up
ara

Gazap Üzümleri Kitap İncelemeleri

Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bir başyapıtı sonlandırmanın verdiği mutluluk ile herkese merhaba. :) John Steinbeck’in okuduğum beşinci kitabıydı. Ve yine müthişti.

Büyük buhran zamanı küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı, insanların yoksulluk, zorbalık veya sadece açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve 1930'larda 3 milyon insanın Kaliforniya'ya yeni bir yaşama başlamak için yerleştiği zor yıllarda, bir ailenin verdiği mücadelenin anlatıldığı muazzam bir eserdi. Kitabı okurken kendinizi o ailenin bir ferdi olarak hissetmemeniz imkansız diyebilirim. Onlarla birlikte yolculuk ediyor, korkuyor, üzülüyor ve o açlığı resmen hissediyorsunuz. Steinbeck gerçekten bir usta!

Betimlemeler yine şahaneydi. Sanırım Steinbeck’i Steinbeck yapan en büyük özelliği de betimlemelerinin ustaca olmasından kaynaklanıyor. Kitabın sayfa sayısının fazla olması asla sizi korkutmasın. O kadar sürükleyici ki, nasıl gittiğini anlamıyorsunuz bile. Okuyanın asla pişman olmayacağını düşündüğüm bu kitabı sizlere tavsiye ederim. ?

Altı çizilen cümleler...

“Belki de bütün sevdiğimiz insanlar kutsaldır.”

"Umutlarının öyle fazla coşmasına izin vermezsen, hayal kırıklığına uğramazsın."

"Ve nerede birileri özgür olmak için
mücadele ediyorsa, onların gözüne
bak anne, beni göreceksin."

“Hükümetin ölüye duyduğu ilgi, diri insana duyduğundan fazla nedense.”
ataç ikon Gazap Üzümleri
9 (358 oy)
1 yorum
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Güzel incelemele.. Eline sağlık
07.12.17 beğen cevap