up
ara
‹ Tüm Denemeler İncelemeleri

Denemeler Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

DENEMELER

Michel De Montaigne (Şubat 1533 - );Say Yayınları;Fransızca aslından çeviren:Engin Sunar;493 Sayfa (8) (Çarşamba,1 Ocak 2014)

Yıllardır oku oku bitiremedim Montaigne'in Denemeler'ini.Ktabın ilk sayfasında 'Cumartesi,5 Nisan 2008' tarihini not düşmüşüm el yazımla.Kitabı satın aldığım o günden bu yana o-ku-yo-rum!

Korku,Korkaklık,Ceza,İyilik ve Kötülük,Misafir Karşılama,Metanet,Konuşma,Yalan, Aylaklık, Eylem,Niyet,Savaş,Tutku, Duygu,Keder,Ölüm üzerine yazmış Yazar.En çok 'ölüm' temasına değinmiş.Daha neler neler var bu denemeler arasında! Misal 'Yamyamlar Üzerine' , 'Savaş Atları Üzerine' başlıklı denemeler olduğunu gördüm.Yazar 1533 doğumlu.E,neredeyse 500 yıl olacak.İnsan beş yüz yıl önce de insan.O vakitler bir insan tüm bu saydığım konular üzerinde neler düşünmüş? İşte Montaigne yazmış neler düşündüğünü bu denemelerinde.

Montaigne,gururla "Ben filozof değilim." dermiş.Onun tanımıyla filozoflar:acı ve hazza kayıtsız,gayrı insani,kimi zaman gülünç biçimde kanaatlerinde ısrarcı şahsiyetlermiş.Ben de beğenmiş(t)im bu filozof tanımını.Hatta bir sıfat ekleyeyim Türk insanın hislerine tercüman olduğumu düşünerek:Kaçık! T.D.Kurumu ne diyor diye baktım da şimdi filozof kelimesi karşılığında: "1. Felsefe ile uğraşan ve felsefenin gelişmesine katkıda bulunan kimse, felsefeci, feylesof 2. Felsefe yapmaya meraklı olan kimse 3. Sakin, kendi hâlinde yaşayan kimse " diye açıklaması var.Haa,filozof kaçık olur da "Tatlı Kaçık" olur;yani sohbeti çekilir,o başka.Şu yukarıdaki 'kanaatlerinde ısrarcı şahsiyetler' arasında günlük hayatta rast geldiklerimiz oluyor.Aktif iş hayatımda,eski dille "nevi şahsına münhasır" diye tanımlayabileceğim ( Kendine özgü davranış ve karakteri olan kimse) insanlar tanıdım.İmdi,Montaigne'in filozofluğa soyunup, Ben filozof değilim,demiş olmasını yadırgıyorum.Sana ne Montaigne! Bırak bu sıfatı kullanıp kullanmamaya biz karar verelim senin hakkında.Gayet tabiidir ki sen felsefe yapmaya merak sarıp yazmışsın bu DENEMELER başlıklı kitabını,bak bizim T.D.K. birinci tanımında ne diyor,bir kez daha hatırlayalım:

"1. Felsefe ile uğraşan ve felsefenin gelişmesine katkıda bulunan kimse, felsefeci, feylesof "
Bu tanıma göre Montaigne'in "Ben filozof değilim." demesi manasız kalmıyor mu?

Hiç kuşkusuz Montaigne DENEMELER adlı bu eseriyle geçmişten günümüze ışık tutuyor.Okumaya devam ediyorum bu eseri...
ataç ikon Denemeler
kitaba 8 verdi
0 yorum