up
ara

İşaret - Gece Evi 1. Kitap

İşaret - Gece Evi 1. Kitap Konusu ve Özeti

İşaret - Gece Evi 1. Kitap
İşaret - Gece Evi 1. Kitap kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Sevinç Tezcan Yanar
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786055943783
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yeni Bir Hayat, Yeni Bir Aşk...
Tüm Dünyada Gençlerin Tutkunu Olduğu Yeni Bir Vampir Serisi.

"Yüzümü ona çevirdiğimden beri bu kitap beni kendine esir etti. Tamamıyla muhteşem. İşaret, ateşli, karanlık ve eğlenceli."
-Gena Showalter, Yazar-

"İlk paragraftan itibaren bağımlısı oldum. Kitabı bir çırpıda bitirdim."
-MaryJanice Davidson, New York Times bestseller Yazarı-

Aşırı derecede bağımlılık yapan bir vampir serisi
-Romantic Times-

On altı yaşındaki Zoey, İz Sürücü tarafından İşaretlendiğinde, eski hayatının geride kaldığını anlamıştı. Şimdi artık, arkadaşlarından ve ailesinden ayrılıp çalışması gereken tek dersin Vampir 101 olacağı Gece Evi'ne yerleşmek zorundaydı.

Aşk, İhanet, Gerilim ve Rekabet dolu Gece Evi Serisinin İlk kitabı İşaret sizi kendisine esir edecek.

KİTABIN İLK BÖLÜMÜNDEN:
Teşekkür
Harika öğrencim John Masiin’e araştırma konusunda yardımı, okumaları ve kitabın ilk versiyonlarına sağladığı dönütler için te­şekkür etmek isterim Katkısı paha biçilmezdi 2005-2006 eğitim yılında Yaratıcı Yazım dersime katılanlara ko­caman bir TEŞEKKÜRLER ÇOCUKLAR!. Beyin fırtınalarınızın çok faydası oldu. (Aynca çok da eğlenceliydiler)
Ayrıca, sesimizin “tenagear” lar gibi çıkmasını sağlayan akıllı kızım Kristn’e çok teşekkür ederim. Sen olmasan asla başara­mazdım. (Bunu bana zorla yazdırdı!)
—PC
Daha çok PC diye tanınan tatlı “anneme” böylesine inanılmaz yetenekli bir yazar ve birlikle çalışması çok kolay biri olduğu için teşekkür etmek istiyorum. (Pekala, o da bana bunu zorla yazdırdı.)
PC ve Kristin, baba/büyükbabaları Dick Cast’e, Gece Evi vampirleri tezi için çok teşekkür ederler. Seni seviyoruz Baba /Büyükbaba!

Hesiodos’tan Yunan mitolojisindeki Gece Tanrıçası Nyx’e:
“Orada ayrıca Gece’nin kasvetli evi yükselir. Korkunç bulutlar onu karanlığa boğar. Önünde dimdik Atlas yükselir; başının ve yorulmak nedir bilmeye» kollarının üstünde. Gece ve Gündüz’in bronz bir eşikte karşılaştığı ve sonra birbirlerine sokulup selamladıkları geniş gökyüzünü taşır.”
(Hesiodos, Theogony, 744)

BÖLÜM BİR
Tam, günümün bundan daha kötüye gidemeyeceğini düşünmeye haşladığım bir anda okul dolabımın hemen yanında duran ölü adamı gördüm. Kayla. her zamanki gevezeliğiyle hiç durma­dan konuşuyordu; adamı fark etmemişti bile. Yani ilk başta As­lında, şöyle bir düşününce, konuşana kadar hiç kimsenin adamı fark etmediğini hatırlıyorum. Ki bu, benini uyum sağlamaktaki ucube yetersizliğimin yeni bir kanıtı olmalı.
“Hayır, ama Zoey, yemin ederim ki Heath. maçtan sonra o kadar da sarhoş olmadı. Ona bu kadar sert davranmamalısın.”
Aklım başka bir yerdeymiş gibi “Evet,” dedim. “Tabi.” Sonra öksürdüm. Bir kez daha. Kendimi berbat hissediyordum. Olduk­ta deli olan AF Biyoloji1 öğretmenim Bay Wise’ın gençlik vebası diye nitelediği hastalığa yakalanmak üzereydim.
Acaba ölecek olursam, yarınki geometri sınavımdan yırtabi­lir miydim? Sadece hayalini kurabilirdim
“Zoey, lütfen. Beni dinliyor musun? Bence sadece dört bi­lemedin altı bira içti ve üç shot attı. Bunun konumuzla bir ilgisi yok. Eğer senin o aptal annen ve baban seni maçtan hemen sonra eve dönmeye mecbur etmeseydi belki de bir yudum bile içmeyecektim.
Birbirimize uzun ve acılı bir bakış attık. Annemin ve üç sene önce evlendiği Üvey-Zavalh’nın bana yaptıkları en son haksızlık konusunda tamamen hemfikirdik. K yarım nefeslik bir ara bile vermeden gevezeliğine kaldığı yerden devamı etmeye koyuldu.
“Ayrıca, kutlama yapıyordu. Demek istediğim Birlik’i yen­dik!” K omzumu sarstı ve yüzünü yüzüme yaklaştırdı. “Alo? Er­kek arkadaşın…”
Üzerine öksürmemek için kendimi zor tutarak “Neredeyse erkek arkadaşım, diye düzelttim.
“”Her neyse. Heath bizim oyun kurucumuz. Tabii ki kutlama yapacak. Kırık Okun Birlik’i son yenişinin üstünden neredeyse milyon yıl geçti.”
“On altı.” Matematikte tam bir fiyaskoyum ama K’nın ma­tematik konusundaki yetersizliği, yanında dahi gibi görünmeme
“Bir kez daha, her neyse. Önemli olan, çocuk mutluydu. Onu biraz olsun rahat bırakmalıydın.”
“Bence asıl önemli olan Heath’in bu hafta tam beşinci defa küfelik olması. Üzgünüm ama hayattaki birinci amacı kolej futbo­lu oynamaktan, altılık bira paketini kusmadan mideye indirmeye dönüşen bir tiple çıkmak istemiyorum. Onca birayla şişmanlaya­cağından bahsetmiyorum bile.” Öksürmek için durmak zorunda kaldım. Başım dönüyordu, öksürük nöbeti geçince, kendimi ağır ve derin nefesler almaya zorladım. Gerçi geveze K durumun far­kında bile değildi.
“lyykkk… Şişman bir Heath! Bu, gözümün önünde canlan­dırmayı isteyeceğim bir manzara değil.”
Yeni bir öksürük nöbetini pas geçmeyi başarmıştım. “Onun­la öpüşmek alkole batırılmış bir çift ayağı emmekten farksız.”
K yüzünü buruşturdu. “Pekala, midem bulandı. Bu kadar seksi olması çok yazık doğrusu.”
Gözlerimi çevirdim. K’nın tipik sağlığının beni ne kadar ra­hatsız ettiğini saklama zahmetine bile girmemiştim.
“Hastalandığın zaman o kadar huysuz oluyorsun ki. Her ney­se.,. Öğle yemeğinde onu görmezden geldiğinde Heath’ın nasıl küçük bir köpek yavrusuna dönüştüğünü tahmin bile edemezsin Hatta…”
Sonra onu gördüm. Ölü adamı. Tamam, teknik anlamda “ölü” olmadığını anlamam çok sürmedi. Adanı öIü ötesiydi Yani bildiğimiz insan olmayan. Her neyse. Bilim adam lan bir şeyler söyler, insanlar başka bir şeyler fakat varılan sonuç hep aynıdır. Adamın ne olduğu konusunda yanılmam mümkün değildi ve on­dan buram buram yayılan gücü ve karanlığı fark etmesem bile, İşaretini, alnındaki safir mavisi hilali ve aynı derecede mavi göz­lerini çevreleyen kördüğüm motifli dövmesini gözden kaçırmam gibi bir şey söz konusu değildi. Adam bir vampirdi ve bununla kalmıyordu. O bir İz Sürücü’ydü.
Lanet olsun! Okul dolabımın hemen yanında duruyordu.
“Zoey, beni hiç dinlemiyorsun!”
Sonra vampir konuştu. Törensel kelimeleri, aramadaki boş­lukta kayarak bana ulaştı. Tehlikeli ve baştan çıkarıcı… Tıpkı eri­miş çikolatayla karıştırılmış kan gibi,
“Zoey Montgomery! Gece seni seçti; ölümün doğuşun ola­cak. Gecenin tatlı Sesine kulak ver. Kaderin seni Gece Evinde bekliyor.”
Uzun beyaz parmağıyla beni işaret etti. Alnım acıyla patlar­ken Kayla ağzını açtı ve bir çığlık koyverdi.
Gözlerimin önündeki parlak lekeler nihayet dağıldığında, yukarı baktım ve K’nin rengi solmuş yüzünü bana bakarken bu Her zamanki gibi, aklıma gelen ilk aptalca şeyi söyledim. “K. gözlerin, tıpkı bir balığınkiler gibi. kafandan fırlayacakmış gibi
“Seni İşaretledi. Ah. Zoey. Alnında n şevin çizgileri var’ Sonra, hıçkırığını bastırmak için titreyen elini bembeyaz dudak­larına bastırdı ama başarılı olamadı.
Doğru hırken öksürüyordum. Bacağımda korkunç bir ağrı vardı ve tam kaslarımın ortasına denk gelen yeri ovdum. Sanki büyük bir eşek arısı sokmuş gibi zonkluyor ve gözlerimin çevresine, ta elmacık kemiklerime kadar büyük bir ağrı yayıyordu. Kusacak gi­biydim.
“Zoey!” K şimdi ciddi ciddi ağlamaya başlamıştı. Islak hıç­kırıkların arasında konuşmaya çalışıyordu. “Ah… Tanrım… O adam bir İz Sürücüydü—bir vampir iz sürücüsü.”
“K,” Gözlerimi kırpıştırdım; basımdaki sancıdan kurtulmaya çalışıyordum. “Ağlamayı kes. Ağlamalıdan ne kadar nefret etti­ğimi biliyorsun.” Onu rahatlatmak için udinin omzunu sıvazla­dım.
Otomatik olarak korkuyla geri kaçtı
İnanamıyordum. Sanki benden korkuyormuş gibi, gerçekten de geri kaçmıştı. Gözlerimdeki acıklı bakışı fark etmiş olmalıydı çünkü hiç vakit kaybetmeden o meşhur, nefessiz K-gevezeliğine girişti.
“Ah, Tanrım, Zoey! Ne yapacaksın? Oraya gidemezsin. O şeylerden olamazsın. Bu gerçek olamaz. Şimdi ben futbol maçla­rına kiminle gideceğim?”
Bütün tiradı boyunca, bir kez bile bana yaklaşmamış olma­sı dikkatimden kaçmamıştı. Beni gözyaşlarına boğulma tehli­kesiyle karşı karşıya bırakan o mide bulantısı ve kalp kırıklığını bastırmak için kendimi zorluyordum. Gözlerim bir anda kuruyuvermişti. Gözyaşları mı saklamak konusunda ustaydım. Olmak zorundaydım, ustalaşmak için üç sene gibi uzun bir zamanım o sorun değil. Bu işi çözeceğim. Büyük olasılıkla… Tuhaf bir haladan başka bit şey değildir.” diye yalan söyledim.
Gerçekleri konuşmuyordum sadece kelimelerin dudakla­rımın atasından çıkmasına izin veriyordum. Basımdaki acı yü­zünden, yüzümü buruştur maya devam ederek ayağa kalktım, çevreme bakınıp, K ve benim, matematik koridorunda yalnız ol­duğumuzu fark edince azda olsa bir rahatlama hissettim. Ve hemen arkasından isterik olduğunu çok iyi bildiğim bir kahkahayı bastırmak zorunda kaldım. Yarınki programda yer alan geometri testi konusunda tam bir manyak gibi hareket ettiğim için. akşam evde saplantılı bir şekilde (ve boş yere) çalışmak için kitabımı al­maya dolabıma koşmamış olsam, İz. Sürücü beni dışarıda, okulun önünde. Kırık Ok un Güney Ara Lisesi’ne giden ve klonlanmış bir barbie görüntüsüne sahip aptal kızkardeşimin kendini beğenmiş bir tavırla “büyük sarı limuzinler” diye tanımladığı okul otobü­sünü bekleyen 1300 çocuğun arasında bulacaktı. Kendime ait bir arabam var; fakat otobüse binmek zorunda kalan bana (göre daha talihsiz, çocuklarla birlikte beklemek hâlâ geçerliliğini koruyan bir gelenek. Ve tabii kimin kime asıldığım görmek için mükem­mel bir fırsat olduğundan bahsetmiyorum bile. Bu yüzden, ma­tematik koridorunda K ve benim dışımızda tek bir çocuk daha vardı: Uzun boylu, çelimsiz ve berbat dişleri ki bana az önce bir dizi uçan domuz doğurmuşum gibi ağzı bir karış açık halde, şaşkın şaşkın baktığı için dişlerinin neredeyse tamamını görmüş­tüm olan bir inek.
Bir kez daha öksürdüm. Bu defa ki bir hayli ıslak ve tiksindi­rici bir öksürük oldu. İnek gıcırtılı bir ses çıkardı ve elindeki sat­ranç tahtasını kemikli göğsüne bastırarak koridor boyunca, Bayan Day’in odasına doğru koşmaya haşladı. Satranç kulübü, toplantı gününü, pazartesi okul sonrası saatlere almış olsa gerek. Omzunun üstünden “Beni sonra ara, olur mu?” diye seslene­rek telaşla yan kapıya koştu.
Onun aceleci adımlarla çimlerin üstünden, park alanına doğ­ru koşmasını izledim. Cep telefonunu kulağına yapıştırmış halde, hararetli hararetli bir şeyler anlattığını görebiliyordum. Jared’e benim bir canavara dönüşmek üzere olduğumu anlattığından hiç şüphem yoktu.
Tabii ki asıl sorun, canavara dönüşme ihtimalimin önüm­deki iki seçenekten daha parlak olan olmasıydı. Seçenekti: Her Ölümlünün zihninde canavara denk olan bir vampire dönüşecek­tim. Seçenek 2: Vücudum bu değişimi reddedecek ve ölecektim. Sonsuza dek. Buna göre iyi haber ertesi gün ki geometri sınavına girmek zorunda olmamamdı.
Kütü haber ise. güzel bir yatılı okul olan ve bütün arkadaşla­rını tarafından Vampir Cilalama Okulu olarak bilinen Midtovm Tulsa’daki Gece Evi’ne taşınmak zorunda olmamdı. Önümdeki dört seneyi orada tuhaf ve isimlendirilemeyecek fiziksel değişim­lere uğramakla geçirecektim. Tabi ki hayatımın kalıcı bir şekilde değişikliğe uğrayacak olması da cabasıydı. Elbette bütün bunlar, bu sürecin beni öldürmemesi halinde söz konusu olabilecek şey­lerdi.
Harika. İki seçeneği de istemiyordum. Mega-tutucu ebe­veynlerime, troll-tipli küçük erkek kardeşime ve ah-tanrım ne mükemmelim ablama rağmen, ben sadece normal olmak istiyor­dum. Ve geometri sınavından geçmek. Notlarımı yüksek tutmak ve bu sayede Ohio Devlet Üniversitesi’nin veterinerlik bölümüne kapağı atarak Kırık Ok, Oklahoma’dan kurtulmak istiyordum. Fakat her şeyden çok uyum sağlamak peşindeydim; en azından okuluma. Ev hayatım artık umutsuz bir hal almıştı. Bu yüzden tek sığınağım arkadaşlarım ve ailemden uzakta yaşadığım hayat……..
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Şuana kadar okuduğum en basit, en amaçsız kitap serisi. 15 yaşındaydım bu seriyi okurken ve ona rağmen seriyi tamamlamadan bıraktım. "Vampir" tabusunun kırılmaya çalışması oldukça abartılarak bambaşka, saçma sapan bir varlığa dönüştürülmesine neden olmuş. İşte bu sözde vampir arkadaşlar, kızlı erkekli bir okulda okumaktalar- tabiri caizse vampir okulu. Okul taş gibi kız ve erkeklerle dolu. Ana karakter -Zoey oması lazım- bu seçilmiş kızlardan bir tanesi. Okulun yenisi Zoey herkesten üstün, herkesten yetenekli. Seri boyunca Zoey'nin aşk ve seks hayatı ya da fantastik yeteneklerini okuyor olacaksınız. Basit hikaye, basit karakterler. Edebi şeyler zaten beklemeyin. Keyifli okumalar.
ataç ikon İşaret - Gece Evi 1. Kitap
kitaba puan vermedi
1 yorum
şükran akbal (@sukranakbal)
Ben incelememi yazmadan karşımda gördüm aynen çok doğru
25.06.15 beğen cevap
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Farklı bir vampir kitabına denk gelmek mutlu etti beni. Bu kitapta Alacakaranlık serisindeki gibi bayıltan bir aşk hikayesi yoktu çok şükür. Zoey insan yaşamında mutsuz bir hayat sürerken iz sürücü tarafından işaretlenerek Gece Evi'ne yerleşmek zorunda kalıyor ve sonrasında hayatı çok şaşırtıcı şekilde değişiyor. Ailesi gibi olan dostlar kazanıyor ki bu kısım beni çok mutlu etti. İnsan olan eski sevgilisinin aksine bu okulda zeki ve yakışıklı bir erkek olan Erik'le tanışıyor.
Sonlarına doğru aksiyon kazanıyor ve bence tam bir seri başlangıç kitabı.
0 yorum
BulgarGöçmeni

BulgarGöçmeni

@bulgargocmeni

Vampir dizileri ve kitaplarını seven okurlara tavsiye ederim. Akıcı ve sürükleyici bir kitap. Zoey ve diğer karakterler çok güzel kurgulanmış. Ama beğenmediğim tarafı mantığa yatkınlık yönü çocukça geliyor biraz.Yani şöyle söyleyeyim Vampir Günlüklerini orta yaşın üstünde bir okur bile zevk alarak okuyabilir ama bu seriyi okumaya başladığında ya bu ne böyle diye bir kenera atabilir :) Daha çok lise talebelerine hitap ediyor gibi. Birde seriyi çok uzun tutmuşlar bu işin sonu yok gibi seriye başlayacaklar bunuda düşünsünler :) :)
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

İşin aslına bakarsak benim lise yıllarımda okuduğum, o dönemlerde bizim ergen tayfa tarafından patlama yaşanan kitaptır kendisi. Şimdi o yıllara dönüp gülümsememe sebep olsa da boşa geçen bir zamanım olduğu için içimi buruk bir hüzün de kaplamıyor değil. Çok kalabalık bir seri, en son kaçıncı çıktı bilmiyorum. Vampir serileri seviyorsanız okuyabilirsiniz, okurken hoşça vakit geçirtebilir ancak cidden insan sonradan üzülüyor.
0 yorum
Reyhan Çatıkkaşlı

Reyhan Çatıkkaşlı

@reyhancatikkasli

@inceleme
Anne kız Cast'lerin yazmaya başladığı gece evi serisi ne yazık ki sonlara doğru kar gayesine heba edilen muhteşem bir seri. Vampir ekolüne güzel bir tarzla taze bir tat getiren gece evi serisinde baş kahramanı Zoey'nin problemli aile yaşantısının ardından dahil olduğu vampir yaşamı ve bu yaşam içindeki arkadaşlık, aşk ve savaş dolu mücadelesi keyifli bir yazımla karşımıza çıkıyor.
0 yorum

İşaret - Gece Evi 1. Kitap - S41

Lavanta kokulu yumuşak kağıda dokundum....
Hayal Perest tarafından eklenmiştir.
Eda Bayram

Eda Bayram

@edabayram

Karanlık her zaman kötülük demek değildir.Tıpkı, ışığın da her zaman iyilik getirmemesi gibi..
ataç ikon İşaret - Gece Evi 1. Kitap
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Karanlık her zaman kötülük demek değildir.Tıpkı, ışığın da her zaman iyilik getirmemesi gibi..
ataç ikon İşaret - Gece Evi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
elif tansu

elif tansu

@eliftansu

...Öğle yemeğinde onu görmezden geldiğinde Heath'ın nasıl küçük bir köpek yavrusuna dönüştüğünü tahmin edemezsin.
ataç ikon İşaret - Gece Evi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Güç arıyorum ama başkalarından büyük olmak için değil, en büyük düşmanla, kendi içimdeki şüphelerle savaşmak için...
ataç ikon İşaret - Gece Evi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Güç arıyorum ama başkalarından büyük olmak için değil, en büyük düşmanla, kendi içimdeki şüphelerle savaşmak için...
ataç ikon İşaret - Gece Evi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...