up
ara

Franny ve Zooey Kitap İncelemeleri

TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

FRANNY VE ZOOEY
J.D.Salinger
Çeviren:Ömer Madra
Yapı Kredi Yayınları
164 sayfa

Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabından sonra okuduğum ikinci kitabıydı.Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabını çok sevmiştim.İtiraf etmeliyim ki Franny ve Zooey beni okurken biraz zorladı. Çünkü felsefi boyutlarda bayağı dolaşan ve beyni yoran bir kitap.

Bu arada size bir bilgi vereyim: Şarkıcı Teoman Gönülçelen şarkısını Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabından esinlenerek yazmış.

Franny ve Zooey, Jerome David Salinger'ın ilk kez 1961 yılında yayımlanan kitabı. Kitap, Franny isimli öyküden ve Zooey isimli novelladan oluşmaktadır.(novella: romandan kısa uzun öykü)

Kitap Glass ailesinin yedi kardeşinden ikisi olan Franny ve Zooey'i ele alan iki bölümlü bir kitap.Kafası hayli karışık,bunalıım içerisinde,kendi kabuğuna çekilmiş Franny isimli bir kız ve aktörlük yapan, aynı zamanda felsefeyi seven ve sürekli felsefi konulardan bahseden Zooey.
Kitapta sürekli bahsedilen iki şey Franny'nin yanından ayırmadığı yeşil ciltli kutsal kitap ve Zooey'nin elinden hiç düşürmediği ve yüzlerce kez okuduğu eski bir mektup.
Salinger'ın Zen Budizm'i ve Hinduizm gibi uzakdoğu dini felsefelerine olan ilgisi kitap boyunca ve özellikle ikinci bölümde dini yapıtlardan alınan sözler kısmında kendini oldukça fazla göstermiş.

Salinger,1963'ten beri yeni bir kitabı çıkmamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına rağmen,dünya edebiyatında yerini hep korumuş,kitapları en çok okunan ve adından en çok söz edilen bir yazar olmuş.

Kitaptaki konuşma metinleri bir tiyatro oyununa yakışacağını düşünüyorum.Bilmiyorum bir oyuna çevrildi mi ama çevrilse güzel bir oyun çıkardı bu kitaptan.

Kitaptan Alıntılar:

"Yani bütün gücün kuvvetinle çöküntüye uğrayabiliyorsan eğer, neden aynı enerjiyi sapasağlam ayakta kalmak için harcamıyorsun."

"Ukalalardan, kendini beğenmiş insan yiyicilerden öyle usandım ki, avaz avaz bağırabilirim."

"Olup biten her şeyi hemen o sefil küçük egolarımıza gönderiyoruz mütemadiyen."
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba puan vermedi
1 yorum
kübra (@namtenahi)
?
22.04.17 beğen cevap