up
ara

Gazap Üzümleri Kitap İncelemeleri

nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

"Korku Gazaba donusebildigi sürece, yıkılma diye bir şey söz konusu olamazdı."
Yine muhteşem bir kitap okudum.Gazap Üzümleri 1939 Pulitzer Ödülünü kazanarak 20.yy lin en önemli eserlerinden biri olmuş.Kaliforniya doğumlu yazar John Steinbeck eserlerinin çoğunda doğduğu toprakları mekan olarak seçmiş.Farklı kitaplarini okuyanlar farkedecektir.Kitaplarında işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, yaşam koşullarını ve mücadelesini ufacik seyden mutlu olma cabasini kısacası insana dair ne varsa yansitmis,1962 de Nobel Edebiyat Ödülünü almıştır John Steincbek .
Gazap Üzümleri okumalısınız diyebileceğim icerigi üzerine pek çok paylasimda bulunabilcegim bir kitap.Ama henuz okumamis olanlar icin ayrinti vermek istemiyorum.Karakterlerden her biri benim için ayrı ayrı özellikte hepsini çok sevdim.Bütün olumsuzluklara ,acılara açlığa rağmen Umudunu yitirmemek böyle birşey sanırım. Tükenme noktasina ulaştığım her sayfada kahramanlarimizla tekrar tekrar bende Umuda baglandim.Çıktıkları yolculuğun adıydı Umut.
Gazap Üzümlerinden hemen Önce denk geldi Emile Zola dan Germinal adli kitabi okudum.Iki kitapta işçi sınıfının zorluklarını anlatan açlık ve sefaletin izlerini taşıyan konuları içeriyor.Hani diyorum bu kitabi sevdiyseniz emin olun Germinal de sizi bir o kadar etkileyecek.
Gelelim kitabın sonuna👉 o satırları okuyana kadar aklımın ucundan gecmeyen ve peki ya sonra neler olacak dedigim sekilde biten Gazap Üzümleri bir kac alıntı yapıp bitirmek istiyorum incelememi.Gerisi okumak isteyenlere kalsın.


"Ambarlar tıklım tıklım buğday doluyken fakirlerin çocukları rasitik büyüyordu.Büyük şirketler açlıkla öfke arasındaki çizginin bucak sırtı kadar inecik oldugunun farkinda degildi."

"Adamın bir çift atı olsa ,tarlasını onlarla sürse ,calismadiklari zaman onları aç bırakacağı, açlıktan öldüreceği akla gelir mi hiç?"
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba 10 verdi
0 yorum