up
ara

Osmancık Kitap İncelemeleri

Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss - Samsun

HİKAYELEŞTİRİLMİŞ TARİH AKIYOR
TARİH. TARİHİMİZ…
OKULDA TARİH ÖĞRENMEK ÇOĞUMUZA SIKICI GELMİŞTİR. BU DAHA ÇOK ANLATIMDAN KAYNAKLI BİR KONU OLDUĞU KANAATİNDEYİM. ÇÜNKÜ SALT BİLGİ ÜZERİNE KURDUĞUMUZ BİR MÜFREDAT ANLAYIŞIMIZ VAR. OYSA MUAZZAM BİR TARİHİMİZ VAR HERALDE BU KADAR MALZEMENİN OLDUĞU BAŞKA BİR MİLLET VAR MIDIR BİLMİYORUM. TEK SORUNUMUZ BUNU HİKAYELEŞTİRME YOLUNA GİRMEMEMİZ. EĞER BUNU DENESEK TARİH KONUSUNDA ÇOK YOL KATEDEBİLİRİZ VE TARİH SIKICI DERS OLARAK ANILMAZ (TABİ TARİH DERSLERİNİ SEVENLER OLABİLİR ONA BİR ŞEY DİYEMEYECEĞİM).
BÖYLE BİR GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA GELELİM ROMANIMIZA. TARIK BUĞRA’NIN DİLİNİ SEVİYORUM. YAZIŞ TARZINI, ÜSLUBUNU OLAYLARA KARŞI ILIMLI YAKLAŞIMINI. GERÇEKTEN BU ZAMANA KADAR TANIŞMAMIŞ OLAN VARSA KÜÇÜK AĞA VEYA OSMANCIK ROMANI İLE BAŞLAMASINI TAVSİYE EDERİM.
TARIK BUĞRA BU ESERİNDE BİZİ ALIP OSMANLI DEVLETİNİN DAHA PİYASADA OLMADIĞI ERTUĞRUL GAZİ AŞİRETİ ZAMANLARINA GÖTÜRÜYOR. BİZİ YİĞİT BİR GENÇLE TANIŞTIRIYOR. BU GENÇ DELİ DOLU AMA DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK POTANSİYELE SAHİP… VE BUNUN FARKINDA OLAN ŞEYH EDEBALİ. ROMANDA OSMANCIK’IN NASIL OSMAN GAZİ BEY OLDUĞUNA TANIK OLACAKSINIZ. ARAYA SERPİŞTİRİLEN İNSANLAR HİKAYELER NE DENLİ GERÇEK TARTIŞILABİLİR AMA AYRINTI DA BOĞULMAKTANSA ROMANIN AKINTISINA KENDİNİZ KAPTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM.
SALT BİLGİ SIKICI VE UNUTULMAYA YATKINKEN HİKAYELEŞTİRİLMİŞ BİLGİ HAFIZA DA KALMAYA DAHA MEYİLLİDİR.
SAYGILARIMLA…
ataç ikon Osmancık
kitaba 9 verdi
0 yorum