up
ara

Hayvan Mezarlığı

- Pet Sematary

Hayvan Mezarlığı Konusu ve Özeti

Hayvan Mezarlığı
Hayvan Mezarlığı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Mehmet Harmancı
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789754051520
Sayfa: 399 sayfa
Stephen King'in bu eseri beyazperdeye de aktarıldı. Film, bütün dünyada yankılar yaratmaya devam ediyor."Kutsal Mezarlığa gömülen ölüler, kısa sürede yeniden hayata dönerler."-Bir Kızılderili İnancı-Dr. Louis Creed ve ailesi eski kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardı... Bunun elbette nedenleri olmalıydı!..Stephen King okurlarını, doğaüstü olaylarla bezenmiş heyecanların doruğuna götürüyor.
ruken al

ruken al

@rukenal

Merhaba arkadaşlar. Dışarda hava 46 dereceyken, klima bile oturduğumuz odayı 30 derece yapmazken, evimizde 1 aylık bir bebek varken, misafir eksik kalmazken; okumaya çalışıp, üstüne de şu an bu satırları yazıyorum. Bence ben şahane bir okurum:) İşin gırgırını bir tarafa bırakıp kitap hakkında birkaç cümle yazayım. Kitabı almama vesile olan şey yıllar önce üniversitede okurken yaşadığımız evin bahçesinde bulunan incir ağacının altındaki yere verdiğimiz isim: Hayvan Mezarlığı. Evimizde herkes hayvanseverdi ama sanırım herkesin de hayvanı ölüyordu. Hayvanların gömüleceği tek adres de incir ağacının altıydı. Fakat Stephan King’in bu kitabının içeriği bizim Hayvan Mezarlığımız gibi dünyevi değildir. Doktor Louis Creed, karısı, iki çocuğu ve kedileri Church ile Ludlow’ da bulunan şahane bir eve taşınmışlardır. Güzel sakin bir kasaba, evlerinin arkasında bulunan zengin bir orman ve ormana giden patika yol... “Patika” deyince kulağa hoş geliyor değil mi? Fakat kitabı okuduktan sonra patikalarda yürümek pek hoşunuza gitmeyebilir. Kitap ilk okuduğumda, sayfalar geçtikçe; aklımda şu sorular vardı : “ Nerde gerilim?, Nerde korku?, Nerde heyecan? “
Daha sonra doktorun beş yaşındaki kızının Hayvan Mezarlığı ile tanışıp, kedisi Church’un ölüm fikrini sevmemesi üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen kedi Church’un araba çarpması sonucu ölmesi ile kitap az da olsa canlanmış oldu. Peki doktor Creed, kedinin öldüğünü kızına anlatabilecek miydi? Elbette anlatmayacaktı. Peki çare neydi? Tabiki de büyülü mezarlığa gitmekti.
Kitabın son sayfalarına doğru belki biraz gerilim yaşarım sandım fakat olmadı. Sanırım tamamen görsellikten uzak olmasından kaynaklı. Yüksek ihtimal filmini izlediğimde korku, gerilim hissini yaşayacağım. Umarım yanılmam. Kurgu güzeldi fakat dediğim gibi beni germedi, heyecanlandırmadı. Ve tabiki de sonu sanki en az bir 20 sayfa eksikmiş gibi hissettirdi.
Herkese iyi okumalar diliyorum..
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba puan vermedi
17 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Üretken insanın hali bir başka oluyor👏👏
12.08.19 beğen cevap
PİP! (@nusretk)
Pek iyi bir inceleme, bende bitirebilseydim şu telaşlarda güzel olurdu, kitabı.
12.08.19 beğen cevap
Ebru (@kubraebru)
Filmini de kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Kitapta olmayan birkaç olay eklenmiş ve gerçekten kurguyu olabildiğine sağlamlaştırmış, çok kaliteli bir filmdi...
12.08.19 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
kalemi güzel insanlar inceleme ekleyince okuması zevkli oluyor :)ama iyi gezdin😂
12.08.19 beğen 1 cevap
Hicran

Hicran

@hicranhldn

Hayvan Mezarlığı, Stephen King'le tanıştığım romandır.Aynı zamanda korku türünde okuduğum ilk kitap.Hayli sürükleyici ve merak uyandırıcı; kendini okutturuyor.Korkunçluğuna gelirsek, ben çok korktum ama kendi gölgesinden bile korkan biriyimdir.Sürekli bir gerilim halinde okudum kitabı.Benim gibi biri değilseniz korkacağınızı pek zannetmiyorum.Yazarın da en korkunç romanının bu olmadığını umarım.

Kurgusunu çok sade ve basit buldum.Ben çetrefilli bir kurgu hayal etmiştim.O hayvan mezarlığından daha ne numaralar beklerdim.Jud'dan da.Neyse,karıştırmayalım oraları.Anlatım da kurguya paralel yavandı ama karakterleri çok güzel konuşturmuş yazar.Kitabın en sevdiğim yanı; Louis'in iç çatışmaları,kendisiyle yaptığı muhasebeler...Çok yerinde ve başarılıydı.Küçük kızı Eileen'in konuşmaları da gülümsetti beni.Güzel bir aile Creed ailesi.Siz de seveceksiniz.

Hasılı, eksikleri olmasına rağmen güzel ve keyifli bir okuma oldu.Korku türüne ve King'e devam ederim ama yine de bol gerilimli bir polisiye okumak tercihimdir.
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 7 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

2016/2/400 Sayfa - HAYVAN MEZARLIĞI - Stephen King - Türkçemize çeviren Mehmet Harmancı
HAYVAN MEZARLIĞI

Roman;Stephen King;Altın Kitaplar;Türkçemize çeviren Mehmet Harmancı; 400 sayfa (7) (Cumartesi,16 Ocak 2016)

Dün "gece" devrettim romanı.Stephen King'in gerilim-korku türünde bir kitap olunca elimde,korkacağımı,ürpereceğimi sanmıştım mamafih bu eserinde yoktu bu tarz bölümler.Zaten ben Yazarımızın tek bir romanını okumuştum şimdiye kadar.Bu kitap ikinci okuduğum kitabı oluyordu. Dolayısıyla Yazarımızı layıkıyla tanımıyorum diyebilirim.Bir arkadaşımın armağanı bana bu kitap.Aynı armağan paketinin içinden yine King'in KEMİK TORBASI başlıklı başka bir kitabı çıktığı için herhâlde Yazarımızı yakında çok daha iyi tanıyacağım.Bu vesileyle bir defada iki Stephen King kitabı sahibi olmamı sağlayan arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Vakit bulduğumda roman hakkında bir şeyler yazacağımı umuyorum!..

Pazar,17 Ocak 2016
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 7 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Has
Stephen King'in okuduğum 4. kitabı. Genellikle kişisel gelişim ve iş üzerine kitaplar okuduğumdan araya birkaç roman serpiştiriyorum; kurbanım Hayvan Mezarlığı'ydı.

Ortada gayet basit bir olay var, kasabaya yeni yerleşen bir aile ve esrarengiz bir mezarlık. Tüm hikaye bunun üzerinde dönüyor. Kitabı güzel yapan ise "durum tahlillerinin" çok iyi yapılması. Örneğin gerilimli bir anda içimizden "canavar şimdi kesin karşısına çıkıverir" diyebileceğimiz yerde romandaki karakter aynı şeyi söylüyor: "canavar şimdi kesin karşıma çıkıverecek".

Romanın aksiyon geriliminden ziyade psikolojik gerilim yanının ağır bastığını ve puanları buradan topladığını söyleyebilirim. Tek eksik, bazı kısımlarda 'klişe' bir takım olayların olması ve kitabın sayfasını gereksiz yere arttırması oldu. Onun dışında gayet keyifli bir okumaydı.
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Kitabın son satırı da bittiğinde söylediğim tek şey'İşte bu!' oldu. Yine bir Stephen King hikayesini soluksuz okudum. Aslında kitap hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki... Ama şu anda yalnızca düşünüyorum... Romanda ölüm teması oldukça belirgin. Çocuklarının ölüm fikriyle asla yüzleşmesini istemeyen, ölümün asla onları ziyaret etmeyeceğini düşünen bir anne... Bilimsel gerçekliğin sınırlarında dolaşan ve ölümünde doğum kadar normal olduğuna inanan bir baba... Ölüm gerçeğini değiştirebilseydik nasıl olurdu sorusunun muhtemel cevapları... Çaresizlik ve yıkım, belki biraz da delilik...
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 10 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
13.01.16 beğen cevap

Hayvan Mezarlığı - S41

"Sen de Michael Burns'e pek çok doktorun zengin olduğunu,ama bunun için yirmi yıllık bir çalışma gerektiğini ve üniversite dispanserinin başında bulunmakla zengin olunmadığını söyle.Uzman olursan zengin olursun.Kadın hastalıkları uzmanı,ortopedist ya da nörolog gibi.Onlar daha çabuk zengin olurlar.Benim gibilerin para sahibi olması daha uzun sürer."
FULYA GÜN tarafından eklenmiştir.
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bir çocuğun anne babasının söylediği bir yalanı unutabileceğini hiç sanmıyorum.
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Gizli bir kapak açılmış da dev bir miksere düşmüş gibiyim
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lavinia

Lavinia

@blurryface

Belki pek erken ama dünyanın bir yerinde güneş nasıl olsa batmak üzeredir...
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Ölümden sonraki hayat hikayeleri ölümün karşı konulmazlığına bir direnmeydi.Sonsuz derecede yaratıcı olan bir insan zihni ,bir ölümsüzlük hayali yaratarak en son ana kadar deliliği geciktirmeye çalışmıştır.
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Yalnız çocuklar söyler su katılmamış gerçeği. O yüzden çocukturlar ya.
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
29
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stephen King Kitapları
Kitapları onlarca dile çevrilen ve en korku filmlerine ilham kaynağı olan, korku ve gerilim türünün en baba yazarı olarak kab...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Günaydın herkese:) güpgüzel bir gün olsun
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
11 yorum
Sonay Ç. (@ponnik)
Bu eseri kaç sayfa? Keyifli okumalar 😊
09.08.19 beğen cevap
ilkan (@ilkann)
Bence filmini izle @rukenal
Yazın yeteri kadar kitap okudun herhalde sanırsam 😉
09.08.19 beğen cevap
ilkan (@ilkann)
Allah bağışlasın @rukenal
Benimde 2. yiğen oldu bu arada ben de fırsat bulamıyorum açıkcası yaz sezonunda kitap okumayı 🤗
09.08.19 beğen cevap