up
ara

Alaska'nın Peşinde

- Looking for Alaska

Alaska'nın Peşinde Konusu ve Özeti

Alaska'nın Peşinde
Gençlik yıllarında yaşanılan yoğun duygular, insan hayatını derinden değiştirebilir.
Yazar:
Çevirmen: Çiçek Eriş
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786055289942
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2005
Alaska'nın Peşinde Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Alaska’nın Peşinde 2005 yılında raflarda yerini almıştır. John Green’in ilk kitabıdır. Yazarın Aynı Yıldızın Altında kitabı ile elde ettiği başarının ardından raflarda yeniden yerini alarak, adından söz ettirmiştir. Bu kitap yazara Printz ödülünü kazandırmıştır.

Alaska'nın Peşinde Kitabının Konusu
Francois Rabelais’in ölmeden önce betimlemiş olduğu Büyük Belki bilinmezliğinin etkisi altında olan Miles Halter, Büyük Belki’yi bulabilmek için her şeyi göze almıştır. Genç yaşlarda yaşanan hisler, insanın hayatı üzerinde kalıcı izler bırakır. İki bölümde incelenen kitap, mükemel bir aşkı anlatıyor.

Alaska'nın Peşinde Kitabının Özeti
Kendi halinde bir kişiliğe sahip olan Miles, düzgün bir insan olmaya çalışmaktadır. En büyük hobisi, tarihi kişilerin biyografilerini okumak ve son sözlerini zihnine kaydetmektir. Yatılı okula başladığında ise hayatında ki değişim başlar.

Miles yatılı okula başladığında oda arkadaşı aracılığı ile Alaska’yla tanışır. Alaska, farklı ruh halleri içerisinde yaşayan oldukça güzel bir kızdır. Miles, gördüğü ilk anda Alaska’dan çok etkilenir.

Miles’in kötü alışkanlıkları yoktur. Alaska ise, alkol kullanır, sigara içer, disiplin cezaları alır. Miles, Alaska ile tanışmasının ardından değişmeye başlar. Sigara içer, alkol alır, ona ayak uydurmak için onun şakalarına karışır. Tüm çabalarına rağmen Alaska’nın gel gitlerini anlamlandıramaz. Alaska’nın aklında dolaşan en büyük soru işareti ise labirentten nasıl çıkılacağıdır. Bu soru Miles’e ilginç gelir fakat üzerinde durmaz.

Miles, Alaska ve arkadaşları için hayatlarının en güzel anı ile en kötü anı oyununu oynarlar. Oyunun sonucunda, kazanan kişi içmeyecek ama diğer kişiler ise içmek zorunda kalacaklardır. Alaska için hayatında ki en güzel gün, annesi ile hayvanat bahçesinde geçirdikleri gündür. Alaska’nın bu anı neden bunun hayatının en güzel anısı olarak tanımladığını kimse algılayamaz. En kötü anısını anlatmaya başladığında ise herkesi bir sessizlik hali alır. Alaska’nın hayatının en kötü anısı, hayvanat bahçesini gezisinin ardından annesinin gözleri önünde hayatını kaybetmesidir. Alaska, henüz çocuk yaşlarda olduğundan o anda ne yapacağını bilememiş ve acil servisi arayamamıştır. Alaska, bu nedenden dolayı büyük bir suçluluk duygusu hissetmektedir. Alaska, kendisini içine alan pişmanlık ve ıstırap labirentinden kurtulmanın yolunu aramaktadır.

Herkes içmeye devam etmektedir ve sarhoş olmuşlardır. Gece ansızın Alaska kalkar ve bir an önce okuldan çıkabilmek için arkadaşı ve Miles’den yardım ister. Halen sarhoş oldukları için bu durumu anlayamazlar ve okuldan kaçmasına yardımcı olurlar. Bu, Alaska’yı son görüşleri olur. Alaska, hızla gelen polis arabasına çarparak hayatını yitirir.

Arkadaşları ve Miles durum karşısında şok geçirirler. Alaska’ya dur diyemedikleri için, o kadar alkol almış olmasına rağmen gitmesine izin verdikleri için derin pişmanlık duyarlar. Başka bir açıdan baktığımızda Alaska’yı çevreleyen pişmanlık ve ıstırap labirenti onlara geçmiştir. Bu durumdan kurtulmanın yolunu ararlar. Alaska’nın intihar mı ettiğini, o gece neden aniden çekip gittiğini bulmaya çalışırlar. Arayışlarını gerçekleştirirken, içine girdikleri labirentin gerçekliği ile yüzleşirler.
poetic.poe

poetic.poe

@poeticpoe

Bu kitabın peşinden bilmediğim bir sebepten dolayı çok koştum. Tek bildiğim sadece almam gerektiğiydi. Belki kapağı beni çekti, belki adı. Sonunda aldım bir heves okudum. Dürüst olmak gerekirse başlarda kitap benim için bir hayal kırıklığıydı. John Green'in belirli bir kalıbı var ve bu kalıp beni sıkmaya başladı açıkçası. Hep aynı: biri kız, üç kişilik bir arkadaş grubu ve hep bir şeylere takıntısı olan bir başkarakter. John Green'in şu ana kadar üç kitabını okudum ve üçünde de böyleydi, Alaska'nın Peşinde dahil. Bunda da o açıdan farklı bir yan yoktu ve John Green kitaplarında bir anda gelişen bu sıkı dostluklar bana çok samimi gelmiyor açıkçası.
Ama kitap ilerleyen sayfalarda gerçekten ilgimi çekti. Gelişen olaylar gerçekten kitaba bağlanmamı sağladı ve sonuç olarak çok beğendim. Cidden çok hoş olan ve insanı düşündüren kısımları da vardı, hakkını yememek lazım.
Yani zaman geçirmek, kafayı çok yormamak ve ilginç bir hayatı incelemek isteyenler için güzel bir kitap.
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 8 verdi
0 yorum
Jane

Jane

@jane

Genellemelerden pek hoşlanan bir insan olmamama karşın John Green'in bütün kitaplarını okumuş biri olarak söylüyorum ki John Green tarzını hiç değiştirmeyen bi yazar bence. Ama yazarın hoşuma giden yönü beklentiyi konu üzerinden değil de karakterler üzerinden karşılaması. Her kitabında mutlaka hayata bakışı ve ya çeşitli yönlerden beni etkileyen bir karaktere rastlıyorum. Bu kitabında ise hayran kaldığım karakter Alaska Young. Dışarıdan deli dolu gözüken acısını içinde biriktirmiş bir karakter ve aynı zamanda çok zeki. Aslında John Green kitapları bence aşk kitapları olmaktan çok uzak realistik kitaplar. Sadece aynı yıldızın altında aşk konusunun yoğun işlendiği bir kitabıydı. Ama onun da realistik bir sonu vardı. Alaskanın peşindeye dönecek olursam ölmeden önce okumanız gerken kitapların başında geldiğini söyleyemem ama okumalısınız. Alaskanın hayata bakışı sizi de etkileyecek eminim.
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sümeyye Karaköse

Sümeyye Karaköse

@sumeyyekarakose

Hayatın içinden anlattığı her şey. Kitabı sıradanlıktan ayıran özelliği tamamen karakterleri:) Karakterlerinin farklı alışkanlıklar ve özellikleri var. Örneğin kitabın anlatıcısı Miles. O önemli insanların ölürken söyledikleri son sözleri okuyor. Neredeyse tüm bilindik zeki insanların biyografilerini ve son sözlerini biliyor. Onun dışındaki karakterlerinde elbet farklı özellikleri bulunuyor. Diğer güzel yanı; olaylar beklenmediği anda başka bir yöne kayıyor. Bir yerden sonra "ya bu yazar daha ne yazabilir ki devamında?" diyorsunuz. Başkaların yaşamına katılıyorsunuz, yazarın kitaplarında. Önemli bir olaydan sonra hani kitaplar olay sonuçlandıktan sonra biter ya. Ve durmadan düşünürsünüz "Peki sonra ne oldu?" İşte bu yazar bu sorunun cevabını da vermeden kitabına bir son yazısı koymuyor:) Mutlaka okuyun ve eğer beğenirseniz yazarın diğer üç kitabını da okumanızı tavsiye ederim:))
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 10 verdi
4 yorum
Nazlı (@nazli301)
Sümeyye bu kitap hakkında bana yardımcı olabilirmisin baktımda hesapta aktifsin performans ödevim varda yardımcı olursan çok güzel olur
20.12.17 beğen cevap
irmmoztrk

irmmoztrk

@iremozturk

Bu kitaba başlarken ilk sayfalarında bağlanamadım. Bunun nedeni ana karakteri gerçekten merak etmem ve kitabın arkasında yazanların dikkatimi çekmesiydi
Kitap Miles'ın okula gitmesi albayla ,alaskayla ve tabi diğerleriyle tanışması. Bu kitabı okurken özellikle benim gibi yani Miles Halter gibi çok da sosyal olmayan biriyseniz bu kitabı özellikle okumanızı tavsiye ederim.
Kitabı bitirdiğinizde aslında Miles Halter'ın, Alaska Youngla hayat bulduğunu görmekteyiz. Her aşk hikayesi mutlu sonla biter ama bu kitap öyle değil. İşte bu özellik John Green'i zirveye taşımış. Kitaptan küçük ipuçları verdim artık gerisi size kalmış keyifle okumanız dileğiyle. bol kitaplı haftasonları...
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

tek kelimeyle ''BERBAT''
Kitabın arkasında şöyle yazıyor ''Holden Caulfield'ın ruhu hayat bulmuş''
Bu cümleye kanıp okumaya başladım. Malum ''Çavdar tarlasında çocuklar'' kitabını bayılarak okumuştum.
Kitabın ilk bölümü gerçekten Holden Caulfield tadı vardı. Ama ilerleyen sayfalar tam bir hayal kırıklığı. Son derece sıkıcı ve ergen bir muhabbetin döndüğü berbat bir hikaye. Beşinci sınıf bir amerikan gençlik filmi gibiydi.
Tek kelimeyle BERBAT... Salinger'ın kemiklerini sızlattınız herhalde Holden Caufield'ın ruhu hayat bulmuş diyerek...

Velhasıl kelam; Çokça şişirilmiş içi bomboş bir bestseller....
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 2 verdi
0 yorum

Alaska'nın Peşinde - S41

O lanet şeyin hepsini içtim."Öyle yapmayacaksın,"diye devam etti,"çünkü burada boklar böyle temizlenmez.Hem ayrıca adının ispiyoncuya çıkmasını gerçekten istemezsin.Ama o piçlerle ilgileneceğiz,Tıknaz.Söz veriyorum.Arkadaşlarımdan biriyle uğraştıklarına pişman olacaklar."
Gülay tarafından eklenmiştir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Bütün hayatını labirentte mahsur kalıp bir gün oradan nasıl çıkacağını, bunun ne kadar müthiş olacağını düşünerek geçirirsin ve geleceği hayal etmek devam etmeni ama bunu hiç yapmamanı sağlar. Geleceği yalnızca o andan kaçmak için kullanırsın.
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
büşra güllü

büşra güllü

@busragullu

''Ben genç ölebilirim,'' dedi. ''Ama en azından akıllı öleceğim.........
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ruhsuz

Ruhsuz

@senemrbk

Keşke küçücük hareketlerimizin sonsuz sonuçlar dizisini görebilseydik.
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ruhsuz

Ruhsuz

@senemrbk

Umutsuz olmamıza gerrk yok çünkü hiçbir zaman tamir edilemeyecek kadar bozulmayız
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ruhsuz

Ruhsuz

@senemrbk

Böyle olmadı tabii ki. Hiçbir şey, asla hayal ettiğim gibi olmadı.
ataç ikon Alaska'nın Peşinde
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...