up
ara

Erken Kaybedenler Kitap İncelemeleri

Kamer

Kamer

@kitapsiz2

hep kaybedenler :)
Bu kitap da adını sık duyduğum paylasimlarini cok gördüğüm tıpkı kürk mantolu madonna gibi alıntılarını sosyal medyada ezberledigimiz icin okumaya gerek duymadigim kitaplardandi. Ama deselerdi ki Nick Hornby etkisi yaratacak, 1 sn beklemezdim okumak icin. Şahane bir kitap.
Kitap 8 öyküden oluşuyor. 8 erkek çocuğunun hayata, aşka, karşı cinse bakışını kendi ic dünyalarını anlatıyor. Cok etkilendiğim bir kitaptan boyle gelisi güzel bahsetmek istemezdim ama zaten çok tas.akli yazi yazabiliyor olsam bu kıytırık sitede inceleme yazmazdim.

Her neyse, ilk bölüm Anneannemin Son Bölümü. Kitaba yeni başladığınız ve hikayenin çoğunun erkek karakter uzerinde toplandığını yeni yeni fark ettiğiniz icin biraz yadirgiyorsunuz, esprili anlatimla çokça eğleniyor, duygusal vuruslarla huzunleniyor, finaliyle ters koseye yatıp teslim oluyorsunuz artık yazara. Mükemmel bir dili var Emrah Serbes'in. cocuklari anlattigindan dili basitlestirmesi, hayal dünyalarını daha ironik ve karmaşık yapilandirmasi ve küfürlü agizlariyla baya eglendiriyor okurken.
"Kendini kandirmaca, en sevdiğim oyun.... Kendini kandirmadan yasamanin ne anlami var. Çıplak gercekler kimi tatmin edebilir ki ? Bir dervis ya da manyakoğlumanyağin teki değilseniz olaylari kucultmeden ya da büyütmeden, oldukları gibi kabul ederek yasayamazsiniz."
Gayet makul.
Harika bir olay hikayesi var ilk bölümde en cok etlilendigim sorulsa bunu soylerdim sanırım. Hem etkileyici hem eglendirici hem hüzün verici..

Mesela facebookta twitterda her yerde paylasilan sozleri mevcut bu kitabinda. Ama yapilacak en büyük hata sanirim bu alintilarla yetinip kitabi okumamak. Insanlarin siktiriboktan ask acilarini tarif etmek icin kullandiklari bu alintilar yazar tarafindan kitapta oyle bir yerde veriliyor ki "sıcayim hayal dunyama diyorsunuz. Dert edecek milyonlarca sey varken ya da belki de hiçbiri icin dert etmeye degmeyecek kısa bir hayat yasiyorken yemisim askini da izdirabini da diyorsunuz..

"Çünkü büyüdükçe arzularim küçüldü, saskinliklarim küçüldü, beklentilerim küçüldü. Büyüdükçe öyle küçüldüm ki içimde taşacak bir şey kalmadı. Büyümenin bir bedeli varsa işte bu, yarım metre uzadım, yirmi kilo aldım ve dunyadan vazgeçtim. "
(Sizin boktan aşk acilariniza hic benzemiyor aslında değil mi ?)

Ve ilk bölüme dair çarpıcı bir alıntı daha.
"Beni boş ver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin ? Senin heyecanların neler, tutkularin neler, hayal kirikliklarin neler? Su hayatta basın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak insan kimdir ? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatrini sor bu vesileyle. Yoksa sen de birgün benim gibi yapayalnız kaldığında, ufacık bir seyi danışmak icin bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu söZlerimi harcanmış yillarimin manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü büyük bir tecrübeyle konuşuyorum, tecrübe istiraptir güzelim ve zannettiginden cok daha fazla ıstırap cektim. İstersen sonra yine arasalim, daha 64 dk bedava konuşma hakkım var çünkü"

Ikinci hikayede o cocuk oyle bir gizleniyor hikaye oyle bir akiyor ki, ortalarina kadar yanlış anlıyorsunuz ya da ben fazla safca okudugumdan sonra sonra belirginlesiyor her sey ve yine hüzün arzu cocukluk hepsi bir arada hücum ediyor benliginize.

Üçüncü hikaye tam bir çocuğun kaleminden çıkmış gibi. Cocukluk asklari cocukluk telaslari o kadar net bir bicimde yansımış ki hikayeye. Sanki simdi ne aci cektiysek küçükken de aynilarini yasamis, ask adina ayni hislere bulanmışiz hissini sıyırıp atıyor insanin uzerinden. Kucukken ne kadar safca ve cikarsiz dusunebildigimizi vuruyor yüzümüze. Keske hic buyumeseymis diyorsunuz en azindan kalbimiz.

Diğer bölümlerden cok etkilendigimi söyleyemem ama arada yine muazzam betimlemeler vardi. Hemen onlari da paylasayim.

"Sonuçta kendini özel zannetmeyeceksin, çok üzücü bir sey ama böyle. Birgün oleceksin ve hayat devam edecek. "

"Bu hain aşağılık dünyanın gemisi batarken gururla gulumseyebilenlere ne mutlu! Ne mutlu aşkları yüzünden haysiyetlerini kaybetmeyi göze alan adamlara."

"Sonuçta sevilen her kadın güzel bir şarkıdır, bütün sözlerini hatiayamazsin belki ama melodisi aklında kalır. "

"Unutmanın acısı ayrılığın acisindan farklı. Ayrılık hüzne yakın, unutmak kasvete. Yani birini er gec unutmaya mahkum olduğunu bilmenin kasvetinden bahsediyorum. Birini yavas yavas unuttugunun bilincine vardığın anların sıkıntısından bahsediyorum. O kişinin parça parça silinip alakasız hatıraların arasına karışmasından bahsediyorum. Belki de neden bahsettiğimi bilmiyorum, sadece üzülüyorum, vasıfsız keder "

Iyi okumalar..
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi
0 yorum