up
ara

Denemeler Kitap İncelemeleri

Nurda

Nurda

@ztrknrd

"Bu kitapta hiç yalan yok... sizlere hizmet etmek ya da kendim için ün kazanmak hiç aklımdan geçmedi...kısaca sayın okuyucu kitapta yazılı olan benim." Kitabın arka kapağında yazarın kitap adına kendi düşüncelerini paylaştığı bir yazıydı bu.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki eğer yeterince Antik Yunan ve Mısır tanrıları, fizoloflar ve ünlü düşünürler hakkında bilginiz yoksa ki bende bu gruba dahilim, anlamak bazen zor olabiliyor. Bu nedenle kitabı tamamiyle anlamak adına özellikle bu bahsedilenler hakkında belli bir bilgi birikiminin olması gerekir.

İlk olarak paylaştığım, yazarın kitap hakkında yorumu kısımda ise yazarın bahsettiği gibi Montaigne kitabında herhangi bir okuyucuyu etkilemek, ikna etmek, kendi gibi düşündürtmek gibi bir amaç gütmemiş buna ihtiyaç duymamış. Bu nedenle bana göre oluşturduğu başlık altında tam olarak ne anlatmak istediğini, neden böyle düşündüğünü çok net bir şekilde okuyucuya sunmamış. Kendini kendine göre en iyi ifade ettiği haliyle bırakmış anlattıklarında. Bu sebeple okurken ne dediğini anlamakta tam olarak neyi savunduğunu kestirmekte zorlandığım kısımlar oldu. Bazen- hatta neredeyse kitabın yarısını yazarla kafamda münakaşalar yaparak okudum. Desteklemediğim kendi içimde yazarla tartıştığım kısımlar çok oldu kitabı okurken. Ancak kitabı güzel yapan ve 1580 yılından beri raflarda varlığı sürdürten sebepte bu zaten.

Tam anlamıyla ne dendiğini anlamak için bazen cümleyi birkaç defa daha okumanız bazen tekrar okumakla kalmayıp üzerinde saniyelerce hatta dakikalarca düşünmeniz gerekiyor. Bu nedenle buraya tek nefeste okudum bitirdim diyemeyeceğim. Eğer gerçekten yazılanları hissederek ya da düşünerek, okurken kendi yorumlarınızı ekleyerek okursanız açıkçası biraz yavaş ilerliyor. Sevdiği kitabın hemen bitmesini istemeyen okurlar için ideal olabilir.

Şuan incelememi bitirmek için kitaptan çizdiğim yerlere bakıp buraya can alıcı bir alıntı eklemek isterdim ancak kitabın büyük bir kısmını eklemem gerekirdi. Bu nedenle size okumanızı tavsiye ederek bitirmek istiyorum.
ataç ikon Denemeler
kitaba 8 verdi
0 yorum