up
ara

Therese Raquin

Therese Raquin Konusu ve Özeti

Therese Raquin
Therese Raquin kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Adnan Cemgil
Yayınevi: Engin Yayıncılık
ISBN: 9789753791342
Sayfa: 247 sayfa
Büyük Fransız yazarı Emile Zola bilimsellik hırsına rağmen her şeyden önce bir romantiktir. Onun yoğun ve çarpıcı betimlemelerle dolu romanları şiir gibi okunur. Gözü ya da kalemiyle bütün nesnelerin biçimlerini değiştiren ya da büyüten Zola yaşamın dev bir hayalini sunar bize. Çılgınca fantezileriyle tüm hareketsiz biçimleri canlandıran, her şeyi önümüzde kabu gibi dansettiren bir yazardır o. "Her sanat yapıtı dünyaya açılan bir penceredir" diyen Emile Zola'ya göre sanat yapıtlarını ancak ve ancak gerçek üretebilir.Özellikle halk kitlelerini betimlemede eşsiz bir yetenek olan yazar ünlü yapıtı Therese Raquin'de kahramanları Therese, Camille ve Laurent aracılığıyla toplumsal bir trajediyi aktarır. Camille'le evlenen Therese, bir süre sonra kocasının arkadaşı Laurent'la sevişmeye başlar. İki sevgili bir süre sonra daha da ileri giderek Camille'i bir sandal gezisinde boğarak öldürdükten sonra evlenirler. Ne var ki öldürdükleri insanın hayali peşlerini bırakmaz ve durmadan önlerine dikilir. Sonunda işledikleri cinayeti birbirlerine yüklemeye kalkışırlar.
turlim

turlim

@turlim369

Kitap yanlış eş seçiminin insan üzerindeki olumsuz etkilerini,şehvetin nasıl güçlü bir tesir yarattığını çok iyi anlatıyor.Bence zola insan piskolojisini çok iyi biliyor ve anlatım tarzıyla kitaptaki karakterlerin psikolojilerini bize aktarmakla kalmıyor adeta yaşatıyor.Kitabın sayfaları aktıkça insan duygularının ne denli değişebileceğini ve insanın çok karmaşık ve garip bir canlı olduğunu görüyoruz.Spoiler vermek istemediğim için çokta yazmak istemiyorum.Bence okunması gereken,insanı sarsan bir kitap.
ataç ikon Therese Raquin
8 (37 oy)
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Thérése Raquin

Emile Zola(1840-1902 Fransız Romancı); Çeviren:Adnan Cemgil;Altın Kalem;1968

1840 yılında Paris'te İtalyan bir baba ile Parisli Fransız bir kadından dünyaya gelmiş Emile Zola.

İlk kez 1994 yılında GERMİNAL adlı romanını (Çeviren:Adnan Cemgil;Şaheser Romanlar;1968) okumuş;pek beğenmiştim. Ardından Therese Raquin romanını edinip okumuş bu eserini de çok sevmiştim.

En son MEYHANE adlı romanını bir arkadaşımdan ödünç alıp devrettim.
ataç ikon Therese Raquin
8 (37 oy)
0 yorum
Anıl Şölen

Anıl Şölen

@anilsolen23

Okudukça boğazımı düğüm düğüm etmiş roman. Okumadan evvel kitabın kasvetini kaldırabilecek uygun bir psikolojide olmak gerekir. Okuduktan sonra "keşke okumasaydım" mı yoksa "iyi ki okumuşum" mu demeliyim kestiremedim.
ataç ikon Therese Raquin
8 (37 oy)
1 yorum
lala paşa (@lalapasa)
Basit 1 hikaye ama yazarın dili okutuyor. Okumamak büyük 1 eksiklik değil ama.
22.10.16 beğen cevap

Therese Raquin - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Dünyada biricik acı, sevildiğini sanmamaktır…
ataç ikon Therese Raquin
8 (37 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Kitapların onu öldüreceğini sanıyordu. Camille böylece cahil kaldı; cahilliği de zayıflığına yeni bir zayıflık kattı...
ataç ikon Therese Raquin
8 (37 oy)
0 yorum