up
ara

Uyumsuz

Uyumsuz Serisi 1. Kitap -

Uyumsuz Konusu ve Özeti

Uyumsuz
Kuralsız kitabının da yazarı Veronica Roth tarafından kaleme alınan Uyumsuz kitabı Roman, Distopya türünde okuyucusu ile buluşuyor. Artemis Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9786051420646 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Uyumsuz isimli kitap 516 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Uğur Mehter çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Uyumsuz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis Yayınları
ISBN: 9786051420646
Sayfa: 516 sayfa Basım Tarihi: 2011
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik.

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda.

Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez.

Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor!
Merve Özcan

Merve Özcan

@kitabisevda - İstanbul

Allahım nasıl bir kitap bu! Artemis demeyin, ikincisi çıkmamış bunun demeyin, gidin hemen alın ve okuyun. Mahrum kalmayın bu kitaptan. Zaten filmi de çıkıyor. Bir yeriniz şişer falan maazallah.

Avuçlarım kaşınıyor. Öncelikle biraz kitabın konusundan bahsetmek istiyorum. Görüşlerim ve hayranlığım devamında geliyor. İkinci kitabı ellememiş olmama rağmen şu anda üçüncü kitabı nasıl bekleyeceğimi düşünüyorum. Eğer benim sevdiğim kitapları seviyorsanız, Uyumsuz sizin için biçilmiş kaftan, haberiniz olsun! İçinde neler yok ki. :D Filmi izlemek için de ölüyorum. Geç kazanılan ama her anı değerli bir fanlık benimkisi!

Beatrice felsefi düşüncelere göre altı kesime ayrılan bir toplumun üyesi. Kendisi bir Fedakar. Diğer kesimler ise; Bilgelik, Dürüstlük, Dostluk, Cesurluk ve grupsuzlar (Dışlanmışlar). On altı yaşında her kişi çok önemli bir sınava tabi tutuluyor ve gelecekteki gruplarını seçiyorlar. Grupların önem verdikleri değerler adlarından da belli oluyor. Beatrice bu sınavı aldığında ise temel sorun gün yüzüne çıkıyor. Ona çok önemli bir şey olduğunu söylüyor gözetmen. Sen bir Uyumsuzsun diyor. Yani diğerlerinden farklı, ona girebileceği üç tane grup sayılıyor: Bilgelik, Dürüstlük, Cesurluk. Birini seçmeli.

Beatrice uzun yıllar hayranlık duyduğu grubu seçiyor ve yep yeni zorlu yaşamına başlıyor. Abisi de onun gibi farklı bir grup seçiyor. Seçtiğiniz yere sadık olmalısınız. Hayatınızın geri kalanını orada geçecek.

Asıl olaylar bundan sonra başlıyor. Dauntless yani cesaret adı verilen bu grupta hayatın ne kadar acımasız olduğunu, arkadaşlığı ve daha birçok duyguyu tadıyor Beatrice. Ve korkularıyla savaşmayı öğreniyor.Çeşitli teslerden geçiyor, bu testler hem kendi bedeni, uyumsuz olması hem de dişli rakiplerle mücadele etmesini gerekli kılıyor. Ama o çok azimli. Ayrıca bir yanda da Bilgelerin bir iç savaş çıkarma tehlikesi de var.

Bazı kitaplar vardır pek tatmin etmese de iş olsun diye okursun. İşte Uyumsuz, o kitapları okurken harcadığın boş vakte lanet okutturan kitaplardan. Beni benden alan, içine çeken bir dünya. Bu tür distopyalara bayılıyorum. Normalde bu tür bazen çok çocuksu kaçıyor, ancak bu kitapta bu söz konusu değil. İçinde ölüm, vahşet ve soğuk kanlı yılanımsı liderler varsa ben de varım!

Beatrice'in çabasını, yazarın tasvirlerini çok sevdim. Uzun uzun, sıkmadan, boğmadan bu yeni yarattığı dünyayı bize aktarmış. Vahşi erkekler ve kadınlar, çocuklar tam bir bad boy cenneti aslında bu kitap. Tabii bad girl'leri de unutmamak gerek. Sevme nedenimi açıkladım. :D Kitap hem bir kadın karakter tarafından anlatılıyor hem de dayak, dövüş, ölüm tehlike ve aşk kol kola ce-belleşiyor. Kitabı okurken hop oturdum hop kalktım. Goodreads'taki şu linke bir bakın.

Teknoloji açısından hem gelişmiş hem de ilkel bir dünya aslında. Herkes sorumluluklarına göre hareket ediyor ve seçimlerinize göre yargılanıyor, testlere tabii tutuluyorsunuz.

Şöyle de bir sorun var aslında; kitabın bazı yerleri Harry Potter'la aşırı benzerlik gösteriyor. 16 yaşındakilerin girdiği test bildiğin seçmen şapkanın teknolojik versiyonu. Four/Dört (erkek karakter) ile kendi korkuları ile yüzleştiği an ise Harry'nin 6. kitapta Dumbledore ile gitti gezilere çok benziyor. Beni rahatsız etti mi? Kesinlikle hayır. Ama var böyle bir şeyde. Neyse.

Four ile aralarında geçenler samimi aynı zamanda biraz zorlama hissi bırakıyor. Ama zaten aşk, meşk beni kitaba bağlayan unsurlardan değil pek. Ben bu kitapta yaşam tarzını, an ve an tehlike ve ölümü, beklenmedik aksiyonları ve hareket halinde giden bir trenden atlayan grubu sevdim. Dünyanın içine girebildim ve ye-minler olsun çıkmak istemiyorum. Şu an yazar ikinci kitabı çıkarmış. 97 gün sonra ise 3. kitap çıkıyor. Nasıl bekleyeceğim bilmiyorum. Ama beklemeye değer. Artemis diye okumamazlık etmeyin.

Kitaba bağlanma nedenlerimden biride Beatrice'i kendime yakın görmem sanırım.

Çok farklı yönlerden ele alınmış, sürükleyici ve size pençesine hemen alan bir dünya. Bir an önce listenizden silmeye bakın ve sonra gelip bana teşekkür edin. :D
Aslında 5 üzerinden 6 :D
ataç ikon Uyumsuz
kitaba puan vermedi
0 yorum
Elçin Ceylan

Elçin Ceylan

@kitapavcisi0 - İzmir

http://gokkusagindakisonrenk.blogspot.com/2012/09/kitap-yorumu-uyumsuz.html

Öyle bir kitap ki elime aldığım an bitirdim, hatta yemek yemeye bile gitmedim. En sevdiğim roman türü olan distopya türünde bir kitap ve en güzellerinden diyebilirim. Spoiler yazmadım kitap için, rahat rahat okuyun diye.

Kitaptaki dünya 5 topluluktan oluşuyor. Cesurluk, Bilgelik, Dostluk, Dürüstlük ve Fedakarlık. Kitabın ana karakteri Beatrice işte son bahsettiğimiz Fedakarlık topluluğunda doğmuş birisi. Ama kendini oraya ait hissetmiyor. Çünkü Fedakarlar topluluğundaki insanlar başkalarını düşünürlük, gösterişten hoşlanmazlar. Bu yüzden gri, bol kıyafetler giyip saçlarını genelde hep aynı boyda keserler. Beatrice okulda hep Cesurların gelişini izliyor, onlar kadar cesur olabilmek istiyor. Cesurlar ise genelde siyah giyiyor ve hızla iden bir trenden atlamak gibi "cesurca" eylemler yapıyorlar. Diğer topluluklardan Dürüstlük ise adından da anlaşılacağı gibi yalan söylemiyorlar, onların topluluğunda sahtelik yok, aklına her geleni söylüyorlar. Dostluk topluluğundan çok bahsedilmiyor ama onlar da sürekli gülümseyen, dostça yaklaşan insanlardan oluşuyor. Bilgelik toplumunda olan insanlar toplumun zeki tipleri, gözlük takanlar. Genelde yeni bir şey yapılmışsa bu Bilgelik topluluğundan çıkmış oluyor.

Her genç 16 yaşına geldiğinde istediği toplumu seçme özgürlüğüne sahip. Yetenek sınavına girip hangi topluma ait olduğunuz belirleniyor, ama tabii karar yine de size ait. Ama sınavda birden fazla topluluğa yöneliminiz de olabiliyor ki bunlara Uyumsuz deniliyor. Uyumsuz olmak çok kötü bir şey, eğer duyulursa sizi ortadan kaldırabilirler. Tabii bu yüzden Beatrice sınav sonucundan kimseye bahsedemiyor, çünkü o bir uyumsuz. Yine de tahmin edeceğimiz gibi Cesurluk topluluğunu seçiyor.

Toplulukta 3 seviye var bunları geçebilirseniz topluluğa ait oluyorsunuz ama geçemezseniz topluluksuz kalıyorsunuz. Kitabın büyük bölümünde bu seviyelerden bahsediliyor. Tris'in nasıl cesur ve güçlü olabildiğini görüyoruz. Bunca zorluğun arasında nasıl aşık olabildiğini. Ama öyle romantik bir aşk değil bu, güçlü, sert ve sevgi dolu. Kitabın başından beri anlatılan Fedakarlık ve Bilgelik arasında çekişme gittikçe şiddetleniyor. Toplumu yönetenler Fedakarlık ama Bilgelik de bu güç yarışında yerini almak istiyor ve bunu için ne kadar ileri gidebileceklerini görüyoruz. Kitaba başladığım da Holly Black'ten alıştığım şimdiki zaman yazım tarzını nasıl da sevdiğimi fark ettim. Hatta geçmiş zamanla yazılanlardan daha çok seviyorum artık. Ayrıca Tris karakteri öyle başkasına muhtaç genç kız karakterlerinden değil, çok güçlü ve bazı yerlerde "Aferin kızıma!" dediğim bile oldu gaza gelip. Güçlü bir karakter olması kitabı diğerlerinden ayıran bir özellik daha.Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen Uyumsuz gerçekten çok beğendiğim bir kitaptı, umarım Artemis bizi çok bekletmeden diğer kitabı çıkarır çünkü şimdiden Team Four oldum bile!

*İçimde affetmeyi isteyen, merhametli bir yanım var. İçimde, insanların neler yaşadıklarını anlamaya çalışan, onların çaresizlikle kötülük yaptıklarını, daha önce akıllarına bile gelmeyen karanlık yollara yaptıklarını kabul eden küçük bir kız var. O kız gerçekten var ve önümde pişmanlıkla kıvranan çocuk için üzülüyor. Ama o kızı görsem, tanımamazlıktan gelirim.
ataç ikon Uyumsuz
kitaba puan vermedi
0 yorum
Arzu Bağubek

Arzu Bağubek

@asosyalkiz

Şahsen ilk başta çok ön yargılı davrandığım bir kitaptı dışardan gördüğüm herkesinde öyle davrandığını fark ettim. Sanırım ilk nedenlerinden biri kalınlığıydı aslında böyle konusunu okusanız hemen alacağınız bir kitap olmasına rağmen kalınlığına bakılmaması gerekildiğini düşünüyorum.

İlk olarak karakterleri bildiğiniz benimsedim sanki onlar bendim, toplulukları ve onlara göre renklerine de bayıldım böyle ben şu toplumdanım kıyaslaması yapabileceğiniz türdendi. İnternette toplumların ayrıca gözümde canlandırmadan amblemlerini görünce daha da aşık oldum. Özellikle herkesin Tobias'a bayıldığını biliyorum :D
Tobias ne kadar sert dursa da içinde küçük sevgi pıtırcıkları görmek hoşuma gitti. Gelelim Tris imize fazla karmaşık duyguları ve azmiyle insanları etkileyen asıl kızımız aslında pek ısınamadığım ama kendim gibi gördüm karakterdir.
Nedendir bilmem ama eklemek istiyorum Tris ve Tobias ilişkisine (YİNE) pek ısınamadım sanki çok moddular nasıl açıklasam bilmiyorum ama beni birbirlerini sevdiklerine inandıramadılar.

Ve sanırım filmide bu hafta çıkıcak ve şimdiden fotoğralar ve fragmanlardan anlaşılacağı üzere kitaba sadık kalmışlar.

Bunların dışında harika bir kitaptı.
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 8 verdi
0 yorum
Begüm Eylül URHAN

Begüm Eylül URHAN

@begumeylulurhan - İzmir

Bu kitabı okumadan önce bir hata yaptım ve ne yazık ki ilk önce filmini izledim. Normalde ilk önce kitabını okumayı tavsiye ederim herkese ancak bu defa bu hataya kendim düştüm.
Sınıfta, boş bir dersimizde açmış arkadaşlarım filmi ve o kadar sürükleyici geldi ki izlemeden duramadım.
Bir hafta sonra ise vizyonda olan "Kuralsız" adlı ikinci filmine gittim. O da çok güzeldi.
Dün sabah ise uyumsuz kitabını aldım. Öncelikle şimdiki zaman eki kullanmasını doğru bulmadım. Sanki bir rüyasını ya da yavaş çekimde olan bir şeyi anlatıyormuş gibi geldi. Keşke "-di" geçmiş zaman ekini falan kullansaydı. Bence daha güzel olurdu. Ayrıca yayın evinden çıkan bir hata olarak; Bazı yerlerde yazım yanlışı var fakat anlamanıza engel değil.
Her kitap-film uyumsuzluğunda olduğu gibi bunda da farklılıklar var. Ben, şahsen kitabını daha çok beğendim.
Kitap aslında iyi dersler veriyor. Günümüzde de teknoloji ve bilgi sahibi olanlar, yönetime geçmeye çalışmıyor mu ?
Rahatça tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar ;)
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 8 verdi
0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Bu kitaba gerçekten bayıldım. Uzun süredir okumak istediğim bir kitaptı ve en sonunda alıp okudum. Ama ilk önce filmini izlemiştim. O yüzden bazı yerleri bildiğim için pek heyecanlanamadım. Yine de filmle arasında bazı farklılıklar var. Kitap her olayı çok daha detaylı ve yoğun anlattığı için filmini izlemiş olsanız bile kitabını da okumanızı öneririm. Ben gerçekten çok sevdim. Hatta sonlara geldiğimde bitmesin istedim. Serinin ikinci kitabı olan kuralsızı hemen alıp okumak istiyorum. Ayrıca kapak da çok hoşuma gitti. Normalde kapak resmine çok dikkat etmem ama bunu beğendim, çok hoş gözüküyor. Tek eleştrim şimdiki zaman eki -yor ile anlatılmasıydı. Okurken başta garip geliyor ama ona da sonradan alışıyoruz. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 10 verdi
0 yorum

Uyumsuz - S41

Asansör kalabalık olduğu için babam bir Dostluk grubunun önümüze geçmesine izin veriyor. Özverili tavrını sorgulamadan , onun ardından merdivenleri çıkıyoruz. Tam bir Fedekarlık ailesiyiz.
Eda ılgın tarafından eklenmiştir.
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever - Ankara

Tehlikeli şeyler yaparız ve insanlar ölür. İnsanlar ölür ve biz yine tehlikeli şeyler yaparız.
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zhltumper

zhltumper

@zhltumper - İstanbul

Birisi ciğerlerime taptaze hava üflemiş gibi kendimi canlı hissediyorum.
Ben bir Fedakar değilim.
Ben bir Cesur değilim.
Ben bir Uyumsuzum.
Ve kontrol edilemem.
Tris, sf. 458
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Baran Ertürk

Baran Ertürk

@baranerturk

"Evim yok, nereye gittiğim belli değil, her şey fazlasıyla belirsiz. Artık ne fedakar Tris'im ne de cesur Tris. Sanırım, şu andan itibaren ikisinden de fazlası olmam gerekiyor."
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyza Nur Sayıner

Beyza Nur Sayıner

@beyzanursayiner

Seni öldürmeye mi çalışıyorlardı?
Belki. Belki de sadece uçuruma sarkıtıp ödümü koparmaya çalışıyorlardı...
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Tehlikeli şeyler yaparız ve insanlar ölür. İnsanlar ölür ve biz yine tehlikeli şeyler yaparız.
ataç ikon Uyumsuz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
34
KİTAP
Birbirinden İlginç Distopik Toplumları Anlatan En İyi Distopya Kitapları
Gelecek zamanla ilgili ürkütücü senaryolar okumak istiyorsan en iyi dispotik kitaplar listemiz tam sana göre. Bildiğin başka ...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
Panpanız

Panpanız

@panpan - Şanlıurfa

 paylaşım fotoğrafı
Yaz tatilinede yaklaşmışken kitap önermek istedim.Sizi seviyorum 🖤🖤🖤.
ataç ikon Uyumsuz
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
büşra yılmaz

büşra yılmaz

@busrayilmaz762

 paylaşım fotoğrafı
Veronica Roth kitabında şöyle demiş;
Gelecek, ait olduğu yeri bilenlerindir...
Jeanni Matthews
#Uyumsuz
ataç ikon Uyumsuz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum