up
ara

Kral Oidipus

Kral Oidipus Konusu ve Özeti

Kral Oidipus
Kral Oidipus kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053604310
Sayfa: 56 sayfa
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir iç yapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir.
Tayfun

Tayfun

@sessizim

Kader bükülmez, ondan kaçış yoktur. Eğer ki yaşanılacak bir durum söz konusuysa, bu elbet yaşanacaktır, buna engel olunamaz. İstediğin kadar önlem al, istediğin yere kaç yazgında seninle beraber adımlar bütün yolları.

Sophokles MÖ 400-500 yılları arasında yaşamış, Yunan tragedyasının akla gelen ilk ismidir. Sayısız ödülle dolu bir yaşamı vardır. Konu işleniş ve kendine has tarzıyla Tiyatro tekniğinde sayısız yeniliklere öncülük etmiştir.

“...son gününü görmeden hiç kimseye mutluluğa ermiş demeyin!..” (Alıntı)

Antik Yunan oraklelerin, kâhinlerin ve tanrıların hükmünde yaşanılan bir bölgeydi. Hatta zamanı da katarsak eğer o dönemlerde gerek Yunan’da, gerek Mısır’da ya da Anadolu gibi bütün yerleşim birimlerinde kehanetler insanların nasıl yaşayacağını, nasıl öleceğini ve dahi sonuçlarıyla bütün uyruklara yön vermekteydi. Özellikle İzmir’de bulunan Apollon’a ait Delphoi Tapınağı bu kehanetlerin merkeziydi.

Oidipus Yunanca bir kelime olup şiş ayaklı anlamına gelmektedir. Kehanetin ana kahramanları Oidipus’un babası Laios’tur. Mitolojiye göre Thebai kralı Laios, Pelops’un oğlu Khrysippos’a karşı ilgi duyar. Onu kaçırır ve tecavüz eder. Bu yakışıksız ilişkiye çok kızan Pelops Laios’u lanetler. Kehanet ise Oidipus’un doğacak oğlu babasını öldürecek ve Laios’un karısı İokaste yani annesi ile evlenecekti.

“Ey insanoğulları!
Ömrünüz bence bir hiç.” (Alıntı)

Tragedyamız ise tam bu kehanetin ardından başlar. İokaste doğan çocuğunu öldürmek için saraydan birisine verir ve ormana bırakmasını ister. Ormana bırakılan Oidipus topuklarından delinip, bağlanılmış bir şekilde çoban tarafından bulunur ve çocukları olmayan Korinthos kralı Polybos ile karısı Priboia‘ya verilir. Zaman ilerleyip Oidipus büyüdükçe etrafındaki konuşmaları da algılamaya başlar ve hakkındaki kehaneti öğrenir. Öz bildiği anne babasına zarar vermekten kaçınan ve duyduğu bu kehaneti netleştirmek için ise Delphoi Tapınağı’nın yolunu tutar. Buradan sonrası Tragedyanın konusu olduğundan dolayı spoiler vermemek için kesilmiştir. Hikâyenin devamı üçlemenin ikinci kitabında devam edecektir.

“Kibrin, azametin çocuğu: Zalim,
Taşkınca beslenip büyüdükçe,
Görür kendini yükseklerde,
Bilmeden akıbetini, gafil;
Düşer derin uçurumlara.” (Alıntı)

MÖ beşinci yüzyıla kadar diyebiliriz ki tragedyalar mutluluk, sevinç ve tebessüm ile kahramanlık hikâyeleri, efsaneleri anlatırdı. Ancak o tarihten sonra dönemdaşları Aiskhylos, Euripides ve Sophokles tiyatroya birçok yenilik katmakla kalmamış; dram, trajedi gibi türleri de kazandırmıştır. Kral Oidipus’ta bu trajedilerin en başında gelen örneklerden bir tanesidir. Mutlak bir yazgı, kaderden kaçma girişimi ve gücün verdiği kibir. Karakterlerdeki kararlılık ve bilge kişiliği gerçekten okunmaya değer. Kadercilik ile savaşan Oipius aklın ve muhakemenin gücünü kendinde barındırıp, olayları çözümler ve kaderine razı olur. Ustalıkla konuya hâkim olan yazar insan kişiliğinin en derinine kadar inip, birbirinden güzel mesajlar vermeyi de asla ihmal etmiyor. Hatta yazımından 2400 yıl sonra “Oidipus Kompleksi” diye psikoloji biliminde yerini dahi alıyor.

Kitabım Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan ve çevirisi okuru üzmeyecek şekildedir. Baskı kalitesi yerinde ve neredeyse nokta hatası yoktur. Güzel bir çevirmen önsözü ve Sophokles hakkında bilgi verdikten sonra oyun başlamaktadır. Akıcılık, şiirsellik, karakterler arasındaki uyum ve kurgunun devamlılığı oyunun sonuna kadar sürmektedir. Oyun bittikten sonra ise maddeler halinde çevirmenin oyunu daha iyi anlayabilmemiz için eklediği sonnotlar ile eser noktalanmaktadır.

“...ruhun acılardan kurtulması huzur doğurur.” (Alıntı)

Sözün özü; eser türünün en iyilerinden bir tanesi olması sebebiyle okunulası ve tavsiye edilesidir. Okumadan evvel Oidipus kehaneti ve Thebai şehri hakkında bilgi sahibi olmak okur için gerek gördüğümdür. Kesinlikle yüksek sesle ve keyifle okunma isteyen bir eserdir ve kendisiniz bu zevkten mahrum bırakmayınız.

Sevgi ile kalın.
ataç ikon Kral Oidipus
8.6 (28 oy)
1 yorum
NurcaN (@atanur)
Freud ensestin erkek yaşamında ki etkisini anlatmak için yazınızda bahsettiğiniz tragedyaya atıfta bulunarak "oidiupus kompleksi" tanımını yapmıştır.
09.06.19 beğen 1 cevap
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Oyuna inceleme eklemeden önce Tiyatro tarihinden bir bölüm eklemek istedim; “Tiyatro ilk kez Bereket ve Bitkiler tanrısı Dionysos'u kutsamak için düzenlenen şenliklerde ortaya çıktığı söylenir. Sosyal itibarla doğrudan ilgiliydi. Tanrı adına bir yarışma yapılır ve en iyi oyun hazırlayan kişinin itibarını arttırırdı.

Tragedya efsane ve mitleri konu edinir. Topluma dinsel, ahlaki ve siyasi mesajlar vermeyi amaçladı. Sophokles gerçekçi gözlem öğeleri katılarak trajediyi teknik yetkinliğe ulaştırmıştır. Sophokles oyunlarında dekor kullanan ilk tiyatro yazarıdır.”

Kral Oidipus kaderciliğe başkaldırmış ve kaderinden kaçabilmek için annesi babası sandığı kişilerden kaçmış fakat kader yine de peşini bırakmamıştır. Kitap “kaderde ne varsa o gelir başa” mesajıyla son buluyor.
ataç ikon Kral Oidipus
8.6 (28 oy)
0 yorum
Sophokles'in etkili olan tragedyalarından biride kral oidipus ve başından geçen olaylardır. Aslında olaylar Kral Oidipus'tan bağımsız olmakla birlikte en çok Oidipus'un etkilenmesi beni etkiledi. Eserde öldürülmesi için götürülen oidipus'un bir çiftçi tarafından bulunduktan sonra büyütülmesi ve gelişen olaylar çevresinde babasının ölümünden sorumlu tutulması ve BİLMEDEN annesi ile bir ilişki yazamış olması bahsedilir. Ve yine Sigmund Freud'un kuramında yer alan Oidipus Kompleksi, erkek çocuğun annesine olan aşkı sözleriyle ifade edilir. Tragedya severlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir.
ataç ikon Kral Oidipus
8.6 (28 oy)
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Kral Oidipus

Sophokles; Çeviren: Bedrettin Tuncer; Üçüncü Basılış; M.E.B. Yayınları; 87 Sayfa (10) (27.05.2012)

Yunan trajedisinin en kuvvetli örneği olan bu eseri psikanalize meraklı olanlar okumalı.'Derdim var' diyenler mutlaka okumalı.

Eseri iki kez okudum.11 Aralık 1994 Pazar günü okumuşum ilk olarak.Daha sonraları eser hakkında pek çok defa atıfta bulunulduğunu gördüm ve bir defa daha okudum.
ataç ikon Kral Oidipus
8.6 (28 oy)
0 yorum
Fatolina

Fatolina

@fatolina

Kötü kaderin oynadığı insanlar.. Akıldan çıkmayacak konusuyla olduğu yeri hakeden bir kitap.. Tiyatro sahnesi gibi yazılmış.. Mutlaka okunmalı.. Hayatınızı biraz daha anlamanızı sağlayacak.. Fonda Kahpe Felek Bana Nettin Neyledin parçası da çalmalı.. Dinlemeyi sevenlere anlatılmalı.. Buna benzer konuları olan kitaplar varsa bulunmalı..
ataç ikon Kral Oidipus
8.6 (28 oy)
0 yorum

Kral Oidipus - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
SODOMCU BABA

SODOMCU BABA

@demindensimdiyegeldim

Kral Oidipus paylaşım fotoğrafı
"Annemle evleneceğim diye korkma,
çünkü birçok insan bugüne kadar
rüyalarında anneleriyle yattığını görmüştür.
Bunlara önem vermeyenler
yaşamlarını rahat geçirirler"

Pek güzel demişsin Sophokles. Âlâ.
ataç ikon Kral Oidipus
8.6 (28 oy)
10 yorum
SÜLEYMANCI (@kavalbaz)
Aliyulala fevkalde bir paylaşım olmuş üstadım elinize sağlık
24.12.17 beğen 2 cevap