up
ara

Gizli Anların Yolcusu

Gizli Anların Yolcusu Konusu ve Özeti

Gizli Anların Yolcusu
Gizli Anların Yolcusu kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752899513
Sayfa: 432 sayfa
Uzun zamandır çıkmadığı yollarda kaybolanların hikâyesi...Ayşe Kulin yeni romanında aşkın değiştirdiği ve bir daha hiç aynı olmayacak hayatları anlatıyor...Çağdaş edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Gizli Anların Yolcusu ile bir kez daha okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşmeye zorluyor. Bu kitap yerleşik ve düzenli hayatlarımızın nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bir anda yıkılıp gidebileceğini gösteriyor bize... Acı bir kaza... Bir anda ağızdan kaçan bir söz... Ansızın yayınevine gelen bir dosya... Birbirine dolanmış eşarplar... Bütün bunlar, aykırı bir aşkın başını ve sonunu belirlemeye yeter mi?Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi içindeki sırlarla en yakınlarını yaralayan ailelerin öykülerini soluk kesen bir tempoyla okuyacaksınız.
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

kitabın giriş bölümü tipik bir film klişesiyle başlıyor. filmlerde sıkça baş vurulan bir girizgah cümlesi vardır "herşey o gün başlamıştı" klişesi, sonrasında da film olayların en başından akmaya başlar ya, işte kitap da aynen öyle başlıyor. biz de en baştan adım adım ilhami'nin sorunlu evlilği, cinsel ihtiyaçlarını arkadaşı ortağı handan ile giderişi ve sonrasında da büyük aşkı bora ile ilişkisini, aynen bu sırayla okumaya başlıyoruz. ancak kitap bu sistematikle ilerlerken bora ve yaşananlar noktasında çok büyük falsolar veriyor. ilhami'nin bora'ya olan aşkı ve bora'nın karakteri üzerine söylenecek yazacak çok şey var. kitabın dilinin gayet "sıradan " bir hava içinde olmasından çok, asıl bu falsolar kitaba karşı daha da mesafeli bir tavır takınmaya neden oluyor.
ilhami karakteri kabaca kitapta ilk 100 sayfada anlatılıyor. çizilen portrede ilhami, kadınlara karşı ilgi ve alakası gayet yerinde seksüel ve duygusal anlamda kadınlardan olabildiğince etkilenen aşk konularında da gayet başarılı heteroseksüel bir erkek olarak tasvir ediliyor. ancak her nasıl oluyorsa aynı ilhami, bora'nın geçmişinde yaşadığı tecavüz olayını öğrenmesinin akabine bir anda üzüntü ve acıma sarmalında bir kaç saat içinde bora ile yakınlaşıp ona aşık olabiliyor. ve bunlar olurken kitaptaki bu geçiş o kadar vurgusuz ani ve olağan dışı anlatılıyor ki bu satırları okuduğunuzda kitabı yarım bırakma isteğine kapılıyorsunuz. kitabın en büyük falsosu da zaten bu, değişimin kurgusal geçişinin eksik ve özensiz bırakılması. örneğin ilhami'nin kendi gerçeğini fark edişi bunun duygusal ve fiziksel anlamda karşılığı, geçmişle bağlantılı irtibat veya kendini sorgulama yok. var olan bora'nın geçmişini öğrenme acıma ve "aniden" tutkulu bir aşk. hepsi bu...
kitabın en önemli falsolarından bir diğeri de, bora karakterinin diğer karakterler ve olay örgüsünde olduğu gibi betimlemesinin tam yapılmamış eksik bırakılmış olması. kitabın neredeyse sonuna kadar gayet normal bir havada ilerleyen bora ve yaşamı, sırlarının açığa çıkmasıyla aniden değişiyor ve melek yüzlü bora'nın karanlık tarafı hızlı geçişlerle ortaya çıkıp aynı hızda anlatılıp kitap alelacele noktalanıyor. bunun yanında kitabın genel gidişatı ve özellikle sonu açısından baktığımızda, kulin bora'nın geçmişinde yaşadığı tecavüz olayıyla bağlantılı bir şekilde kitabı sonlandırarak okuyucuyu şaşırtmak istediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz. ancak bu sonun bile ne yazık ki kitaptaki genel tatminsiz havayı gideremediğini söylemek, bora karakterinin betimlemesinin eksikliği sebebiyle kanımca yerinde bir tespit olacaktır...
kulin'in ayşe arman röpörtajında da belirttiği gibi kitapta ilhami ve bora arasinda hehangi bir seksüel yakınlaşma anlatılmamış. ama aynı ilhami'nin handan ile geçirdiğ ateşli dakikaların detayı var. kulin bu bir porno kitabi değil derken ne demeye çalışmış şimdi daha iyi anladım!! homofobisinin boyutu bu yazının konusu değil neyse ..
kısaca ben kitabı beğenmedim. olayın örgüsünü zorlama ve aşkın doğal olmayan bir şekilde başlayan havasından tatmin olmadım.
aslında tecrübeli bir yazarın bu derece zorlama bir aşk romanı yazması onun kariyeri açısından da iyi değil. zorlama tabirini öylesine kullanmadım bu arada bilerek yazdım. hem kitabın yazım dili hem de kurgulanan aşk ve devamı oldukça temelsiz ve sanki ilk romanını yazan yazar heyecanındaydı..
ayşe kulin belki samimi bir şeyler yapmak istemiş ama ne yazık ki bu kitapta sadece gayleri, anlayamadığını ve açıkçası anlamak için de kafa yormadığını anlıyorsunuz. akılda kalmayacak yer etmeyecek bir kitap özetle...
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 2 verdi
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ayşe Kulin kitapları arasında derinlik kavramını hissedemediğim tek kitap diyebilirim ama elimden bırakamadım. Sebebi toplumun hala tabu saydığı gerçekleri kaleme almış olmasıydı, bu da bırakamamamı sağladı. Biterken kafamda bir dolu soru işareti kaldı. En başta da Bora Hüsam'la ne yapıyordu, geçmişleri neydi? Bu sorular yanıtlanmadı bu kitapta, asılı kaldı havada. Bitirirken rahatlama duymam gerekirken aksine daha da merak sardı beni. En azından devam kitapları olduğunu öğrenince rahatladım, demek orda öğreneceğiz bunca havada asılı kalmışlığı.
Derinlik yoktu yorumuma da gelince; İlhami bir anda okuduğu bir taslak kitapla kendini aşık buldu. Hiç yadırgamadı Bora'nın balkonundan içeri süzülmeyi, bir kez olsun 'ben ne yapıyorum şu an?' demedi ve bodoslama daldı. Kaldı ki satır aralarında 'bugüne kadar itici bulduğum bir durumun içindeyim' tarzında bir cümlesi vardır kendisinin. Bir insanın bugüne kadar itici bulduğu bir durumu sorgusuz sualsiz, sanki oldukça doğal bir şeymiş gibi kabullenmesi yakıştı mı acaba Ayşe Kulin kalemine, basit kalmadı mı ? ( Yanlış anlaşılmasın, bence durum oldukça doğal asla karşı değilim ve olmak haddime de değil zaten, sadece İlhami karakteri üzerinden yorum yapıyorum )
Ben orda İlhami'nin kendinden kaçışını görmek isterdim. Cebelleşmelerini, kendini yeniden keşfetmesini, bunca yıl farklı bir hayat sürmüşken yepyeni ve kendine oldukça marjinal bir hayatı seçmesinin onu bıraktığı ikilemleri görmek isterdim..
Beni hayal kırıklığına uğratan şey bu yüzeysellik oldu. Bunlar dışında ilk başta dediğim gibi tabulara dokunuşuyla sevdim bu kitabı. Su gibi aktı gitti. Kafanızda kalacak boşlukları devam kitaplarıyla doldurmayı göze alacaksanız, okumalısınız.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bu kitabı bir kitap dostumun önerisi üzerine aldım ve okudum . 3 gün yada 4 gün içinde bitirdim .29 Ekim 2013 de . Ancak kitap beklentilerimin altında kaldı .. Bir çok anlamda konun işlenişini yoğun bulmadım .. Biraz zorlama ve dayatmacı buldum .. Anlatılmak istenen ne onuda pek anlamış değilim .. (bir kitabında bir şeyleri anlatma kaygısı olmalı mı ? Yada edebi derinliği ? Bu da tartışılır ) ismi kadar derin değil kitap .. Aşkın ve tutkunun hiçbir süreci yoktu kitapta .. Her şeye biraz kendince dokunmuş Ayşe Kulin (dönemimize ait siyasi bakış açısının hayatın her alanında toplumun diğer unsurlarını baskı altında tutması gibi konulara ).. Ancak altını dolduramadığını düşünüyorum dokunmuş olduğu konuların, o kadar yüzeysel geçmiş ki bence hiç değinmeseymiş daha iyi olurmuş.. Kitapta tek beğendiğim kitabın ismi bence çok güzel (gizli anların yolcusu) ve bölüm başlarında ki cümlelerin bazıları .. Bunların dışında çokta okunası değil .. Eş cinsel yasak bir ilişki üzerine yazılmış bir kitap (çocuk tacizi üzerine bilgi veriyor ancak havada kalan bir anlatım ve Kahramanımız yayın evi sahibi olmasından dolayı kitabın içinde yayın evlerinin işleyişi ile ilgili hafif bilgi sahibi olabiliyoruz o kadar.. Bence daha iyi kitaplara var..
Ancak bazı kitaplar ... Okuduğunuz döneme ait kişide bazı anılar ve duygular bırakır .. Bu kitabın benim için özel
bir yeri olacaktır .. Yaşadığım anlar ve anılar itibariyle ...
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Bu kitabı bir kitap dostumun önerisi üzerine aldım ve okudum . 3 gün yada 4 gün içinde bitirdim .29 Ekim 2013 de . Ancak kitap beklentilerimin altında kaldı .. Bir çok anlamda konun işlenişini yoğun bulmadım .. Biraz zorlama ve dayatmacı buldum .. Anlatılmak istenen ne onuda pek anlamış değilim .. (bir kitabında bir şeyleri anlatma kaygısı olmalı mı ? Yada edebi derinliği ? Tabiki olmalı ) ismi kadar derin değil kitap .. Aşkın ve tutkunun hiçbir süreci yoktu kitapta .. Her şeye biraz kendince dokunmuş Ayşe Kulin (dönemimize ait siyasi bakış açısının hayatın her alanında toplumun diğer unsurlarını baskı altında tutması gibi konulara ).. Ancak altını dolduramadığını düşünüyorum dokunmuş olduğu konuların, o kadar yüzeysel geçmiş ki bence hiç değinmeseymiş daha iyi olurmuş.. Kitapta tek beğendiğim kitabın ismi bence çok güzel (gizli anların yolcusu) ve bölüm başlarında ki cümlelerin bazıları .. Bunların dışında çokta okunası değil .. Eş cinsel yasak bir ilişki üzerine yazılmış bir kitap (çocuk tacizi üzerine bilgi veriyor ancak havada kalan bir anlatım ve Kahramanımız yayın evi sahibi olmasından dolayı kitabın içinde yayın evlerinin işleyişi ile ilgili hafif bilgi sahibi olabiliyoruz o kadar.. Bence daha iyi kitaplara var..
Ancak bazı kitaplar ... Okuduğunuz döneme ait kişide bazı anılar ve duygular bırakır .. Bu kitabın benim için özel
bir yeri olacaktır .. Yaşadığım anlar ve anılar itibariyle ...
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 4 verdi
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Ben iki erkeğin arasındaki ilişkiyi rahatsız edici bulmadığımdan, onların toplumun bazı kesimlerince yadırganmalarını, yargılanmalarını haksızlık olarak gördüğümden ve LGBTİ haklarını da desteklediğimden ötürü kitaba ön yargısız bir şekilde başlamıştım zaten, kısa sürede de bitirdim kitabı.

Amma velakin konunun yoğun ve akıcı olmasına karşın işlenişi bakımından kitap yavan kalmış.

"Mutsuz olsa da cinsel açıdan heteroseksüel İlhami’nin Bora’nın acıklı hikayesini öğrenmesi ve ona aşık olması öylesine bir hızla anlatılmış ki, 100 sayfa boyunca bize tanıtılan İlhami’nin arzularının birdenbire Bora’ya yönelmesine anlam veremiyor, ne ara gay olduğunu keşfetti bu diye düşünüyoruz ki bana göre bu yüzden İlhami'nin ‘hayatımın aşkı’ dediği bu ilişki inandırıcılıktan uzaklaşıyor."

Yorumlara baktığımda serinin diğer kitaplarını -ki seri 4 kitaptan oluşuyor; Gizli Anların Yolcusu, Bora'nın Kitabı, Dönüş, Handan- okuduğum vakit ancak hikayenin kafalarımızda net bir şekilde oturabileceği, tamamlanabileceği yazılmış ve diğer 3 karakterinin duygularını daha iyi anlayabileceğimiz yönünde şeyler. Mutlaka onları da okuyacağım.

Türkiye'de bu konuların üzerinde daha fazla durulmasını temenni ediyorum, ötekileştirmenin hiçbir mantığı olamaz.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 6 verdi
0 yorum

Gizli Anların Yolcusu - S41

...kapatılmak değil mi sonu? O gün geldiğinde ben ne halde olacağım? karısını kederin pençesinden kurtarmayı başaramamış, yeterince çabalamamış bir beceriksiz koca! görünmez bir el boğazımı öyle sıkıyordu ki, dün geceyi bir an için unuttum.
...
süleyman güvenir tarafından eklenmiştir.
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Biz Türkler, bize göre garip kıyafetlere bürünmüş insanları, eğer yabancıysa hoşgörüyle karşılar, bizdense alay edip laf atmaktan kendimizi alamayız.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

- Sen moda ikonu musun Derya?
- Ben kendi paşa keyfimin ikonuyum.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Acı çekmenin türleri, çeşitleri ve Allah'ın da bir bildiği vardı ki, her kula en azından bir acı mutlaka düşüyordu. Bir gün kaçınılmaz olarak benim de sevdiklerime vereceğim acıyı düşününce ürperdim, bana biçilen kaderde, şairinde dediği gibi, 'tersine akıyordu hep içimin ırmakları'.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Şarap gibidir çünkü aşk, tadına varmak için olgunlaşmak lazım.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hande Kalaycı

Hande Kalaycı

@wyl

Benim güzel olduğum yerlerde siz hiç olmazdınız.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
3
KİTAP
Erkekler için, Erkeklere Özel Kitaplar
Tüm erkeklerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Erkek dünyası, erkek problemleri ve bakış açıları. Erkekleri yakından tanıma...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
30
KİTAP
Eşcinsel temalı kitaplar
Eşcinseller ve eşcinsellik hakkında yazılmış veya eşcinsellik temalı araştırma kitapları ve romanlar bu listede. Lgbt hakkınd...