up
ara

Gece

Gece Konusu ve Özeti

Gece
Gece kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753421836
Sayfa: 231 sayfa Basım Tarihi: 2007
Gece'de anlatılan tek tek, bölük pörçük durumların, konumların, gerçek yaşamla somut ilişkisi, sürekli seziliyor satır aralarında. Okurun yakın geçmişte tanığı olduğu birçok toplumsal, tarihsel, kültürel deneyden yankılar ve metinde sözgelişi. Alışılmış tarihsel mantığın işleyişi bile sorguya çekiliyor. Ama bütün bu gerçek durumlardan soyut bir çıkarım olan yaşantı, insan umutlarıyla korkularının bütünleyici imgeleriyle dile getiriiliyor.-Akşit Göktürk-
Nil

Nil

@nill

Karmaşık
Okuduğum ilk Bilge Karasu kitabıydı. Roman türünde yazılmış bir yapıt ve Gece romanı da Bilge Karasu'nun yazdığı iki romanından ilkidir.

Yazım dili gerçekten çok farklıydı. Bazı yerlerde özellikle karışık olsun diye, özellikle okuyucu anlamasın diye yazdığını düşündüm açıkçası. Kitap dört bölümden, yazarın demesine göre dört defterden oluşuyor. Her bölüm farklı gibi gözükse de dördüncü bölümde bir şekilde birbirlerine bağlanan olaylar oluyor. Olay dediğime de bakmayın. Ortada bir olay yok aslında. Bir başı ve bir sonu yok okuyucuya yardımcı olacak. Yazar bence "bunları yazabiliyorsam onlar da anlasınlar bir zahmet" diye düşünmüş gibi.

Aslında filme çevrilse uzun bakışlı, sonu gelmeyen yol sahneli, birbirlerine hep şüphe ile bakan ve hiç konuşmayan insanlarla dolu, arka planda olan biteni saklamaya çalışan gizemli insanlar olan, bir varmış bir yokmuş edasıyla görünüp kaybolan hayal mi gerçek mi olduğu belli olmayan olaylar, kişiler... içeren uzun metraj bir sanat filmi olurdu kesinlikle. Ha ben onu da izlemeye zorlanırdım, eminim.

Uzun cümleler, çoğu da devrik uzun cümleler, uzun parantez içi cümleleri ve hatta bazıları neredeyse bir paragraf, adı ilk önce Sevim olan sonra da adının Sevinç olduğu anlaşılan ve en sonunda da ikisinin de aslında var olmayan bir insan olduğu ortaya çıkan bir karakter, gece işçileri ki bunlar bildiğimiz alın teri döken değil başkalarının kanlarını döken işçiler, yazarın edebiyat dünyasına kazandırdığı yeni kelimeler... incelemesini yazmak bile zor bu kitabın.

"Dipnot" diye geçen bölümlerde bazı ipuçları veriyor yazar sağolsun :) orada tamamen kendisi yazıyor. Bu kitaba nasıl başladığını ve nasıl devam etmesini planladığını ama planladığı gibi devam etmediğini yazıyor. Hatta bir yerinde okuyucunun yazılanları anlamaması, özellikle karmaşıklaştırılması gerektiğini de yazıyor... Bilemedim artık.

Kitabı anlamak için okuduğum bazı yazılarda Bilge Karasu'nun edebiyat dünyasında çok farklı ve özel bir yeri olduğu yazıyor. Hayal gücü zenginliği, dili kullanımdaki yetkinliği bambaşka. Ben de katılıyorum. Buna katılmam için bu kitabını okumam yetti.

Kısaca değişik bir hayal dünyası görmek ve bu hayal dünyasında kaybolmadan, korkmadan ve hayretlerine engel olmaya çalışmadan yürümek isteyenlerin okumasını tavsiye ediyorum bu kitabı.
ataç ikon Gece
kitaba 7 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Yazar bence 'bunları yazabiliyorsam onlar da anlasınlar bir zahmet' diye düşünmüş gibi." İyi ki senin şu yorumunu okudum Nil @nill! Birileri bana : Bilge Karasu'nun GECE başlıklı romanını oku,dediler. Ben de neokur'da nasıl olsa bu kitabı okumuş birileri vardır,diye düşündüm. İyi ki de bakmışım incelemelere! Yoksa bir ân önce kitabı edinip okuma niyetine girmiştim.
23.02.19 beğen cevap
Ayten Akyüz

Ayten Akyüz

@aytenakyuz

Gece güzel tanımlamalar var kitapta ama psikoloji severlere yönelik buldum çok severek okumadım açıkcası deneme tarzına yakın buldum.
ataç ikon Gece
kitaba 6 verdi
0 yorum

Gece - S41

Gecenin işçilerinin bu bölüğü, duvarlara, kapılara, direklere, taşa tahtaya yaz yazmakla görevlidir. Herkesin uyduğu, ya da ışığını söndürüp karanlıkta kaydıyla beklediği saatlerde bunlar "Gece Gelecek" diye yazarlar şehrin her yanına. Küçük gecelerin küçük sabahlarında yola düşen herkes, büyük gecenin (küçük de olsa "sabah" denecek bir sabahı hiç gelmeyecek bir gecenin) habercisi olan bu yazıları okur.
Nil tarafından eklenmiştir.
Nil

Nil

@nill

Yenilmeği, eğilmeği, ezilmeği kabul eden insan, insan değildir gözümde. Bir alt yaratıktır.
ataç ikon Gece
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Zengin, zenginliğini göstermez, kullanır. (Acemi zengin gösteriş merakına kapılsa da, tez ustalaşır zenginlikte.) Biz, zenginliği bilmeyenler, zenginlerin gösteriş meraklısı olduğunu düşünürüz.
Güzeller, güzelliklerini dimdik başlarıyla taşır, güzelliklerine herkesin bakmasından tedirgin olmazken, biz güzel olmayanlar, güzelliğin böylesine, utanmadan, sıkılmadan sergilenmesinden tedirgin olur, o güzelin şımarıklığından söz ederiz.
ataç ikon Gece
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Şimdi, elimden gelecek bir şey varsa, önleyebileceğim bir kötülük varsa, yalvarırım, söyleyin. Sizi bilmem ama ben, bu kapıdan çıkınca, vurulabilirim. Kim bilir, belki burada, birlikte geçirdiğimiz günler de, birilerinin hesaplarına, tasarılarına uygun. Bilemiyorum artık. Geceler gündüzler birbirine karışınca, bir insanla bir olunca, inanılmazlar inanılır, inanılırlar inanılmaz oluyor. "En azından, daha vurulmayacağa benziyoruz Sevinç; birlikte olacağa benzeriz daha bir süre..."
ataç ikon Gece
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

İncecik bir sızının, ardı gelmemiş, yılların gerisinde kalmış unutulmuş bir rahatsızlığın, evimize daha memeden kesilmemiş bir yavruyken aldığımız kedinin, bir yaz gecesi görüp beğendiğimiz, sevgilimiz olmuş, sevgilisi olduğumuz bir kişinin gün gelip dolaylı ya da dolaysız ölümümüze yol açıp açmayacağını, bizi öldürüp öldürmeyeceğini bilmeyiz. Öğrendiğimizde de iş işten geçmiştir, sonucu şu ya da bu doğrultuda değiştirmek, çoğu kez olanaksız gibidir. İstesek uğraşsak bile...
ataç ikon Gece
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Buse

Buse

@busears

Bu defter bitti.
Şu anda elimde tuttuğum nedir? Olsa olsa, dünyanın bir görünümü. Bununla hiçbir şey bitmiyor.
ataç ikon Gece
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Arada bir inanılmaz şeyler de oluyor; olmasa, umut diye bir şey kalır mıydı zaten?
ataç ikon Gece
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Emine K (@evelyn)
İlk gördüğümde ultrason çıktısı sanıp baba oluyorsunuz diye tebrik edecektim. Fotoğrafa tıklayınca işler değişti tabii.
28.07.18 beğen 1 cevap
EnKısaAn

EnKısaAn

@enuzungece

Gecenin işçileri, hep altta kaldığı duygusuyla bunalmış insanlardan mı derlendi? Çocukluğundaki umacılardan kurtulamayan, sevdiklerini gönüllerince saramayan, etlerini istedikleri etle birleştiremeyen insanlar mıdır hep, bu işçiler?
ataç ikon Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum