up
ara
‹ Acımak

Acımak Kitap İncelemeleri

Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Acımak, acıyabilmek önemli bir beceriymiş meğer, Reşat Nuri Güntekin bunu çok iyi anlatmış. Neyin ne olduğunu bilip bilmeden hüküm vermemek gerektiğini bir de... Büyük üstadın bu kitabını okumamıştım nedense, çok beğendim.
ataç ikon Acımak
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Homongolos

Homongolos

@knariqshut

İçimde, bu adamın kitaplarının ayrı bir yeri vardır. Anlatış biçimi, konuları beni çok etkiliyor. Onun da dediği gibi "Benim kitaplarım sizinkiler gibi şuh, çapkın aşk hikayeleri değildi. Bunlar dünyada kendilerini daima yalnız bulmuş insanların, yalnızlıktan bahseden acı, bedbin yazılarıydı." sözü kısaca kitaplarını açıklıyor. Acımak da böyleydi ve kitap hemen bitti.
Son kısımlarında kendimi tutamadım. Ben gibi duygusuz biri bu konularda çocuk gibi ağlıyor. O son satırlar aklıma geldikçe de gözlerim sulanıyor. İçimde adamın acısı öyle bir yer etti ki o acıyı sanki kendim yaşadım.
Yine çok güzel bir kitaptı. Beni can evimden vurdu. Adam sanki kitaplarını, benim taş kalbimdeki acılara bastıra bastıra o taşları kırmak için yazmış gibi. Bu adamın bendeki yerini başka hiçbir yazar dolduramaz galiba.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Acımak
Acıma duygusunu bilmeyen bir öğretmenin, bu duyguyu öğrenmesini konu alan bir romandır.

Bir insanı anlamak için onun iç dünyasını bilmek gerekiyor. Bir kişiye karşıdan bakarken, onun his ve düşünce dünyasını tam olarak anlayabilmek mümkün değildir. Bu yüzden de içteki dünya, görünenden daha önemlidir.

Görünenin her zaman gerçeği yansıtmadığı ve görünmeyenin de zaman zaman sorgulanmasının insanı “doğru”ya bir adım daha yaklaştırdığı konusunu zihninin bir köşesinde tutup, gerektiğinde ihtiyaç duyulanın yapılmasını sağlamanın önemli olduğunu bu romanda iyice hissetmiş oluyor insan.

Hayat seçimlerden ibarettir. İnsanlar prensiplerinden taviz vermeye başlayınca, devamı gelir. Bu yüzden de prensipler belirlenirken, gerçekçi olunursa, bunların dışına kolay kolay çıkılmamış olur. Böylece insan; hem kendi kendine olan saygısını, hem de çevresindekilere olan saygısını kaybetmez. Olumlu bakış açısının her zaman doğru olmadığı ve gerçekçi bir düşünce yapısının sonuçlarının daha mantıklı olacağı konusunu, bu romanda görüyor insan.

Acımanın bir kabiliyet olduğunu, herkesin acıma duygusunu hissetmediğini gayet sade ve akıcı bir dille anlatan Reşat Nuri’nin bu romanını tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Buse_Fangirl

Buse_Fangirl

@busefangirl

Acımak
Çoğu kitap mutlu bir son ile biter.Kötü sonlar alışılmışın dışında . Zehra'nın Acıma duygusunu öğrenmesi için babasını kaybetmesi , bütün gerçekleri babasının ölümünden sonra öğrenmesi ise kitabı okurken yaşayanlar için zor bir bölüm..Okunması gereken bir kitap.Şahsen ben bu kitabı tekrar okuyacağım.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Sinemm

Sinemm

@sinemm

Bir yandan üzülüp bir yandan da insanın içinde hala uyanmamış duyguların olduğunu bilmekten ve bir gün o duyguların teker teker uyanacağına dair içimde oluşan umuttan dolayı çok mutlu olduğum bir eser oldu.Umut dolu bir kitap diyebilirim içinde anlatılan olaylar ne kadar olumsuz ve umutsuz olsa da...
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Yine içime işleyen bir Reşat Nuri Güntekin kitabı oldu ''Acımak''. Elime aldıktan sonra bırakamadım, bütün kitap boyunca hep merak içindeydim. ''Bir baba ile kızının arasında ne geçmiş olabilir ki bu kadar, kızı babasına düşman edebilecek?'', sorusuyla başladım önce, sonra sorularım arttı, onları cevaplamak ise gittikçe zorlaştı.
Acımak... İnsanın ruhundaki derinliğin ölçeği... İnsanı insan yapan ama aynı zamanda insanlıktan çıkarabilen duygu. Onu elbette hissetmeli ama ona dikkat te etmeli. Zira acıyarak acınacak hale düşmek te mümkündür.
Bu eser sayesinde düşündüm, sorguladım, en sonunda da bu kitabı ''İyi ki okudum'', dedim. Siz de okumakta geç kalmayın!
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Fatma Karagöz

Fatma Karagöz

@fatmakaragoz1

Reşat Nuri Güntekin kitaplarını zaten çok severek okuyorum. Bu kitabı bence muhteşemdi. Çok duygulandım çok üzüldüm nasıl bir ailedir diye sorguluyor insan böyle hayatlar var mıdır diye de düşünüyor. Bence okumayanlar varsa mutlaka okumalı tavsiye ederim.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

İçimin cızzz etmesiyle birlikte sonlandırdım kitabı. Kitap 160 sayfadan oluşuyor. Bir yalanla geçirilmiş bir ömür, 'daha fazla'sının hırsıyla mahvedilmiş hayatlar ve telafisi olmayan pişmanlıklar... Altı üstü 160 sayfacık olan kitapta bunları bulacaksınız.

Reşat Nuri Güntekin'in okuduğum ilk kitabıydı. Bilemiyorum sizlerde benzettiniz mi ama ben yazarın üslubu ile Sabahattin Ali'nin üslubunu birbirine çok yakın buldum. Kesinlikle olay örgüsü, akıcılığı ve betimlemeleri çok başarılı.

Ben, ön yargıların pişmanlığa; nefretin acıma duygusuna dönüşmesini içim sızlayarak okudum. Sizler de bir ömrün kısa özetini okuyup ders çıkarmak isterseniz tercih edebileceğiniz bir eser diyebilirim.
ataç ikon Acımak
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
ilknur doruk

ilknur doruk

@ilknurdoruk

Bu kitaptan cok bir sey beklemiyordum ama bir solukta biten bir kitapti harikaydi gozleriniz kizarincaya kadar aglayacaginiz bir kitap okumanizi siddetle tavsiye ederim ...
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas

Acıma Duygusu...
Reşat Nuri'yle tanıştığım bir eser. Kısa ve öz oluşuyla bir solukta bitip tükendi. Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz, aslında hiçbirşeyin göründüğü anlatıldığı gibi olmadığının bir kanıtı.
Acıma duygusunu yitirmiş olan öğretmen Zehra.. Bir yanda yaşam öyküsü.. Annesi babası.. Babasını yanlış tanıyışı.. yaşadıkları sebebiyle ,acıma duygusunu yitirmiş, genç bir bayan.. Tüm o içsel hesaplarıyla büyümüş, sonrasında da taki babasının günlüğünü okuyana dek acıma duygusundan bir nebze nasibini almamış olan bi baş muallim.. Günlükten sonra değişen duyguları, acıma duygusunu yeniden tatışı, ve zamanı geri alamaması. Geç gelen pişmanlık.. Daha ne denir ki.. Muhteşem bir eser.. Muhteşem bir dil.. Yalın, anlaşılır, içten.. Bir çırpıda okunan, sıkmayan gerçekci bir yapıt.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
volkan köstek

volkan köstek

@volkankostek

Kitaptaki hadiselerin yaşanmış olma ihtimali çok yüksek ve bundan dolayı kitabı okurken adeta bir film şeridi gibi hadiseler gözümün önünde canlandı.Böyle derin ve etkileyici kitaplar okuduğumda kendimi toparlamam biraz zaman alıyor.Konu bakımından ve yazarın anlatım şeklinden qerçekten nadide bir eser.
ataç ikon Acımak
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Fatih

Fatih

@nuhtufan

Hic birsey gorundugu gibi degildir
Bilmiyorum benim as okudugumdan midir yoksa baska sebeplerden midir ama bu kitap neden en cok okunan kitaplar arasinda degil anlamak hakikaten mumkun degil, 150 sayfalik kisacik hikayede size hayattaki hic birseyin gorundugu gibi olmadigini delilleriyle,mukemmel hikaye orgusuyle rahat rahat anlatiyor hele o sondaki cumleyle tum kitabi ozetleyip tek bir cumleyle tum kitabin sonuc kismini anlatmasi, tam anlamiyla saheser, okumayanlar kesinlikle okumali
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Nalan

Nalan

@satirlararasindakaybolanbiri

Kitabın son sayfalarında gözlerim dolmaya başladı ama bittiğinde kendimi tutamadım saatlerce ağlamıştım.Bu kitap sayesinde öğrendiğim en güzel,en anlamlı şey hiçbir şeyin göründüğü gibi olmaması.Artık başıma ne gelirse gelsin en ince ayrıntısına kadar inceleyip ona göre tepki veriyorum.Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum.Eğer okumadıysanız eksiksiniz demektir.
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Elmas Şener

Elmas Şener

@elmas77

Bu kitabı okumayı arkadaşımın sayesinde okumak nasip oldu. Kitap arkadaşlığı sayesinde, yani birbirimizle kitaplarımızı paylaşıyorduk,o da bana bu güzel kitabı vermişti bende ona Erdal Demirkıran'ın Sadece başbakan okusun kitabını vermiştim.Güzel bir kitap arkadaşlığımız olmuştu ve bu arkadaşlık farklı güzel yönde ilerlemiş sevgiye dönmüştü iyi ki onunla tanışmışım ve bu kitabı bana vermiş çünkü bu kitabı okumayı hiç düşünmezdim neden bilmiyorum ama itici geliyordu,fakat yanılmışım :)
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Nur

Nur

@raziyeuysal

acımak
gerçekten okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum .kurgunun çarpıcılığı bir tarafa insan tahlilleri, betimlemeler o kadar kusursuz ki insanın gözünde bir film canlanıyor adeta. Tek sayfasında bile sıkılmadım .Tabi hikayenin kalbimi sıkıştırmasını saymazsak..
ataç ikon Acımak
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
/ 4