up
ara

Büyük Tasarım

Büyük Tasarım Konusu ve Özeti

Büyük Tasarım
Subliminal - Bilinçdışınız Davranışlarınızı Nasıl Yönetir? kitabının da yazarı Leonard Mlodinow tarafından kaleme alınan Büyük Tasarım kitabı Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786050905700 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Büyük Tasarım isimli kitap 161 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Selma Öğünç çevirmiştir. Kitap Popüler Düzeyde Fizik Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Büyük Tasarım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Selma Öğünç
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050905700
Sayfa: 161 sayfa
Hawking ve Mlodinow bu kısa ve hareketli kitapta okuyucuyu alıp bir temel fizik ve kozmoloji kasırgasına sürüklüyor.-The Wall Street Journal-Büyüleyici, modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde bize net bir anlayış kazandıracak fikirlerle dolu.-Los Angeles Times-Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar...Bilimi bu denli çekici ilginç kılmak o kadar zor değil; anlaşılır kılmak esas beceri. -Time-Provokatif bir popüler bilim kitabı, evrenimizin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif.-The New York Times-Okuru kuramsal fiziğin sınırlarındaki konularla tanıştırıyor... Bugüne kadar gördüklerim içinde genel okurlar için en anlaşılır olanı.-Steven Weinberg, The New York Review of Books-Çığır açıcı.-The Washington Post-Provokatif, zihin açıcı bir kitap. -The Plain Dealer-
Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

Fizik ve kozmoloji kasirgasi
Evet basliktan da anlasilabilecegi gibi kasirga gibi kitap. Oyle kitabin genel tanitiminda, gazete ve dergi degerlendirmelerinin bahsettigi gibi en basit anlasilir fizik kitaplarindan falan degil bence. Bazi yerlerde okuyucu dikkatten dusurebiliyor. Kaldi ki ben bu tarz konulara biraz ilgiliyimdir. Kuantum ile anlatimlar ise sadece bu kitapta degil her kitapta oldugu gibi; kuantum teorisini okuyoruz okuyoruz, sonunda kuantum teorisini yine anlamadigimizi anliyoruz.
Kitabi okurken bolca not aldim, bolca sayfa isaretledim. Bazi yerleri bir iki tekrar edince biraz daha anlasilabilir oluyor.
3 tane guzel soru sorulmus ve bu sorular oldukca guzel aciklanmis ;
"Doga yasalar tarafindan yonetiliyorsa, sormamiz gereken 3 soru var;"
1. Yasalarin kaynagi nedir?
2. Yasalarda istisnalar var midir, ornegin mucizler gibi?
3. Sadece bir dizi olasi yasa mi vardir?

Bu kitap, ikinci soruya doga yasalarinda mucize veya istisna yoktur yanitini veren bilimsel determinizmi temel alir.

8 guzel bolumden olusan kitap, bilimin cikis noktasindan gunumuze nasil evrildigini ve geldigimiz noktayi anlatirken biraz yorsa sa sakin kafayla okundugu zaman gercekten de ufkumuzu acmaya yardimci oluyor. Gerceklik nedir bolumunde okuyucuya farkli bir bakis acisindan dusunme olanagini anlatiyor. Alternatif gecmisler bolumuyle kuantum teorisini gosteriyor. Her seyin kurami hakkinda ve bu kuramin neden gerektigini okuyucuya guzel bir tepside sunuyor.

Buyuk tasarim bolumunun giris cumlesiyle guzel bir acilis yapip bunun da aciklamasini yapiyor ;
"Bu kitapta Gunes, Ay ve gezegenler gibi astronomik cisimlerin hareketlerindeki duzenliligin tanrilarin veya seytanlarin heves ve kaprislerine gore degil, sabit yasalara gore yonetildigini acikladik"

Aslinda cok uzun degerlendirme yazmayi sevmem ki bi sey bildigim havasi veriyo gibi oluyor. Alakasi yok, aktardigim sadece kitabi okuduktan sonra dusunduklerim ve kitabin soyledikleri. Zevkle okunabilecek bir kitap ama basta da belirttigim gibi, yikama yaglamaya gerek yok. Los Angeles Times demis ki ; "Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar" Muthis bir berraklik getirdikleri yok bence. M Kuraminin neden her seyin kurami olabilecegini aciklamaya calisiyorlar. Hali hazirda M kurami da her seyin kurami olmaya aday. Ama aday demek muthis bir berraklik demek degil efendim. Ayni sey kuantum teorisinde de gecerli. Neyse, cok uzadi. Tavsiye ederim efendim, insanin ufkunu acan kitaplardan.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba 7 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Olağanüstü bir kitap
Sıkı tutunun, insanlık tarihinin en zor sorularına bilimin verdiği güncel cevaplarla sarsılacaksınız! :)

Büyük Tasarım, kesinlikle olağanüstü bir kitap. Hatta bu alanda okuyacağınız kitapların en iyisi diyebilirim. Evren hakkında sonugelmez düşünsel sorularınız varsa; evrenin nasıl oluştuğu, nasıl geliştiği, nasıl genişlediği hakkında sorularınız ve bu konulara ilginiz varsa mutlaka bu kitabı okumalısınız.

Sayfa sayısına aldanmayın, kitap çok karmaşık konuları en basit düzeyde anlatıyor fakat bu haliyle de oldukça kompleks. Hayata bakış açınızı değiştirecek, kavranması zor fikirleri de içerdiğinden kitabı yavaş yavaş okumalı ve fizikle en az lise düzeyinde haşır neşir olmuş olmalısınız.
Bu kitabı okuyanlar için sıradaki durak; Zamanın Kısa Tarihi. O kitapla ilgili de yorum yapacağım okuyunca, görüşürüz! :)
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ezgi Kaya

Ezgi Kaya

@ezgikaya

Mükemmel bir kitap .Zaten Stephen Hawking'in olduğu kötü bir şey yok ki :) Herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ekin Nur Cangir

Ekin Nur Cangir

@ekinnurcangir

Şu aralar en iyi bilimsel kitaplarımın arasında.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba 10 verdi
0 yorum

Büyük Tasarım - S41

''Katı gerçekçilere göre, gerçekçiliği temsil eden bilimsel kuramların kanıtı onların başarılarında gizlidir. Ancak farklı kuramlar, aynı fenomeni bambaşka kavramsal çerçeveler kullanarak başarıyla tanımlayabilir. Aslında, başarılı olduğu kanıtlanmış pek çok kuram yerini gerçekliğin tümüyle yeni kavramlarını temel alan aynı ölçüde başarılı başka kuramlara bırakmıştır.''
Gözde tarafından eklenmiştir.
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu - İzmir

Eski zamanlarda doğanın nasıl işlediğini anlayamayan insanlar, hayatlarındaki her alana hükmetmesi için tanrılar icat etmiştir. Aşk ve savaş tanrıları, güneş, yeryüzü, gökyüzü tanrıları, okyanus ve nehirlerin tanrıları, yağmur ve gök gürültüsü tanrıları hatta depremler ve volkanların dahi tanrıları vardı. Tanrılar memnun edilmişse insanlara iyi hava ve barış ihsan edilir, hastalık ve felaketlerden korunurlardı. Ancak memnun değillerse kuraklık, savaş ve salgın olurdu. Doğadaki neden-sonuç ilişkisi anlaşıla- madığı için bu tanrılar çok gizemliydi ve insanlar onların merhametine kalmışlardı.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu - İzmir

Niçin hiçlik değil de varlık var?
Niçin varız?
Niçin başka yasalar değil de bu bildiğimiz yasalar var?
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu - İzmir

Müzik aletlerinde kullanılan tellerin uzunluğu ile sesin armonik birleşimleri arasındaki rakamsal ilişkiyi de Pythagoras’ın bulduğu söylenir.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu - İzmir

Doğanın yasaları kavramı 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Daha önce belirttiğimiz gibi, fiziksel nesnelere ilişkin animist bir görüşe sahip olmasına karşın, bu fikri modern bilim anlamında ilk kavrayan Kepler olmuştur.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu - İzmir

İnsanlar evrende yaşadıkları ve onun içindeki diğer nesnelerle etkileşim içinde olduğuna göre, bilimsel determinizm insanlar için de geçerlidir. Pek çok kişi bilimsel determinizmin fiziksel süreçleri yönettiğini kabul ederken, insan davranışlarını bundan ayrı tutar, çünkü bizim özgür irademiz olduğuna inanırlar. Örneğin Descartes, özgür irade düşüncesini koruyabilmek için insan zihninin fiziksel dünyadan farklı olduğunu ve onun yasalarına tabi olmadığını ileri sürmüştür. Onun bakış açısına göre bir insan iki unsurdan oluşur: Beden ve ruh. Beden sıradan bir makineden başka bir şey değildir, ama ruh bilimsel yasanın hükmü dışındadır. Descartes anatomi ve fizyoloji ile çok ilgilendi ve beynin merkezinde bulunan ve epifiz bezi denilen küçücük organı ruhun bulunduğu yer olarak kabul etti. Onun inanışına göre epifiz bezi bütün düşüncelerimizin oluştuğu yerdi ve özgür irademizin kaynağıydı.
ataç ikon Büyük Tasarım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
9
KİTAP
Popüler Düzeyde Fizik Kitapları
Fizikle ilgili popüler bilim kitaplarını bu listeden bulabilirisiniz. Bilimle ve fizikle amatör veya hobi düzeyde de olsa oku...
57
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Evrim Kitapları
@alone adlı kullanıcımızın Kitapla Evrim paylaşımından yola çıkılarak oluşturulmuş listedir. Evrim meselesini detaylı öğrenme...