up
ara

Gizli Anların Yolcusu Kitap İncelemeleri

gülce derman

gülce derman

@gulcederman

Karakterlerle özdeşleşmeye ihtiyaç duymadan da sürüklenerek okuyacaksınız. Tam olarak bir “insan hikayesi”.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
AZİZE HOŞAFCI

AZİZE HOŞAFCI

@azizehosafci

Romanın akıcı ve yormayan bir dili var. Eşcinsel bir aşk hikâyesi. Tabu olarak baktığım eşcinselliğe ön yargılarımı, bir kenara bırakıp okudum. Romanda yazılanlar gerçekten yaşanabilir mi? diye kendime çok sordum bir cevap bulamadım. İnsan 40 yaşında bir anda cinsel tercihini nasıl değiştirebilir…
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Ebru Daşdöğen

Ebru Daşdöğen

@purplecat

Gizli anların yolcusu sevdiğim bir kitap oldu.. Ülkemizde bir çok şey tabu olduğu için ilk başta ön yargılarınızı, nefretinizi bir kenara bırakıp
empati kurarak okumanız gereken kitaplardan biri. Tavsiye ederim.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
4 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
O zaman devamı olan"Dönüş, Bora'nın kitabı ve Handan"ı da okumalısınız. Dördünü okuyunca tüm olaylar çıkıyor aydınlığa...
25.11.17 beğen cevap
Ebru Daşdöğen (@purplecat)
Bora'nın kitabını okudum.. Handanı okumadım sadece.
25.11.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Dönüş????
25.11.17 beğen cevap
Birgül zirek (@birgulzirek)
Handan hariç diğerlerini ben de okudum. Handani okumadım ilk birkaç sayfa biraz okudum çok ilgimi çekmedi açıkçası okunasi bulmadım kendimce. 3 kitap beni yeterince doyurdu.
29.11.17 beğen 1 cevap
İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@kitapseverkaradut

Sevgili yazarımızla tanışmam Adı Aylin 'le başladı. hatta aldığım ilk romandı ilk okul 5. sınıftım :) daha sonra bu kitapla tanıştım. Beni derinlemesine etkiledi bu kitap... insan okurken nasıl olur böyle birşey diyor...anlamak istiyor....ama herşeye rağmen mükemmel bir kitap... çok etkilendim.. okurlara da tavsiye ederim :)
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ayşe Kulin kitapları arasında derinlik kavramını hissedemediğim tek kitap diyebilirim ama elimden bırakamadım. Sebebi toplumun hala tabu saydığı gerçekleri kaleme almış olmasıydı, bu da bırakamamamı sağladı. Biterken kafamda bir dolu soru işareti kaldı. En başta da Bora Hüsam'la ne yapıyordu, geçmişleri neydi? Bu sorular yanıtlanmadı bu kitapta, asılı kaldı havada. Bitirirken rahatlama duymam gerekirken aksine daha da merak sardı beni. En azından devam kitapları olduğunu öğrenince rahatladım, demek orda öğreneceğiz bunca havada asılı kalmışlığı.
Derinlik yoktu yorumuma da gelince; İlhami bir anda okuduğu bir taslak kitapla kendini aşık buldu. Hiç yadırgamadı Bora'nın balkonundan içeri süzülmeyi, bir kez olsun 'ben ne yapıyorum şu an?' demedi ve bodoslama daldı. Kaldı ki satır aralarında 'bugüne kadar itici bulduğum bir durumun içindeyim' tarzında bir cümlesi vardır kendisinin. Bir insanın bugüne kadar itici bulduğu bir durumu sorgusuz sualsiz, sanki oldukça doğal bir şeymiş gibi kabullenmesi yakıştı mı acaba Ayşe Kulin kalemine, basit kalmadı mı ? ( Yanlış anlaşılmasın, bence durum oldukça doğal asla karşı değilim ve olmak haddime de değil zaten, sadece İlhami karakteri üzerinden yorum yapıyorum )
Ben orda İlhami'nin kendinden kaçışını görmek isterdim. Cebelleşmelerini, kendini yeniden keşfetmesini, bunca yıl farklı bir hayat sürmüşken yepyeni ve kendine oldukça marjinal bir hayatı seçmesinin onu bıraktığı ikilemleri görmek isterdim..
Beni hayal kırıklığına uğratan şey bu yüzeysellik oldu. Bunlar dışında ilk başta dediğim gibi tabulara dokunuşuyla sevdim bu kitabı. Su gibi aktı gitti. Kafanızda kalacak boşlukları devam kitaplarıyla doldurmayı göze alacaksanız, okumalısınız.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
aysu sahın

aysu sahın

@aysusahin

KITABIN SAÇMA YERI ILHAMININDE ESCINSEL OLDUGUNU ANLAMA ANI GERCEKTEN COK SACMA BI SEKILDE OLMUS ILHAMININ ASIK OLDUGUNU ANLATSADA BANA DAHA COK ACIMA DUYGUSU HISSEDEREK YAKINLASTIGINI HISSETTIM BORANIN BASINA GELENLERE UZULDUGUNU HISSETTIM YANI AMA TABI YINEDE OKUYUP BORANIN HIKAYESINE GECMEYI DUSUNUYORUM
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Büş

Büş

@busraaduyar

Aşırı basit bir anlatım fazlaca gereksiz diyalogla uzatılmış ama sonu iyi bitirilmiş ve bağlanmıştı...Sanırım Türk yazarlarını okurken fazla reklam yaptıklarını düşünüyorum.. Şimdiki zamanda yazılmış kitaplarda kendimi bulamadığımdan bu kitabı da beğenemedim...Birde sürekli dönemin siyasi olaylarına dair göndermeler beni sıktı... Ben kitabın kurgusundan çok yazarın eleştirilerini sevmedim...
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Çok kısa sürede bitirdim elimden bırakamadım bir çoğumuzun alışık olmadığı türden bir aşk hikayesi okunmaya değer harika :)
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Bu kitabı bir kitap dostumun önerisi üzerine aldım ve okudum . 3 gün yada 4 gün içinde bitirdim .29 Ekim 2013 de . Ancak kitap beklentilerimin altında kaldı .. Bir çok anlamda konun işlenişini yoğun bulmadım .. Biraz zorlama ve dayatmacı buldum .. Anlatılmak istenen ne onuda pek anlamış değilim .. (bir kitabında bir şeyleri anlatma kaygısı olmalı mı ? Yada edebi derinliği ? Tabiki olmalı ) ismi kadar derin değil kitap .. Aşkın ve tutkunun hiçbir süreci yoktu kitapta .. Her şeye biraz kendince dokunmuş Ayşe Kulin (dönemimize ait siyasi bakış açısının hayatın her alanında toplumun diğer unsurlarını baskı altında tutması gibi konulara ).. Ancak altını dolduramadığını düşünüyorum dokunmuş olduğu konuların, o kadar yüzeysel geçmiş ki bence hiç değinmeseymiş daha iyi olurmuş.. Kitapta tek beğendiğim kitabın ismi bence çok güzel (gizli anların yolcusu) ve bölüm başlarında ki cümlelerin bazıları .. Bunların dışında çokta okunası değil .. Eş cinsel yasak bir ilişki üzerine yazılmış bir kitap (çocuk tacizi üzerine bilgi veriyor ancak havada kalan bir anlatım ve Kahramanımız yayın evi sahibi olmasından dolayı kitabın içinde yayın evlerinin işleyişi ile ilgili hafif bilgi sahibi olabiliyoruz o kadar.. Bence daha iyi kitaplara var..
Ancak bazı kitaplar ... Okuduğunuz döneme ait kişide bazı anılar ve duygular bırakır .. Bu kitabın benim için özel
bir yeri olacaktır .. Yaşadığım anlar ve anılar itibariyle ...
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

kitabın giriş bölümü tipik bir film klişesiyle başlıyor. filmlerde sıkça baş vurulan bir girizgah cümlesi vardır "herşey o gün başlamıştı" klişesi, sonrasında da film olayların en başından akmaya başlar ya, işte kitap da aynen öyle başlıyor. biz de en baştan adım adım ilhami'nin sorunlu evlilği, cinsel ihtiyaçlarını arkadaşı ortağı handan ile giderişi ve sonrasında da büyük aşkı bora ile ilişkisini, aynen bu sırayla okumaya başlıyoruz. ancak kitap bu sistematikle ilerlerken bora ve yaşananlar noktasında çok büyük falsolar veriyor. ilhami'nin bora'ya olan aşkı ve bora'nın karakteri üzerine söylenecek yazacak çok şey var. kitabın dilinin gayet "sıradan " bir hava içinde olmasından çok, asıl bu falsolar kitaba karşı daha da mesafeli bir tavır takınmaya neden oluyor.
ilhami karakteri kabaca kitapta ilk 100 sayfada anlatılıyor. çizilen portrede ilhami, kadınlara karşı ilgi ve alakası gayet yerinde seksüel ve duygusal anlamda kadınlardan olabildiğince etkilenen aşk konularında da gayet başarılı heteroseksüel bir erkek olarak tasvir ediliyor. ancak her nasıl oluyorsa aynı ilhami, bora'nın geçmişinde yaşadığı tecavüz olayını öğrenmesinin akabine bir anda üzüntü ve acıma sarmalında bir kaç saat içinde bora ile yakınlaşıp ona aşık olabiliyor. ve bunlar olurken kitaptaki bu geçiş o kadar vurgusuz ani ve olağan dışı anlatılıyor ki bu satırları okuduğunuzda kitabı yarım bırakma isteğine kapılıyorsunuz. kitabın en büyük falsosu da zaten bu, değişimin kurgusal geçişinin eksik ve özensiz bırakılması. örneğin ilhami'nin kendi gerçeğini fark edişi bunun duygusal ve fiziksel anlamda karşılığı, geçmişle bağlantılı irtibat veya kendini sorgulama yok. var olan bora'nın geçmişini öğrenme acıma ve "aniden" tutkulu bir aşk. hepsi bu...
kitabın en önemli falsolarından bir diğeri de, bora karakterinin diğer karakterler ve olay örgüsünde olduğu gibi betimlemesinin tam yapılmamış eksik bırakılmış olması. kitabın neredeyse sonuna kadar gayet normal bir havada ilerleyen bora ve yaşamı, sırlarının açığa çıkmasıyla aniden değişiyor ve melek yüzlü bora'nın karanlık tarafı hızlı geçişlerle ortaya çıkıp aynı hızda anlatılıp kitap alelacele noktalanıyor. bunun yanında kitabın genel gidişatı ve özellikle sonu açısından baktığımızda, kulin bora'nın geçmişinde yaşadığı tecavüz olayıyla bağlantılı bir şekilde kitabı sonlandırarak okuyucuyu şaşırtmak istediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz. ancak bu sonun bile ne yazık ki kitaptaki genel tatminsiz havayı gideremediğini söylemek, bora karakterinin betimlemesinin eksikliği sebebiyle kanımca yerinde bir tespit olacaktır...
kulin'in ayşe arman röpörtajında da belirttiği gibi kitapta ilhami ve bora arasinda hehangi bir seksüel yakınlaşma anlatılmamış. ama aynı ilhami'nin handan ile geçirdiğ ateşli dakikaların detayı var. kulin bu bir porno kitabi değil derken ne demeye çalışmış şimdi daha iyi anladım!! homofobisinin boyutu bu yazının konusu değil neyse ..
kısaca ben kitabı beğenmedim. olayın örgüsünü zorlama ve aşkın doğal olmayan bir şekilde başlayan havasından tatmin olmadım.
aslında tecrübeli bir yazarın bu derece zorlama bir aşk romanı yazması onun kariyeri açısından da iyi değil. zorlama tabirini öylesine kullanmadım bu arada bilerek yazdım. hem kitabın yazım dili hem de kurgulanan aşk ve devamı oldukça temelsiz ve sanki ilk romanını yazan yazar heyecanındaydı..
ayşe kulin belki samimi bir şeyler yapmak istemiş ama ne yazık ki bu kitapta sadece gayleri, anlayamadığını ve açıkçası anlamak için de kafa yormadığını anlıyorsunuz. akılda kalmayacak yer etmeyecek bir kitap özetle...
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitapta birçok karışık olaylar var. Bu olay düğümlerini ise serinin ikinci kitabı olan Bora'nın Kitabı romanında çözebileceksiniz.
Kitap oğulları ölünce sallantıya düşen Eda& İlhami'nin evliliği ile başlıyor. Ardından işin içine iş yerindeki ortak olduğu Handan ve en sonunda da ismini gizleyen bir eşcinsel olan Bora devam ediyor.
Yazar bu kitabının sert eleştiriler aldığını Hayal romanında belirtmiştir.
Bora'nın Kitabı'nı okumadan eleştirmek çok yersiz. Çünkü başta da dediğim gibi düğümleri Bora'nın ağzından yazılan Bora'nın Kitabı'nda çözeceksiniz
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
2 yorum
Efe Akçay (@ibrahimefe)
Bilmiyorum bir erkek olduğumdan da olabilir ama kitabı güzel bulmadım kurgu oldukça basit ve sıkıcı sevemedim kitabı
09.09.15 beğen cevap
Ece (@tahtabavul)
Daha önce de dediğim gibi üçlemenin ikinci kitabı daha güzel bence.
09.09.15 beğen cevap
Reyhan Çatıkkaşlı

Reyhan Çatıkkaşlı

@reyhancatikkasli

Cümleme çok sevdiğim şu cümleyle başlamak istiyorum. ''Beni ben yapan benden olmayandır'' ne kadar haklı ne kadar yerinde ve de tamamen bu kitaba yönelik bir söz. Gerici zihniyetlerin, antisempatik kültürlerin egemenliği altında ki insanların pek hoşlanmayacağı bir eser olsa da kitaplığımda seve seve bulundurduğum ve severek okuduğum bir eserdir. Farklı olanı sevebilmek adına, önce insan sonra kişi olduğunu anlamak adına,var olanın dayanılmaz dehşetinden farklılıklar la bir olmak adına güzel bir eser. En azından yıkılmaz sanılan tabuları yıkmak için güzel bir iş çıkarmış Kulin... Keyifli okumalar.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
Meltem Doğanay

Meltem Doğanay

@meltemdoganay

ilk incelememi yazmak için doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum bu kitabın. "ıyy erkek erkeğe ilişki anlatıyoo" tarzındaki yorumları fazlasıyla itici buluyorum. kim ne derse desin türkiye'de de her ülkede olduğu gibi gayler, travestiler var elbet. ve bizden "farklı" değiller. yaratılışları gereği, hormonları gereği böyleler. neyse kitaba gelecek olursak elime ilk aldığım anda kapağında bir sürü ipucu olmasına rağmen konuyu anlayamamıştım. okudukça hem çok şaşırdım hem merak ettim hem de bilinçlendim. okunması gereken bir kitap elbette seri sayılabilecek boranın kitabı ve dönüş de öyle.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
3 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Adının bu şekilde kodlanabileceği hiiiççç aklıma gelmemişti, tebrik ederim. Bu kitap hakkında ben de çok çelişkiler yaşadım. Bunu da defalarca yazdım. Anlamak, ve bu tip ilişkiler kabul etmek zor ama size genelde katılıyorum... Sığ eleştirilere karşıyım ben de her ne kadar empati yapmak zor olsa da... Bu eleştirileri yapanlar genelde gay şarkıcıları ve kuaförleri beğenen ve alkışlayan kişiler mi acaba bilemiyorum...
18.06.15 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Son kitap Handan'ı da unutmayalım. Aslında üçlü değil şimdilik 4 lü, belki ilerde Eda'nın ağzından bi tane daha yazar: tavşanın suyunun suyu misali...
18.06.15 beğen cevap
Meltem Doğanay (@meltemdoganay)
handan'ı okumadım hatırlattığınız için teşekkür ederim. kesinlikle bu tip yorum yapanlar sizin bahsettiğiniz gibi gay şarkıcıları (belki gay olduğunu bile bilmeden) dinleyenler ve sevenler. işte bu da yine onların bizden farklı olmadığını gösterir. ben türkiye'de bu tür kitaplara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum çünkü artık dar görüşlülüğün sınırlarını aştık, batıyoruz. kitap listesine 100 kitap ekleyip de böyle yorumlarda bulunanlara ise çok daha kızgınım. okuyanın okumayandan farkı olmalı elbet.
18.06.15 beğen cevap
eda önbey

eda önbey

@edaonbey

Bence ayşe kulin gibi bir yazara bu tarz kitap yakışmamış.Dil hem çok basıtti hemde çok fazla uzatmaları vardır.Bir türk yazara cinselliği ve üstüne üstük erkek -erkek aşkını yazmasını çok yakıştırmıyorum.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
5 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Başta okurken bana da çok rahatsız edici geldi ama bu da hayatın bir gerçeği maalesef, Kabullenilmesi ve empati yapmak çok zor olan bir konu. Mesleğimden dolayı bana zaman zaman Bora benzeri bir yakınları için danışanlar olur. Gerçekten o kişiyi ve ailesini anlamak, çözüm önermek o kadar zor ki. Herkes %100 haklı, ama herkesi memnun edecek bir çözüm de imkansız. Böyle kestirip atmadan önce yok sayamayacağoınız, çok sevdiğiniz birinin (sadece bir an için) Bora gibi olduğunu düşünün, çaresizliğinizi görün...
18.06.15 beğen cevap
Ayşe Yılmaz (@ayseyilmaz)
Bir Türk yazara cinselliği neden yakıştırmıyorsunuz ? Tabu olarak kalması sizin için daha doğru bir durum mudur ?
09.08.16 beğen cevap
eda önbey (@edaonbey)
Yakıştırmıyorum hele hele ayşe kulin gibi bir yürüyen tarih olan yazara.Benim fikrim bu şekilde
15.08.16 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Bu gibi durumlarda "Allah göstermesin, başına gelince anlarsın" der halkımız. Ben de size benzer düşünüyordum ama kitabı tarafsız bir gözle okuyunca, hele daha önce de serinin diğer kitabı "Dönüş"ü okuyunca bakış açım daha esnedi. Kimse ahkam kesmesin, hele kesin konuşmasın. Hariçten gazel okumak kolay. Olay bir yakınınız ya da vazgeçemeyeceğiniz biri olunca hiç de öyle görünmüyor Eda hanım. Daha da fazla örnek verip, sizi iyice huzursuz ederdim ama gerek yok. Mesleğim gereği susmak bana daha uygun geliyor.
15.08.16 beğen cevap
Ayşe Yılmaz (@ayseyilmaz)
Tarihle ne alakası var her şeyden önce bu tarz bir kitap yazmanın anlayamıyorum. Açıkçası ben komple sizi anlayamıyorum. Düşünce ve görüşlerinize saygım var fakat sizin de bana saygınız olacaksa şunu söylemek isterim. Doğru ve bilinçli bir okuyucuya ASLA yakıştıramadığım şeyleri gördüyorum yorumunuzda. İnsan ayrımı. Bu hayatlar, eşcinsellik vs. bir tercih değil YÖNELİMDİR. Herşeyden önce bunu kavrayabilmeniz ve Ergğn Bey'in belirttiği gibi başınıza gelmeden anlamazsınız ama başınıza da gelmemesi dileği ile.. Zira kaldıracak gibi durmuyorsunuz. İyi günler dilerim.
16.08.16 beğen cevap
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic

Ayşe Kulin kitaplarını zaten çok severim il Adı Aylin ile başlamıştım. Sonrası diğer kitapları ile devam etti zaten ..
bu kitaba gelince konusu ve içeriği ile çok farklı boyuta taşıyan içinde bulunduğunuz durumdan çıkıp başka hayatlarda yer aldığınızı göreceksiniz .. Bence bir solukta okuyacağınız bir kitap..okumayanlara tavsiye edilir..
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum
/ 5