up
ara

Bir Bilim Adamının Romanı - Mustafa İnan Kitap İncelemeleri

ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

Dört yaşındayken damdan düşen, yaşamaz bu denildiği halde yaşama tutunan, okumaz bu, adam olmaz bu denildiği halde, genç yaşta profesörlüğe giden herkesle dost, herkesle gülebilen, şivesiyle barışık Adanalı Mustafa’nın öyküsüne; Oğuz Atayı’ın kalemiyle herkese merhabalar diyorum. Bu eser Oğuz Atay’ın okuduğum ilk eseridir. Ve yine yeniden bir yazarı okumak için geç kaldığımı hissettiğim anlardan birindeyim. “Geç kalmak mühim değil önemli olan başlamış olmak,” deyip kendimizi avutalım o zaman.
Mustafa İnan aslen Malatyalı olup fakat Adana’ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1911 yılında hayata gözlerini açmıştır. Dört yaşında damdan düştü, ölümle savaştı. Babası onun okuyup adam olacağını hiçbir zaman düşünemedi ve bunu sürekli dile getirdi. Mustafa İnan henüz 20 yaşında babasını haksız çıkaracak bir konuma geldi. Fakat babası bunu göremedi. Mustafa İnan tüm hayatı boyunca güler yüzlü olmaya, herkesle iyi geçinmeye, parayı mevkiyi asla hayatının önceliği haline getirmemeye çalıştı. Öğrencilik hayatı boyunca karşılaşmış olduğu öğretmen profillerine karşın öğretmenlik hayatında o daima öğrencileri ile diyalog halinde olan, onları cesaretlendiren bir öğretmen olmuştur. Ülkesinin kalkınmasını isteyen, geleneklerine bağlı aydın bir insan olan Adanalı Mustafa İnan bir taneydi fakat imkansızlıklar içinde adım adım büyük adam olmaya giden Mustafa İnanlar binlerce kişi olabilir. İşte Oğuz Atay kitabı sayesinde bizlere bu mesajı vermektedir. Neden sizler ya da ben birer Mustafa İnan olmayalım ki ?
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak - İstanbul

Hem bilim hem biyografi... Gözünüz korkmasın sıkıcı değil. Okuyana fazlasıyla bir şeyler katıyor.
Başlamaya bir anda karar verdiğim bir kitap. İsmi korkutucu ve kitabın ağır olduğu izlenimini yaratıyor ama çok az bölüm dışında beyniniz yorulmuyor. Yoran bölümler bilimsel açıklamalara detaylı şekilde değinen bölümler. Eğer ilginiz yoksa biraz sıkılabilirsiniz o bölümlerde.

Kitaba başlamadan önce Mustafa İnan ismini duymamıştım bile. Okudukça büyük hayranlık kazandım. Bir insan kendini bu kadar ülkesine adayabilir mi, bu kadar idealist olabilir mi diye kendinize soracaksınız.

Fizik ve matematikten hiç haz etmememe rağmen Oğuz Atay’ın kendine has anlatımının da etkisi olsa gerek kitaptan zevk aldım. Ve kitabın bana aşıladığı en güzel şey: Önemsiz bilgi yoktur, her bilginin işe yarayacağı bir mecra vardır. Bu kitap sayesinde bir sürü fizik ve matematik terimi öğrendim ve yine bu kitap (Mustafa İnan) sayesinde, öğrendiğim ve benim alanım ile hiç ilgisi olmayan bu terimleri gereksiz bulmuyorum. Fotoelastisite, Mukavemet ve Tatbik-i Mekanik gibi terimler ilk sırada geliyor. Çok yönlü kişiliği örnek alınması gereken bir bilim adamı.

Mustafa İnan’ın beni en çok etkileyen yönü, mekanik ile uğraşırken aynı zamanda sanat ve edebiyat ile sıkı bir ilişki içinde olmasıydı. Divan edebiyatına tutkusu beni benden aldı diyebilirim. Girdiği her ortamda sevilmesi ve baş köşeye konulması, bu çok yönlü kişiliğinden kaynaklanıyor. Kitaptan herkesin genel olarak çıkartması gereken, bilim adamlarına daha fazla önem verilmesi daha fazla ödenek sağlanması gerektiği. Şu futbola yapılan yatırımın bir kısmını bilim adamlarımız için yapmalıyız. Eğer gelişmek istiyorsak..
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

1911–1967 yılları arasında yaşamış mekanik alanında yeni bir ekol oluşturmuş, ülkenin en zorlu koşullarında paraya pula tamah etmeden ülkesine hizmet etmenin peşinden koşmuş bir adam: Mustafa İnan.

Adanalı Mustafa, taşralı... Devlet bursuyla yatılı okullarda okumuş ve devlete karşı vefa borcunu hiçbir zaman unutmamış. Birçok arkadaşı müteahhitlik gibi daha para kazandıran işlere yönelirken o inatla üniversitede kalarak geçim sıkıntısı içerisinde bir hayat sürmüş. Yine de arkadaşlarını suçlamıyor. Devletin bilim insanını paraya muhtaç edişini kabullenemiyor bir türlü. Düşünen insanın ülkedeki değerinin bu kadar az oluşuna hayıflanıyor.

Mustafa İnan her alanda meraklı, araştıran okuyan ve herkesi bilgilendirmek, uyandırmak için delice çaba sarfeden bir adam. Ama yine de anlayanı az, hayranı çok oluyor. Düşünme sanatı diye bir şeyden bahsediyor düşünme tembeli insanlara. Dünyada en çok enerji harcanan iş olduğunu söylüyor bunun ve bizim en büyük eksiğimiz olduğunu.

Doktorasını İsviçre'de yapıyor. Kalması yapılan ısrarları geri çeviriyor. Ülkesine hizmeti önceliyor hep. Ama kalın kafaları laf anlatmak çok da kolay olmuyor. Ömrünün sonuna doğru ümidi de azalıyor ama çaba harcamaktan vazgeçmiyor.

Oğuz Atay, Mustafa İnan'ın öğrencisi. Hocasının yarattığı ekolü hayranlıkla seyredenlerden. Bu kitabı yazabilecek belki de en doğru insandı Oğuz Atay.
Bu kitabı okurken taşradan gelen bu adamın ufkunun ne kadar geniş olduğunu görünce hayret ediyor insan. Ama mevzunun hayatında temel teşkil eden "tolerans" düşüncesincesiyle çok bağlantılı olduğu anlaşılıyor. Herkesten öğrenecek bir şeyler buluyor.

Bu kitabı okuyun, okutun... Belki birilerine ışık olur, ümit olur. Umuyorum ki olur. Çünkü bu ülkede artık bir şeylerin değişmesi gerekiyor Mustafa İnan gibilerin hatrına da olsa.
4 yorum
Semih (@sc)
Merak ettiğim bir kitap, hele ki Oğuz Atay sevdiğim yazarlar arasına girdikten sonra. Konusu itibarı ile de ayrıca çok dikkat çekici. Zaten Oğuz Atay'ın memleket meselelerine yaklaşımı diğer kitaplarında da insanı etkiliyor. İnşallah en kısa sürede okuma fırsatı bulurum. Çok güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık.
24.05.18 beğen 4 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kitabı ben de okumuştum, ama tekrar tekrar okunmalı dedim sizin incelemenizi okuduğumda. İnceleme çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık @zeyrek
25.05.18 beğen 4 cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Otobiyografik bir eser. İnsan adını duyunca bile bazen okumamak için bahneler uydurabiliyor kendine. ilk beğenerek okuduğum Otobiyografik eser NFK nın 'O ve Ben' olmuştu bayılmışım. Üstadı tanımıştım. Şu an gerçekten OğuzAtay kalemi diye bir ekol olsa olur diyorum. Anlatımı, kalemi harikulade. Mustafa inanı gerçekten şahsi olarak tanıyabiliyorsunuz. Keşke onun döneminde yaşayıp ondan bir kere ders dinleyebilseydim diyorum. Biride çıksa sadece düşüncelerini, fikriyatını yazsa demedim değil. .

eseri okudukça bu nasıl bir vatan, millet aşkıdır dedim. Biraz daha yaşamış olsaydı, ömrü olsaydı gerçekten çok ciddi eserler, buluşlar bırakabilirdi. Öğrencisi olarak hocası Mustafa inanı anlatmak zor olsa da çok teferruatlı bir anlatımla karşılıyor eser bizi. Mustafa inanın doğumundan, çocukluğundan, gençliğinden, hem öğrenci hem öğretmen olma serüveninden dem vuruyor. O dönemlerinde dahi iaanların ilgisini çekip, babasının 'bu çocuk adam olmaz' cümlesini ters yüz etmiştir. Çünkü ülkesine faydalı, bilim insanı olmuştur Mustafa İnan. .

eğitimini yurt dışında tamamlamış, doktorasından sonra tüm kal ısmarlarına rağmen kalmamıs illede Vatan demiş geri dönmüştür. Ve yetiştireceği tüm öğrencilerine aynı ufku işlemiştir ince ince. Gidin ama geriye dönün, ülkenizde faydalı olun demiştir. İlk doktora öğrencisi yetiştiren bir profesördü İnan. Hem öğrenci olmus ders almıs hocalardan, hemde hoca oluğ ders anlatmış hocalarına. Bu nasıl bir zeka demeden alamıyor ınsan kendini. Anlatacak o kadr çok şey var ki, siz okuyun derim ben.
4 yorum
Semih (@sc)
Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Kitabı biraz daha merak etmeme sebep oldu. Oğuz Atay'ın kitap setini almıştım, kitap şu an rafımda ancak sırasını bekliyor. Şu anda okuduğum ise Tehlikeli Oyunlar. Hepsini üst üste okumak benim için iyi mi olur kötü mü, onun düşüncesi içerisindeyim. :) İnceleme için sağ olun.
04.03.18 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Damdan düşme hadisesi hiç aklından çıkmaz sanırım!
05.03.18 beğen 1 cevap
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Roman gibi bir hayat
Çok sevdiğim ve saydığım bir insanın hediyesi ile okuma fırsatına sahip oldum Mustafa İnan'ın hayatını. Biyografilere genelde çok sıcak bakmazdım, üslubunun yorucu olduğunu düşünürdüm. Halbuki Oğuz Atay anlatımıyla kitabı hafifletmiş, sayfalar resmen elinizin altından akıveriyor.
Okulda neredeyse en çok vakit geçirdiğim Mustafa İnan Kütüphanesi'ne adını veren kişinin hayatını öğrenmek güzel bir deneyimdi.
Biyografide Mustafa İnan'ı başarılı olmaya götüren düşünceleri üzerinde daha fazla yer verilse tam tadını yakalayacakmış, böyle biraz tuzsuz yemek gibi olmuş.
Yine de, Mustafa İnan'ın hayatına dair çok şey öğreniyor ve etrafınıza yeni bir gözle bakmaya başlıyorsunuz.
Eğer bilimadamı olmaya çok az da olsa meyilli iseniz, başucu kitabınız bu olabilir.
1 yorum
turlim (@turlim369)
güzel
11.01.18 beğen cevap
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Bir insan kendini bu kadar ülkesine adar mı? Adar elbet.. Ama yalancı kurtuluşlarının destan haline getirildiği böyle bir zamanda bu kitabi okumak gerçekten çok üzüyor insanı.. Sizin gibi bir kaç tane daha kendini öğretmeye adamış profesörümüz olsaymış çok daha iyi yerlere gelirmişiz.. Bir sürü zorluk çekmiş hayatında ama yine de bildiği en doğru şeyi yapmaya öğretmeye devam etmiş.. Sadece bilimi değil tarihi, dili, edebiyatı, müziği öğretmiş herkese.. Kimseyi kırmadan incitmeden herkese toleranslı olarak yapmış bütün bunları.. Yurt dışında ne başarılar elde etmiş ama yinede ülkesine sırt çevirmemiş, verilen imkanları kibar bir şekilde reddetmiş.. Bunu şu an kaç Doktor/ Doçent/ Profesör yapar acaba?
Oğuz Atay bu kitabı neden yazmış 181. sayfasında anladım.. Nasılda güzel bir nasihat vermiş Mustafa İnan.. Bizi böyle biriyle tanıştırdığı için Oğuz Atay'a teşekkür ederim.. İlk Oğuz Atay kitabını bitirişim.. Geçen yaz temmuzda Tutunamayanlar'a başladım ama devam edemedim ama hala kitap aklımda. Gerçekten değişik bir tarzı var, yazar sizinle mi konuşuyor kendi kendine mi konuşuyor yoksa iki anlatıcı kendi arasında mı konuşuyor anlamıyorsunuz bazen.. Kesinlikle tavsiyem okuyunuz.. Böyle insanların var olduğunu bilmek hem insanı utandırıyor hem de mutlu ediyor..
1 yorum
bir pesimist (@benkimimki)
bu kitap bana bir nevi vasiyet idi.. hatirlattiginiz icin teşekkür ederim.
29.08.17 beğen 1 cevap
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Bu kitabıyla Oğuz Atay'ı çok sevdim. Bir biyografik eser ancak bu kadar güzel yazılabilirdi. Öğrenciliğinde bile öğreticilik yapan Mustafa İnan bu dünyaya öğretmeye gelmişti sanki. Bu romanı kaleme alan yazar da bize Mustafa İnan'ı öğretti. Mustafa İnan da bize; kısa yoldan köşeyi dönme hırsının fazla olduğu şu dönemlerde bilim aşkı ve bu aşkın verdiği hazın insanlığı ölümsüz kılacağını öğretti. Teşekkürler Oğuz Atay. Teşekkürler Mustafa İnan.
0 yorum
Cansu

Cansu

@cansuduzgun - İzmir

Başarı konusunda ümitsizliğe kapıldığınızda ya da imkanların yetersiz olduğunu düşündüğünüzde açıp baştan okuyun. Arkanızda sizi destekleyen birilerinin olduğunu hissediyorsunuz.
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

​2016/33/280 Sayfa - BİR BİLİM ADAMININ ROMANI-Mustafa İnan
BİR BİLİM ADAMININ ROMANI-Mustafa İnan

Biyografik roman;Oğuz Atay;İletişim Yayınları;43'üncü baskı 2015;280 Sayfa(6)(22.05.2016)

Bu akşam devrettim değerli bilim insanı Mustafa İnan'ı anlatan,Oğuz Atay'ın yazmış olduğu bu anı-romanı.

Oğuz Atay yazdığı bu biyografik romanda değerli bilimcimiz Mustafa İnan'ın hayatını anlatmış. Çocukluğundan başlamış.Sıcak Adana'da herkes gibi evinin damında yatan Mustafa bir gün damdan aşağıya düşer.İlk önemli olaydır bu kaza ve sonradan dünya çapında tanınan bir bilim adamı olacak Mustafa İnan'ın tüm geleceğini etkilemiştir belki de bu olay.1945 yılında profesör oluyor Mustafa İnan ve 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesine dekan seçildiğinde yaşı 43 imiş.

Mustafa İnan'a 10 üzerinden tam puan ve Oğuz Atay'a 10 üzerinden 6 puan!..Bu roman çok daha iyi yazılabilirdi.Doğrusu ben Mustafa İnan'ın çok yüzeysel bulduğum hatıralarından ve Yazarımızın Mustafa İnan'ı sürekli yüceltme çabalarından sıkıldım.Üstelik bir bilim adamına yakışacak nitelikte neler yapmış olduğunu anlayamadım kitabı okuyup bitirdiğimde...

Pazar,22 Mayıs 2016
3 yorum
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
"Doğrusu ben Mustafa İnan'ın çok yüzeysel bulduğum hatıralarından ve Yazarımızın Mustafa İnan'ı sürekli yüceltme çabalarından sıkıldım." Neden Semih Abi?
17.06.19 beğen cevap
Gülcan öztinar

Gülcan öztinar

@gulcanoztinar

Biyografi romanları okuyucuları genellikle monoton havasıyla sıksa da bu roman kesinlikle bu tezi çürütür nitelikte oğuz atay'ın dilinin kıvraklığını her satırda hissedebileceginiz sizi kendine hapseden harika bir roman..
0 yorum
Seher Şahin

Seher Şahin

@senkitaplarinyazildigiyersin

Bir Bilim Adamının Romanı... Sanırım böyle kitapları, birilerinin hayatlarını içeren yapıtları bir başka seviyorum. Sanki oturmuş sohbet ediyoruz, sanki çaylar konulmuş koltuklara gömülmüşüz de hatrı sayılır bir amcadan çok sevdiği bir dostunu dinliyorum. Kulağımda sesi varmış gibi çayını tazelemek için alelacele mutfağa giderken...
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Ölümünden 4 yıl sonra TÜBİTAK tarafından Bilim Hizmet Ödülü almaya hak kazanan Bilim insanı Mustafa İnan'ın hayatını anlatmış bu kez üstat Oğuz Atay. Günümüzde bilime verilen değerin hala aynı olması üzücü.
0 yorum
Özlem YAVAŞ

Özlem YAVAŞ

@ozlemyavas

Okudukça bilime karşı, mekaniğe karşı merak uyandıran; akıcı dili ile okurun profesörün hayatına yolculuk yapmasını sağlayan etkileyici bir kitap...
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Gerçekten farklı bir biyografiydi. Çok hoşuma gitti, bir çırpıda bitti kitap. ^^
0 yorum
Ahmet Salman

Ahmet Salman

@ahmetsalman - Ankara

Biyografik bu romanda ,bilime,hoşgürüye,öğretmeye,edebiyata,riyaziyenin üstünlüğüne 'İNAN' an bir bilim adamı Mustafa İNAN ı bulurken,asıl aradığımız Oğuz Atay ın pek izine rastlayamayacaksınız.Kalemine,zekasına,düş gücüne,kara mizahına hayranlık duyduğumuz üstad,bu romanını sadece hocasına olan vefa borcu ile kaleme almıştır,zaten hocası bizim.'Tutunamayanlar'dan da değildir ;)
0 yorum
/ 3