up
ara

Gizli Anların Yolcusu Kitap İncelemeleri

Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ayşe Kulin kitapları arasında derinlik kavramını hissedemediğim tek kitap diyebilirim ama elimden bırakamadım. Sebebi toplumun hala tabu saydığı gerçekleri kaleme almış olmasıydı, bu da bırakamamamı sağladı. Biterken kafamda bir dolu soru işareti kaldı. En başta da Bora Hüsam'la ne yapıyordu, geçmişleri neydi? Bu sorular yanıtlanmadı bu kitapta, asılı kaldı havada. Bitirirken rahatlama duymam gerekirken aksine daha da merak sardı beni. En azından devam kitapları olduğunu öğrenince rahatladım, demek orda öğreneceğiz bunca havada asılı kalmışlığı.
Derinlik yoktu yorumuma da gelince; İlhami bir anda okuduğu bir taslak kitapla kendini aşık buldu. Hiç yadırgamadı Bora'nın balkonundan içeri süzülmeyi, bir kez olsun 'ben ne yapıyorum şu an?' demedi ve bodoslama daldı. Kaldı ki satır aralarında 'bugüne kadar itici bulduğum bir durumun içindeyim' tarzında bir cümlesi vardır kendisinin. Bir insanın bugüne kadar itici bulduğu bir durumu sorgusuz sualsiz, sanki oldukça doğal bir şeymiş gibi kabullenmesi yakıştı mı acaba Ayşe Kulin kalemine, basit kalmadı mı ? ( Yanlış anlaşılmasın, bence durum oldukça doğal asla karşı değilim ve olmak haddime de değil zaten, sadece İlhami karakteri üzerinden yorum yapıyorum )
Ben orda İlhami'nin kendinden kaçışını görmek isterdim. Cebelleşmelerini, kendini yeniden keşfetmesini, bunca yıl farklı bir hayat sürmüşken yepyeni ve kendine oldukça marjinal bir hayatı seçmesinin onu bıraktığı ikilemleri görmek isterdim..
Beni hayal kırıklığına uğratan şey bu yüzeysellik oldu. Bunlar dışında ilk başta dediğim gibi tabulara dokunuşuyla sevdim bu kitabı. Su gibi aktı gitti. Kafanızda kalacak boşlukları devam kitaplarıyla doldurmayı göze alacaksanız, okumalısınız.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
kitaba 8 verdi
0 yorum