up
ara

Cinnet

Cinnet Konusu ve Özeti

Cinnet
Cinnet kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Nazım Dikbaş
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750501432
Sayfa: 215 sayfa
Yazma gücümden ve fikirleri en yüksek zerafet ve canlılıkla ifade etmekteki harikulade yeteneğimden kesinkes emin olmasam hikâyeme, aşağı yukarı, böyle başlamayı kararlaştırmıştım. Dahası, okuyucunun dikkatini şu gerçeğe çekmeliydim; eğer bu güçten, bu yetenekten, vesaire, yoksun olsa idim, sadece kısa süre önce olup biten kimi olaylar anlatmamış olmazdım, anlatacak bir şey de olmamış olurdu, çünkü, mülayim okuyucu, zaten hiçbir şey olmamış olurdu...
(Cinnet, Sayfa 7)

"Cinnet, cinayet ve delilik hakkındadır; sarsan, kahkahalar attıran inanılmaz cüretkâr bir roman."
-Martin Amis-

"Nabokov'un köksüzlüğü, Hermann Karloviç'inki gibi, mutlaktır. O, karşı çıkmak için bile olsa, herhangi bir toplumla ilgilenmez, çünkü herhangi bir topluma ait değildir."
-Jean-Paul Sartre-
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Nabokov'un ilk okuduğum eseri oldu "Cinnet". Hermann, bir çikolatacı. Kuşbeyinli diye sevdiği bir karısı ve onun kuzeni ile birlikte bir yaşam sürmekte ancak bu yaşamından bi hayli sıkılmıştır. Bir gün kendisine ikizi kadar benzeyen Felix ile tanışır ve bundan sonra olanlar olur.
Cinnet'i, Nabokov'un kendi cümleleriyle okuyacak olursak; “Cinnet diğer kitaplarımın akrabasıdır ve onlar gibi ne bir toplumsal eleştiri içerir, ne de koşa koşa getirdiği ağzına sıkıştırılmış bir mesajı vardır. Ne insanın ruhsal organını uyarır ne de insanlığa doğru çıkış kapısını gösterir. Heyecanlı propagandayla yuhalanma arasındaki kısa yankı koridorunda öylesine kendinden geçerek alkışlanan ağır, kaba romanlardan daha az fikir içerir...” demiştir.
ataç ikon Cinnet
kitaba 8 verdi
0 yorum

Cinnet - S41

"Hatırlıyorum,oraya ilk kez haziran ayının ortalarında bir pazar sabahı, Ardalion'un öve öve bitiremeyerek bizi sürüklemesi sonucu gitmiştik. Yol üstünde onu almak için durduk. Gözlerim penceresine kilitli, uzun uzun korna çaldım. Pencere derin uykusundan uyanmadı. Lydia ellerini ağzına götürdü ve borazan gibi bir sesle: "Ar-delyo-o!" diye seslendi. Daha alçaktaki pencerelerden birinde, bir birahanenin (nedense Ardalion oraya borç takmış gibi bir görüntüsü vardı) tabelasının hemen üstünde bir perde hışımla açılıverdi ve kurbağa desenli içinde Bismarck'la aşık atabilecek biri elinde gerçek bir borazanla dışarı çıktı."
Nvn tarafından eklenmiştir.
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

“Dinliyordu, bu kesin. Beni dinlemesini dinledim. Benim onun beni dinlemesini dinlememi dinledi. Bir şey koptu. Hiç de düşündüğümü zannettiğim şeyi düşünmediğimi fark ettim; bilincimin tökezleyişini yakalamaya çalıştım, ama yolumu şaşırıverdim.”
ataç ikon Cinnet
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Can (@canae)
🍁
07.11.18 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Çikolata işindeydim. Çikolata iyi bir şeydir."
ataç ikon Cinnet
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Can (@canae)
💙💙🌼🌼
07.11.18 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

“Başlarken, şu sözü şiar edinelim (sadece bu bölüm için değil, genel olarak): Edebiyat Aşktır. Şimdi devam edebiliriz.”
ataç ikon Cinnet
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Can (@canae)
💫💫
07.11.18 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Bu arada onun da batıl inançları vardı. Şu ‘tahtaya vur’ hikâyesi. Aceleci, kararlı bir edayla, dudakları sımsıkı, etrafında açık, cilasız bir ahşap yüzeyi aranırdı, bula bula masanın altını bulur, boğumlu parmaklarıyla (küçük küçük et yastıkçıkları parlak çilek rengi tırnaklarla sona eren, tırnaklar da ojeli olmalarına rağmen asla tam anlamıyla temiz olmazlardı; çocuk tırnakları) oraya vururdu - hızla, mutluluk bahsi hâlâ ılık ılık havada süzülürken."
ataç ikon Cinnet
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum