up
ara

Franny ve Zooey

Franny ve Zooey Konusu ve Özeti

Franny ve Zooey
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Franny ve Zooey kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753631204 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Franny ve Zooey isimli kitap 134 sayfadan oluşuyor. Kitap Zihin Açıcı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Franny ve Zooey kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753631204
Sayfa: 134 sayfa
Glass'lar; öncesi, savaş ve sonrası ile 2. Dünya Savaşı'nın "yaralanmış" kuşağının yedi "tuhaf" kardeşli "tipik" bir ailesi... Ölümler, intiharlar, güvence aranan mistik savruluşlar ve aşklar arasında, hayatla yaşanan yüksek voltajlı ve suskun uyumsuzluklar, sessiz çıldırma eşikleri... "Biz dördümüz, birbirimize yakın kan bağıyla bağlıyız ve bir tür deruni aile diliyle, iki nokta arasındaki en kısa mesafenin neredeyse tam bir daire olduğu bir çeşit romantik geometri ile konuşuruz. Son bir uyarı sözü: Aile soyadımız Glass. Bir dakika sonra, Glass erkeklerinden en genci, yaşayan büyük ağabeyi Buddy Glass'ın kendisine gönderdiği aşırı derecede uzun mektubu okurken görülecek (...) Bana söylediğine göre, mektubun üslubu, bu anlatıcının üslubuna ya da yazılı üslupçuluğuna, rastgeleliğin adamakıllı ötesinde bir benzerlik gösteriyormuş; genel okur da hiç şüphesiz, mektubun yazarı ile bendenizin aynı kişi olduğu sonucuna balıklama atlayacaktır. Atlayacaktır ve maalesef atlamalıdır da"... Nicedir, bir 20. yüzyıl "modern-klasik"i olarak anılan "kırk yıllık suskun" J. D. Salinger'dan, hayat üstüne, sanki kendi geleceğini de okuduğu tedirgin, derin, acı iki uzun "hikaye".
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Üçüncü Salinger oldu bu ki ikide bırakılabilirdi. Tamam, Salinger candır ama dünyada çok fazla kitap var ki bana göre pek çoğu yok edilmeli. Artık kitap da insanları uyutmak için kullanılan bir araca dönüştü çünkü. Derdimi çok genel de olsa dışarı vurduğuma göre kitaba geçelim; Salinger' ın diğer iki kitabına kıyasla ya farklı bir üslupla yazılmış ya da çevirmenin değişmesi böyle bir üslup farkına neden olmuş. Diğer iki kitabı(Dokuz Öykü, Çavdar Tarlasında Çocuklar) Coşkun Yerli çevirirken bu kitabı Ömer Madra çevirmiş. Orijinal metinleri anlayabilecek İngilizcem olmadığından bunun üzerinde fazla durmuyorum ama rahatlıkla söyleyebilirim ki diğer iki kitabı çok daha rahat bir şekilde okuyabilmiştim, bunda yemedi.

Franny ve Zooey dünyanın en garip ailelerinden biri olmaya aday Glass ailesine mensup yedi kardeşten ikisinin başrolde olduğu, iki bölümden oluşan bir kitap. İlk bölümde kız kardeş Franny ikinci bölümde ise erkek kardeş Zooey var. Franny isimli bölüm bitip de Zooey isimli bölüm başlarken kitap sallanıyor ya da bana öyle geldi çünkü Franny' de de üslubu yadırgamış olsam da yine de lakayıt lakayıt okudum ama Zooey' a geçtiğim an kitabı anlamamaya başlayıp bir durdum. Neyse ki sonradan toparlandı durum.
Kitap iki bölüme ayrılmış ama bana göre 3 bölüm. Şöyle ki;
Franny ve Lane diyalogları, Zooey ve Bessie diyalogları, Franny ve Zooey diyalogları.

Hikaye ne anlatıyor? Franny isimli hatunun Lane adlı sevgilisiyle buluşması, bu buluşma sırasındaki insanlara, dünyaya karşı tahammülsüz tavırları ve ikilinin tartışmaları(Franny ve Lane diyalogları)
Banyoda Zooey ile Bessie arasında Franny'nin içinde bulunduğu depresyona ilişkin tartışmalar(Franny ve Bessie diyalgoları)
Zooey' nun, Bessi' nin de isteğiyle Franny ile konuşması, sonra bir daha başka bir şekilde konuşması ve kapanış.

Hikayede bir numara yok aslında ama diyalogların arasına öyle tespitler, öyle sitemler, öyle ironiler ekliyor ki Salinger sıradan bir hikayeden bir başucu kitabı yaratıyor. Başkasının elinde en iyi ihtimalle hüzünlü bir drama ve sıkıcı bir kitaba dönüşecek olan Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger ile kült bir kitaba dönüşmüştü. Burada da hikaye çok önemli değil bana kalırsa(alternatif görüşlere göre ise aslında çok önemli), dünyaya bakışları muazzam iki kardeşin insanları, olayları yorumlamasına mest oluyoruz Salinger hayranları olarak. Aslında Salinger' a mest oluyoruz bir kez daha.

Double ristretto kadar sert bir paragraf geliyor şimdi;

Salinger bizim! Sizin değil, bizim! O, Paulo Coelho okuyup da keyif alanların değil ya da ''aynı beni anlatıyor'' sanrısına kapılanların. Mutsuzların, öfkelilerin, hırslıların ya da anlaşılamadığı iddiasında bulunanların değil; o, sadece ama sadece kırgınların. Bu hikaye bizim, sizin değil.

Bunu bize verdiğin için teşekkürler Salinger.
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba 8 verdi
0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

FRANNY VE ZOOEY
J.D.Salinger
Çeviren:Ömer Madra
Yapı Kredi Yayınları
164 sayfa

Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabından sonra okuduğum ikinci kitabıydı.Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabını çok sevmiştim.İtiraf etmeliyim ki Franny ve Zooey beni okurken biraz zorladı. Çünkü felsefi boyutlarda bayağı dolaşan ve beyni yoran bir kitap.

Bu arada size bir bilgi vereyim: Şarkıcı Teoman Gönülçelen şarkısını Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabından esinlenerek yazmış.

Franny ve Zooey, Jerome David Salinger'ın ilk kez 1961 yılında yayımlanan kitabı. Kitap, Franny isimli öyküden ve Zooey isimli novelladan oluşmaktadır.(novella: romandan kısa uzun öykü)

Kitap Glass ailesinin yedi kardeşinden ikisi olan Franny ve Zooey'i ele alan iki bölümlü bir kitap.Kafası hayli karışık,bunalıım içerisinde,kendi kabuğuna çekilmiş Franny isimli bir kız ve aktörlük yapan, aynı zamanda felsefeyi seven ve sürekli felsefi konulardan bahseden Zooey.
Kitapta sürekli bahsedilen iki şey Franny'nin yanından ayırmadığı yeşil ciltli kutsal kitap ve Zooey'nin elinden hiç düşürmediği ve yüzlerce kez okuduğu eski bir mektup.
Salinger'ın Zen Budizm'i ve Hinduizm gibi uzakdoğu dini felsefelerine olan ilgisi kitap boyunca ve özellikle ikinci bölümde dini yapıtlardan alınan sözler kısmında kendini oldukça fazla göstermiş.

Salinger,1963'ten beri yeni bir kitabı çıkmamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına rağmen,dünya edebiyatında yerini hep korumuş,kitapları en çok okunan ve adından en çok söz edilen bir yazar olmuş.

Kitaptaki konuşma metinleri bir tiyatro oyununa yakışacağını düşünüyorum.Bilmiyorum bir oyuna çevrildi mi ama çevrilse güzel bir oyun çıkardı bu kitaptan.

Kitaptan Alıntılar:

"Yani bütün gücün kuvvetinle çöküntüye uğrayabiliyorsan eğer, neden aynı enerjiyi sapasağlam ayakta kalmak için harcamıyorsun."

"Ukalalardan, kendini beğenmiş insan yiyicilerden öyle usandım ki, avaz avaz bağırabilirim."

"Olup biten her şeyi hemen o sefil küçük egolarımıza gönderiyoruz mütemadiyen."
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba puan vermedi
1 yorum
kübra (@namtenahi)
?
22.04.17 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Birbirine bağlı iki öyküden oluşan kitap, kalabalık Glass ailesinin iki çocuğunu anlatıyor.
Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabıyla tanıştığım J.D. Salinger'i tanımaya Franny ve Zooey ile devam ettim bu sene.

The New Yorker dergisinin 1955 Ocak sayısında yayınlanan Franny ve aynı derginin 1957 Mayıs sayısında yayınlanan Zooey isimli hikayeler 1961 senesinde kitap haline gelmiş ve 1961-1962 yıllarında tam 25 hafta boyunca en çok satanlar listesinin bir numarasında yer almış...

Kitabın en çok satanlar listesine girmiş olması çok ilginç aslında: ya o zamanlar "en çok satanlar" tanımı başkaymış, ya da dönemin okurları, kitapseverleri farklı bir profile sahipmiş... Çünkü Franny ve Zooey zor okunan, zor derken, okurun çaba göstererek okuması gereken bir kitap...

Bende sinematografik bir izlenim bırakan bir kitap oldu: okurken kendimi bir tiyatro sahnesi ya da beyazperdeye yansıyan bir film izlermiş gibi hissettim bu kitabın sayfalarında ilerlerken. Hatta öyle ki, sanki tüm algılarım sonuna kadar açıkmış gibi, kahramanın saçını kulağının arkasına alırken çıkan o belli belirsiz sesi, kahramanın derin derin nefes alırken, bıraktığı nefesin enseme değen sıcaklığını, kahramanın içtiği puronun saatler sonra bile koltuk kumaşlarına sinen ağır kokusunu hissettim, duydum okurken....

Birbirine bağlı iki öyküden oluşan kitap, kalabalık Glass ailesinin iki çocuğunu anlatıyor. Derin karakter tahlilleri din felsefesi ile içiçe girmiş bir şekilde, dönemin toplumsal değerlerinden oluşan bir çerçeve içinde kitabı kaplıyor... Spesifik bir olay, spesifik bir durum, spesifik bir sonuç yok bu eserde.... Günlük hayatın içine kafasını bir uzatmış, sonra da birden geri çekmiş bir devin gördükleri, duydukları gibi bir anlamda ama bir anlamda da bir deneme gibi fikir ve düşünce dünyasında adım adım ilerleyen....

Kısacası ilginç, etkileyici ve düşündürücü bir eser Franny ve Zooey... Uğraş vererek okumayı sevenler için birebir....
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba 10 verdi
0 yorum
KitapKadın

KitapKadın

@benkitaptanibaretim

Puro ve tavuksuyu çorbası içme isteğine neden olacak bir Salinger kitabı. Glass ailesinin yedi çocuğundan en küçükleri Franny ve Zooey kardeşlerin çatışması. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü "Franny" kısa bir öykü, ikinci bölüm "Zooey" ise bir novella. Kitap boyunca merak uyandırıcı objeler Franny'in yanından ayırmadığı yeşil ciltli kitap ve Zooey'nin küvet keyfi yaparken bile okuduğu, okunmaktan yırtılmaya başlamış mektup.
*
Öykünün geri planında kalmış olan anne ise, çocukları arasında kalmış olması ve ne yapacağını bilmeyen endişeli halleriyle beni daha çok etkiledi. Kitabın felsefik boyutunun yanısıra; Franny'nin erkek arkadaşı Lane ile aralarında geçen konuşmalar, annenin çocukları ile olan diyalogları, büyük kardeşin intihar etmiş olması gibi ayrıntılar insan ilişkilerine ve sorunlarına inceden bir dokunuş yapıldığını da gösteriyor. Salinger'ın dili duru bir su gibi akıp gidiyor. Ama bazı yerlerde yapmacık cümleler kullanılmış. Çeviriden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bu durum da bazı sahneleri gözümüzde canlandırırken akışı bozup, o bölümün havada kalmasına neden oluyor.
*
İki kimliğe de bürünüp, empati yapıyor ve kitabın sonunda bir sigara yakıp düşünüyoruz. " Bir yere varmak, farklı ve ayrıcalıklı bir şeyler yapmak, ilginç biri olmak isteyen herkesten bıktım usandım."
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Bir kaç kötü tecrübeden sonra ilk okuduğum kitaplara oy vermeyi uygun bulmam aslında fakat tüm olumsuzluklara (İngilizce bilmiyorum, bilsem de hayali olan kahramanlar, sokaklar bazı sanat terimleri - işaretinin aşırı özensiz ve yanlış kullanımı -ki bu baskı hatası-Sonra sevgili Ömer Madra tüm bu okuma yolundaki engellere Osmanlıca sözcükleri de eklemiş sağ olsun. Osmanlıca ile aram iyi fakat, bir yığın İngilizce kelime ve isim ile birlikte Osmanlıca çok tuhaf olmuş , tuhaflıkla kalmamış, tuhaf bir uyum olmuş, uyum var yine de.)rağmen beş yıldız verdim. Neden?Çok sıcak bir kitap. Özellikle de Zooey bölümü. Bir anne, bir ev, çocuklar, Glass Ailesi. Sıkılmadan okunabilecek, birbirine bağlı harika iki öykü.
Yedi çocuklu Glass Ailesinin en küçük iki çocuğunun farklı, nitelikli hayatlarında kısacık iki üç gün anlatılıyor. Adı geçen "Bir Rus Gezgincinin Anıları" , "Bir Rus Köylüsünün Anıları" gibi adları olan ve baş rolde olan kitabı da okuyarak inceleme yazmak isterdim fakat o kadar dayanamadım. Okursam onu da ekleyeceğim.Aynı yazarın, Jerome David Salinger'ın diğer eserlerini okumam için teşvik edici oldu. Okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba 10 verdi
0 yorum

Franny ve Zooey - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Neşe Açıkgöz

Neşe Açıkgöz

@neseacikgoz

Glass :"Niye evlenmiyorsun ki?"
Zooey:" Tren seyahatlerinden fazlasıyla hoşlanıyorum,"dedi. "Evlendiğin zaman pencere kenarında hiç oturamıyorsun artık."
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Konuşmuyoruz ki biz, nutuk atıyoruz. Sohbet etmiyoruz, açıklamalarda bulunuyoruz. (Sf: 107 - YKY Yay. - 11. Baskı)
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fatih güney

Fatih güney

@fatihguney - Kayseri

Sen birinden ya hoşlanıyorsun, ya hoşlanmıyorsun. Hoşlandıysan, sabahtan akşama yalnız sen konuşuyorsun ve kimse ağzını bile açamıyor. Birinden hoşlanmadıysan eğer- ki çoğu zaman böyle oluyor- o zaman da ölüm sessizliğine bürünüp öylece oturuyorsun orda, ki karşındaki konuşa konuşa iyice kendini batırsın. Kaç kere gördüm seni, bunu yaparken.
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rekabetten korktuğum yok. Rekabet edeceğimden korkuyorum ben. Beni asıl korkutan bu. Bu yüzden ayrıldım tiyatro bölümünden. Ben herkesin değer yargılarını kabule korkunç bir şekilde koşullanmışım diye, bunun doğru olması gerekmez ki. Bundan utanıyorum. Bıktım usandım. Tam bir hiçkimse olacak cesaretim olmamasından usandım. Kendimden de, bir çeşit ses getirmek isteyen herkesten de usandım.
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Bir yere varmak, farklı ve ayrıcalıklı bir şeyler yapmak, ilginç biri olmak isteyen herkesten bıktım usandım (Sf: 28 - YKY Yay - 11. Baskı)
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
25
KİTAP
Zihin Açıcı Kitaplar
Okurken bir yandan beynimizi çalıştırmamızı sağlayan en iyi zihin açıcı kitaplar listelenmektedir. Sen de zihnini açan kitapl...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...