up
ara
‹ Tüm 1984 İncelemeleri

1984 Kitap İncelemeleri

Kamer

Kamer

@kitapsiz2

Öncelikle lisede ödev olarak verildiğinde okumayıp da internetten özetini indirip ödevi öyle teslim ettiğim için çok pişmanım. Çok şey kaçırmışım meğer.
Kitaba gelince; 3 büyük egemenlik hakim kitabımızda. Okyanusya, Avrasya, ve Doğu Asya. Sürekli sürdüğü iddia edilen bir savaş vardır bu 3 egemenlik arasında fakat kitabı dikkatlice okursak aslında üçü de birbirinden çok farklı değildir.
Bizim olayımız Okyanusyada geçiyor. Okyanusya'da tabii ki komünizm hüküm sürüyor. Ve güçlü, muhalefet kabul etmeyen, geçmişi geleceği o anı sadece kendisinin bildiği bir lider tarafından yönetilen parti..
Her yerde ''Büyük birader seni izliyor '' pankartları asılıdır. İngilizce okuyunca daha havalı tabii '' Big Brother is watching you '' . Her neyse bu posterler her yerde asılıdır ve Big Brotherimiz delici bakışlarıyla beyninize hükmeder adeta.

İşin en akıl almaz kısmı heryerde insanların ne yaptığını ne konuştuğunu denetleyen bir tele-ekran vardır. Tek denetleyemediği şey düşüncelerdir ki orada da bir açık verirsen anında düşünce polisinin sert ve güzel postalları yüzünü eziverirdi. Keşke bu kadarıyla da kalsa ama daha ileriki işkence sahnelerini bizzat okumanızı öneriyorum.

Bu tele-ekranlar işyerinde, evlerde hatta tuvaletlerde bile izliyordu sizi. Ve kitapta geçiyor ki tele-ekranın kesintisiz denetlediği tek yer tuvaletlerdir.

Şimdi insan okurken -Amaan kitap değil mi işte diye düşünebiliyor. Ama düşünmeden de edemiyor, böyle zorba bir devletin baskısı altında kalsak ne yapardık ? Kabus gibi değil mi..

Kahramanımız Winstona gelince; okyanusyada Doğruluk bakanlığında çalışan biridir. Görevi ise hayli ilginçtir; Geçmişi zamana uyarlamak.. Yani tarihi çarpıtmaktır. Büyük biraderin işine nasıl geliyorsa öyle çevirmektir.
Nasıl olduğunu anladığı ama niçin olduğunu anlamadığı düzene karşı çıkmak isteyecek ve bu sisteme karşı ilk eylemini bir antikacıdan günlük alarak başlayacaktır.
Winston yalnızdır. Ve her partili gibi aslında onun da kafasında partiye dair şüpheler vardır.
2 dklık nefret toplantılarından bahsetmeden de geçmek istemiyorum. Beni en çok şaşırtan kısımlarından biri olmuştur. Winston 2 dk nefret toplantılarında partililerle bağırıp esip gürler fakat Goldstein adlı bu partinin iç düşmanıyla irtibata geçmenin bir yolu olup olmadığı merak eder.

Burada bahsetmek istediğim çok terim var yenisöylem çiftdüşün gibi.. Ama kalemim yetmez bunları irdelemeye. En iyisi okuyun.

Ve kahramanımız Anti-sex örgütünün üyesi olan Julıa adında asi bir kızla aşk yaşamaya başlar. Aşktan kastım o Ahmet Batman kitaplarındaki salya sümük aşklar değil elbet. O dönem aslında aşk da yasak olduğu için winstonun istediği belki de sadece bir kadındı. Ama gittikçe birbirlerine öyle bir bağla bağlanırlar ki ihanet etmeme sözü verirler. hem de öyle bir koşulda. Aslında ihanet etmemenin mümkün olmayacağını ikisi de bilse de bu sözle bağlanırlar birbirlerine.
Dönemde her şey yasak olduğu gibi cinsellik de yasaktır tabii. Hele ki aşık olduğunuz bir kadınla evlenmek tamamıyla hayaldir. Aralarında fiziksel çekim olmayan çiftler kurul tarafından onaylandıktan sonra evlenebiliyor ancak.

Julıa ve winston birgün aşk yuvalarında basılırlar. Odadaki tele-ekrandan habersiz aylarca ne planlar yapmışlar neler yapmışlardı.. Her neyse.. düşünce polisi türlü eziyetler yaparlar çiftimize. türlü eziyetler derken yaklaşık 30 40 sayfalık bir eziyetten bahsediyorum. Bu işkence töreninin tek amacıysa devlet hakkında bildiğin bütün gerçekleri! unutup partiye itaat etmeyi sağlamaktı.
Lakin öyle de oldu. Kitabın sonunu yazıp sinir etmeyi çok isterdim ama okuyun gençler. oturup sindire sindire okuyun bu kitabı.
Her şey bir tarafa Winstonun Kağıda 2+2=5 yazması çok dokundu içime.
Ve kitabın başında geçen ''Kestane ağacının altında sen beni sattın; ben seni.'' söylemi kitap bittikten sonra daha bir anlam kazanıyor.
Hatta duygulanıyor insan.
Kitap bittikten sonra açıp The Smiths - Never Had No One Ever dinleyin. Kitapta geçen acıklı denen şarkılardan biri bu sanki. o derece hissettirdi bana (kitapla hiçbir alakası yoktur.) İyi okumalar..
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi
0 yorum