktır, eksilmeyen tek şey ise UMUTtur. Umudu ayakta tutan da ailenin bilge annesi Anne JOAD isimli muhteşem insandır.
#GazapÜzümler #JohnSteinbeck
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
SELMAN AYGÜN

SELMAN AYGÜN

@ygnselman

efsane
Kitabı okurken ordaki insanlarin yaşadıklarını yaşadım onlarla aciktim resmen o kadar güzel anlatılmişki kitabi yasiyorsunuz
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ebru

Ebru

@kubraebru

John Steinbeck - “Gazap Üzümleri”
Şu sıralar okuduğum en sürükleyici, etkileyici ve bir kez daha okunmayı hak iddia edebilecek kitapların başında Gazap Üzümleri. Yazar; dönemin yaşadığı krizi, açlığı, sefaleti, insanların çıkarları ve zorbalığını, kin ve nefreti, umutları ve tüm olup bitene rağmen ayakta kalabilmeyi en güzel böyle anlatabilirdi. Toprağından zorla koparılan insanların, insan olarak görülmedikleri ve ötekileştirildikleri bir toplumun içine sürüklenişleri, burada yeniden yaşama tutunma çabaları... Ne malı varsa kaybetmiş fakat değerleri eksilmemiş insanlarla kendinden olmayanı istemeyen, onların kendileriyle eşit koşullarda yaşamaları bir yana varlıklarından bile rahatsız olup korkan mahlukların çatışması... John Steinbeck’in şüphesiz en dokunaklı ve ses getiren kitabı. Bir kere daha okumayı borç bildim ben... Okurlarını içine çekecek ve hüzünlendirecek bir kitap. Mutlaka geçsin elinize bir gün...
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 9 verdi
6 yorum
müfit selimoğlu (@mufitselimoglu376)
Özellikle kapitalist sistemin nasıl yükseldiği , işçi hakları ve sendikal mücadele konularını, 1929 dünya ekonomik buhranının yarattığı bir iklimde ele almasıyla gerçekten harika bir eser..
28.02.19 beğen 5 cevap
Nyx (@erebus)
Yahu Ebru çok yoruldum inanır mısın? Bu incelemeyi görünce biraz rahatladım ve nefes aldım ben de bir huy var sevdiğim şeyleri sevenleri görünce içimde bir kıpırtı oluyor. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır söylemini aldım post diye değiştirdim işte bak şimdi burdayım. Fareler ve İnsanlar romanından sonra okumuştum Gazap üzümlerini ve şahsıma göre Gazap Üzümleri daha derin, daha etkileyici ve daha bir al beniliydi. Beğendim ve beğenip inceleme yapmanı da beğendim. Didem Madak hanım gibi sanki 5 bardak suya bir paket domates çorbasını boşaltırcasina postunu görünce rahatladım ahah
28.02.19 beğen 4 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

"Korku Gazaba donusebildigi sürece, yıkılma diye bir şey söz konusu olamazdı."
Yine muhteşem bir kitap okudum.Gazap Üzümleri 1939 Pulitzer Ödülünü kazanarak 20.yy lin en önemli eserlerinden biri olmuş.Kaliforniya doğumlu yazar John Steinbeck eserlerinin çoğunda doğduğu toprakları mekan olarak seçmiş.Farklı kitaplarini okuyanlar farkedecektir.Kitaplarında işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, yaşam koşullarını ve mücadelesini ufacik seyden mutlu olma cabasini kısacası insana dair ne varsa yansitmis,1962 de Nobel Edebiyat Ödülünü almıştır John Steincbek .
Gazap Üzümleri okumalısınız diyebileceğim icerigi üzerine pek çok paylasimda bulunabilcegim bir kitap.Ama henuz okumamis olanlar icin ayrinti vermek istemiyorum.Karakterlerden her biri benim için ayrı ayrı özellikte hepsini çok sevdim.Bütün olumsuzluklara ,acılara açlığa rağmen Umudunu yitirmemek böyle birşey sanırım. Tükenme noktasina ulaştığım her sayfada kahramanlarimizla tekrar tekrar bende Umuda baglandim.Çıktıkları yolculuğun adıydı Umut.
Gazap Üzümlerinden hemen Önce denk geldi Emile Zola dan Germinal adli kitabi okudum.Iki kitapta işçi sınıfının zorluklarını anlatan açlık ve sefaletin izlerini taşıyan konuları içeriyor.Hani diyorum bu kitabi sevdiyseniz emin olun Germinal de sizi bir o kadar etkileyecek.
Gelelim kitabın sonuna👉 o satırları okuyana kadar aklımın ucundan gecmeyen ve peki ya sonra neler olacak dedigim sekilde biten Gazap Üzümleri bir kac alıntı yapıp bitirmek istiyorum incelememi.Gerisi okumak isteyenlere kalsın.


"Ambarlar tıklım tıklım buğday doluyken fakirlerin çocukları rasitik büyüyordu.Büyük şirketler açlıkla öfke arasındaki çizginin bucak sırtı kadar inecik oldugunun farkinda degildi."

"Adamın bir çift atı olsa ,tarlasını onlarla sürse ,calismadiklari zaman onları aç bırakacağı, açlıktan öldüreceği akla gelir mi hiç?"
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşe Ç.

Ayşe Ç.

@aysecil

Gazap Üzümleri
Kitap dönemin sosyal ve siyasal yapısını çok başarılı bir şekilde anlatmış. Bazı arkadaşlar sonunun bir olay zincirinin sonunda olması gerektiği gibi olmamasından şikayetçi fakat düşünüyorum ki bence yazarın asıl amacı zaten dönemi yansıtabilmek. Bunu gayet başarılı şekilde yansıtmış. Eğer olay döngüsünün çok olduğu kitapları seviyorsanız önermem ancak yazıldığı dönemin sorunlarını vs. anlatan kitapları seviyorsanız tavsiye ediyorum. Açıkçası bu kitap benim en sevdiklerim arasında.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
KraliçeDiceksiniz

KraliçeDiceksiniz

@kralicediceksiniz

Bu romanda yazar, hızlı bir sanayileşme süreci yaşayan Amerikan toplumunda, toprağa bağlı yaşamaya alışmış büyük bir ailenin değişim rüzgârları karşısında acımasızca savruluşunu ve tükenişini anlatmaktadır. Başka bir deyişle, bu roman, ayakta kalma mücadelesi veren insanların destanıdır”
Keyifle okuyacağınız sizi içine çekip bol bol empati yapabileceğiniz bir kitap,tavsiye ederim Ne okur arkadaşlarıma...
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fade Out

Fade Out

@fadeout

Bu zamana kadar okuduğum en etkileyici kitaplardan biri idi. Galiba insanoğlu hep tamahkar ve bencil kalacak, hiç değişmeyecek... Ne de güzel demiş Pink Floyd together we stand divided we fall. Ah bir öğrenebilsek birlikte direnmeyi işte o zaman dünya çok daha güzel bir yer olacak.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Harika !
Sefillerden sonra okuduğum en iyi eserlerden biri. Hakkında söylenen her şeyden daha fazlası. Steinbeck betimleme işini çok ama çok iyi biliyor. Okurken kitabın içinde olmayalı uzun zaman olmuştu. Sanki Tom karakteri bendim. Kalemi çok güçlü.

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste sözünün sanki olaya dökülmüş hali. Amerikalı bir aile zamanında Kızılderililerle savaşıp topraklarını ellerinden almışlar ve bununla hep övünen atalar. Ve gün geliyor kapitalist sistemde onları topraklarından ediyor. Ve Kaliforniya'ya doğru yola çıkıyorlar bir sürü zorluk, gittikleri yerde kabul edilmemeleri "oki" denilmeleri. Karınlarını doyurmak için verilen kavga açlık,sefalet ne ararsan var. Kitapta hiç iyi bir şey yok. Büyük Buhran dönemini anlatıyor yazar.

Yazardan kendi içleriyle hesaplaşmalarını da anlatmasını beklerdim. Tüm kitap boyunca acaba dedim? Bu dünyada ne yaşatırsan yaşamdan ölmezsin demiş atalarımız. Bence de doğru söylemişler. Bu kitabı idrak çerçevesinde okuyan her birey bunu görebilir. Güzel bir alıntıyla sonlandırıyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

"- Sakin ol. Sabırlı olman şart. Bak, Tom, o tip insanların hepsi yok olduktan sonra bizim gibiler hala yaşıyor olacak. Asıl yaşayan insanlar biziz, Tom. Onlar bizi yok edemez. Halk biziz... biz devam ederiz."
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bir başyapıtı sonlandırmanın verdiği mutluluk ile herkese merhaba. :) John Steinbeck’in okuduğum beşinci kitabıydı. Ve yine müthişti.

Büyük buhran zamanı küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı, insanların yoksulluk, zorbalık veya sadece açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve 1930'larda 3 milyon insanın Kaliforniya'ya yeni bir yaşama başlamak için yerleştiği zor yıllarda, bir ailenin verdiği mücadelenin anlatıldığı muazzam bir eserdi. Kitabı okurken kendinizi o ailenin bir ferdi olarak hissetmemeniz imkansız diyebilirim. Onlarla birlikte yolculuk ediyor, korkuyor, üzülüyor ve o açlığı resmen hissediyorsunuz. Steinbeck gerçekten bir usta!

Betimlemeler yine şahaneydi. Sanırım Steinbeck’i Steinbeck yapan en büyük özelliği de betimlemelerinin ustaca olmasından kaynaklanıyor. Kitabın sayfa sayısının fazla olması asla sizi korkutmasın. O kadar sürükleyici ki, nasıl gittiğini anlamıyorsunuz bile. Okuyanın asla pişman olmayacağını düşündüğüm bu kitabı sizlere tavsiye ederim. ?

Altı çizilen cümleler...

“Belki de bütün sevdiğimiz insanlar kutsaldır.”

"Umutlarının öyle fazla coşmasına izin vermezsen, hayal kırıklığına uğramazsın."

"Ve nerede birileri özgür olmak için
mücadele ediyorsa, onların gözüne
bak anne, beni göreceksin."

“Hükümetin ölüye duyduğu ilgi, diri insana duyduğundan fazla nedense.”
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
1 yorum
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Güzel incelemele.. Eline sağlık
07.12.17 beğen cevap
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

***Yıldızlı bölgeyi kitabı okumuş olanların okuması önerilir. Ağır spoiler yok ama sitem var***

***Buram buram acı dolu bir kitap. Bir an gelecek de her şey düzelip güzel şeyler olacak diyorsunuz ama o an hiç gelmiyor. Sonunu kafanızda heyecanla tasarlıyorsunuz ama yazar orada da hevesi kursakta bırakıyor. Bir umut ya bir umut bırakacak şekilde bitirseydin bari Steinbeck! Belli ki o da benim gibi karamsar biri... Böyle gelmiş böyle gider bu dünya diyor. Madem tüm hikaye oldukça gerçek, sonu da gerçek olsun diyor... ***

Kitaba on üzerinden on beş hatta yirmi vermek istiyorum. Bol betimlemeli kitapları zor okurum, nitekim bu da başta zor ilerledi. Ama sonra bir film izler gibi, hatta abartacağım, o aile ile tüm sıkıntıları yaşar gibi oldum. Asla unutmayacağım bir deneyimdi bu. Okurken aklıma neler gelmedi ki. Neleri hatırlamadım ki. Geriye dönüp baktığımızda çok çok yakın geçmişte bile benzer olaylar yaşandı kahretsin ki yaşanacak da... Ama anlamadığım bir şey var. Böyle güzel bir kitap yazılıyor, klasiklerin arasına giriyor, sırf benim gibi sıradan insanlar okusun da ah vahetsin diye mi? Amaç bizdeki ölmemiş insani duyguları coşturmak mı? Bu acıların sorumlusu ben miyim de okuyunca ben utanıyorum? Böyle kitapları ben okumşum on vermişin elli vermişim kaç yazar, iş o ki büyükbaşlar okusun, hissedebiliyorsa hissetsin, biri artık bu gidişe, güçlünün güçsüzü ezmesine bir son versin! Evet, kalsikler okul çocuklarına değil, meclis sıralarındaki, büyük markaların ve fabrikaların başındaki alın teri nedir bilmeyen insanlara okutulsun.....( evet ben bu ara sadece kitap okuyorum... ve film izliyorum... ve evet gerçeklik algımı kısa bir süreliğine yitirmiş olabilirim...)
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
5 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Taaa lisedeyken okuduğum bir kitaptı, yani M. Ö :) Tekrar okumamın zamanı gelmiş olmalı. Meclistekiler de okuyordur diye düşünüyorum @asli-seloglu, mesela 1984'ü mutlaka okumuşlardır. Yoksa bu kadar benzerlik tesadüf olamaz.:( Ama böyle işlerine gelmeyen kitapları okumazlar elbette..
08.11.17 beğen 4 cevap
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Harika harika harika.. Harika inceleme olmuş :)
13.11.17 beğen cevap
masum kuş

masum kuş

@masumkus

DEĞERLENDİRME
1929 ekonomik krizini bir ekonomistten dinleseydim ne diyor bu derdim.Ama bir yazarın kaleminde o dönem Amerikasının koşulları bu kadar mı güzel anlatılabilirdi.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
mimgvn

mimgvn

@mimkitap

Yaşamaya , nefes almaya tutunma mücadelesi... Ezilmenin ,çaresizliğin, direnişin , birlik olmanın hikayesi... Hüznün , öfkenin , parasızlığın ,sefaletin , açlığın romanı... İçimde incecik bir sızı ve sanırım biraz da utanç bıraktı...Joad ailesinin tuzsuz bibersiz çorbalarını, sabunsuz duşlarını ,tek öğün beslenmelerini okudukça ; birbirinden leziz yemeklerle donattığımız sofralarımızdan, çeşit çeşit baharatlarla tatlandırdığımız çorbalarımızdan , mis kokulu sabunlarla ,şampuanlarımızla aldığımız duşlarımızdan utanç duydum... Ne demek istediğimi bu ailenin dramını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız...Bu sebeple mutlaka okumalısınız...!!!
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
3 yorum
Kurtok (@kurtok)
Okuyucuya hissettirebilmis açlığı yerinden yurdundan edilmeyi, göçe zorlanmayi.
15.02.17 beğen 1 cevap
mimgvn (@mimkitap)
Hem de nasıl bir anlatımla...İnsanı gerçekten sarsıyor...
15.02.17 beğen 1 cevap
Kurtok (@kurtok)
Evet ruhu sarsan kitaplardandi. Çoğu okuyan yukarda hissetiklerinizi hisseder.
15.02.17 beğen 1 cevap
RT.D.

RT.D.

@312

Steinbeck etkileyici bir roman yazmış. Gazap Üzümleri'nin klasikler içinde yer alması şaşırtıcı değil. Daha önce Fareler ve İnsanlar bir de İnci adlı kitaplarını okumuştum; yazarın bu kitapları daha bitirici, kısa ve özdür. Ama Gazap Üzümleri sayfalar dolusu zevk oldu benim için.
Yazarın anlatım tarzını, betimlemelerini çok beğendim.

Kapitalizmi eleştiri için yazılmış bir roman. Birinci Dünya Savaşı sonrası, 'Büyük Buhran' (1939) adı verilen o dönemde; makineleşme, kolay ve hızlı üretim derken Amerika halkının, nasıl içler acısı hale geldiği anlatılıyor. Yazıldığı dönem bir çok eleştirinin de odak noktası olmuş bir klasik.

Doğudan batıya doğru bir göç akımı gerçekleşiyor, yani Kaliforniya'ya doğru ki zaten halen Amerika'nın en kalabalık eyaleti Kaliforniya. Aslında bu her ülkenin kaderi; gelişme ile birlikte çiftçi traktöre yeniliyor, yurdundan oluyor ve yeni arayışlara yöneliyor umudun peşinden sürükleniyor.

Bir Amerikalının gözünden işte özgürlükler ülkesi deyişinin açılımı;
"Burası özgürlükler ülkesi.
Yaa... Hele biraz kullanmaya kalk bakalım o özgürlüğü. Cebindeki parayla ne kadar özgürlük satın alabiliyorsan o kadar özgürlük tanıyor herif sana."

Ağır bir eser değil, fakat başları biraz durağan sonrasında açılıyor ve içine çekiyor sizi roman; okurken hem edebi zevk alıyorsunuz hem de tüm hatlarıyla olayın içinde buluyorsunuz kendinizi. Kesinlikle tavsiye ederim, okunması ve üstünde kafa yorulması gereken bir yapıt. Okuyunuz.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
1 yorum
Leandros (@leandros)
Beşyüzbinkişiden Beşmilyona Yükselen GÖÇ Hareketi... Bakış açısı olarak inceleme GÜZEL olmuş...
09.02.17 beğen cevap
AwardWestHam

AwardWestHam

@trax

Çok iyiydi
Kucukken kovboy filmlerini izleyerek buyuyen bir neesilin uyesi olarak merakla aldim kitabi.ikinci dunya savasi donemine ve amerikan kulturune ilgisi olanlarin zevkle okuyacagi bir kitap.gunumuzun ozgurluk ve esitlik timsali amerika’nin dogrulusuna zamaninda cekilen acilar yoksulluk ve fakirlige deginilen kitap.zevkle okunabilir surukleyici.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Merve Münteha Öz

Merve Münteha Öz

@mervemuntehaoz

20. yy Amerika'sını anlatır kitap bizlere. Bankanın ellerindeki toprağı almasıyla iş bulmaya giden yüzlerce aile. O kadar çok işçi olunca ve çocukları aç olunca çok düşük fiyatlara çalışır işçiler. Tabi bir iş bulabilirlerse.
Çocuklar açlıktan ölürken sırf fiyatı artsın diye yok edilen portakallar, patatesler...
Kitap tüm bu olayların arasında Joad ailesine odaklanır. Ama bazı bölümlerde olayları tüm halkın gözünden anlatır. Klasik olmayı hakeden ,akıcı ve insanı derinden etkileyen bir kitap.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
5 yorum
Mehdi TOKAR (@mehditokar)
geleneksel geniş ailenin yıkılıp modern çekirdek ailenin oluşumunu anlatır bir bakıma steinback. Yedek sanayi ordusunun nasıl oluştuğunu anlatır bize. Sömürü çarklarının nasıl döndüğünü, emek-sermeye çelişkisini acıklı bir şekilde dile getirir. kapitalist sistemi kokuşmuş üzümlere benzetir. bu yüzden de kitabın adı gazap üzümleridir.. okunası bir kitap. sosyolojik çözümlemeleri çok sağlam. bireye çok şey katıyor. bunun yanında steşnback'in ''fareler ve insanlar'' ile ''bitmeyen kavga'' sını da okumak gerekir :)
06.01.16 beğen cevap
Mehdi TOKAR (@mehditokar)
1940'da ABD'de ''The Grapes of Wrath'' ismi ile Gazap üzümleri filmleştirilmiştir.
06.01.16 beğen cevap
Merve Münteha Öz (@mervemuntehaoz)
Kitabı çok ben de çok beğendim. İnsana bir şeyler katan ama aynı zamanda akıcı bir kitaptı. Fareler ve insanları da okumuştum .
07.01.16 beğen cevap
Merve Münteha Öz (@mervemuntehaoz)
Filmini izlemedim Gazap Üzümlerinin. Genellikle filmler kitapla aynı etkiyi veremiyor.
07.01.16 beğen cevap
Mehdi TOKAR (@mehditokar)
elbette haklısın ben de kitap okuma taraftarıyım ama bazen bazı filmler de çok başka etki yaratabiliyor insanın ruhu üzerinde. mesela ''fakat müzeyyen bu derin bir tutku'' kitabını da okudum filmini de izledim. filmi ben de bambaşka bi etki yarattı.
07.01.16 beğen cevap
/ 4