up
ara

Erken Kaybedenler

Erken Kaybedenler Konusu ve Özeti

Erken Kaybedenler
Behzat Ç. - 10.Yıl Özel Baskı kitabının da yazarı Emrah Serbes tarafından kaleme alınan Erken Kaybedenler kitabı Öykü, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789750506765 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Erken Kaybedenler isimli kitap 143 sayfadan oluşuyor. Kitap Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Erken Kaybedenler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750506765
Sayfa: 143 sayfa Basım Tarihi: 1970
Ankara polisiyeleriyle tanıdığımız Emrah Serbes, bu defa direksiyonu kırıyor ve edebiyatımızda pek de işlenmemiş bir başka meseleye el atıyor. Erkek çocukların enerjik, hüzünlü, alengirli dünyasına giriyoruz...Baba çalışıyor, anne ev hanımı, muhafazakârlığın kalesi...İşçiler, yoksullar, teyzeler, abiler... Kolay ağlayan sert adamlar... Taşra seyrekliği, mahallenin kalabalığı... Kıskanç, gururlu, saf ergenler... Emrah Serbes, çabuk öfkelenen, kolay vazgeçen, baştan çıkmış erkek çocukları konuşturuyor... Kederli, insana dokunan komik hikâyeler bunlar..."Dizinin dizime değişi, Handan'ın annesi için bir kelebeğin kanat çırpışıysa benim için kasırgaydı. Kaç sene geçti, hâlâ unutmam, günde en az beş sefer aklıma gelir. Biliyorum bu durumun, kökeni memeden kesildiğim güne kadar uzanan psikolojik nedenleri vardır. Ama bir kadını unutulmaz yapan şey, bir vakitler ona duyulan arzunun şiddetiyle doğru orantılı değil midir? O arzunun kıyısında, gerçekleşme olasılığının tam yanı başında, sanki arada başka hiçbir engel yokmuş gibi rahat davranabilmekle, kendini o tatlı yanılsamaya kaptırabilmekle doğru orantılı değil midir? Bu olgunun da mı sorumlusu benim mutsuz geçen çocukluğum? Cevap? Yok! Kalırsın öyle..."Taşrada ve kâinatta, yapayalnız kalmış erkek çocukların hikâyesi...Erken Kaybedenler... Yoldan çıkmış bir neslin manifestosu...
Kamer

Kamer

@kitapsiz2

hep kaybedenler :)
Bu kitap da adını sık duyduğum paylasimlarini cok gördüğüm tıpkı kürk mantolu madonna gibi alıntılarını sosyal medyada ezberledigimiz icin okumaya gerek duymadigim kitaplardandi. Ama deselerdi ki Nick Hornby etkisi yaratacak, 1 sn beklemezdim okumak icin. Şahane bir kitap.
Kitap 8 öyküden oluşuyor. 8 erkek çocuğunun hayata, aşka, karşı cinse bakışını kendi ic dünyalarını anlatıyor. Cok etkilendiğim bir kitaptan boyle gelisi güzel bahsetmek istemezdim ama zaten çok tas.akli yazi yazabiliyor olsam bu kıytırık sitede inceleme yazmazdim.

Her neyse, ilk bölüm Anneannemin Son Bölümü. Kitaba yeni başladığınız ve hikayenin çoğunun erkek karakter uzerinde toplandığını yeni yeni fark ettiğiniz icin biraz yadirgiyorsunuz, esprili anlatimla çokça eğleniyor, duygusal vuruslarla huzunleniyor, finaliyle ters koseye yatıp teslim oluyorsunuz artık yazara. Mükemmel bir dili var Emrah Serbes'in. cocuklari anlattigindan dili basitlestirmesi, hayal dünyalarını daha ironik ve karmaşık yapilandirmasi ve küfürlü agizlariyla baya eglendiriyor okurken.
"Kendini kandirmaca, en sevdiğim oyun.... Kendini kandirmadan yasamanin ne anlami var. Çıplak gercekler kimi tatmin edebilir ki ? Bir dervis ya da manyakoğlumanyağin teki değilseniz olaylari kucultmeden ya da büyütmeden, oldukları gibi kabul ederek yasayamazsiniz."
Gayet makul.
Harika bir olay hikayesi var ilk bölümde en cok etlilendigim sorulsa bunu soylerdim sanırım. Hem etkileyici hem eglendirici hem hüzün verici..

Mesela facebookta twitterda her yerde paylasilan sozleri mevcut bu kitabinda. Ama yapilacak en büyük hata sanirim bu alintilarla yetinip kitabi okumamak. Insanlarin siktiriboktan ask acilarini tarif etmek icin kullandiklari bu alintilar yazar tarafindan kitapta oyle bir yerde veriliyor ki "sıcayim hayal dunyama diyorsunuz. Dert edecek milyonlarca sey varken ya da belki de hiçbiri icin dert etmeye degmeyecek kısa bir hayat yasiyorken yemisim askini da izdirabini da diyorsunuz..

"Çünkü büyüdükçe arzularim küçüldü, saskinliklarim küçüldü, beklentilerim küçüldü. Büyüdükçe öyle küçüldüm ki içimde taşacak bir şey kalmadı. Büyümenin bir bedeli varsa işte bu, yarım metre uzadım, yirmi kilo aldım ve dunyadan vazgeçtim. "
(Sizin boktan aşk acilariniza hic benzemiyor aslında değil mi ?)

Ve ilk bölüme dair çarpıcı bir alıntı daha.
"Beni boş ver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin ? Senin heyecanların neler, tutkularin neler, hayal kirikliklarin neler? Su hayatta basın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak insan kimdir ? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatrini sor bu vesileyle. Yoksa sen de birgün benim gibi yapayalnız kaldığında, ufacık bir seyi danışmak icin bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu söZlerimi harcanmış yillarimin manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü büyük bir tecrübeyle konuşuyorum, tecrübe istiraptir güzelim ve zannettiginden cok daha fazla ıstırap cektim. İstersen sonra yine arasalim, daha 64 dk bedava konuşma hakkım var çünkü"

Ikinci hikayede o cocuk oyle bir gizleniyor hikaye oyle bir akiyor ki, ortalarina kadar yanlış anlıyorsunuz ya da ben fazla safca okudugumdan sonra sonra belirginlesiyor her sey ve yine hüzün arzu cocukluk hepsi bir arada hücum ediyor benliginize.

Üçüncü hikaye tam bir çocuğun kaleminden çıkmış gibi. Cocukluk asklari cocukluk telaslari o kadar net bir bicimde yansımış ki hikayeye. Sanki simdi ne aci cektiysek küçükken de aynilarini yasamis, ask adina ayni hislere bulanmışiz hissini sıyırıp atıyor insanin uzerinden. Kucukken ne kadar safca ve cikarsiz dusunebildigimizi vuruyor yüzümüze. Keske hic buyumeseymis diyorsunuz en azindan kalbimiz.

Diğer bölümlerden cok etkilendigimi söyleyemem ama arada yine muazzam betimlemeler vardi. Hemen onlari da paylasayim.

"Sonuçta kendini özel zannetmeyeceksin, çok üzücü bir sey ama böyle. Birgün oleceksin ve hayat devam edecek. "

"Bu hain aşağılık dünyanın gemisi batarken gururla gulumseyebilenlere ne mutlu! Ne mutlu aşkları yüzünden haysiyetlerini kaybetmeyi göze alan adamlara."

"Sonuçta sevilen her kadın güzel bir şarkıdır, bütün sözlerini hatiayamazsin belki ama melodisi aklında kalır. "

"Unutmanın acısı ayrılığın acisindan farklı. Ayrılık hüzne yakın, unutmak kasvete. Yani birini er gec unutmaya mahkum olduğunu bilmenin kasvetinden bahsediyorum. Birini yavas yavas unuttugunun bilincine vardığın anların sıkıntısından bahsediyorum. O kişinin parça parça silinip alakasız hatıraların arasına karışmasından bahsediyorum. Belki de neden bahsettiğimi bilmiyorum, sadece üzülüyorum, vasıfsız keder "

Iyi okumalar..
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Kahkaha Garantili
Benim ilk Emrah Serbes okuyuşumdu bu kitap. Ben gibi Emrah Serbes’i çoğu insan Behzat Ç. ile tanımıştır belki ama kitabı da çok hoştu. Sekiz erkek çocuğunun kısa kısa hikâyelerinden oluşuyor. 80-90’lı yıllarında çocuk olan erkekler, bu hikâyelerde kendinden birçok şey bulacaklardır. Kitaptan yüksek bir beklentim olmadığı için bana güzel geldi. Kitap erkek çocuklarının kaybediliş öykülerini anlatıyor. Okurken öyle kahkahalar attım ki ilk kez bir roman okurken bu kadar güldüm diyebilirim. Her biri ayrı keyif verdi hikâyelerin. Ergenlik dönemi erkekler için unutulması zor bir dönem gerçekten, içine pervasız, bencil, cesur ve alabildiğine komik bir şey giriyor insanın. Yazar o şeyi öyle güzel anlatmış ki. Çocukluktan ayrı, ergenlikten ayrı hikâyeler hepsi Türk erkeğinin gelişimini anlamaya yardımcı. Küfürler filan çok geçiyor haliyle ama hiç rahatsız edici olmamış bence, hem de tam dozunda olmuş. Halk dilini çok iyi kullanmış. Kitabı okurken edebi bir yön aramadım bu da ayrı bir mesele tabi. Bazı hikâyeler o kadar tanıdıktı o kadar bizdendi ki üslup çok güzeldi. Her hikayenin içinde sosyal mesajlar da çoktu. Çoğu kimse bu tarzı beğenmemiş ama ben çok beğendim. Çerez diye nitelendirdiğimiz günü birlik kitap listesinin ilk sırasına ekleseniz iyi edersiniz. 134 sayfalık bir kitap ve çok anlamlı, sempatik. Kanaatimce de tebessüm garantili.
İyi Okumalar
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba 8 verdi
0 yorum
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim - İstanbul

erken kaybedenler
Ben daha ilk öyküyle tav oldum Emrah Serbes’in diline, akıcılığına, erkek çocuklarının masum ruh hallerine… En yaramazları Erhan’ı bile nasıl masuuumm nasııl:)

ilk öyküyle dedim, anane favorim. Torunuyla olan ilişkisi hele tam benlik. Ondan başka kimseye tahammülü yok, kimseyi takmaz ve “her şeyden önemlisi bitmek tükenmek bilmeyen yalnızlıklara katlanabilme gücüyle gönlüme taht kurmuş bir tipleme.” Ananeler ölmesin Allah’ım nolur.

Okurken kendimi tebessüm ederken yakalamayı seviyorum ama bu hikayelerle kahkaha atarken yakaladım kendimi. Hüzünlü, duygusal yerleri de oldu zaman zaman, o ruh hali yok bende pek:)

sevdiğim yerlerden,

” – Hasta mısın evladım? Söyle bana, neyin var neden kırdın lambayı, yapma böyle…

– Beni görünce yanmıyordu baba. Görmezden geliyordu, kaç sefer yok saydı beni. ”

“ Çünkü büyüdükçe arzularım küçüldü, şaşkınlıklarım küçüldü, beklentilerim küçüldü. Büyüdükçe öyle bir küçüldüm ki içimde taşacak bir şey kalmadı. Büyümenin bir bedeli varsa işte bu, yarım metre uzadım, yirmi kilo aldım ve dünyadan vazgeçtim.”

“ Ben mutsuzluğa karşıyım,dedim.”
” Neden?”
” Çok fazla mutsuz insan var.”
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İçinde kısacık hikayelerin bulunduğu-ya da yaşantılar anılar da diyebiliriz- keyifli bir yolculuktu...Yazılanları düşünmesem bile gözümün önünden aktı gitti;caddeler,dükkanlar,sokaklar,hepsi çok canlıydı ;cam kırdım,öğretmenime telefon ettim,dayak attım,aileme kızdım...
Okurken hiç sıkılmadığım ,genellikle de gülümseten cümlelerle dolu,10-18 yaş arası gençlerin çocukların ergenlikle gençlik arasında, başlarında esen kavak yellerini, aşk maceralarını,aile yaşantılarını,arkadaşlık adına yaptıkları saçmalıkları ,pişmanlıklarını akıcı bir dille aktarmış Emrah Serbes; bir kaç kişinin günlüğünden sayfalardı sanki....
Tadı damağımda kalan -özellikle son iki bölümü çok beğendim- bir kitap oldu.
Bu kitabı okumama ve Emrah Serbes'le tanışmama vesile olan sevgili kitap kardeşim Ahmet Samsa'ya (@samsa) çok teşekkür ederim :)
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba 10 verdi
1 yorum
ahmet-samsa (@samsa)
ne mutlu bana beğendiysen @haribu çok güzel anlatmışsın kitabı :)
24.12.15 beğen cevap
erman güneç

erman güneç

@ermangunec - Çanakkale

işte kitaplarda aradığım samimiyet bu.arıyorum boyle zaman zaman; dizilerden behzat ç. de bulmustum o samimiyeti en nihayetinde onun da yaratıcısı E.Serbes.diyaloglar kişiler hep içimizden yani okurken kendini yerine koyuyosun rahatlıkla her ne kadar biz kitaptaki karakterlerin curetkarlıklarının yanından geçemeyecek olsak da o yaslarda.. ama diyorum ki ''heh ben de boyle salaklıklar yapıyodum boyle dusunuyodum işte'' diye.hatta bazı bolumlerde karikatur karakteri fıratı getirdi aklıma o bahsettigim salaklıklar.bir de o kitaptaki ruhsal çöküntülerin içine sızmış ''gulsem mi aglasam mı'' durumları var ki ben hepsine gulmeyi tercih ettim ve hakikaten kahkahalara bogularak agız dolusu guldum.sonuc olarak ergenlik çağındaki bir erkek cocugun psikoseksüel gelişimi, aile ilişkileri vb. durumları farklı yonleriyle ele alan bikbikbik...
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba 8 verdi
0 yorum

Erken Kaybedenler - S41

Kooperatifin bahçesinde maç yaparken hep yanımıza gelir, kale direği niyetine koyduğumuz taşların yakınında durur, öylece bizi seyrederdi. Çok güzel bir kızdı, ismi Aycan. Kafasına top gelecek diye korkardım. Berbat oynadığımdan beni kaleye geçirirlerdi. Kaderime razı olup kısa sürede benimsemiştim kaleciliği. Hatta kararlılığımı gören babam bir kaleci eldiveni bile almıştı geçen yıl, giye giye yırtıldı. Aycan maç bitene kadar hep yanımda dururdu. Başka kız olsa laf atardık, 'Erkek Fatma' diye dalga geçer, ruh halini bozup kovalardık. Ama Aycan'a bir şey diyemiyorduk. Çünkü Korhan Ağbi'nin kardeşiydi.
Uğur Arıcı tarafından eklenmiştir.
Duygu Ertuğrul

Duygu Ertuğrul

@duyguertugrul0 - Ankara

“Ben muhafazakârım canım. Muhafaza etmek istediğim şeyler var. Bunların başında da sen geliyorsun.”
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rumeysa Çolak

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak - Muğla

Unutmanın acısı, ayrılığın acısından farklı. Ayrılık hüzne yakın, unutmak kasvete.
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rumeysa Çolak

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak - Muğla

Çünkü büyüdükçe arzularım küçüldü, şaşkınlıklarım küçüldü, beklentilerim küçüldü. Büyüdükçe öyle küçüldüm ki içimde taşacak bir şey kalmadı. Büyümenin bir bedeli varsa işte bu, yarım metre uzadım, yirmi kilo aldım ve dünyadan vazgeçtim.
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Caner

Kübra Caner

@septemblues - İstanbul

“Okulun ilk günü silgi istemiştim ondan. Silgisini ısırıp ikiye bölmüş, yarısını bana vermişti. Ben de ona âşık olmaya karar vermiştim. Sıramı değiştirip onun arkasındaki sıraya geçmiştim. Din dersi dışındaki derslerde çaktırmadan saçıyla oynuyordum. O da bir şey demiyordu.”
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Begüm Güler

Begüm Güler

@uykugereksiz - İzmir

Apartmanın girişindeki lambayı sen mi kırdın Bülent?”
“Hangisini?”
“Otomatik yanan, sensörlü lamba.”
“Hayır.”
“Komşu görmüş, yalan söyleme. Süpürge sapıyla kırmışsın dün gece.”
Önüme baktım.
“Neden kırdın?”
Cevap yok.
“Hasta mısın evladım? Söyle bana, neyin var, neden kırdın lambayı, yapma böyle…”
“Kırdımsa kırdım, ne olacak! Çok mu değerliymiş?”
“Lamba senden değerli mi evladım, lambanın amına koyayım, lamba kim? Yöneticiye de dedim. Lambanızı sikeyim, kaç paraysa veririz. Sen değerlisin benim için.”
“Beni görünce yanmıyordu baba.”
“Nasıl ya?”
“Görmezden geliyordu, yanmıyordu. Kaç sefer yok saydı beni.”
“E beni görünce de yanmıyordu bazen, böyle el sallayacaksın havaya doğru, o zaman yanıyor.”
“Hadi ya! Sahiden mi?”
“Evet. Ucuzundan takmışlar. Bizimle bir alakası yok.”
Babama sarıldım yıllar sonra.”
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
34
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
Ferit Baran Kaya

Ferit Baran Kaya

@feritbarankaya

 paylaşım fotoğrafı
İlk paylaşım olması hasabiyle yazmıyorum ulan 😜
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
batuhan

batuhan

@batuu - Eskişehir

 paylaşım fotoğrafı
Mümkünse biraz daha salep ve kitap istiyorum, güzel bir pazar gününü noktalamanın eşiğindeyim...
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum