up
ara
‹ Osmancık

Osmancık Kitap İncelemeleri

Mrve

Mrve

@kitaptansamanlk - Ankara

Çınarcık
Tarih kitapları deyince önce iki gün düşünür sonra okumaya karar verirdim. Osmancık da aynen böyle oldu. İlk başta korktum ama korktuğuma değmedi. Su gibi akıp gitti. Elime aldığımla bitirip rafa koymam bir oldu diyebilirim 😉 Özellikle liselerde okutulması gereken bir roman. Çoğu genç tarihi zaten sevmiyor. Hiç değilse tarih öğrenmeye teşvik ediyor. Tarık Buğra o kadar güzel öyküleştirmiş ki Osmanlı'yı hayran kaldım. Yazar adeta Şeyh Edebali' nin ağzından dökülen nurlu sözlerle yüzyıllık Osmanlı için konuşmuştur. Sadece Edebali için değil gelecekteki bizlerin duasını da katarak konuşmuş.
ataç ikon Osmancık
kitaba puan vermedi
0 yorum
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss - Samsun

HİKAYELEŞTİRİLMİŞ TARİH AKIYOR
TARİH. TARİHİMİZ…
OKULDA TARİH ÖĞRENMEK ÇOĞUMUZA SIKICI GELMİŞTİR. BU DAHA ÇOK ANLATIMDAN KAYNAKLI BİR KONU OLDUĞU KANAATİNDEYİM. ÇÜNKÜ SALT BİLGİ ÜZERİNE KURDUĞUMUZ BİR MÜFREDAT ANLAYIŞIMIZ VAR. OYSA MUAZZAM BİR TARİHİMİZ VAR HERALDE BU KADAR MALZEMENİN OLDUĞU BAŞKA BİR MİLLET VAR MIDIR BİLMİYORUM. TEK SORUNUMUZ BUNU HİKAYELEŞTİRME YOLUNA GİRMEMEMİZ. EĞER BUNU DENESEK TARİH KONUSUNDA ÇOK YOL KATEDEBİLİRİZ VE TARİH SIKICI DERS OLARAK ANILMAZ (TABİ TARİH DERSLERİNİ SEVENLER OLABİLİR ONA BİR ŞEY DİYEMEYECEĞİM).
BÖYLE BİR GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA GELELİM ROMANIMIZA. TARIK BUĞRA’NIN DİLİNİ SEVİYORUM. YAZIŞ TARZINI, ÜSLUBUNU OLAYLARA KARŞI ILIMLI YAKLAŞIMINI. GERÇEKTEN BU ZAMANA KADAR TANIŞMAMIŞ OLAN VARSA KÜÇÜK AĞA VEYA OSMANCIK ROMANI İLE BAŞLAMASINI TAVSİYE EDERİM.
TARIK BUĞRA BU ESERİNDE BİZİ ALIP OSMANLI DEVLETİNİN DAHA PİYASADA OLMADIĞI ERTUĞRUL GAZİ AŞİRETİ ZAMANLARINA GÖTÜRÜYOR. BİZİ YİĞİT BİR GENÇLE TANIŞTIRIYOR. BU GENÇ DELİ DOLU AMA DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK POTANSİYELE SAHİP… VE BUNUN FARKINDA OLAN ŞEYH EDEBALİ. ROMANDA OSMANCIK’IN NASIL OSMAN GAZİ BEY OLDUĞUNA TANIK OLACAKSINIZ. ARAYA SERPİŞTİRİLEN İNSANLAR HİKAYELER NE DENLİ GERÇEK TARTIŞILABİLİR AMA AYRINTI DA BOĞULMAKTANSA ROMANIN AKINTISINA KENDİNİZ KAPTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM.
SALT BİLGİ SIKICI VE UNUTULMAYA YATKINKEN HİKAYELEŞTİRİLMİŞ BİLGİ HAFIZA DA KALMAYA DAHA MEYİLLİDİR.
SAYGILARIMLA…
ataç ikon Osmancık
kitaba 9 verdi
0 yorum
aLoNe

aLoNe

@alone

Osman Han küçüklüğünde inatçı, laf zöz dinlemeyen bir karakter olarak kendini korumuştur. Kişiliğinin farkına varmaması adeta aynada yansıma yapamayan bir ışık durumuna gelmiştir. Bir süre geçer hiç değişmeyen, yıllar su gibi damla damla akıp bardağı doldurur. Her zaman sözünü esirgemeyen, kendinden emin, dikkatini sadece aklındakine veren bir karakter olarak tanınmış artık genç bir yetişkin olmuştur. Bir insan karşısındaki bir insanda ancak aklını, karakterini ve düşüncelerinin dikkatini çekebildiğinde önemsemeye başlar. Ede Balı, bilgin olarak görünse de başlarda Osman Han' ın dikkatini pek çekmez. Bir süre sonra her sözünde anlam, her anlamda dikkatini çekecek bir konu bulur. Düşüncelerinde dalgalanır, hata ve davranışları ile göz göze gelir. Osmancık bir süre sonra Ede Balı' nın kızı Maltun Hatun' a aşık olur. Kızını ister fakat Ede Balı vermez çünkü Osmancığın değişmesini bekler. Bir süre sonra kızını Osmancığa emanet eder.
Artık Osmancık ölüm döşeğindedir ve bunun uzun zamandır farkındadır. Arkadaşları, eşi bir bir hayatlarına veda ederler. Sonunda sıra Osmancığa gelir. Gözü arkada ölmek istemez, oğlu Orhan' ın Bursayı alması en büyük arzularından biridir. Oğlu Orhan Bursa' yı alır ve babasının son isteği üzderinde kalır, öldükten sonra istediği yere gömülmek...
Artık ölüme nefesi sayılacak kadar yaklaşır. Aldığı son nefesi oğlunun galibiyet gururu ile verir. Geride bıraktığı oğlu ve torunu artık hayata en büyük emaneti olarak kalmıştır.
Daha fazla kitabı açıklamak hevesinizi kırabilir :)) Düşünceler, istekler, arzular üzerine yazılan Tarık Buğra' nın bu değerli eserini tüm omkurlara tavsiye eder huzurlu okumalar dilerim... :))((:
ataç ikon Osmancık
kitaba puan vermedi
0 yorum
Eren yildirim

Eren yildirim

@erenyildirim0

Türk edebiyatında ki tarihi romanlarından farkı ''özcü'' anlayışın bu romanda daha net oluşu.Tarık Buğra'nın sağ kesimin öz, köken ve gen merakını sola cevap olarak yazmıştır.Bir benzeri Kemal Tahir'in ''Devlet Ana''sına cevap niteliğindedir.Misal,''Devlet Ana'' da Şey Edebalı gibi zaatların Osman beye sadece siyasest yönünden yardım eden hoca olarak görürken Üstat'ın bu eserinde fikriyatıyla da doğru orantılı dini ve manevi özellikler verip eseri onların öğütleriyle beslemiştir.Okunması gereken bi eserdir.Osmanlının nasıl kurulduğunu anlatır,zamanın Kayı Boyu hakkında bilgiler verir.Her ne kadar üstat Bal Hatunla Mal hatunu karıştırsa da Türk edebiyatında değerli bir özcü tarih romanıdır.
ataç ikon Osmancık
kitaba 6 verdi
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar - KahramanMaraş

Kuruluş hikayesi
Cihana hükmeden Osmanlı'nın kurucusu Osman Bey'in gençliğinden itibaren vefatına kadar ki süreci ele alan ve Osmanlı'nın Osmanlı İmparatorluğuna dönüşmesindeki ipuçlarını barındıran harika bir kitap. Tarık Buğra; betimlemeleriyle, kahramanlarını konuşturma şekliyle, kısacası her şeyiyle özgün ve unutulmayacak bir esere imza atmış. Ruhu şad olsun...
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mahsun Baş

Mahsun Baş

@mahsunbas - İstanbul

osman gazi'nin genç yasında yaptıgı hataları anlatan ve bu hataları daha sonra akıllı bir şekılde guce çevırdıgını anlatan güzel bir kitap...
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Oktay Karahan

Oktay Karahan

@oktaykarahan - Balıkesir

Osmancık'ın; Osman Beğ, Osman Beğ Han ve Osman Gazi Han'a uzanışının muazzam hikayesi..
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
,'lü.

,'lü.

@neurosphora

Osman Bey'in hayat hikayesinin anlatıldığı tarihi bir roman. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda yaşananlar anlatılıyor. Osman Bey'in bey olmadan önceki ve sonraki kişiliğindeki değişimler , onun kendisi için değil beyliği için yaşadığının kanıtı.
Şeyh Edebali gibi büyük bir zatın sözleri ise örnek alınabilecek hayatımıza yön verebilecek öğütler.
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Uğur Ukut

Uğur Ukut

@ugurukut - Afyon

Osman Gazi'nin deli dolu yıllarından olgunluğuna kadar detaylı bir anlatım okuyun tavsiye ederim.
ataç ikon Osmancık
kitaba 8 verdi
0 yorum
Asım'ın nesli

Asım'ın nesli

@akif - İzmir

Osmanlının kuruluşunu çok iyi bir şekilde anlatan müthiş bir roman
ataç ikon Osmancık
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ahmet BAYRAM

Ahmet BAYRAM

@ahmetbayram71 - İstanbul

Koca çınarın çekirdek halinde bulunduğu zaman ki serüven ancak bu kadar farklı bir kurguyla anlatılabilirdi onuda Tarık BUĞRA yapmış.
ataç ikon Osmancık
kitaba 8 verdi
0 yorum
Seyit Alp

Seyit Alp

@seyitalp - Kayseri

Kitabı sakin bir kafayla, kendinizi vererek ve kaptırarak okuyun...Gelmiş geçmiş en iyi tarihi romanlardan biri olduğunu siz de göreceksiniz. Hatta beğenmezseniz paranızı iade sözü veriyorum:)
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kübra Yılmaz

Kübra Yılmaz

@kubrayilmaz69 - İzmir

İyi ki aldım dediğim, neden daha önce okumamışım dediğim çok hoş bir kitap. Osmanlı'nın kurucusu olan Osman Beyi çocukluğundan itibaren her yönüyle anlatmış, biyografik bir yön taşımasının yanında roman tarzında olduğu için hiç sıkıcılaşmamış. Yine tek seferde biten kitaplarımdan... Biyografi veya roman sevenlere tavsiyemdir, hala okumadıysanız mutlaka okumalısınız.
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Suhanserâ..

Suhanserâ..

@suhansera

Bu kitap ruhumun derinliklerinden gelen titremelere sebep olan kitap.. Kitabın son kapağını gözyaşlarımla birlikte kapatırken, kendimi Osman Gazi Hân'ın ölüm törenini inci gözyaşlarıyla izleyen Mihail Kosses (Abdullah) gibi hissettim.. Tarık Buğra'ya teşekkürlerimi sunuyor, bu yorumu okuyan herkese de can-ı gönülden kitabı okumasını ve okurken yaşamasını tavsiye ediyorum.
ataç ikon Osmancık
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Yazar, roman dilinde Osmanlı'nın kuruluşunun temelinde rol alan değerli şahısları sade ve anlaşılır bir dille anlatmıştır. Gerçekten elinizde bırakamıyorsunuz. Yazarın ilk tam olarak okuduğum kitabı olacak...
Osman Gazi Hân'ı hiç bu açıdan düşünmemiştim. Ruhu şâd olsun...Bu kitap kesinlikle okunmaya değer....
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 3