up
ara

Küçük Felsefe Sözlüğü

Küçük Felsefe Sözlüğü Konusu ve Özeti

Küçük Felsefe Sözlüğü
Küçük Felsefe Sözlüğü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Kafe Kültür Yayıncılık
ISBN: 9786051430492
Sayfa: 208 sayfa
Voltaire keskin zekâsı ve üstün kalem gücüyle çağının acımasız sansür ve ceza koşullarından sıyrılarak kendini özgürce ifade etmenin en etkili yolunu Sözlük yazarak bulmuştur. 40 maddesinden yararlanarak hazırlanan Küçük Felsefe Sözlüğü'nün temeli olan Felsefe Sözlüğü bu çabanın en ölümsüz ürünüdür. Katı otoriteleri, bağnaz yönetimleri, tanımlar arasında yaptığı çeşitli gönderme oyunlarıyla aldatan Voltaire, en sert muhalefetini önemsiz ve hafif gibi görünen sözlük maddelerine analizlerini saklayarak yapmıştır. Bu tarafından bakıldığında Felsefe Sözlüğü felsefe disiplininin ve zamanının çok ötesinde düşünce özgürlüğü konusunda verilmiş ilk büyük savaştır.Bu sözlük yazıldığı dönemin aydını için çözülmesi çok zevkli bir bulmaca, günümüz entelektüelleri için özgürlük tarihinin ve kavramının altın anahtarıdır.Temel olduğu kadar eğlendirici bir üsluba da sahip olan Felsefe Sözlüğü her sayfasında sözcük sözcük Aydınlanma Çağı'nın ruhunu taşımaktadır. Felsefe Sözlüğü aklın, alfabetik bir yöntemle yüzyıllar içinde ayağa kalkışının ve yeryüzündeki insan uygarlığına sahip çıkışının anıtsal bir tanığıdır.
Umut K.

Umut K.

@umutk

Dönemi için yenilikçi olduğu, kilise konusunda fazlasıyla cesur olduğu kesin. Ama yaşadığımız dönemde yalnızca döneminin felsefesini öğrenme konusunda faydalı. Felsefe, durağan değil; üzerine koyarak ilerliyor. Modern bilimlerin başlangıcından sonra (kopernik, galilei...) ilk defa aydınlanmayla ilk çağ felsefesinin dışına çıkılıyor. (Voltaire, diderot, rousseau...) Bu felsefenin üzerinde o kadar çok isim, öğreti, method gelişti ki (almanya'da felsefenin altın çağı, fransız entelektüelleri, foucault gibi yapısalcılar, derrida-baudrillard gibi son dönem felsefecileri...) Voltaire artık ilerici felsefenin bir nevi giriş seviyesini oluşturmakla sınırlı kaldı. Onun için ancak özel ilginiz varsa okunabilecek bir kitap.
0 yorum

Küçük Felsefe Sözlüğü - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle