up
ara

Kitab-ül Hiyel

- Kitab-ül Hiyel

Kitab-ül Hiyel Konusu ve Özeti

Kitab-ül Hiyel
Amat kitabının da yazarı İhsan Oktay Anar tarafından kaleme alınan Kitab-ül Hiyel kitabı Roman, Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2015 yılında 9789754705423 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kitab-ül Hiyel isimli kitap 154 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kitab-ül Hiyel kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754705423
Sayfa: 154 sayfa Basım Tarihi: 2015
Puslu Kıtalar Atlası'yla birçok okuru şaşırtan ve sevindiren İhsan Oktay Anar'ın ikinci romanı Kitab-ül Hiyel, "eski zaman mucitlerinin inanılmaz hayat öyküleri"ni anlatıyor. Yafes Çelebi, Calud ve Lalezar Necef Bey'den Angilidis Efendi'ye, Samur ve Yağmur Çelebiler'den Uzun İhsan Efendi'ye bir sürü mucit, hiyelkar, aktarıcı, "rivayet edici", mağdur, sarhoş, meyhaneci, kahveci... Okuyanın okumayanlara kolay anlatamayacağı ama insanın birileriyle paylaşmak isteyeceği romanlardan, Kitab-ül Hiyel.
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi

Tek Kelimeyle: Özgün
Osmanlıca kelimelerin yoğunluğuna ve hatta bazen çoğu kelimesini anlamadığım cümlelerle karşılaşmama rağmen o kadar akıcı ve zevkli bir dille karşı karşıya kalıyorsunuz ki negatif gibi görünebilecek bu durum önemini kaybediyor. Cümleler aslında basit olmasına rağmen şu ana kadar okuduğum kitaplardan daha orijinal bir dille sunulduğu için edebi olarak da değer kazanıyor gözümde. Betimlemelerin farklılığı kimi zaman basit bir olayı çok zevkli hale getiriyor. Anlatılan hikayelerdeki engin hayal gücü ve bunların görselleştirilmesi kitabın bir diğer artı yönü. Bu kitabı okuduktan sonra kararım İhsan Oktay Anar' ın diğer kitaplarını da okumak yönünde oldu. Eminim ki siz de bana katılacaksınız.
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Mehmet Alhas

Mehmet Alhas

@mehmetalhas

Kitaba ilk başladığınızda dilinin çok zor olacağını ve her ne kadar ince bir kitap olsa da kolay kolay bitmeyeceğini düşünüyorsunuz. Ancak bu düşünceniz sadece 5-10 sayfa devam ediyor. Sonrasında kitap sizi öyle bir çevreliyor ki sanki kullanılan tüm osmanlıca veya eski Türkçe kelimeleri bir anda öğrendiğinizi farkediyorsunuz. Kitap, eski zaman mucitlerinin inanılmaz hayat hikayelerini konu alıyor. Muciterin projelerini bitirmeye ömürleri yetmiyor ve sonraki kuşak projeyi devr alıyor. Bu şekilde devam eden fantastik bir roman. Fantastik roman ve tarih seven herkesin okumasını tavsiye ederim.
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Cgdmiss

Cgdmiss

@cgdmiss

Mekanik..
Merhaba,
Yazar, Padişah 3. Selim dönemine sadık kalarak yazmış kitabını. Oysa ki kitapta anlatılan olaylar tarihte hiç gerçekleşmemiş ama kurgusu ve anlatımı sizi kendisine hayran bırakmaya yetiyor da artıyor. Osmanlıdan esinlenerek kullanılan kelimeler beni hiç sıkmadı aksine zevk aldım. Kitabında yer verdiği İbrikdar Selami Ağa, Zencefil Çelebi, Çeşm-i Yek Boncuk Çelebi v.s.. gibi ön takma adları olan karakterler çok hoşuma gitti. Kitabın iki ana karakteri bulunmakta Yafes Çelebi ve Calud.. Çok beğeneceksiniz. Okuyun.
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
SEVAL YANBOLU KOÇ

SEVAL YANBOLU KOÇ

@kizcocugu

İhsan Oktay Anar'ın 2. kitabı....
İhsan Oktay Anar'ın 2. kitabı.... Puslu Kıtalar atlası hazzı vermese de son derece başarılı, hiyel ilmi diye bişey olduğunu öğrendiğim kitaptır..Hemencik bitirilip Efrasiyab'ın hikayelerine geçme telaşı uyandırır....
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Özlem YAVAŞ

Özlem YAVAŞ

@ozlemyavas

Yazarın yaratıcı iç dünyası ışığında geçmiş zaman makine mühendisliği harikaları hatta ayrıntılı krokileri...Aşırı hırsın neden olduğu bir garip olaylar silsilesi...
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Kitab-ül Hiyel - S41

Yine Divane Selim Efendi'nin naklettiğine göre Yasef Çelebi, sayısız makam ve mercinin derkenarı,ilam isteği, havale mührü, harç damgası, kuyruklu ve kuyruksuz sahlarıyla doluistifasını ve düşhai ile zülkarneyn toplarının çizimlerini alıp Bayezid'deki Hiyel Kalemi'ne doğru yola koyulmuştu.
Mehmet Alhas tarafından eklenmiştir.
kızhanım

kızhanım

@kizhanim

Sonuçta hiyelkar da hayalkar da tahayyül ediyordu. Gelgelelim, adına ilim denen, yokluğu gözleri kör eden, belki de karacahillerin görmek maksadıyla büyüttükleri o nokta, onlardan sadece birinin tahayyülünde vardı. Hiyelkar sayısız hiylelerle tabiatın kuvvetlerini tuzağa düşürüp esir etmenin yolunu ararken, hayalkar, bütün dünyayı gözündeki o noktayla görüyor, Kainatın kendisinin gerçekleşmiş bir hayal olduğuna, bu hayali örnek alıp yeni yeni hayaller yaratmak gerektiğine, çünkü onu mutlu eden şeyin sanayi ya da teknoloji değil, hulkiyyat ya da kreatoloji olduğuna inanıyordu."
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Semih Aycan

Semih Aycan

@semihaycan

.. ustaların kılıç yapmak için saatlerce ve günlerce dövdükleri demir neden serttir bilir misin? o, insanoğluna hemen boyun eğmez, çünkü onların, kendisi ile işleyecekleri suçları bilir. bu yüzden de ortak olacağı günahların bedelini ateşte dövülürken peşinen öder. zalimlerin kolları kendi erişilmez isteklerine göre çok kısadır. tutkularının büyüklüğü onları böylece sakat kıldığından, bizim kılıç dediğimiz koltuk değneğini kullanırlar. icad ettiğin silah, işte onların tutkularını büyütecek ve zulümerini artıracak. sen onların kollarını uzattın. oysa kılıçlar yeterince uzun değil miydi?
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Arveles

Arveles

@arveles

Ustaların kılınç yapmak için saatlerce ve günlerce dövdükleri demir neden serttir, bilir misin? O, insanoğluna hemen boyun eğmez., çünkü onların, kendisiyle işleyecekleri suçları bilir. Bu yüzden de ortak olacağı günahların bedelini ateşte dövülürken peşinen öder. Zalimlerin kolları kendi erişilmez isteklerine göre çok kısadır. Tutkularının büyüklüğü onları böylece sakat kıldığından, bizim kılınç dediğimiz koltuk değneğini kullanırlar. İcat ettiğin silah işte onların tutkularını büyütecek ve zulümlerini arttıracak. Sen onların kollarını uzattın. Oysa kılınçlar yeterince uzun değil miydi?”
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Varlıklarını benlikleriyle sınırlayan ve dolayısıyla, aslında ona ait olduklarını bilmedikleri Dünya karşısında cılız ve sakat olduklarını hisseden insanlar gibi, varlığına tehdit ettiğine inandığı o devle savaşmaya karar verdi. Bu dev, Dünya’nın ve onun içindekilerin ta kendisiydi. Ona ait olmak ise, ona yenilmek, yani ölmek demekti. Ancak bir bakıma doğru sayılırdı. Çünkü Dünya’nın bir parçası olmak, bedenin değil benliğin ölümü olmalıydı.” (S. 113)
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Gailevi adında bir âlim, onlara gök kubbenin değil de aslında dünyanın döndüğünü söyleyip kafalarını alt üst edince zavallıya çektirmediklerini bırakmamışlardı. Çünkü Arabi’de aynı kökten gelen “hayret” ve “hayranlık” sözcükleri onların lügatında yoktu ve onlar mucizelere şaşmamak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Nitekim, dünyanın döndüğüne en sonunda kafaları basınca bu kez de buna hayret etmekten vazgeçmişlerdi. Aynı şekilde onlar, düşlerini anlatanlara da kızıyorlardı. Çünkü düşler, onların gerçeklik duygularına aykırıydı. İşin kötüsü onlar, kendi gerçeklik duygularına gerçeğin ta kendisi diye bakıyorlar, aşina oldukları ve şaşırtıcı bulmadıkları her şeye gerçek diyorlardı. Oysa bu, gerçek dışı olanın tanımının ta kendisiydi. Çünkü Dünya’nın kendisi, bir mucize olarak, düşlerden kat be kat daha şaşırtıcı ve hayranlık uyandırıcıydı.” (S. 82)
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları
Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar'ın muhteşem kurgularıyla okurların gönlüne taht kuran,...
B.N.A...

B.N.A...

@bna

 paylaşım fotoğrafı
Üslubu bambaşka betimlemeleri ve hayal gücü harikulade bir yazarın harikulade kitabı. Tabiki de herkes okumalı diye klişe bir cümle kuramam ancak idealist mühendis ve mühendis adaylarının okumasında fayda var. Hepimizin adına:) ÇÜNKÜ HİYEL İLMİ EMİRLERE ASLA KARŞI GELMEYECEK SADIK KÖLELERİ YANİ MAKİNELERİ YARATMA SANATIDIR. Günümüzde dünya şartlarında ülkemizin en çok ihtiyacı olan ilimdir Hiyel ilmi kısaca.
ataç ikon Kitab-ül Hiyel
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon