up
ara

1984 Kitap İncelemeleri

Osman Altuncu

Osman Altuncu

@osmanaltuncu

Ismarlama kitapta olsan !
Etkisinde kaldığım , hayatımı , bakış açımı değiştiren ender kitaplardan. Ağır yaşamı sorgulatma özelliği vardır. Okuyun,okutturun.
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi
0 yorum
Sezin Boz

Sezin Boz

@sezinnn

Ben bilim kurgu,kafadan atma şeyleri sevmem diyenlerin bile ikna olup okuduklarında kötü dünya düzenine hakim oldukları kitap evet ütopya biraz belki ama fikrin,vicdanın hür olmadığında neler olabileceğini gözler önüne seriyor.
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi
0 yorum
Furkan Saka

Furkan Saka

@scofield67

İnsana siyasette, politikada farklı bir bakış açısı kazandıran roman fikrimce...
ataç ikon 1984
kitaba 9 verdi
0 yorum
sena

sena

@senatasoz

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Yazımı 1948'de bitirilen bu eser, George Orwell'ın geleceği kurguladığı bir distopya. Yazarın kurguladığı bu gelecek insanın hiç hoşuna gitmiyor ama insanı ya gerçekten böyle bir gelecek gelirse diye düşündürüyor. Kitap, baş karakterimiz Winston Smith'in ütopik gelecekte içinde bulunduğu tekdüzen çağı, yalnızlık çağı, Büyük Birader çağı, çiftdüşün çağını sorgulamasını konu ediniyor. Winston kendine sürekli bu hayatın hep böyle mi olduğu geleceğe bu günlerde yaşananların anlatılıp anlatılamayacağı Büyük Birader çağının bitirilip bitirilemeyeceğini soruyor(tabii bunu yaparken öyle özgür özgür değil gizli saklı, korkarak çünkü insanların her hareketlerinin hatta uykudaki sayıklamalarının bile sürekli dinlenildiği ve izlenildikleri bir çağdalar)... Şuan günümüzde 2019 yılında George Orwell'ın kitabında anlattıklarına benzer olaylar yaşanmıyor değil en basitinden ellerimizdeki akıllı telefonlarda bizim aramalarda baktığımız ürünler takip ediliyormuşuz hissi verecek şekilde karşımıza reklam olarak çıkıyor bu da insana acaba izleniyor muyuz dedirtiyor. Evet tamamen hayali bir gelecek ama bu kitaptaki kurgulanan gelecek yaşanılmayacak demek değil ve bu ürkütücü. Gelecekte düşünemeyen otomotlara dönüşmemek için ne yapılabilir, bilinmez. Ama bu kitaptan öğrendiğim kadarıyla en değerli şey dil insanların düşünmesi için en gerekli şey olan dilimize sahip çıkmak lazım. Kitapta anlatılanlara göre Yenisöylem denilen dilde kelimeleri en aza indirerek insanların üst beyinlerini kullanmadan ördek gibi vaklamaları sağlanmak isteniyor tabii bu da en değerli özellik olan düşünebilme yeteneğini yok ediyor. Yazar bu geleceği 1984 yılında oluyor gibi kurgulamış belki 2084 belki 2184 belki daha uzak bir zaman belki de hiçbir zaman... Bu kitapta anlatılanlar tamamen gerçekleşir ya da hiçbiri gerçekleşmez demeden önce kitapta bize asıl anlatılmak istenilenin insanî duygularımızı kaybetmememiz ve her zaman özgürce düşünebilmemiz olduğunu anlamak gerektiğini düşünüyorum.
Güzel bir anlatıma ve gerçekçi bir kurgulamaya sahip bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon 1984
kitaba 9 verdi
1 yorum
Senel Sakrak (@snlskrk)
Güzel yorumlamişsınız
27.02.19 beğen 1 cevap
Fatolina

Fatolina

@fatolina

Büyük Birader
Geleceği görmüş yazar.. Bugünü gördüm okurken.. Büyük birader bizi gözetliyorsa yazdıklarım aleyhime kullanılabilir.. Tv'den değil ama telefonlardan korkulacak zamanlar.. Okumalısınız mutlaka..
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Benim Düşüncem
Kitap hakkında yazılacak o kadar yorum varki ama hepsini yazamayacağım.
Hikaye çok iyi kurgulanmış, çevirmenin dediği gibi bir uyarı olabilir ama ne zaman gerçekleşir bilemeyiz...
Bazı yerleri çok sıkıcı geldi bana sanki sürekli aynı hikayeyi okurmuşum gibime geldi.
Genel olarak başarılı diyebilirim...
EK 1
Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya yaşanan savaşlar sonucu üçe bölünmüş ülkelerdir. Ülkenin dört bir yanında posterleri olan, despot lider Big Brother' in yönettiği Okyanusya, yasaklar ve korkularla sindirilmiştir. Her evde bulunması zorunlu olan tele ekran ( bir çeşit televizyon) ile özel hayat ortadan kaldırılmıştır. Bu tele ekranlar sayesinde parti propaganda yapıyor, isyankarlara karşı nefret aşılıyor insanlara. Aynı zamanda bu ekranlar sayesinde insanların yaptığı her şey görülüp, dinleniyor. Bangır bangır eşitlikten bahseden yöneticiler ve halk arasındaki yaşam kalitesi uçurumlar kadar. Ama yozlaştırılıp, uyutulan halk bunun bilincinde dahi değil. Sistemin ( partinin) insandan önemli olduğu bir dönem yaşanıyor. Sorgulamak, düşünmek, aşık olmak, yakın arkadaşlık kurmak...sistemin istemediği ve sisteme zarar verecek her türlü duygu ve düşünce yasak. Bu duygu ve düşüncelerin yasak olduğu Okyanusya' da aksi bir durum olursa Düşünce Polisi tarafından yakalanıp, idamla ya da işkenceyle cezalandırılıyor insanlar. Sevginin olmadığı kendi anne, babasını Düşünce Polisine şikayet eden çocukların ülkesi haline gelmiştir Okyanusya. İşte insanların robotlaştırıldığı bu ruhsuz ve totaliter rejime karşı olan Winston Smith' in aşkını ve isyanını anlatan olağanüstü bir kitap. 11.02.19
ataç ikon 1984
kitaba 8 verdi
0 yorum
ibrahim adıyaman

ibrahim adıyaman

@ibrahimadiyaman

Gerçekten mükemmel bir kitap. Geçmişte yaşanılan politik ve toplumsal olayları ele alıyor. Günümüze yapılan betimlemelerle kendine hayran bırakıyor. Mutlaka okuyun 😀
ataç ikon 1984
kitaba 9 verdi
0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

Yazarın okuduğum ikinci kitabı.
1- Hayvan Çiftliği
2- 1984

Felsefe hocamızın tavsiyesiyle okuma kararı aldığım ve çok beğendiğim siyaset ve politika’ya sardığım merak ve bana kitabın ekstradan kattığı ve göstermiş olduğu güzel ve okunması gereken bir edebiyat romanıdır.

Parti’nin ne anlam ifade ettiği gücü, otoritesi,
varlığının amacı, anlamını tekrar hatırlattığı ve kurulan dünya düzeninin nasıl idare edildiğini bana öğretmiş olduğu Siyaset ve Politika, edebiyat romanıdır.
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi
2 yorum
misra örnek (@misraornek245)
Banada felsefe hocam önermişti okumaya başladım zaman geçtikçe düşüncelerimizin ne kadar da önemli oldugunu öğrendim bi konuyu ele alırken ona yüzeysel bir şekilde bakmadım.. demem o ki kitaplar olgunlaşrırır insanı
06.01.19 beğen 2 cevap
Mücahit ÇAKMAK

Mücahit ÇAKMAK

@mucahitcakmak

George Orwell'in gerek Hayvan Çiftliği gerekse 1984 isimli kitaplarında bazı ideolojileri eleştirdiği söylense de, kitaplarını okuduğunuzda aslında ideolojiyi çıkarı uğruna kullanan insan karakterini eleştirdiğini görebilirsiniz.1984 adlı kitabındaki sürekli gözetim altında olmak, fikirlerini beyan edememek, algıları yönetmek gibi kısıtlayıcı davranışların abartıldığı düşünülebilir fakat dünya üzerindeki yönetimlere baktığımızda hiç de aşırı örnekler olmadığını görmekteyiz. Biraz düşünürsek, aslında bu katı kuralları insanlık üzerine uyguladıklarını fakat uygularken de hissettirmemek adına büyük çaba harcadıklarını anlayabiliriz. Ana karakterin iç dünyasındaki düşünceler muazzam bir dil ile okuyucuya hissettiriliyor. Zihninizde ince noktalara değinecek güzel bir eser.
ataç ikon 1984
kitaba 9 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

George Orwell - 1984
Müthiş bir distopya, sistem ve onun berbatlığını, çarkların işleyişini ve o çarkın başındakileri anlatan türde bir kitap olan 1984, kitabın ana karakterinin her şeyden haberi olmasına rağmen o çarka hem uyuyor gibiyken bir yandan da baş kaldırış isteğiyle sürdürdüğü hayatını ele alıyor burada Orwell. Okuduğum en iyi distopik kitapların en başında gelen bir kitap ki zaten distopik eserlere rehberlik etmiş kitaplardan biridir. Herkese tavsiye ediyorum, kesinlikle okumalısınız!
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi
1 yorum
Arif Özgan (@arifozgan)
Okudum efendim suan masamda bana bakıyor cok etkileyici bir kitap etkisi altına aldıgı dusunceler icinden cıkılmaz bir pardoksta bulmanıza neden oluyor gercekten harika
15.11.18 beğen cevap
Ulaş Nikbay

Ulaş Nikbay

@ulasnikbay805

1984 hakkında
Kitaplar hakkında yazmak, kitaplar üzerine konuşmak istiyorum. 1984, bu kitaplardan biri çünkü bu kitap hakkında konuşulmaya değer. Hakkında konuşulmaya değer şeyler üzerine konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Siyasi eleştiriler yaptığımızı sanarak, sosyal medyanın peşine takılıp gidiyoruz. Okumaya, hakkında düşünmeye, üzerine konuşmaya değer çok fazla şey var oysa. Iskalayıp geçtiğimiz ne, bizim olmuş sayılır ki?

Güncel siyaseti eleştireceğiz diyelim. Gerçekten eleştirmeye değer mi? Güncel siyaset, bizim hiçbir zaman dahil olmadığımız ve olamayacağımız bir çıkar paylaşım alanı değil mi? Soru soruyorum ama bence öyle. Biz seçtiğimizi, seçebildiğimizi sandığımız sürece kaybedeceğiz çünkü paylaşıma giren değer, bizim seçimlerimize bırakılmayacak kadar değerli. Paylaşıma giren değer, bizim değerimiz olsa bile bu böyle. Önemli bir toplumsal değişime kadar da böyle kalacağına emin olabilirsiniz. İronik bir dil kullanmanın her zaman yanlış anlaşılma riski vardır ve ben de bu riski her zaman almışımdır çünkü bundan daha etkili olduğunu bildiğim bir başka anlatım şekli daha yoktur. Bu söylediklerimden sonra benimle hâlâ siyaset konuşmak isteyenler kaldıysa, 1984 hakkında konuşabiliriz örneğin.1984, aynı zamanda yer ve zaman sınırını aşmış bir siyasi eleştiri romanıdır çünkü.

George Orwell’in bu romanı, 1949 yılında yayınlanmıştır. O zamandan 1984 yılını nasıl gördüğünü anlatan distopya türünde bir romandır. Orwell, romanı “Avrupa’daki Son Adam” ismiyle yayımlanmak istemiş ama yayıncı kitabın adını 1984 olarak değiştirmiştir. Bunun başarılı ve yerinde bir müdahale olduğunu, bugün gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Romandaki 1984 yılında, dünyada üç ülke kalmıştır; Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya. Bu üç devlet de totaliter rejimlerle yönetilen devasa ülkelerdir. Aralarında ittifaklar ve savaşlar da olan bu ülkelerden bizim için önemli olanı Okyanusya’dır çünkü kahramanımız Winston, orada yaşamaktadır. Okyanusya’daki rejim, liderleri Büyük Birader’e mutlak bağlılığı şart koşmakta ve bunun sıkı denetimini yapmakta, aksi davranışları şiddetle cezalandırmaktadır. Toplumdaki her bireyin hareketlerini ve düşüncelerini kontrol altına alan bir sistem geliştirilmiştir. Goldstein ise haber bültenlerinde, toplantılarda, her yerde sürekli olarak lanetlenmekte ve ondan nefret edilmesi sağlanmaktadır. O, Okyanusya’ya ihanet etmiş bir haindir. Romanı okudukça, Büyük Birader’in de Goldstein’ın da yaşayıp yaşamadığı ve hatta daha önce de var olup olmadığı konusunda şüphe ediyoruz. Bu kişiler, sistemin devamı için uydurulmuş karakterler olabilir diyoruz.


Distopya, ütopyanın tersine geleceği karamsar olarak anlatır ve genelde yaşamın baskı rejimleriyle nasıl rayından çıkabileceğine değinir. 1984, en iyi distopya roman örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu çok önemli romanın bir de filmi var. Film uyarlamasının yapım yılı ise tam da 1984 yılı. Mutlaka izlenmesi gereken çok başarılı bir filmden bahsediyoruz. Roman karakterleri adeta sayfalardan fırlamış ve bize romandaki müthiş öyküyü özetleyerek anlatıyorlar.

Kitabı da okumalı, filmi de izlemeli ve hakkında uzun uzun da düşünmeli. Bize çok şey söyleyecek şeyler bunlar. Bize çok şey söyleyen şeylere kulak vermeli, onları da duymalı.
ataç ikon 1984
kitaba 9 verdi
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Asi Adam George Orwell
Hayvan Çiftliğiyle tanıştık. George Başgan ne yapıyorsun böyle derin sularda yüzülür mü dedim. Nâzım araya girdi. Dedi ki: Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak/ Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa! Yani sen susarsan ben susarsam biz susarsak kim gerçekleri söyleyecek? Haklısınız üstâdlar dedim. Bu muhabbeti 1984 ile sürdürdük. Okurken bir âh çekiyorsunuz. Şöyle bir sorguluyorsunuz kendinizi çevrenizi toplumunuzu...Bir parça sorguluyorsanız yüreğiniz adalete hasretse içiniz ağlamaya devam ediyor...
Dostoyevski’nin bir sözü vardır ya: “Her şeyi anlıyorum ve bu beni öldürecek” hah işte onu yaşıyorsunuz....
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi
1 yorum
Ruknettin♥ (@ruknettin)
Sorgulanıyor ama bu kadar da kötü olamaz ki bir ütopya
12.08.18 beğen cevap
evren karabey

evren karabey

@evrenkarabey

1984-ölümsüzlük
herhalde eskimeden okunacak ve sürekli hak verilecek kitaplardan biridir 1984 çünkü her dönemde sistemler olacak ve sömürdüğü toplumlar aynı durumları yaşayacak tıp ki bizim günümüzde yaşamış olduğumuz gibi dayatmalar psikolojik baskılar çaresizlikler haksızlıklar her dönemin sıradan günlük yaşantısı haline gelecek maalesef ve de biz insanlarda bundan dem vuracağız bu kitabı okuyanlar da bende bunları yaşıyorum diyecek...
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi
0 yorum
ramazan ışılak

ramazan ışılak

@ramazanisilak

geleceği ön görmek
Bu kitabın yazıldığı tarih ikinci dünya savaşı zamanına dayanıyor. Yazar öyle öngörü ve geleceğe dair betimlemeler yapıyorki muazzam. Jules verne kitaplarında geleceği ön görmesi gibi.
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi
0 yorum
mesude çoban

mesude çoban

@mesudecoban

Bu kitaba ilk başlarken sıkılıp bırakma ihtimaliniz çok yüksek. Ancak bir süre sonra sürükleyiciliği artıyor. Anlaşılması zor bir kitap ve ileriki sayfalarda kitap içinde kitap var. Demek istediğimi okurken anlayacaksınız zaten. O kısmı işaretleyip daha sonra anlayarak okumak üzere atlayabilirsiniz. Hiçbir eksiklik yaratmaz ve anlamanız açısından harika olur. Ve söylemeden geçmek istemiyorum; okuduktan sonra o kadar etkisinde kaldım ki, güvenlik kameraları gözümü korkuttu. BÜYÜK BİRADER’İN GÖZÜ ÜSTÜNDE
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi
1 yorum
Merve Bozkurt (@fmo502)
Evet ya harika bir kitap etkisinde bende biraz kalmadım değil ??
04.07.18 beğen 1 cevap
/ 15