up
ara

Altıncı Şehir

Altıncı Şehir Konusu ve Özeti

Altıncı Şehir
Altıncı Şehir kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754370751
Sayfa: 208 sayfa
Üniversite yılları sayılmazsa hep Sivas'ta yaşamış ve sevdiği şehri bütün hurda teferruatı ile tanımış bir aydın olan Ahmet Turan Alkan, folklorla sınırlı kalmayıp Türkiye'de yaşanan büyük değişmeyi Sivas bazında incelemiş olmak bakımından diğer şehir tarihçilerinden ayrılır. Altıncı Şehir, bu bakımdan sadece Sivas'ın değil, bütün Türkiye'nin hikâyesidir.

Altıncı Şehir - S41

selam
yusup babahanow tarafından eklenmiştir.
Orestes

Orestes

@sapareaude

Çocukluğunu altmışlı yıllarda yaşayan nesil için sokak,eğlenceye açılan sihirli kapıydı;evin içi büyüklerin ciddiyet merakından -ve belki de yersizlikten-bir resmiyet kalesi hüviyetine bürünmüşken sokak,kendi kanunları içinde canımızı güç bela atabildiğimiz bir hürriyet havasını solurdu.Mali durumu ne olursa olsun her çocuk,sokağın demokrat havasından alabildiğince istifade edebilirdi.Üç kuruşluk cıncık,her zaman bedavadan temin edilen metdeğnek,Kurban bayramı ertesinde daha da bollaşan aşık,gazete ve ambalaj kağıtlarını sicimle sararak imal eetiğimiz top,o da bulunmazsa değirmice bir taş(eneke) ve paslı bir konserve kutusu çocuk muhayyilemizin sınırlarını enginleştiren sudan ucuz oyun aletlerimizdi. Sonradan bisiklet ve meşin top sokağın o eşitlikçi havasını sarıverdi.Top sahibi-gayet tabii olarak-kendi takımını kurma hakkına sahipti,hatta bazen karşı takımı bile.Bisiklet ise rüyalarımızın vasıtasıydı.Değil bisiklete binmek ,bisiklete binmeyi bilmek bile saygıdeğer bir imtiyazdı..
ataç ikon Altıncı Şehir
7.86 (7 oy)
0 yorum