up
ara

Vejetaryenliğin Yararları

Vejetaryenliğin Yararları Konusu ve Özeti

Vejetaryenliğin Yararları
Vejetaryenliğin Yararları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Mehmet Kanar
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753638302
Sayfa: 73 sayfa
Modern İran edebiyatının büyük ustası Sadık Hidayet'in Yararları, vejetaryenliği kişisel bir seçim olmaktan öte, bir dünya görüşü olarak ele alıyor."İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece."Vejetaryenliğin Yararları, Mehmet Kanar tarafından Farsça aslından dilimize çevrildi.
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

-her kim ki et yiyor, eğer yediği o etin hayvanini yakalayıp, özellikle kendi kesip, yenilecek hale getiriyor olsaydı, o eti yemezdi. kimse yenilen / kesilen hayvanin iniltilerini duymadığı, akan kanını görmediği, can çekişirken izlemediği için eti kolaylıkla boğazından geçirebiliyor.

doğal olarak etobur hayvanlarda bu konuda en ufak bir iğrenme/yürek burkuntusu söz konusu değildir.

-etobur hayvanlar yiyeceklerini (av’ını) kemik,et,damar,sinir,yağ,sakatat ayırmaksızın hepsini birden tüketiyor ve de hiçbir pişirme,hazırlama bekletme gibi bir isleme ihtiyaç duymadan, insanlarsa etin sadece hoşlarına giden yerlerini tüketiyor ve maalesef pişirmeksizin bunu tüketemiyor.

yani etoburlar için et sadece bir yiyecek anlamına gelirken, insanlar için et, bir mide düşkünlüğü yani zevk tatmini anlamını alıyor.

bu sebeple her gün milyonlarca hayvan bu tatmin için katlediliyor. bu hayvanların bir çoğu maalesef hiç ama hiç güneş görmeden hayata veda ediyorlar, ancak vücudunun sığacağı mikroskobik bir alanda yaşıyorlar, inanılmaz yapay bir şekilde beslenip yetiştirilip vakti gelince de sofralarımıza konuk oluyorlar. (mcdonalds,burger king,kfc..gibi)

ne gariptir ki insan dışındaki hiçbir varlık kendi besinini hazırlamaya/pişirmeye gereksinim duymaz.

-insanların hayvanlardan daha ustun olduğu noktasından hareketle insanin daha güçlü olması ona işkence yapma hakki yerine ağabeylik sorumluluğunu yükler. yani esasen onun hayatini kolaylaştırması,iyileştirmesi ve geliştirmesi gerekir.

-olaya anatomik olarak bakıldığında ise, etoburların köpek dişleri diğer dişlerine kıyasla çok daha uzun ve birbirinden uzak iken, insanların diş uzunlukları neredeyse birbirini aynisi ve birbirine çok yakın (otoburlarin benzeri).

insanların bağırsakları etoburların tersine çok uzun, bu yüzden sindirilen et bağırsaklarda uzun sure geçirdiğinden orada bozuluyor ve çevresine zarar veriyor.insan bünyesinde oluşan bazı hastalıkların kaynağı olarak da buradaki bozulma gösterilmiş kitapta.

kitapta değinilen bir çarpıcı örnek olarak da amerika’da “kasap”lara cinayet davalarında şahitlik yaptırılmaması mesleklerinden dolayı (ölüm’e karşı olan duyarsızlıklarından dolayı.)

kitapta ayrıca, yazarın “mükemmel besin” olarak adlandırdığı (vücudun temel ihtiyacı olan maddelerin hepsini zengin olarak bir arada ihtiva eden) yiyeceklerin bir listesi ve et ile karşılaştırmalı olarak analizleri mevcut.

vejetaryenliği tadından dolayı bir yemek ayırma fikri olarak görmemek gerekiyor, bu bir felsefe ve kişinin dünya görüşünü yediği ve içtiğine yansıtmasıdır.ayni zamanda kapitalist, dayatmacı, sorgulamanın olmadığı bir düzene de bir başkaldırıdır.

gerçekten insan yaşamı için et yemek kaçınılamaz bir gereksinim midir ?
ataç ikon Vejetaryenliğin Yararları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Sadık Hidayet hayatının her yönüyle ilginç bir insan. Vejetaryenliğin Yararları'nda ise ''neden et yeriz? Yemesek ne olur? Biz etçil miyiz otçul muyuz?'' gibi sorulara yanıt vermiş. Kitap güzel tabii ki tezini heyecanla savunuyor ama tökezlediği birkaç yer var. Mesela İslami düşünürlerin et yememeyi savunması neden normal karşılanmış Hidayet tarafından? Bu çok ilginç kurban bayramı gibi bir ibadete sahibiz. Diğer yandan dünyanın her yerinde kurban törenleri yapılıyor bu sadece bize özgü değil ama bizim vejetaryenliği buradan savunmamız da pek mümkün görünmüyor. ^^ Genel hatlarıyla bilgilendirici bir kitap.
0 yorum

Vejetaryenliğin Yararları - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Yüreğimizden gelen doğal, yapmacıksız duyguları zorla bas­tırmadığımız sürece insanın içinde diğer canlıları öldürme ve canını yakmaktan nefret etme duygusunun var olacağı açıktır. Ve yine hiç kuşku yok ki, insanlar yedikleri hayvanları bizzat kesrnek zorunda kalsalardı, çoğu et yemekten vazgeçerdi.
ataç ikon Vejetaryenliğin Yararları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Yargıç, imam, öğretmen, şair, edip, ressam, yazar ve hayatta para ve boğaz düşkünlü­ğünden daha yüce emellerin olduğunu sanan herkesin midesi, düşünmek istedikleri vakit, bu canlıların leş ve pıhtılaşmış kanlarıyla dolu. Bu hal, hayvanlara işkence etmek bir yana, hiç gerek yokken insanın acıma duygularını ve doğadaki varlıklarla birleşmesini kendi içinde zorla bastırması nedeniyle çok korkunçtur.
ataç ikon Vejetaryenliğin Yararları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

“Kendilerini savunamayan milyonlarca zararsız hayvanı öldürmekle insan, kendini alçaltmakla kalmadığı gibi, hiç gerek yokken vicdanındaki intikam çığlıklarını zorla bastırır. Bütün et yiyenler insan ahlakını alçaltmada elbirliği etmişlerdir ve hayvanlara işkence etmekle sorumludurlar.”

s. 51.
ataç ikon Vejetaryenliğin Yararları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum