up
ara

Osmancık

Osmancık Konusu ve Özeti

Osmancık
Dönemeçte - Toplu Eserleri 4 kitabının da yazarı Tarık Buğra tarafından kaleme alınan Osmancık kitabı Tarihi Roman, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 1995 yılında 9789754370799 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Osmancık isimli kitap 356 sayfadan oluşuyor. Kitap Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Osmancık kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754370799
Sayfa: 356 sayfa Basım Tarihi: 1995
Osmancık, "Tarihin en uzun ömürlü, en büyük devletini kuran irade, şuur ve karakter"in Tarık Buğra'nın yorumuyla romanlaştırılmasıdır. "Ben, yola, bir görüşü veya yorumu savunmak veya aşılamak için çıkmadım. Bunu hiçbir romanımda yapmadım. Sadece konuyu anlamaya ve anlatmaya çalıştım. Anladığım gibi anlatmaya çalıştım." diyen Tarık Buğra, Osmancık'ı da aynı anlayışla ve "Osmanlı'nın sırrı nedir?" sorusundan yola çıkarak yazdığını söylüyor. Bu nedenle, romanda Osmanlı Tarihi ile birtakım paralellikler veya zıtlıklar bulunsa da -ki, bunlar önlenemez- karşılaşacağınız, "Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler bize, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adâlet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana. Ey Osmancık; bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşuklu bize, rahat bize, uyarmak, şevklendirmek, gayretlendirmek sana" gibi sözler, aslında, hiçbir tarih kitabında bulamayacağınız, yalnızca romancı Tarık Buğra'nın, Kayı Boyu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na götüren karakteri ve anlayışı ortaya çıkarmak için Ede Balı'ya söylettiği nasihatlerdir.
aLoNe

aLoNe

@alone

Osman Han küçüklüğünde inatçı, laf zöz dinlemeyen bir karakter olarak kendini korumuştur. Kişiliğinin farkına varmaması adeta aynada yansıma yapamayan bir ışık durumuna gelmiştir. Bir süre geçer hiç değişmeyen, yıllar su gibi damla damla akıp bardağı doldurur. Her zaman sözünü esirgemeyen, kendinden emin, dikkatini sadece aklındakine veren bir karakter olarak tanınmış artık genç bir yetişkin olmuştur. Bir insan karşısındaki bir insanda ancak aklını, karakterini ve düşüncelerinin dikkatini çekebildiğinde önemsemeye başlar. Ede Balı, bilgin olarak görünse de başlarda Osman Han' ın dikkatini pek çekmez. Bir süre sonra her sözünde anlam, her anlamda dikkatini çekecek bir konu bulur. Düşüncelerinde dalgalanır, hata ve davranışları ile göz göze gelir. Osmancık bir süre sonra Ede Balı' nın kızı Maltun Hatun' a aşık olur. Kızını ister fakat Ede Balı vermez çünkü Osmancığın değişmesini bekler. Bir süre sonra kızını Osmancığa emanet eder.
Artık Osmancık ölüm döşeğindedir ve bunun uzun zamandır farkındadır. Arkadaşları, eşi bir bir hayatlarına veda ederler. Sonunda sıra Osmancığa gelir. Gözü arkada ölmek istemez, oğlu Orhan' ın Bursayı alması en büyük arzularından biridir. Oğlu Orhan Bursa' yı alır ve babasının son isteği üzderinde kalır, öldükten sonra istediği yere gömülmek...
Artık ölüme nefesi sayılacak kadar yaklaşır. Aldığı son nefesi oğlunun galibiyet gururu ile verir. Geride bıraktığı oğlu ve torunu artık hayata en büyük emaneti olarak kalmıştır.
Daha fazla kitabı açıklamak hevesinizi kırabilir :)) Düşünceler, istekler, arzular üzerine yazılan Tarık Buğra' nın bu değerli eserini tüm omkurlara tavsiye eder huzurlu okumalar dilerim... :))((:
ataç ikon Osmancık
kitaba puan vermedi
11 beğen · 0 yorum
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss

HİKAYELEŞTİRİLMİŞ TARİH AKIYOR
TARİH. TARİHİMİZ…
OKULDA TARİH ÖĞRENMEK ÇOĞUMUZA SIKICI GELMİŞTİR. BU DAHA ÇOK ANLATIMDAN KAYNAKLI BİR KONU OLDUĞU KANAATİNDEYİM. ÇÜNKÜ SALT BİLGİ ÜZERİNE KURDUĞUMUZ BİR MÜFREDAT ANLAYIŞIMIZ VAR. OYSA MUAZZAM BİR TARİHİMİZ VAR HERALDE BU KADAR MALZEMENİN OLDUĞU BAŞKA BİR MİLLET VAR MIDIR BİLMİYORUM. TEK SORUNUMUZ BUNU HİKAYELEŞTİRME YOLUNA GİRMEMEMİZ. EĞER BUNU DENESEK TARİH KONUSUNDA ÇOK YOL KATEDEBİLİRİZ VE TARİH SIKICI DERS OLARAK ANILMAZ (TABİ TARİH DERSLERİNİ SEVENLER OLABİLİR ONA BİR ŞEY DİYEMEYECEĞİM).
BÖYLE BİR GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA GELELİM ROMANIMIZA. TARIK BUĞRA’NIN DİLİNİ SEVİYORUM. YAZIŞ TARZINI, ÜSLUBUNU OLAYLARA KARŞI ILIMLI YAKLAŞIMINI. GERÇEKTEN BU ZAMANA KADAR TANIŞMAMIŞ OLAN VARSA KÜÇÜK AĞA VEYA OSMANCIK ROMANI İLE BAŞLAMASINI TAVSİYE EDERİM.
TARIK BUĞRA BU ESERİNDE BİZİ ALIP OSMANLI DEVLETİNİN DAHA PİYASADA OLMADIĞI ERTUĞRUL GAZİ AŞİRETİ ZAMANLARINA GÖTÜRÜYOR. BİZİ YİĞİT BİR GENÇLE TANIŞTIRIYOR. BU GENÇ DELİ DOLU AMA DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK POTANSİYELE SAHİP… VE BUNUN FARKINDA OLAN ŞEYH EDEBALİ. ROMANDA OSMANCIK’IN NASIL OSMAN GAZİ BEY OLDUĞUNA TANIK OLACAKSINIZ. ARAYA SERPİŞTİRİLEN İNSANLAR HİKAYELER NE DENLİ GERÇEK TARTIŞILABİLİR AMA AYRINTI DA BOĞULMAKTANSA ROMANIN AKINTISINA KENDİNİZ KAPTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM.
SALT BİLGİ SIKICI VE UNUTULMAYA YATKINKEN HİKAYELEŞTİRİLMİŞ BİLGİ HAFIZA DA KALMAYA DAHA MEYİLLİDİR.
SAYGILARIMLA…
ataç ikon Osmancık
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Eren yildirim

Eren yildirim

@erenyildirim0

Türk edebiyatında ki tarihi romanlarından farkı ''özcü'' anlayışın bu romanda daha net oluşu.Tarık Buğra'nın sağ kesimin öz, köken ve gen merakını sola cevap olarak yazmıştır.Bir benzeri Kemal Tahir'in ''Devlet Ana''sına cevap niteliğindedir.Misal,''Devlet Ana'' da Şey Edebalı gibi zaatların Osman beye sadece siyasest yönünden yardım eden hoca olarak görürken Üstat'ın bu eserinde fikriyatıyla da doğru orantılı dini ve manevi özellikler verip eseri onların öğütleriyle beslemiştir.Okunması gereken bi eserdir.Osmanlının nasıl kurulduğunu anlatır,zamanın Kayı Boyu hakkında bilgiler verir.Her ne kadar üstat Bal Hatunla Mal hatunu karıştırsa da Türk edebiyatında değerli bir özcü tarih romanıdır.
ataç ikon Osmancık
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Mrve

Mrve

@kitaptansamanlk

Çınarcık
Tarih kitapları deyince önce iki gün düşünür sonra okumaya karar verirdim. Osmancık da aynen böyle oldu. İlk başta korktum ama korktuğuma değmedi. Su gibi akıp gitti. Elime aldığımla bitirip rafa koymam bir oldu diyebilirim 😉 Özellikle liselerde okutulması gereken bir roman. Çoğu genç tarihi zaten sevmiyor. Hiç değilse tarih öğrenmeye teşvik ediyor. Tarık Buğra o kadar güzel öyküleştirmiş ki Osmanlı'yı hayran kaldım. Yazar adeta Şeyh Edebali' nin ağzından dökülen nurlu sözlerle yüzyıllık Osmanlı için konuşmuştur. Sadece Edebali için değil gelecekteki bizlerin duasını da katarak konuşmuş.
ataç ikon Osmancık
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Osman Gazi'nin tarihteki yerinin ve devlet adamlığının anlatıldığı bu tarihî romanda asıl kahraman da kendisidir. Uçarı ve toy bir delikanlı, bilge Ede Bali’nin kılavuzluğunda olgunlaşır. Kayı boyu beyi Osman Bey, devlet kurunca “Osman Gazi Hân” kimliğiyle tarihe çıkar. “Osmancık” romanı, bu olayların gelişmesini hikâye eder.
Ayrıca türkçemizin nerden nerye geldiğini de anlayacaksınız.
ataç ikon Osmancık
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Osmancık - S41

Zoe ile Kalanoz'un düğünleri o Ekim ayında yapıldı. Düğün pek parlak olmuş. Bunu herkes söyledi. Övgüsü bütün yörede günlerce anlatıldı.
Gölge tarafından eklenmiştir.
ömer sevinç

ömer sevinç

@omersevinc

Gönülden istek olunca ıraklar yakındır,yolları bitmez gösteren isteksizliktir.
ataç ikon Osmancık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Kübra Aksu

Kübra Aksu

@kubraaksu

Beklemek ateşten yakıcıdır demişler; daha da yanmayalım.
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

" -Dünyâ'yı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz,oğul.Hırsımız ,sabırsızlığımız ,bencilliğimiz.Önce bu yüzden küçülüyor,sonra da Dünyâ'yı çok büyük görüyoruz."
Sayfa 13
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
Kübra Aksu

Kübra Aksu

@kubraaksu

Düşünce ağırlaştı mı, insan hiç sanır. Ben öyle sanırım. Konuşmak kolay..düşünmeyen, derdi olmayan, bir meseleyi derd edinmeyen, hiç demez; konuşur.
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Kübra Aksu

Kübra Aksu

@kubraaksu

... ben size derim ki, pusu bilmeyene pusudur ve dahi, pusu kuranlar, bilenlere pusu avıdır.
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
122
KİTAP
Mutlaka okunması gereken yerli kitaplar
Türk yazarlar tarafından kaleme alınmış yerli kitaplar bu listede. En iyi yerli kitapları okurken kendinizden çok şey bulacak...
45
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En Güzel Yerli Romanlar
Türk edebiyatının mutlaka okunması gereken en başarılı romanlarını bu listede topluyoruz. Sen de okuduğun en güzel yerli roma...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Nurda

Nurda

@ztrknrd

Uzun bir aradan sonra... paylaşım fotoğrafı
Uzun bir aradan sonra...
Osmancık, Osmanlı Devleti' nin temellerinin atılma aşamasındaki hoşgörünün, birlik olmanın, maddi ve manevi bütünlüğün, inancın, masumu koruyup kollamanın, eşitliğin, adaletin, büyüğün küçüğe sevgisinin, küçüğün büyüğe saygısının işlendiği tarihi bir roman. Roman olması sebebiyle tüm bu öğeler en mükemmel haliyle işlenebilmiş.


Ana tema olarak Osmanlı' nın kuruluş dönemi işlense de aslında evrensel mesajların yardımcı tema olarak verilmesiyle tüm insanlığa hitap eden bir kitap olma özelliği kazanmış Osmancık. Osmancık' ın Osman Beğ ve Osman Han olma sürecinde kibir, hırs ve öfke gibi özelliklerinden arınması kitap boyunca çok güçlü bir şekilde ele alınmış. Kitapta verilen evrensel ve en anlamlı mesaj bu aslında çünkü tüm bu özellikler benliğimize, çevremizdekilere zarar veren, hedeflerimize engel olan unsurlar. Olgunlaşmanın, saygın olmanın, başarabilmenin anahtarı olarak yansıtılmış bu sıfatlardan arınabilmek. Bunun yanında kitapta en çok dikkatimi çeken noktalardan bir tanesi de kadın- erkek eşitliği. Belki bu zamana kadar bizlere anlatılanlar belki televizyonda izlediklerimiz- belki de romanda bu konu yine en iyi haliyle yansıtılmış olabilir- erkek egemen ataerkil bir toplum yapısı beklentisi içine girmiştim ancak kitapta anne, kardeş, eş olarak kadın her zaman hep değer gören birer birey olarak sunulmuş. Özellikle kitapts birçok kez karşımıza çıkan erkek ve eşinin yan yana aynı hizada durmasını yazarın biliçli bir şekilde kitapta yer verdiğini düşünüyorum ki bu da bence beklentilerimiz aksine basit bir durummuş gibi gözükse de eşitlik temasının işlenmesi için öenmli bir parametre olarak kabul edilebilir. Tarihimizin pek çok döneminde kadının evden çıkmaması, arka planda kalması gerektiği veya öyle olduğu vurgulanırken bu aynı hizada durma resminin anlamlı olduğunu düşünüyorum ancak yine eril dilin kullanımını da görüyoruz kitap boyunca. " karı aklı" bunlardan en çok göze batanı mesela. Aile bireylerinin birbirine olan sevgi ve saygıları en üst seviyede verilmiş öyle ki boyun beği olarak Osmancık' ın seçilmesini abisi Düzgün' ün anlayışla karşılamasının, karşı tepki göstermemesinin gerçekçi olmayan iyimser bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.


Kitap boyumca kullanılan birkaç tane de alegori de mevcut. Osman Bey' in 'kolunun uzun olması' na kitapta pek çok yerde dikkat çekilmiş. Bu, Osmanlı Devleti' nin yıllar içinde tüm dünyaya hükmedebilecek büyüklükte bir imparatorluğa dönüşeceğin imgesi olatak kullanılmış. Diğer taraftan yine pek çok yerde karşımıza geçen 'badem ağacı' kitapta " Akılsızdır onlar. İki paralık güneşe aldanıverir, sonra da karda, ayazda kavrulup giderler." tanımlamasıyla Osman Bey' e düşman olan sonrasında Osman bey' in eline geçen diğer beyliklerin temsili için kullanılmış olabilir.


Anlatıma geldiğimizde, kelime seçimleri ve cümle kuruluşları eski Türkçe' ye uygun bir şekilde ele alınmış. Cümlenin anlamı basit olmasına rağmen eski Türkçe kullanımla gelen devrik cümleler bence anlamayı okuyucu için güçleştiriyor. Anlamak için birkaç kere okumam gereken cümleler oldu çünkü. Aynı sayfa hatta aynı paragraf içinde tekrar eden cümle kalıpları, kullanılan deyimler, 've' bağlacıyla sıralanan benzer anlamlı cümleler ile destansı bir anlatım yakalanmış. Bu destansı anlatım aslında kitabın tarihi bilgi öğrenmek için kullanılacak bir kaynak olmaktan çok sadece tarihi bir temanın işlendiği tarihi bir roman olma özelliğine dahip olmasına neden oluyor. Bu nedenle her ne kadar tarihi romanlar tarihi bilgiler ışığında yazılsa da- ki kitabın arka kapağında Tarık Buğra da Osmanlı Tarihi ile bir takım zıtlıkların da bulunduğunu hatta tarihi roman yazarken bunun kaçınılmaz olduğunu vurgulamış- bu tür kitapları okuyan okuyucuların özellikle çocukların, bu kitapların tarihi bilgi öğrenmede kullanabilecek birinci kaynak olmadığının bilincinde olması gerekiyor.


Kitaba dair şahsi görüşüm ise ününün karşılığını veren, aman mutlaka okumalısınız diyebileceğim bir kitap değildi. Araya da pek çok faktörün girmesiyle bitirmemin birkaç ay sürdüğü bu sebeple de kitaptan koptuğum ve çok sevemediğim bir kitap olmuştu.
ataç ikon Osmancık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

OSMANCIK paylaşım fotoğrafı
OSMANCIK
''Dünya'yı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz, oğul. Hırsımız, sabırsızlığımız, bencilliğimiz.''
ataç ikon Osmancık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
bir_avuç_duaym

bir_avuç_duaym

@biravucduaym

Mutlaka okuyun.. paylaşım fotoğrafı
Mutlaka okuyun..
Neden daha önce okumadım ki?!
Muhteşem bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.. Okulun kütüphanesinden almıştım bu kitabı. Kitabı okuduktan sonra, bu kitap, kitaplığımda olmalı diye düşünüp aldım..
Fotoğraftaki ayracı da Osmangazi ve Orhangazi türbesi ziyaretinden sonra uğradığım Balibey Han'daki bir ebru ustasından almıştım. Güzel bir tevafuk oldu ve aldığım bu ayracı ilk defa bu kitabı okurken kullandım. Özellikle bu kitap için yapılmış gibi:)
Kitabı okurken satırların arasından bir pencere aralandı ve çağların ötesine uzandı..

Kitaptan bir alıntı:

Osman Gazi (rahmetullahi aleyh)
- Dünyâ çok büyük..
Şeyh Edebali (rahmetullahi aleyh)
- Doğru Dünyâ büyüktür.. Çok, çok büyüktür; fakat bir ömür için, tek bir insan içindir bu büyüklük..Bir soy için değil, bir soyun benimseyeceği, bir soya benimsetilecek bir amaç, ülkü için değil!..

《Osmancık/Tarık Buğra》
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 3 yorum beğen ikon
'Büteyra (@huznunlalesidirdunya)
Okunmalı. Geçmiş tarihten geçmemiş duygulara rastlamak.. müthiş bir kitap.
13.12.17 beğen 3 cevap