up
ara

S Topluluğu Kitap İncelemeleri

T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Şöyle ki ; Kitabın kurgusu güzel. Lakin bu Amerika kültürüne dayalı kitaplarda hissin zerresi yok. Babasının vampir olduğunu öğrenip az şaşırmak nasıl bir duygu kontrolü,Babasını kaybedip buluyor bir mod, annesi yıllar sonra çocuğuna kavuşuyor ilk cümle; bizde ne zaman buraya düşeceksin diye seni bekliyorduk oluyor. İlginç, tabi yargılamamak gerekir nihayetinde kültürlerinde ki duygu grafiğinin son raddesi bu. Nerede bizim duygular nerede hele o Rus edebiyatında ki duygular nerede bunlar. Ne ise kitaba dönelim; 12- 13 yaşındaki bir çocuğun eğitim ve aile etkisi ile ne denli zihinsel açıdan gelişebileceğinin bir örneği ayrıca. Babasının akademik gelişimine sunduğu katkı annesinin uhrevi ve doğaya olan sevgisiyle bütünleşince harika bir canlı örneği çıktı ortaya. Okunabilir mi , edebi değer istiyorsanız hayır. İşte insanı değişik yerlere az biraz sürüklüyor.Kitapta sık geçen kelimelerin anlamları ise şöyle;
Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)(Systemical Lupus Erythematosus) ya da Yaygın Lupus Kızarıklığı,sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı (perikard), akciğer zarı (plevra) gibi birçok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Lupus sözcüğü, latincede “kurt” anlamında olup ciltte çıkan yaraların tahrip edici özelliğini ifade eder. 1872 yılında Kaposi, hastalığın sadece cildi değil vücudun değişik organlarını etkileyen bir hastalık olduğunu fark etmiştir.

Viktoryan Tarzı: Kraliçe Viktorya döneminde başlar ve sanayi devrimine kadar etkilerini gösterir bu tasarım akımı. ürün tasarımı alanında malzeme olarak ahşap kullanılmış ve olabildiğince çok oyma,kakma,süsleme katılmıştır. dönemin soyluluk anlayışına göre,bir ürün ne kadar çok işlenmişse o kadar gurur duyulası,zenginliği gösteren meziyetlere sahiptir. renk olarak mor,kahverengi-çikolata tonları,kırmızı ve bordo kullanılır. Kumaşların kalitesi yüksektir.

Agnostik: Bilinemezcilik

Metafor: Bir şeyin sembolik olarak başka bir şeye benzetilmesi ama bu yapılırken "gibi" lafının kullanılmaması.

Özgecil: Başkalarını düşünen

Picardo adlı içkiyi bulamadım.
ataç ikon S Topluluğu
5.5 (10 oy)
0 yorum
berivan kılıç

berivan kılıç

@berivankilic

Bir vampir ailesinin hayatını anlatıyor zaten bu kitap filme uyarlanmış diye hatırlıyorum. Çünkü konusu bana yabancı gelmedi.
ataç ikon S Topluluğu
5.5 (10 oy)
0 yorum
Büşra İşcan

Büşra İşcan

@papatyaaaaaaaam

Çıkmasını çok beklediğim bir kitaptı. Konusunun özgün olduğunu düşünmüştüm ama beklentilerimi karşılayamadı.Klasikti.
ataç ikon S Topluluğu
5.5 (10 oy)
0 yorum