up
ara

Franny ve Zooey Kitap İncelemeleri

KitapKadın

KitapKadın

@benkitaptanibaretim

Puro ve tavuksuyu çorbası içme isteğine neden olacak bir Salinger kitabı. Glass ailesinin yedi çocuğundan en küçükleri Franny ve Zooey kardeşlerin çatışması. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü "Franny" kısa bir öykü, ikinci bölüm "Zooey" ise bir novella. Kitap boyunca merak uyandırıcı objeler Franny'in yanından ayırmadığı yeşil ciltli kitap ve Zooey'nin küvet keyfi yaparken bile okuduğu, okunmaktan yırtılmaya başlamış mektup.
*
Öykünün geri planında kalmış olan anne ise, çocukları arasında kalmış olması ve ne yapacağını bilmeyen endişeli halleriyle beni daha çok etkiledi. Kitabın felsefik boyutunun yanısıra; Franny'nin erkek arkadaşı Lane ile aralarında geçen konuşmalar, annenin çocukları ile olan diyalogları, büyük kardeşin intihar etmiş olması gibi ayrıntılar insan ilişkilerine ve sorunlarına inceden bir dokunuş yapıldığını da gösteriyor. Salinger'ın dili duru bir su gibi akıp gidiyor. Ama bazı yerlerde yapmacık cümleler kullanılmış. Çeviriden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bu durum da bazı sahneleri gözümüzde canlandırırken akışı bozup, o bölümün havada kalmasına neden oluyor.
*
İki kimliğe de bürünüp, empati yapıyor ve kitabın sonunda bir sigara yakıp düşünüyoruz. " Bir yere varmak, farklı ve ayrıcalıklı bir şeyler yapmak, ilginç biri olmak isteyen herkesten bıktım usandım."
ataç ikon Franny ve Zooey
kitaba puan vermedi
0 yorum