up
ara

Bir Bilim Adamının Romanı - Mustafa İnan Kitap İncelemeleri

zeyrek

zeyrek

@zeyrek

1911–1967 yılları arasında yaşamış mekanik alanında yeni bir ekol oluşturmuş, ülkenin en zorlu koşullarında paraya pula tamah etmeden ülkesine hizmet etmenin peşinden koşmuş bir adam: Mustafa İnan.

Adanalı Mustafa, taşralı... Devlet bursuyla yatılı okullarda okumuş ve devlete karşı vefa borcunu hiçbir zaman unutmamış. Birçok arkadaşı müteahhitlik gibi daha para kazandıran işlere yönelirken o inatla üniversitede kalarak geçim sıkıntısı içerisinde bir hayat sürmüş. Yine de arkadaşlarını suçlamıyor. Devletin bilim insanını paraya muhtaç edişini kabullenemiyor bir türlü. Düşünen insanın ülkedeki değerinin bu kadar az oluşuna hayıflanıyor.

Mustafa İnan her alanda meraklı, araştıran okuyan ve herkesi bilgilendirmek, uyandırmak için delice çaba sarfeden bir adam. Ama yine de anlayanı az, hayranı çok oluyor. Düşünme sanatı diye bir şeyden bahsediyor düşünme tembeli insanlara. Dünyada en çok enerji harcanan iş olduğunu söylüyor bunun ve bizim en büyük eksiğimiz olduğunu.

Doktorasını İsviçre'de yapıyor. Kalması yapılan ısrarları geri çeviriyor. Ülkesine hizmeti önceliyor hep. Ama kalın kafaları laf anlatmak çok da kolay olmuyor. Ömrünün sonuna doğru ümidi de azalıyor ama çaba harcamaktan vazgeçmiyor.

Oğuz Atay, Mustafa İnan'ın öğrencisi. Hocasının yarattığı ekolü hayranlıkla seyredenlerden. Bu kitabı yazabilecek belki de en doğru insandı Oğuz Atay.
Bu kitabı okurken taşradan gelen bu adamın ufkunun ne kadar geniş olduğunu görünce hayret ediyor insan. Ama mevzunun hayatında temel teşkil eden "tolerans" düşüncesincesiyle çok bağlantılı olduğu anlaşılıyor. Herkesten öğrenecek bir şeyler buluyor.

Bu kitabı okuyun, okutun... Belki birilerine ışık olur, ümit olur. Umuyorum ki olur. Çünkü bu ülkede artık bir şeylerin değişmesi gerekiyor Mustafa İnan gibilerin hatrına da olsa.
4 yorum
Semih (@sc)
Merak ettiğim bir kitap, hele ki Oğuz Atay sevdiğim yazarlar arasına girdikten sonra. Konusu itibarı ile de ayrıca çok dikkat çekici. Zaten Oğuz Atay'ın memleket meselelerine yaklaşımı diğer kitaplarında da insanı etkiliyor. İnşallah en kısa sürede okuma fırsatı bulurum. Çok güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık.
24.05.18 beğen 4 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kitabı ben de okumuştum, ama tekrar tekrar okunmalı dedim sizin incelemenizi okuduğumda. İnceleme çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık @zeyrek
25.05.18 beğen 4 cevap