up
ara

Acımak

Acımak Konusu ve Özeti

Acımak
Acımak kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9789751026569
Sayfa: 160 sayfa
Reşat Nuri Güntekin 1928 yılında yayınlanan bu eserinde; çalışkan başarılı fakat zaaf gösterenlere karşı acımasız olan Zehra Öğretmen ile babası Mürşit'in bakış açılarından dramatik yaşam öykülerini anlatıyor. Yazar, cumhuriyet öncesinde yeni mezun, idealist genç bir mülkiyelinin iş ve sosyal yaşamdaki çatışmalarını ve uyumsuz ilişkilerini anlatırken, dönemin memuriyet yaşamına, köhne yapısına ait önemli ipuçları da veriyor. Şehirden kasabalara sürüklenirken, ardında birer birer ilkelerini de bırakan genç adam hatalı bir evlilikle korkunç bir sona doğru sürükleniyor. Acı ve sefaletle dolu ortamdan tesadüfle sadece kızı Zehra'yı kurtarabiliyor. Acımak; aile içi ilişkileri ve sorumluluklarını, adeta ders verir gibi gözler önüne seriyor.
özen avcı

özen avcı

@ozenavci - Muğla

Zehra mektebin başmuallimidir.Yeni eğitim öğretimin bütün gereklerini yerine getirir,öğrencilerle bire bir ilgilenir;fakat öğrencilerin yaptıkları yanlışları asla affetmez.İçinde hiç acıma duygusu hissetmez.Maarif Müdürü de Zehra'nın bu özelliğinden çok muzdariptir.Çeşitli zamanlarda uyarmış olmasına rağmen hiçbir değişiklik görmemiştir. Maarif Müdürü Tevfik Hayri ile Vekil Şerif Hayri Bey Zehra'nın okulunu ziyarete giderler.Şerif HayriBey Zehra'ya babasının hasta olduğunu, bu nedenle İstanbul'a gidip babasını görmesini ister;fakat Zehra babasının olmadığını,o kişinin başka birisi olabileceğini söyler. İki gün sonra Maarif Müdürü'ne bir telgraf gelir.Zehra'nın babası Mürşit Efendinin ölmek üzere olduğunu, muallimin hemen yola çıkmasını bildirir. Müdür Zehra'yı çağırtarak hemen gitmesini ister.Fakat Zehra yine karşı gelir. Müdür fazla üstelemez. Biraz sonra hazırlanmış, elinde çantasıyla Zehra gelir ve gitmeye karar verdiğini söyler. Zehra İstanbul yolunda babasının ailesine yaptıklarını annesini, ablasını ve anneannesini nasıl öldürdüğünü ve en sonunda da kendisini bir yatılı okula verip hiç arayıp sormamasını düşünür. İstanbul'a varır. Eski komşuları Vehbi Bey kendisini karşılar. Niçin daha önce gelmediğini, babasının Zehra, Zehra diye öldüğünü söyler. Eve vardıklarında babasının başında birkaç kadın vardır. Babasını görmek istemez. Kendisine babasının eşyalarının bulunduğu sandığın anahtarı verilir. Aslında bunu hiç istemez fakat sandığı açar, içinde bir günlük vardır. Günlüğü okumaya başlar. Babasının ilk memuriyet yıllarını, annesiyle evlenmesini, anneannesinin davranışlarını okur. Zehra daha önce bildiği şeylerin hepsini tam tersi olduğunu öğrenir.Aslında bu olaylarda bütün suçlunun annesi ve anneannesi olduğunu anlar. Bundan sonra içinde bir acıma duygusu oluşur.Hemen gidip babasının ayağını öper.Birkaç gün sonra okuluna tekrar döner ve artık Zehra'nın hiçbir eksiği kalmamıştır.Acımayı öğrenmiştir.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Acımak
Acıma duygusunu bilmeyen bir öğretmenin, bu duyguyu öğrenmesini konu alan bir romandır.

Bir insanı anlamak için onun iç dünyasını bilmek gerekiyor. Bir kişiye karşıdan bakarken, onun his ve düşünce dünyasını tam olarak anlayabilmek mümkün değildir. Bu yüzden de içteki dünya, görünenden daha önemlidir.

Görünenin her zaman gerçeği yansıtmadığı ve görünmeyenin de zaman zaman sorgulanmasının insanı “doğru”ya bir adım daha yaklaştırdığı konusunu zihninin bir köşesinde tutup, gerektiğinde ihtiyaç duyulanın yapılmasını sağlamanın önemli olduğunu bu romanda iyice hissetmiş oluyor insan.

Hayat seçimlerden ibarettir. İnsanlar prensiplerinden taviz vermeye başlayınca, devamı gelir. Bu yüzden de prensipler belirlenirken, gerçekçi olunursa, bunların dışına kolay kolay çıkılmamış olur. Böylece insan; hem kendi kendine olan saygısını, hem de çevresindekilere olan saygısını kaybetmez. Olumlu bakış açısının her zaman doğru olmadığı ve gerçekçi bir düşünce yapısının sonuçlarının daha mantıklı olacağı konusunu, bu romanda görüyor insan.

Acımanın bir kabiliyet olduğunu, herkesin acıma duygusunu hissetmediğini gayet sade ve akıcı bir dille anlatan Reşat Nuri’nin bu romanını tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Herkese merhaba,
Ben kitabın abartıldığını düşünenlerden biriyim. Yazıldığı dönem de göz önünde bulundurulmalı tabii. İçerik olarak yazarın okuyucuya vermek istediği asıl mesaj aslında bir şeylerin göründüğü gibi olmadığını, olayların iç yüzünün farklı şekillerde ilerleyebileceği. Beni rahatsız eden insanların seçimlerini hep bir başkalarına suç atarak bahaneler üretmesi.
Düzgün bir hayat istiyorsanız yaşarsınız. Gerçekten prensipleriniz varsa bunları kimse değiştiremez. Siz değişmek istediğiniz için değişmişsinizdir. Burda ana karakterimiz sürekli gerçekleşen değişimlerini iş arkadaşlarına ya da özel hayatında yer alan kişilere bağlamış. Bu kişilerin hayatında yer almasını kendisi istememiş gibi. Birde buram buram ataerkillik koktuğunu da söylemeden edemeyeceğim.
Gaddar diye tabir edilen dsiplinli bir öğretmen, ve yıllar sonra nefret ettiği babasının ölümüyle öğrendiği gerçekler üzerine yazılmış kitap. Beni pek etkilemedi. Okumasaydım da herhangi bir şey kaybetmezdim.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Acımak
kitaba 6 verdi
6 yorum
co-ex (@coexistanbul)
Kitaptan sogudum su anda :)
18.04.19 beğen cevap
emrah (@birdaktilo)
Mehmed uzun oku.. fikrin değişir
18.04.19 beğen cevap
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
sen, en basitinden kitaptaki genç adamın genç türkiye/cumhuriyet temsil ettiğini bilmiyorsan, çıkaramıyorsan kitap ne yapsın? resmen saçmalık. cumhuriyet dönemini, çatışmasını derinlemesine tahlil eder. önce edebiyat ile ilgili kuram kitaplarını oku.
19.04.19 beğen cevap
Homongolos

Homongolos

@knariqshut - Denizli

İçimde, bu adamın kitaplarının ayrı bir yeri vardır. Anlatış biçimi, konuları beni çok etkiliyor. Onun da dediği gibi "Benim kitaplarım sizinkiler gibi şuh, çapkın aşk hikayeleri değildi. Bunlar dünyada kendilerini daima yalnız bulmuş insanların, yalnızlıktan bahseden acı, bedbin yazılarıydı." sözü kısaca kitaplarını açıklıyor. Acımak da böyleydi ve kitap hemen bitti.
Son kısımlarında kendimi tutamadım. Ben gibi duygusuz biri bu konularda çocuk gibi ağlıyor. O son satırlar aklıma geldikçe de gözlerim sulanıyor. İçimde adamın acısı öyle bir yer etti ki o acıyı sanki kendim yaşadım.
Yine çok güzel bir kitaptı. Beni can evimden vurdu. Adam sanki kitaplarını, benim taş kalbimdeki acılara bastıra bastıra o taşları kırmak için yazmış gibi. Bu adamın bendeki yerini başka hiçbir yazar dolduramaz galiba.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
0 yorum
Acıma Duygusu...
Reşat Nuri'yle tanıştığım bir eser. Kısa ve öz oluşuyla bir solukta bitip tükendi. Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz, aslında hiçbirşeyin göründüğü anlatıldığı gibi olmadığının bir kanıtı.
Acıma duygusunu yitirmiş olan öğretmen Zehra.. Bir yanda yaşam öyküsü.. Annesi babası.. Babasını yanlış tanıyışı.. yaşadıkları sebebiyle ,acıma duygusunu yitirmiş, genç bir bayan.. Tüm o içsel hesaplarıyla büyümüş, sonrasında da taki babasının günlüğünü okuyana dek acıma duygusundan bir nebze nasibini almamış olan bi baş muallim.. Günlükten sonra değişen duyguları, acıma duygusunu yeniden tatışı, ve zamanı geri alamaması. Geç gelen pişmanlık.. Daha ne denir ki.. Muhteşem bir eser.. Muhteşem bir dil.. Yalın, anlaşılır, içten.. Bir çırpıda okunan, sıkmayan gerçekci bir yapıt.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
0 yorum

Acımak - S41

Kadınlar, onu, ölümüne sebep olduğu kızının odasına sokmamışlardı.
Muhammed Ali Kasırga tarafından eklenmiştir.
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan - Mersin

Benim için sevmek bir başka insanın vücudundan, ruhundan bir parça hükmüne girmek, onunla beraber gülüp ağlamak, ıstıraplarını paylaşmak demekti.
ataç ikon Acımak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
"Ben zannediyordum ki ömürlerimizin teknesini istediğimiz sahile götürmek için yalnız onun dümenini ele almak kâfidir.
Şimdi anlıyorum ki değilmiş.Yollar görünmez kayalarla doluymuş. Onlara çarpmamak lazımmış. Daha fenası gizli cereyanlar varmış ki insan onlara kapıldığı zaman yolun değiştiğini, gittikçe uzaklaştığını fark edemezmiş... Tâ ki kendisini başka sahillere düşmüş görünceye kadar.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ülkü Efe

Ülkü Efe

@ulkuefe0 - İstanbul

Ölüm ile öç alınmaz.
ataç ikon Acımak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sinemm

Sinemm

@sinemm - Erzurum

İlk zamanlarda çok sevdiğim yalnızlık bana gittikçe ağır gelmeye başladı. Yalnızlık, beni birtakım ahmak ve müsfit insanlarla dost yaptı.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nalan

Nalan

@satirlararasindakaybolanbiri - Sakarya

"Sen hiç üzülme anne,diyorum,çok temiz,çok iyi insanları çekememek halkın dünya kadar eski bir adetidir..."
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

 İnsanlar bilgi değil, unutma ve avuntu peşinde koşarlar. paylaşım fotoğrafı
" İnsanlar bilgi değil, unutma ve avuntu peşinde koşarlar."
İnsanlar için şöyle böyle deriz ama, aralarında iyileri de var…

Fakat yazık ki, onlar, bu dünyada bir türlü bahtiyar olmanın yolunu bulamıyorlar.

Ya bir çakır pençe arkadaşa düşüyorlar, ya akraba ahbap şerrine uğruyorlar.

Sessizliklerine, saffetlerine, hilm ve tahammüllerine kurban olup gidiyorlar.

*Hakikat böyle, bütün zahirde olanlar iyilerin sessiz bir şafakta öldüğünü gösteriyor. Elimizden insan olmaktan başka hiç bir şey kalmıyor. Ve dua etmekten gayri hiç bir avuntumuz yok. Güzel insan Nuri Pakdil'in duasına Aminnn..! diyelim.


"Sözümüz eksik, hayatlarımız yarım, kalbimiz sallanıyor içimizde direnmeye hazır hayatlar ver bize Rabbim..!"
ataç ikon Acımak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilhun

Dilhun

@dilhun924

 paylaşım fotoğrafı
Hayat böyleydi. İnsanlar ayrı ayrı yollara dağılırlardı. Kiminin tuttuğu yol, insanı bu Cevdet gibi, muvaffakıyete götürür, kimininkini de benim vardığım şahikaya eriştirirdi. Bu, bir talih, tesadüf meselesiydi. Niçinini, nasılını sormak beyhudeydi.
ataç ikon Acımak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
İlk göz ağrım bu roman, acımanın ne olduğunu öğreten, Zehra'nın hüzünlü dramı. Çok güzel bir roman.
07.04.19 beğen 2 cevap
vildan üstündağ

vildan üstündağ

@vildanustundag

 paylaşım fotoğrafı
Bir kitap farklı bir bakış, farklı bir dünya , farklı bir macera.
ataç ikon Acımak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Radyo Tiyatrosu
İyi akşamlar neokur ailesi 🌸 Uyumadan önce radyo tiyatrosu dinlemek benim için bambaşka bir keyif. Hayalinizde canlanan sesler, yüzler, renkler... Sizi alıp bir süreliğine de olsa götürüyor şu dünyadan... Nedendir bilmem çok da huzurlu hissettirir. Gecenize, hele şu soğuk kış günlerinde, güzel bir yoldaş arıyorsanız, radyo tiyatrosuna bırakabilirsiniz kendinizi. ☺️ Keyifli dinlemeler 🌷
ataç ikon Acımak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Firuze

Firuze

@firuze23 - Antalya

 paylaşım fotoğrafı
-Hatıralarının en güzelleri en eskileriydi ✨
ataç ikon Acımak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum