up
ara

Bir Bilim Adamının Romanı - Mustafa İnan Kitap İncelemeleri

Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Otobiyografik bir eser. İnsan adını duyunca bile bazen okumamak için bahneler uydurabiliyor kendine. ilk beğenerek okuduğum Otobiyografik eser NFK nın 'O ve Ben' olmuştu bayılmışım. Üstadı tanımıştım. Şu an gerçekten OğuzAtay kalemi diye bir ekol olsa olur diyorum. Anlatımı, kalemi harikulade. Mustafa inanı gerçekten şahsi olarak tanıyabiliyorsunuz. Keşke onun döneminde yaşayıp ondan bir kere ders dinleyebilseydim diyorum. Biride çıksa sadece düşüncelerini, fikriyatını yazsa demedim değil. .

eseri okudukça bu nasıl bir vatan, millet aşkıdır dedim. Biraz daha yaşamış olsaydı, ömrü olsaydı gerçekten çok ciddi eserler, buluşlar bırakabilirdi. Öğrencisi olarak hocası Mustafa inanı anlatmak zor olsa da çok teferruatlı bir anlatımla karşılıyor eser bizi. Mustafa inanın doğumundan, çocukluğundan, gençliğinden, hem öğrenci hem öğretmen olma serüveninden dem vuruyor. O dönemlerinde dahi iaanların ilgisini çekip, babasının 'bu çocuk adam olmaz' cümlesini ters yüz etmiştir. Çünkü ülkesine faydalı, bilim insanı olmuştur Mustafa İnan. .

eğitimini yurt dışında tamamlamış, doktorasından sonra tüm kal ısmarlarına rağmen kalmamıs illede Vatan demiş geri dönmüştür. Ve yetiştireceği tüm öğrencilerine aynı ufku işlemiştir ince ince. Gidin ama geriye dönün, ülkenizde faydalı olun demiştir. İlk doktora öğrencisi yetiştiren bir profesördü İnan. Hem öğrenci olmus ders almıs hocalardan, hemde hoca oluğ ders anlatmış hocalarına. Bu nasıl bir zeka demeden alamıyor ınsan kendini. Anlatacak o kadr çok şey var ki, siz okuyun derim ben.
4 yorum
Semih (@sc)
Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Kitabı biraz daha merak etmeme sebep oldu. Oğuz Atay'ın kitap setini almıştım, kitap şu an rafımda ancak sırasını bekliyor. Şu anda okuduğum ise Tehlikeli Oyunlar. Hepsini üst üste okumak benim için iyi mi olur kötü mü, onun düşüncesi içerisindeyim. :) İnceleme için sağ olun.
04.03.18 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Damdan düşme hadisesi hiç aklından çıkmaz sanırım!
05.03.18 beğen 1 cevap